Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

NextGen

- - - - -
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#55
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

View PostBukovina, on 24th December 2011, 18:12, said:

"Cutiile" care mascheaza cablul sunt ale RDS-ului... Nextgen nu are buget pentru asa ceva.
Grecul este în criză... :)

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Cel mai in criza din toata Europa.

#57
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
1 Mai va aduce cresteri de preturi la abonamentele Nextgen.
Aveti ocazia sa va reziliati serviciile cei care sunteti sub contract :)

#58
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Deci Cipry7, da-i carbuni si rezilienteaza Next Genul.  :lol:

#59
sir_petre

sir_petre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 06.04.2008

View PostCipry7, on 24th December 2011, 14:27, said:

Asa este la mine in bloc... La etajul 2, pe partea stanga este cutia celor de la NextGen, pe partea dreapta, fata in fata, este cutia Digi (fix pe peretele unde sunt eu), iar la etajul 3 este cutia UPC. :D

Si d-voastra aveti Dolce.

#60
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,422
  • Înscris: 04.08.2010

View PostNeaceasca85, on 17th April 2012, 01:42, said:

Deci Cipry7, da-i carbuni si rezilienteaza Next Genul.  :lol:
:lol:
Am primit și eu înștiințarea cu "revizuirea nivelului tarifar al abonamentului" (așa scrie acolo... nu puteau să-l revizuiască și ei în minus :lol: ). Mi se explică pe două pagini că s-au făcut investiții de capital de 9 milioane euro, acestea fiind direcționate în dezvoltarea infrastructurii GPON. Alte motive: remedierea defecțiunilor, cea mai avantajoasă grilă de programe, introducerea unui numar variat de canale sportive în pachetul de bază (Dolce 1, 2 și GSP TV), EURO 2012 și J.O. 2012 la Dolce Sport, etc.
Dacă sunt sub contract încă un an și două luni, se poate rezilia contractul fără a plăti ceva în plus ?
Când am fost la UPC, a trebuit să aștept până la expirarea contractului că altfel aș fi fost silit să plătesc 150 lei parcă.
În contractul cu NextGen se stipulează clar faptul că pe perioada contractului, operatorul de cablu n-are voie să schimbe tariful inițial de la semnarea acestuia. O să mă duc într-o zi cu soare la sediu să lămuresc treburile parte-n parte... :D

View Postsir_petre, on 17th April 2012, 02:17, said:

Si d-voastra aveti Dolce.
N-ai ghicit... Din partea mea ai un NU. :lol:

Edited by Cipry7, 17 April 2012 - 01:46.


#61
sir_petre

sir_petre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 06.04.2008

View PostCipry7, on 17th April 2012, 02:35, said:

:lol:

În contractul cu NextGen se stipulează clar faptul că pe perioada contractului, operatorul de cablu n-are voie să schimbe tariful inițial de la semnarea acestuia. O să mă duc într-o zi cu soare la sediu să lămuresc treburile parte-n parte... :D


N-ai ghicit... Din partea mea ai un NU. :lol:
Ma bucur, pt tine, ca nu ai contract cu Dolce.
Nu stiu cum sta problema cu Next Gen, dar avind in vedere ca au acelasi propRietar este "aceeasi marie cu alta palarie"
Din experienta proprie: am avut Dolce si au facut modificari in grila de programe si au schimbat planurile tarifare cum au vrut muschii lor. Rezultat: am 2 farfurii pe terasa si ma rog de greci sa vina sa le ridice.


View PostCipry7, on 17th April 2012, 02:35, said:

Dacă sunt sub contract încă un an și două luni, se poate rezilia contractul fără a plăti ceva în plus ?

Da.

Edited by megafanro, 17 April 2012 - 03:02.


#62
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
am avut 7 ani Dolce de cand s-a lansat dar nu am mai rezistat cu schimbarea grilelor si cu programe inutile bagate pe extremitatea esofagului si le-am spus PA_PA sa nu mai vb de net care era de toata jena nu mai mult de 150d KB/sec si plateam numai netu dublu cat platest acuma serviciile la RDS toate deci cred ca RTC o ia pe urmele Boom-ului vb aia are si nume NEXTGEN = NXTFALIMENT =))

#63
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Nu da faliment, pentru ca are destui "prosti" care cotizeaza...

Edited by Bukovina, 18 April 2012 - 00:06.


#64
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
NEXT GEN devine EX GEN daca ar da faliment. Dar nu se intampla pentru ca mai sunt destule zone rurale unde RTC e cu monopol sau pensionari de la oras care nu au habar de telefonie fixa alternativa.

#65
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010

View PostNeaceasca85, on 18th April 2012, 03:05, said:

NEXT GEN devine EX GEN daca ar da faliment. Dar nu se intampla pentru ca mai sunt destule zone rurale unde RTC e cu monopol sau pensionari de la oras care nu au habar de telefonie fixa alternativa.
Nu e chiar asa. RDS la oras au servici bune, comparativ cu zonele unde au cumparat efectiv retele vechi.Am avut 2 ani internet prin fibra de la rds, dar dupa o jumatate de an, am avut numai belele cu ei, de fiecare data la o intrerupere de curent, vant se blocau switch-urile din stalp, iar solutia oferita de ei a fost sa-mi cumpar aparatul. Telefonia fixa la fel, mi-au zis ca numai instaleaza la mine in zona. Drept urmare, mi-am luat internet de la rtc si telefonie. Am avut 2-3 probleme in cateva luni, din cauza furtului de cabluri, bineinteles ca mi-au oferit discount pe perioada in care nu a functionat. Rds are viteza mare la oras si in zonele unde au facut investitii, dar in multe zone se misca greu si nu prea isi dau interesul. Pe partea de tv ma declar multumit la tara, unde cu 20 lei vad tv digital+hd, si cea mai mare parte a programelor analogice, ca reteaua este subdimensionata si nu duce mai mult de frecventa 680 Mhz. Fiecare are plusuri si minusuri, dar rtc au mai investit pe partea de net, ca de au concurenta directa. :peacefingers:

#66
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Ai avut net prin UTP de la RDS in ce zici tu acolo, ca numai asa aveai switch-uri pe stalpi, acum la tara baga ceva mai nasol decat UTP si anume EOC, care nu se blocheaza dar da viteze mici similare cu Romtelecomul. GPON-ul in casa, oferit partial si de Next Gen in unele zone nu se compara cu nimic altceva. In Slatina RTC nu investeste in net si raman blocati la 5 mbps in zona mea iar RDS se lasa greu cu GPON-ul, am parte de 2 rele cum ar veni.

Edited by Neaceasca85, 18 April 2012 - 17:28.


#67
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,422
  • Înscris: 04.08.2010

View PostCipry7, on 17th April 2012, 02:35, said:

O să mă duc într-o zi cu soare la sediu să lămuresc treburile parte-n parte... :D
Și astăzi a venit acea zi cu soare despre care vă vorbeam... :D
Am fost pentru prima dată la noul sediu, deși acesta este de 1 an cred. Pentru ei, sediu = încăpere puțin mai mare decât o sală de clasă, în care "stau" 3 firme. Colțul Romtelecom (cel mai mare), colțul Cosmote și colțul NextGen. Mă așez, fără să observ colțul NextGen (care era mascat de un panou), la colțul Romtelecom. După ce plătesc factura, încep să-mi spun păsurile. După 5 secunde, doamna mă întrerupe și-mi spune că nu aici este NextGen. Spun uluit "Cum nu este aici NextGen ?" :o și îmi răspunde "NextGen este acolo, la domnișoara blondă". Așadar, îmi mut locația din acel moment cu 5 metri. Domnișoara, după ce stă 3 minute să mă identifice în baza de date, îmi spune noul tarif: 49 lei TV+net de la 42 lei. În acel moment spun că doresc să reziliez pe cale amiabilă contractul deoarece nu doresc să plătesc această sumă.
- Nu puteți pentru că vă aflați sub contract și trebuie să plătiți 50% din lunile rămase în perioada contractuală (adică 6 luni X 49 lei = 294 lei)... :nonobad:
- Păi în contract nu scrie că în caz de modificare a tarifului se poate ? Așa puteți să-mi mariți abonamentul la 100 lei, fără să pot să fac nimic ?

Zâmbind, începe să-mi recite din contract. Nici nu știa unde să caute... :lol: A trebuit să-i arăt eu paragraful. Și începe:

Quote

NextGen Communications poate modifica unilateral Contractul (ex. tarifele, etc.), cu condiția notificării în scris a Clientului, cu cel puțin 30 de zile inainte. Modificările vor fi aplicabile prin semnarea unui act adițional.
Ea s-a oprit strategic aici, dar eu, simțindu-mă într-un moment poetic de mare valoare, continui:

Quote

Dacă Clientul nu este de acord cu o modificare, poate solicita denunțarea unilaterală a Contractului pentru Serviciul supus modificării, pe baza unei notificări ce trebuie să ajungă la Furnizor înainte de data aplicării modificării, FĂRĂ DESPĂGUBIRI.
Atunci ea mi-a dat același răspuns ca mai devreme, lămurindu-mă complet. :huh: A făcut însă o adăugare: "Puteți face o sesizare către directorul nostru și vedem ce putem face, dar când o aduceți, veniți la mine pentru că vă știu situația". În acel moment am simțit-o cu musca pe căciulă... :drac:
Voi face sesizarea, iar luni o voi da, deși nici nu știu ce să cred... Rămâne de văzut... Îmi cer scuze, dacă v-am plictisit cu povestioara mea, dar m-am gândit să vă spun noul tarif, care intră în vigoare de la 1 mai. :)

Edited by Cipry7, 21 April 2012 - 11:51.


#68
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Nu ne-ai plictisit deloc, ai de gand sa te muti la RDS? Banuiesc ca pentru Digi Sport da.

#69
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,422
  • Înscris: 04.08.2010
Da, am de gând să mă mut pentru DigiSport și nu pot cu legea în față.

#70
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
Văd că și la ăștia te căsătorești pe viață... :huh:

#71
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
avand in vedere ce vasta e grila de programe la Digisport scuzati-ma cei de la Rtc dar cu premier league, la liga, campionatul frantei , copa libertadores , liga1 + tennis + formula1 + ucl din toamna stau si sa intreb nu stiu care a facut mai multe investitii rtc cu NBA si cu campionatul portugaliei si a ucrainei sau digi-ul :) nu sunt fan rds si nici rtc dar sincer deocamdata nu imi pare rau ca am trecut de la rtc de 1 an la digi pt urm motive:pretul ( e la jumate) cat la rtc + programele (in special cele de sport)

Edited by Deyutzu_AR, 21 April 2012 - 14:17.


#72
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,422
  • Înscris: 04.08.2010

View Postmegafanro, on 21st April 2012, 14:21, said:

Văd că și la ăștia te căsătorești pe viață... :huh:
Mai degrabă, mi-aș fi dorit cu domnișoara blondă... :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate