Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Invazia bisericilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#19
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010

 m3th0dman, on 16th December 2010, 01:12, said:

Păi nici un preot nu poate face liturghia acasă. Și eu te mai întreb odată, tu gândeșți înainte să răspunzi? Ai capacitatea suficientă de generalizare?

Stadioanele sunt absolut inutile. De ce nu protestezi împotriva construiri stadioanelor?

De ce fotbalul e mișto? Depinde de motive.



Fac un stadion ca 20 de idioți să alerge după o minge și să se chinuie s-o arunce cu piciorul într-o plasă; și alte mii de idioți să urle ca și cretini la ei și unii la alți.
Și la teve vezi mai multe meciuri decât slujbe.


Da; să nu ucizi, să nu furi etc.

Și tu mergi pe Ghencea, să joci fotbal, nu?
imi place cum fac spume la gura indoctrinatii cand le spui ce face biserica cu adevarat: indobitoceste prostii, de parca n-ar fi destul de dobitoci deja  :thumbup:

povestile cu "să nu ucizi, să nu furi etc." spune-le celor din categoria ta, mai ales acelor 98% de credinciosi din inchisori, pt ca se pare ca faci parte dintre putinii indoctrinati care le cunosc. nu ne aburi pe noi cu ele, pt ca stim bine ca nu exista biserica in tara asta, unde la slujbe sa auzi altceva decat indemnul la umilinta in fata unei zeitati inexistente, credinta in ea, adulatia ei, conformare la traditii primitive, instigare la rasism, ura etc.

iar daca tu crezi ca omul, sau mai bine spus copilul are nevoie de biserica ca sa-i zica sa nu ucida si sa nu fure (desi biserica nu face asta), ai luat-o razna cu totul  :deadtongue:
asa ceva nu se invata din biserici sau de la scoala  :console:

revenind la aberatia ce ai postat-o mai sus:
- stadioanele aduc profit si ofera distractie, si din pacate nu sunt construite din bugetul de stat
- bisericile sug banii oamenilor si ofera prostie, si din pacate sunt construite cu miile din bugetul de stat


tara asta e in rahat doar datorita religiei, am mai spus-o si o s-o mai zic:
- se construiesc cate 3-4 biserici in fiecare catun, si astea din banii majoritatii sarace, care n-are ce manca si cu ce se incalzi
- se manipuleaza masa de retardati prin religie, ori de cate ori au loc alegeri
- religia din scoli asigura in continuu o populatie supersitioasa si usor manipulabila de orice escroc

nici nu trebuie sa fii geniu sa vezi asta. e destul sa te uiti in jur si vezi ca o tara cu cat e mai religioasa cu atat e mai saraca si corupta

(si nu-mi dati ca si contraexemplu "ateismul" koreei de nord ca va dau ignore  :P )

#20
x0_e2e4

x0_e2e4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.12.2010

 Alexxandra87, on 16th December 2010, 02:15, said:

nici nu trebuie sa fii geniu sa vezi asta. e destul sa te uiti in jur si vezi ca o tara cu cat e mai religioasa cu atat e mai saraca si corupta

(si nu-mi dati ca si contraexemplu "ateismul" koreei de nord ca va dau ignore  :P )

Nu dam exemplu Koreei ca nu vrem sa ne dai ignore. Exemplul Americii putem sa-l dam? Dar al Germaniei?

Uite un grafic cu raspandirea religiei in Germania. Aia mai rozalinzi asa sunt ateii.

Si ca sa vezi dracie, cine crezi ca ingroasa randurile ateilor in Germania? Tocmai indoctrinatii comunistilor din estul Germaniei :

" The most notable losses occurred in the Protestant churches, in East Germany largely owing to the atheistic policy under the communistic regime. However since the fall of the communistic regime two decades ago, the EKD continued losing members, to just below 30% by the end of 2008.[8][10]. Other churches in Germany are all rather small (equal or less than 0.5%).[5] As a result of re-unification (of East and West Germany), the number of Germans without a religion has grown, especially owing to the addition of the eastern states with their large non-religious majority."

Edited by x0_e2e4, 16 December 2010 - 08:42.


#21
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 SnowBlack, on 16th December 2010, 01:39, said:

Gata am inteles ce vrei sa spui. :lol:

Daca asta "se cere", normal ca se construiesc si stadioane si biserici. Dar stadioanele "se cer" din amuzament si bisericile "se cer" din prostie - nu poti obiecta la asta - nu se duce mai nimeni la biserica ca le face o extraordinara placere, se duc ca se simt obligati. Mai degraba ar trebui sa se construiasca scoli, ca ele te educa mult mai mult decat orice religie.

Asta e raspunsul pe care-l cautai de la mine ?:)

Credeam ca esti un crestin militant care se batea cu pumnul in piept ca bisericile trebuie construite, cat mai multe, ca asa e bine, ca sa ne ajute dumnezeu etc etc. care incerca sa ne devieze de la subiect (biserici) si sa ne faca sa vorbim despre stadioane (asa sunt ei, mai troli) si de aia nu te-am luat prea in serios (de obicei nu ii iau in serios ca stiu ca o sa deviez de la subiect ajungand sa ducem o polemica interminabila, circulara, pe teme filosofice si mai stiu eu ce - si chiar nu merita sa-mi pierd timpul cu asa ceva.)
Mă bucur că ai reușit într-un final.

Părerea mea e că stadioanele se construiesc din prostie. Sunt oameni care se duc la biserică din plăcere.

Aici m-ai pierdut; nu știu exact la ce frază răspunzi. Eu sus am 3 răspunsuri, jos 2 și tu ai 4 în total.

Eu vorbesc cât se poate de serios: de ce protestați împotriva construirii de biserici și nu protestați împotriva construirii de stadioane? Dacă vouă vă place fotbabulul și nu vă plac bisericile nu înseamnă că nu există și alți oameni cărora le plac bisericile și nu le plac fotbalul. Nu este totul făcut special pentru voi!

 Alexxandra87, on 16th December 2010, 02:15, said:

imi place cum fac spume la gura indoctrinatii cand le spui ce face biserica cu adevarat: indobitoceste prostii, de parca n-ar fi destul de dobitoci deja  :thumbup:

povestile cu "să nu ucizi, să nu furi etc." spune-le celor din categoria ta, mai ales acelor 98% de credinciosi din inchisori, pt ca se pare ca faci parte dintre putinii indoctrinati care le cunosc. nu ne aburi pe noi cu ele, pt ca stim bine ca nu exista biserica in tara asta, unde la slujbe sa auzi altceva decat indemnul la umilinta in fata unei zeitati inexistente, credinta in ea, adulatia ei, conformare la traditii primitive, instigare la rasism, ura etc.

iar daca tu crezi ca omul, sau mai bine spus copilul are nevoie de biserica ca sa-i zica sa nu ucida si sa nu fure (desi biserica nu face asta), ai luat-o razna cu totul  :deadtongue:
asa ceva nu se invata din biserici sau de la scoala  :console:

revenind la aberatia ce ai postat-o mai sus:
- stadioanele aduc profit si ofera distractie, si din pacate nu sunt construite din bugetul de stat
- bisericile sug banii oamenilor si ofera prostie, si din pacate sunt construite cu miile din bugetul de stat

tara asta e in rahat doar datorita religiei, am mai spus-o si o s-o mai zic:
- se construiesc cate 3-4 biserici in fiecare catun, si astea din banii majoritatii sarace, care n-are ce manca si cu ce se incalzi
- se manipuleaza masa de retardati prin religie, ori de cate ori au loc alegeri
- religia din scoli asigura in continuu o populatie supersitioasa si usor manipulabila de orice escroc

nici nu trebuie sa fii geniu sa vezi asta. e destul sa te uiti in jur si vezi ca o tara cu cat e mai religioasa cu atat e mai saraca si corupta
Și stadioanele îndobitocesc proști; de ce nu protestezi împotriva construirii stadioanelor sau a meciurilor cretine?

Dacă totul ar merge perfect, toți absolvenții de școală generală ar merge la liceu, toți absolvenții de liceu ar merge la facultate, toți absolvenții de facultate ar merge la masterat, toți absolvenții de masterat ar ajunge doctori. Hai să desfințăm școala generală că nu toți absolvenții de școală generală ajung doctori.

Majoritatea au motive spirituale, dar chiar nu are rost o astfel de discuție aici.

Cui aduc profit? Cui oferă distracție? Ți-am spus că lângă mine se face un stadion de 30-40 de milioane de euro din bugetul de stat; în București se ridică unul asemănător, tot din bugetul de stat. Și mai sunt altele.
Și stadioanele sug bani superterilor și oferă prostie. De ce nu protestezi împotriva lor?

În țara asta se cheltuiesc bani aiurea pe fotbal sau pe alte prostii între timp ce aceeași oameni n-au ce mânca.
Exact la biserică, nu la temebelizor se manipulează politic oameni...
Habar n-am ce religie ai făcut to în școală.

Dau exemplu Vaticanul. :lol:

Și dă exemplu că nu ești credincios prost și scrie mai civilizat, că doar nu ești în biserică.

#22
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010

 m3th0dman, on 16th December 2010, 10:40, said:

Mă bucur că ai reușit într-un final.

Părerea mea e că stadioanele se construiesc din prostie. Sunt oameni care se duc la biserică din plăcere.

Aici m-ai pierdut; nu știu exact la ce frază răspunzi. Eu sus am 3 răspunsuri, jos 2 și tu ai 4 în total.

Eu vorbesc cât se poate de serios: de ce protestați împotriva construirii de biserici și nu protestați împotriva construirii de stadioane? Dacă vouă vă place fotbabulul și nu vă plac bisericile nu înseamnă că nu există și alți oameni cărora le plac bisericile și nu le plac fotbalul. Nu este totul făcut special pentru voi!


Și stadioanele îndobitocesc proști; de ce nu protestezi împotriva construirii stadioanelor sau a meciurilor cretine?

Dacă totul ar merge perfect, toți absolvenții de școală generală ar merge la liceu, toți absolvenții de liceu ar merge la facultate, toți absolvenții de facultate ar merge la masterat, toți absolvenții de masterat ar ajunge doctori. Hai să desfințăm școala generală că nu toți absolvenții de școală generală ajung doctori.

Majoritatea au motive spirituale, dar chiar nu are rost o astfel de discuție aici.

Cui aduc profit? Cui oferă distracție? Ți-am spus că lângă mine se face un stadion de 30-40 de milioane de euro din bugetul de stat; în București se ridică unul asemănător, tot din bugetul de stat. Și mai sunt altele.
Și stadioanele sug bani superterilor și oferă prostie. De ce nu protestezi împotriva lor?

În țara asta se cheltuiesc bani aiurea pe fotbal sau pe alte prostii între timp ce aceeași oameni n-au ce mânca.
Exact la biserică, nu la temebelizor se manipulează politic oameni...
Habar n-am ce religie ai făcut to în școală.

Dau exemplu Vaticanul. :lol:

Și dă exemplu că nu ești credincios prost și scrie mai civilizat, că doar nu ești în biserică.
Daca ai avea minte ai stii ca stadionul din bucuresti de 30-40 de miliaone se construieste cu ajutorul de la FIFA... deci nu te mai ambala atat. Un stadion de 5 stele aduce profit cat 100000 de biserici de 2 bani care se contruiesc la fiecare colt de strada si unde stau toti aurolacii si boschetarii. Gazduiesti o finala UEFA, castigi imens din drepturi de televizare, bilete, reclame, magazinele din jurul stadionului, dar ce mama masii faci cu o biserica???? stai sa vezi aurolaci si babe cu prajituri in mana. De parca n-ai putea sa stai acasa sa te rogi, mai ziceti de farisei... va trebuie biserici sa va laudati la lume ca sunteti credinciosi. Acasa va purtati urat cu familia si la biserica va duceti sa va vada lumea cat de blanzi si buni sunteti, exact ca fariseii care se rugau in mijlocul oraselor sa-i vada toti. Voi in ziua de azi cu aceste idei va bateti joc si de iisus, care chiar daca nu a fost dumnezeu, zeu, vindecator etc macar a vrut sa faca ceva bun, dar nu cred ca ideea lui era sa faca biserici la fiecare colt de strada sa se duca vecinii, sa vada mai lumea cat de credinciosi sunt ei sarmanii.

#23
x0_e2e4

x0_e2e4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.12.2010

 avlad18, on 16th December 2010, 11:11, said:

Daca ai avea minte ai stii ca stadionul din bucuresti de 30-40 de miliaone se construieste cu ajutorul de la FIFA... deci nu te mai ambala atat. Un stadion de 5 stele aduce profit cat 100000 de biserici de 2 bani care se contruiesc la fiecare colt de strada si unde stau toti aurolacii si boschetarii. Gazduiesti o finala UEFA, castigi imens din drepturi de televizare, bilete, reclame, magazinele din jurul stadionului, dar ce mama masii faci cu o biserica???? stai sa vezi aurolaci si babe cu prajituri in mana. De parca n-ai putea sa stai acasa sa te rogi, mai ziceti de farisei... va trebuie biserici sa va laudati la lume ca sunteti credinciosi. Acasa va purtati urat cu familia si la biserica va duceti sa va vada lumea cat de blanzi si buni sunteti, exact ca fariseii care se rugau in mijlocul oraselor sa-i vada toti. Voi in ziua de azi cu aceste idei va bateti joc si de iisus, care chiar daca nu a fost dumnezeu, zeu, vindecator etc macar a vrut sa faca ceva bun, dar nu cred ca ideea lui era sa faca biserici la fiecare colt de strada sa se duca vecinii, sa vada mai lumea cat de credinciosi sunt ei sarmanii.

Ai dreptate, chestia asta cu constructia unei biserici la fiecare colt de strada mi se pare si mie a fi o prostie si o nesimtire crasa mai ales in conditiile in care in Romania inca se moare de foame sau de gripa. Dar argumentul lui methodman tintea la resentimentul Alexxandrei87 indreptat fatis catre crestinismul vazut ca fabrica de prosti. Prostia insa se intampla din plin si pe stadioane, fabrici de prosti dar care, ai dreptate, sunt macar rentabile economic. Asa incat si tu si methodman aveti dreptate, numai indoctrinata de Alexxandra87 nu. :lol:

#24
moti666

moti666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 11.03.2008

 m3th0dman, on 16th December 2010, 10:40, said:

Eu vorbesc cât se poate de serios: de ce protestați împotriva construirii de biserici și nu protestați împotriva construirii de stadioane? Dacă vouă vă place fotbabulul și nu vă plac bisericile nu înseamnă că nu există și alți oameni cărora le plac bisericile și nu le plac fotbalul. Nu este totul făcut special pentru voi!

Sint foarte multe activitati contestabile pe lumea asta.
Eu as protesta si impotriva construirii de stadioane dar pe ce topic ar fi asta on-topic domnule moderator?

Aici se protesteaza impotriva bisericilor.

#25
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Imi doresc sa avem biserica langa biserica! Sa moara ateii de ciuda!

#26
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 ionut27, on 16th December 2010, 11:50, said:

Imi doresc sa avem biserica langa biserica! Sa moara ateii de ciuda!
Si eu im doresc ca taxa pentru cult sa fie proportionala cu numarul de prezente in biserica :) (sa moara credinciosii de foame) :lol:

Edited by Edy_S, 16 December 2010 - 11:53.


#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Daca la mine in oras sunt doua lucruri in numar mare alea is biserici si banci. Cu stadioanele stam mai prost.

#28
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Edy_S, on 16th December 2010, 11:53, said:

Si eu im doresc ca taxa pentru cult sa fie proportionala cu numarul de prezente in biserica :) (sa moara credinciosii de foame) :lol:
Nu-i bai, ne ajuta pe noi Dumnezeu! Credinciosii nu vor muri niciodata de foame. Ateii de invidie, da!

#29
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 ionut27, on 16th December 2010, 11:59, said:

Nu-i bai, ne ajuta pe noi Dumnezeu! Credinciosii nu vor muri niciodata de foame.
Genial!
:lol:
Imi oferi mie toate bunurile tale... ca pe tine oricum te apara d-zeu de foame si alte chestii?
:D

#30
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Edy_S, on 16th December 2010, 12:00, said:

Genial!
:lol:
Imi oferi mie toate bunurile tale... ca pe tine oricum te apara d-zeu de foame si alte chestii?
:D
Daca ai nevoie de ajutor, iti voi da din lucrurile mele pentru ca "Dar din dar se face Rai". Numai ca vreau sa te vad si pe tine venind la biserica!

#31
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

 ionut27, on 16th December 2010, 11:59, said:

Nu-i bai, ne ajuta pe noi Dumnezeu! Credinciosii nu vor muri niciodata de foame. Ateii de invidie, da!

Cred ca tu ar trebui sa citesti o anumita pilda
http://scriptura.uv....mes_fariseu.htm

#32
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 ionut27, on 16th December 2010, 12:07, said:

Daca ai nevoie de ajutor, iti voi da din lucrurile mele pentru ca "Dar din dar se face Rai". Numai ca vreau sa te vad si pe tine venind la biserica!
OK s-a facut eu merg in biserica tu-mi dai toate bunurile tale, este in regula da?
Imi lasi un numar de contact? :D
Ma simt ca un preot deja :lol:

#33
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Alecsgz, on 16th December 2010, 12:15, said:

Cred ca tu ar trebui sa citesti o anumita pilda
http://scriptura.uv....mes_fariseu.htm
Da! Sunt mandru ca m-am nascut Ortodox! Sunt mandru ca, cred in Dumnezeu! Sunt mandru ca ma simt in comuniune cu Creatorul meu! Sunt mandru ca simt purtarea de grija la lui Dumnezeu! Nu cred ca aceste lucruri constituie un pacat atata timp cat nu ii desconsider si judec pe ceilalti (necredinciosi).

 Edy_S, on 16th December 2010, 12:20, said:

OK s-a facut eu merg in biserica tu-mi dai toate bunurile tale, este in regula da?
Imi lasi un numar de contact? :D
Ma simt ca un preot deja :lol:
Bunurile mele s-ar putea sa nu te intereseze: cateva zeci de icoane, cateva mii de carti teologice, cruci, tamaie, cadelnite, mir de toate esentele, carti de rugaciune si lista poate continua! Le impart bucuros cu tine!

Edited by ionut27, 16 December 2010 - 12:28.


#34
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010

 m3th0dman, on 16th December 2010, 10:40, said:

Cui aduc profit? Cui oferă distracție? Ți-am spus că lângă mine se face un stadion de 30-40 de milioane de euro din bugetul de stat; în București se ridică unul asemănător, tot din bugetul de stat. Și mai sunt altele.
Și stadioanele sug bani superterilor și oferă prostie. De ce nu protestezi împotriva lor?
daca sunt construite de stat, profitul e al statului.
pe cand in cazul bisericilor, deoarece ele sunt scutite de taxe catre stat, banii ajung direct in buzunarele mafiotilor bor

#35
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Alexxandra87, on 16th December 2010, 12:39, said:

banii ajung direct in buzunarele mafiotilor bor

Instituții sociale aflate sub directa îndrumare a Bisericii Ortodoxe Române:

    *
      121 de centre pentru copii;
    *
      35 de centre pentru vârstnici;
    *
      106 cantine sociale și brutării;
    *
      52 de centre de diagnostic și tratament, cabinete medicale și farmacii sociale;
    *
      23 de centre de consiliere și asistență a familiilor în dificultate;
    *
      2 centre pentru victimele traficului de ființe umane.



Căminul de bătrâni,
Mănăstirea Christiana, București

Biserica Ortodoxă Română asigură asistență socială permanentă pentru aproximativ 270.000 de persoane.
În situații de calamități naturale, Biserica Ortodoxă Română desfășoară campanii umanitare la nivel național, pentru sprijinul imediat al celor afectați. De asemenea, în parteneriat cu autoritățile centrale și locale și cu organizații non-guvernamentale, atât interne, cât și internaționale, Biserica Ortodoxă Română este implicată în derularea unor programe naționale privind:

    *
      combaterea violenței domestice;
    *
      prevenirea traficului de persoane;
    *
      prevenirea consumului de droguri;
    *
      prevenirea răspândirii HIV-SIDA;
    *
      integrarea și incluziunea socială a categoriilor defavorizate (persoane cu disabilități, șomeri ș.a.).

Cam cu asta se ocupa "mafiotii bor"


http://www.patriarhi...zentare_ro.html

Edited by ionut27, 16 December 2010 - 12:55.


#36
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010
yea right, e usor sa arunci acolo niste numere pe un site.
de ce nu dau mai multe detalii despre acele centre pentru copii? cum ar fi o adresa, un nume, oras ceva.
si unul pe care pe mine ma intereseaza ar fi cu ce "ajuta" acele centre? cu indoctrinarea copiilor?  :glare:

astea sunt povesti pt prostit prostii, biserica romana nu e nici pe departe o institutie care face acte de binefacere, desi asta ar trebui sa fie scopul ei.
e doar un sistem infect de mentinere in prostie la tarii, si de saracire a ei

 x0_e2e4, on 16th December 2010, 08:40, said:

Nu dam exemplu Koreei ca nu vrem sa ne dai ignore. Exemplul Americii putem sa-l dam? Dar al Germaniei?

Uite un grafic cu raspandirea religiei in Germania. Aia mai rozalinzi asa sunt ateii.

Si ca sa vezi dracie, cine crezi ca ingroasa randurile ateilor in Germania? Tocmai indoctrinatii comunistilor din estul Germaniei :

" The most notable losses occurred in the Protestant churches, in East Germany largely owing to the atheistic policy under the communistic regime. However since the fall of the communistic regime two decades ago, the EKD continued losing members, to just below 30% by the end of 2008.[8][10]. Other churches in Germany are all rather small (equal or less than 0.5%).[5] As a result of re-unification (of East and West Germany), the number of Germans without a religion has grown, especially owing to the addition of the eastern states with their large non-religious majority."

irelevant exemplu.

germania - 25% atei
romania - sub 1%

Edited by andreic, 16 December 2010 - 14:54.
jigniri eliminate + warn up.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate