Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Recuperare document word corupt

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ionela_pop

ionela_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2010
Bună ziua!

Am o problemă gravă cu un fișier word care conține text și multe imagini. Nu mai mi se dechide și îmi arată că este corupt. Am încercat tot ce știam, inclusiv sfaturile găsite pe internet precum și două progrămele - wordfix și word repair. Nu pot să îl recuperez.
Cu opțiunea open and repair din meniul file mi-l recuperează cel puțin aparent dar nu pot să îl salvez în forma recuperată iar dacă îl închid și redeschid - din nou corupt!
Am citit despre ontrack easyrecovery și am găsit un trial dar nu funcționează.
Ce mai pot să fac? Fișierul este foarte important - nu îmi aparține ci este al unui coleg și reprezintă o carte aproape gata de publicare.

Mulțumesc!

#2
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Asa subit nu mai merge ? Poate l-ai copiat dintr-o parte in alta (gen de pe stick pe un calculator) si nu s-a copiat tot. Verifica sursa fisierului cu un program de recuperat date poate inca il mai gasesti si il recuperezi de acolo.

Cand sunt fisiere asa de importante , se fac 2 3 copii pe o adresa de mail pentru siguranta.

#3
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View Postionela_pop, on 10th December 2010, 17:54, said:

...
Cu opțiunea open and repair din meniul file mi-l recuperează cel puțin aparent dar nu pot să îl salvez în forma recuperată iar dacă îl închid și redeschid - din nou corupt!
....

Daca nu poti sa-l salvezi in forma recuperata, poti incerca sa deschizi un nou document word gol, si cu copy + paste sa muti informatiile din documentul recuperat in noul document gol.

#4
ionela_pop

ionela_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2010
comenzile copy+paste nu merg.
am încercat.

#5
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Fa o copie a fisierului apoi incearca sa-l convertesti in PDF: http://www.softpedia...vert-DOC-to-PDF

#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Trimite-mi-l mie, daca vrei, sa incerc si eu.

#7
ionela_pop

ionela_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2010
Mulțumesc,  nu pot să îl trimit pt. că u îmi aparține și reprezită o carte care vafi publicată.

View PostOfficial, on 11th December 2010, 16:57, said:

Fa o copie a fisierului apoi incearca sa-l convertesti in PDF: http://www.softpedia...vert-DOC-to-PDF


Nu  am încercat așa ceva. Voi încerca. Mersi.

Edited by ionela_pop, 11 December 2010 - 17:35.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Poti sa mai citesti si aici (asta daca nu ai citit deja)

Edited by xxvirusxx, 11 December 2010 - 17:48.


#9
ionela_pop

ionela_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2010

View PostOfficial, on 11th December 2010, 16:57, said:

Fa o copie a fisierului apoi incearca sa-l convertesti in PDF: http://www.softpedia...vert-DOC-to-PDF


Nu merge din cauză că fișierul - așa cum există el acum nu are extensia doc și când îl caut în calculator pentru a-l converti nu îl găsesc.

View Postxxvirusxx, on 11th December 2010, 17:43, said:

Poti sa mai citesti si aici (asta daca nu ai citit deja)


Mulțumesc. Unele din metodele descrise acolo le-am încercat deja.

#10
hakapeszi1967

hakapeszi1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.09.2010

View Postionela_pop, on 11th December 2010, 17:36, said:

Mulțumesc,  nu pot să îl trimit pt. că u îmi aparține și reprezită o carte care vafi publicată.




Nu  am încercat așa ceva. Voi încerca. Mersi.




Incearca sa-l deschizi in Open Office. Am avut si eu o problema asemnatoare. Dar am deschis la intamplare, documentul "corupt" in Writer, am mimat niste modificari neisemnate, l-am salvat si l-am inchis tot in formta *.doc si .... surprise ... s-a putut deshide din nou cu Microsoft Word. Exact la fel a patit si cu un document excel (*.xls) care l-am reparat cu Open Office Calc.
Nu stiu care-i explicatia, dar la mine a functionat.
Dealtfel, Open Office (http://download.openoffice.org/) este destul de slabut si instabil, meniuri care mi se par greoi, asa ca momentan folosesc tot Word / Excel. Ma apelez la el numai in caz de '"incendiu" .
Succes.

#11
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009

View Postionela_pop, on 11th December 2010, 17:57, said:

Nu merge din cauză că fișierul - așa cum există el acum nu are extensia doc și când îl caut în calculator pentru a-l converti nu îl găsesc.
Poti sa ii pui tu extensia .doc.

#12
ionela_pop

ionela_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2010

View PostOfficial, on 11th December 2010, 18:09, said:

Poti sa ii pui tu extensia .doc.


Cum?

View Posthakapeszi1967, on 11th December 2010, 18:02, said:

Incearca sa-l deschizi in Open Office. Am avut si eu o problema asemnatoare. Dar am deschis la intamplare, documentul "corupt" in Writer, am mimat niste modificari neisemnate, l-am salvat si l-am inchis tot in formta *.doc si .... surprise ... s-a putut deshide din nou cu Microsoft Word. Exact la fel a patit si cu un document excel (*.xls) care l-am reparat cu Open Office Calc.
Nu stiu care-i explicatia, dar la mine a functionat.
Dealtfel, Open Office (http://download.openoffice.org/) este destul de slabut si instabil, meniuri care mi se par greoi, asa ca momentan folosesc tot Word / Excel. Ma apelez la el numai in caz de '"incendiu" .
Succes.


Îmi cer scuze dacă sunt o ignorantă dar... Open Office este un program? Eu nu știu să am așa ceva. Am mai citit undeva că cineva așa a rezolvat - a arhivat, și apoi a deschis arhiva cu open office. Deci... ?
Mulțumesc.

Scuze, am văzut târziu că ai pus un link către open office. ok. voi încerca.

Edited by ionela_pop, 11 December 2010 - 18:16.


#13
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Setezi sa fie afisate extensiile fisierelor, dai Rename si pui .doc la sfarsit.

[attachment=840284:Folder_Options.png]

#14
ionela_pop

ionela_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2010

View PostOfficial, on 11th December 2010, 18:15, said:

Setezi sa fie afisate extensiile fisierelor, dai Rename si pui .doc la sfarsit.

Attachment Folder_Options.png


Am înțeles. Mersi. Acum încerc să îl convertesc în pdf.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Daca acum il faci pdf, mai greu o sa-l editezi pe urma.
Banuiesc la o inchidere forttata a lui Word ai recuperat doar *rtf-ul cel imens.
Incerca sa deschizi rtf-ul in Word. Apare vreo eroare?
Foloseste un sistem cu resure mai puternice deoarece rtf-ul rezultat devine gigantic si poate "crapa" pe un sistem mai slabut.

#16
ionela_pop

ionela_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2010
Am instalat Open Office și l-am deschis cu el și surpriză! Arată ok și mai mult - toate comenzile sunt active. O să încerc să copiez și să salvez separat - pe părți așa încât documentele să aibă dimensiuni rezonabile.
Mulțumesc. Revin cu rezultatul.

#17
ionela_pop

ionela_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2010

View Postdorin_2k, on 11th December 2010, 18:34, said:

Daca acum il faci pdf, mai greu o sa-l editezi pe urma.
Banuiesc la o inchidere forttata a lui Word ai recuperat doar *rtf-ul cel imens.
Incerca sa deschizi rtf-ul in Word. Apare vreo eroare?
Foloseste un sistem cu resure mai puternice deoarece rtf-ul rezultat devine gigantic si poate "crapa" pe un sistem mai slabut.


Am reușit să îl deschid cu "open office" și pt. că toate comenzile erau active am putut salva integral textul într-un document cu extensia "doc".

Fișierul integral nu l-am putut salva decât cu extensia "odt" iar pdf-ul mi-a folosit totuși deoarece de acolo pot recupera imaginile pt. că din fișierul "odt" nu pot nici măcar cu copy-paste să le duc în word.

Mulțumesc tuturor!

Am învățat multe cu ocazia asta.

#18
hakapeszi1967

hakapeszi1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.09.2010

View Postionela_pop, on 11th December 2010, 22:51, said:

Am reușit să îl deschid cu "open office" și pt. că toate comenzile erau active am putut salva integral textul într-un document cu extensia "doc".

Fișierul integral nu l-am putut salva decât cu extensia "odt" iar pdf-ul mi-a folosit totuși deoarece de acolo pot recupera imaginile pt. că din fișierul "odt" nu pot nici măcar cu copy-paste să le duc în word.

Mulțumesc tuturor!

Am învățat multe cu ocazia asta.

Trebuie sa te contrazic. In Open Office se pot salva documentele si cu extensia *.doc , numai ca trebuie sa dai alta denumire la fisier, decat originalul, care la randul lui sigur va functiona in Microsoft Word.
Sau exista si varianta in care o mica extensie la Microsoft Word permite deschiderea unui fisier tip *.odt, dupa care se va putea lucra cu un fisier tip *.doc.

Vezi si urmatoarele:

http://www.oracle.co...fice/index.html

http://www.zamzar.com/

http://media-convert.com/

Google Docs

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate