Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

NextGen

- - - - -
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#37
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

 juhaszattila, on 8th December 2011, 22:37, said:

La mine netul nextgen a mers pana acum binisor. De o luna incoace insa e dezastru, intreruperi peste intreruperi. Tot sun la ei, trimit emailuri si totaia.
Problema e ca am contract pe 2 ani din care mai am 1 si intreruperile sunt prevazute cu procentaje si smecherii. Nu stiu ce sa mai fac. Sunt disperat.
fa o plangere oficiala, cere numar de inregistrare, si daca in termen de 48 de ore, nu iti rezolva, spune-le ca iti reziliezi contractul. Motivul este ca nu iti pot furniza un serviciu tv functional.

#38
juhaszattila

juhaszattila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2007

 raduors, on 9th December 2011, 08:32, said:

fa o plangere oficiala, cere numar de inregistrare, si daca in termen de 48 de ore, nu iti rezolva, spune-le ca iti reziliezi contractul. Motivul este ca nu iti pot furniza un serviciu tv functional.

Nu pot sa reziliez contractul pentru ca intreruperile sunt prevazute. Ei trebuie sa asigure 95% pe o luna. Cel mai probabil se incadreaza in acest procent dar chiar daca nu cum sa demonstrez contrariul? Degeaba ma duc si la protectia consumatorului ca totaia. Miroase a film horror prost.

#39
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,413
  • Înscris: 04.08.2010

 juhaszattila, on 9th December 2011, 20:28, said:

Nu pot sa reziliez contractul pentru ca intreruperile sunt prevazute. Ei trebuie sa asigure 95% pe o luna. Cel mai probabil se incadreaza in acest procent dar chiar daca nu cum sa demonstrez contrariul? Degeaba ma duc si la protectia consumatorului ca totaia. Miroase a film horror prost.
Intr-adevar, trebuie sa-ti asigure 95% pe luna, dar nu poti sa reziliezi contractul pe motivul acesta. Eu stiu ca, in cazul in care nu se indeplineste acel barem de 95%, ti se ofera o reducere la plata abonamentului pe luna respectiva.

Edited by Cipry7, 09 December 2011 - 21:33.


#40
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 Bukovina, on 8th December 2011, 21:24, said:

Mergi si te abonezi la operatorul care are deja cablat blocul tau ;). Cand vin cei de la Nextgen sa-ti instaleze le spui PA!



Problema este ca niciun operator nu a cablat blocul! O singura persoana are cablu din bloc, iar aceea si-a pus antena de la DIGI.. :angry:

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Sa vina RCS/RDS cu GPON-ul in acel bloc. Ce-mi place ca Romtelefon e varza si pe Next Gen.  :naughty:

#42
juhaszattila

juhaszattila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2007

 Cipry7, on 9th December 2011, 21:30, said:

Intr-adevar, trebuie sa-ti asigure 95% pe luna, dar nu poti sa reziliezi contractul pe motivul acesta. Eu stiu ca, in cazul in care nu se indeplineste acel barem de 95%, ti se ofera o reducere la plata abonamentului pe luna respectiva.

Dar 95% inseamna 36 ore pe luna, deci daca in fiecare seara se intrerupe pentru o ora ei sunt in regula in timp ce eu imi smulg parul. Si chiar asta se intampla. Bine, am cazuri cand se intrerupe pentru juma de ora. Noaptea in schimb nu prea sunt probleme.
Ieri am fost sunat de un tehnician de la ei si mia comunicat ca MACul meu e sub supraveghere si nu au observat nimic in neregula, tot timpul am putut fi pinguit. Asta in timp ce mie mi-a cazut de cateva ori, ca de obicei. Am evidenta caderilor pentru ca am bagat un router Linksys cu sistem Tomato si acesta inregistreaza ultimele 24 de ore. Dar, pingul mergand fara intrepere ei mi-au furnizat un serviciciu de calitate, dupa parerea lor.

#43
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 Neaceasca85, on 11th December 2011, 16:01, said:

Sa vina RCS/RDS cu GPON-ul in acel bloc. Ce-mi place ca Romtelefon e varza si pe Next Gen.  :naughty:


Ideea e ca noi initial am vrut sa facem cu RDS, dar au zis ca acest cartier este in zona de acoperire Nextgen. Noi am accepta orice operator, numa` sa avem cablu! Dar pe noi nu ne vrea niciun operator din cate se pare.. :D

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
De ce n-o vrea RDS sa se bage peste Next Gen? E la fel cum nu se bagau peste Asstral acum cativa ani, dupa ce s-a transformat in UPC s-au bagat.

#45
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006

 SilDia, on 11th December 2011, 21:08, said:

Ideea e ca noi initial am vrut sa facem cu RDS, dar au zis ca acest cartier este in zona de acoperire Nextgen. Noi am accepta orice operator, numa` sa avem cablu! Dar pe noi nu ne vrea niciun operator din cate se pare.. :D
Pana o sa aveti un operator CATV in bloc alege si tu un provider DTH ;)

Digi TV, Dolce sau Focus Sat, ai de unde sa alegi.

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
O sa arate blocul ala la fel ca ciupercariile NASA din Rahova si Ferentari.  :lol:

#47
geogxg

geogxg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2009

 CuZa, on 2nd September 2011, 12:33, said:

hmm ont-ul de la next gen scoate undeva la 80 dB, si cu o atenuare de 10 merge destul de binicel analogicul eu zic ca acolo e alta problema, un cablu prost sau vreo mufa nepusa bine...
daca iti intra un 65 db cu cn 45 intr`un tv este super de ajuns. ....pe GPON nu are cum sa fie purici decat daca cum prea bine ai spus are ceva probleme cu conectica prin casa.
Sa incerce cu un cablu bun direct intr`un tv sa vada cum se vede ;)

#48
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Pana la urma au venit, si au cablat ambii operatori blocul: RDS si Nextgen. Dar pentru ca nu s-au inteles, a cablat fiecare separat, adica sunt cate doua randuri de cutii de cabluri pe fiecare etaj. Te doare capul, ca la balamuc! In fine.. bine ca am cablu in sfarsit!!!!

#49
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
logic ca fiecare are infrastructura lui ;)

sa zicem ca ar intra in bloc si UPC, ar mai trage si ei inca un rand de cabluri.

#50
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,413
  • Înscris: 04.08.2010
Asa este la mine in bloc... La etajul 2, pe partea stanga este cutia celor de la NextGen, pe partea dreapta, fata in fata, este cutia Digi (fix pe peretele unde sunt eu), iar la etajul 3 este cutia UPC. :D

Edited by Cipry7, 24 December 2011 - 13:31.


#51
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
e bine ca ai de unde sa alegi :D

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
In Romania fiecare are infrastructura lui dar in Marea Britanie toti operatorii sunt nevoiti sa foloseasca cablurile Brittish Telecom asa ca mai mult decat ADSL-uri nu vezi la internet, e cum era la noi pe vremuri cand puteai accesa RDS Link dial-up prin telefonul fix de la Romtelefon, eu am avut in 2003-2004 dial-up de la Artelepom care mai tarziu s-a transformat in Click Net-ul ce l-am avut intre 01.07.2007 si 01.12.2011.

#53
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 catalinman, on 24th December 2011, 12:26, said:

logic ca fiecare are infrastructura lui ;)

sa zicem ca ar intra in bloc si UPC, ar mai trage si ei inca un rand de cabluri.


Puteau sa bage cablurile prin aceleasi cutii care mascheaza cablurile (nu stiu cum sa le numesc altfel). La asta ma refeream.

#54
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 SilDia, on 24th December 2011, 17:27, said:

Puteau sa bage cablurile prin aceleasi cutii care mascheaza cablurile (nu stiu cum sa le numesc altfel). La asta ma refeream.
"Cutiile" care mascheaza cablul sunt ale RDS-ului... Nextgen nu are buget pentru asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate