Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Nikon D3100

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#19
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc :)

#20
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

View PostRaiden, on 28th October 2010, 21:05, said:

Sunt facute pe vivid ca asa imi plac mie culorile mai pronuntate, oricum sunt placute zic eu.
Era o aluzie la pisica.................... :notangel:



PS. Iarta-ma Kunz!

#21
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAmenofis, on 29th October 2010, 12:31, said:

Era o aluzie la pisica.................... :notangel:



PS. Iarta-ma Kunz!

Da, pe urma mi-am dat seama si eu, motanul alal l-am pozat la greu si cu Pentax-ul.  :rolleyes:

#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostRaiden, on 26th October 2010, 22:43, said:

Astazi l-am luat si eu, nu am apucat sa fac decat vreo 2 poze prin casa asa ca prea multe nu pot spune de performantele lui. Oricum ce am observat e un ISO mare excelent, cel putin egal cu cel de la Kx, la ISO 800 pozele sunt superbe. Viteza buna a focusului, chiar in conditii de lumina slaba.
Sa-l stapanesti sanatos! Ce ai facut cu Pentaxul? Parca aveai un Kx.

#23
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcatalinmariescu, on 29th October 2010, 14:12, said:

Sa-l stapanesti sanatos! Ce ai facut cu Pentaxul? Parca aveai un Kx.

Merci  :) . Pai ce sa fac, l-am vandut, dar nu pentru ca nu eram multumit. Am vrut sa renunt la DSLR pentru ca mi se parea greu sa-l car mereu prin concedii dupa mine, am zis ca daca imi iau o compacta tare o sa pot face poze apropiate ca si calitate si nu o sa-mi fie greu sa car geanta dupa mine........ Dar m-am inselat amarnic :)) . Asta e, acuma mi-am luat Nikon-ul si am sa raman cu el, desi era sa-mi iau Pentax K-r, faptul ca Nikon are 3 ani garantie si stau si mai bine la capitolul suport tehnic in Romania m-a facut sa aleg. Oricum foarte bune amandoua aparatele, am fost multumit de Kx, sunt multumit si de D3100.

#24
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
M-ar interesa un grip pentru aparat deoarece cu 18-105 atasat e putin cam dezechilibrat si sta cam rau in mana, stiu ca Nikon nu face gripuri pentru DSLR-uri low end, dar am descoperit ca exista un grip 3rd party pentru D3000. Poate stie cineva daca se gaseste si pentru D3100 sau daca e posibil sa se produca de acum.

#25
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Si inca o chestie , azi m-am jucat putin cu formatul RAW si am observat ca nu pot dechide pozele in lightroom, sa inteleg ca nu suporta acest format? ViewNX2, softul cu care vine aparatul nu prea imi place, mi se parea  mai bun lightroom-ul.  :unsure:

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ai ultima versiune de lightroom si inca nu stie RAW de la D3100, mai asteapta ca sigur va aparea vreun update.

#27
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Am versiunea 2.6, nu stiu daca e ultima versiune.

#28
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Am instalat ultima versiune 3.2, nu merge nici cu asta, deci se pare ca lightroom nu stie NEF.  :confuzzled:
Mai am vreo varianta? Softul de pe Cd chiar nu ma incanta deloc.

#29
nliviu

nliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.04.2005
Lightroom 3.3RC si ACR 6.3RC suporta D3100
http://www.nikonhq.c...7000-and-p7000/

#30
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc Liviu, merge bine, deocamdata nu am observat nici un bug chiar daca nu e versiunea finala. :photo:

#31
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Mi se pare mie sau obiectivul 18-105 distorsioneaza imaginea pe distanta focala 18mm?

Am facut ieri poze cu un prieten la niste cladiri cu exact acelasi obiectiv de la Nikon si pe 18mm au iesit muchiile cladirii curbe.

Parca vad si in pozele tale cu rafturile muchiile extrem stanga si extrem dreapta usor curbate.

As fi fost extrem de curios daca obiectivul 18-55 pe distanta focala 18 distorsioneaza tot la fel de mult. Eu am de gand sa imi cumpar aparatul cu obiectivul 18-55 si ulterior sa imi iau un 55-200.

Apropo, fotografii cu state mai vechi ce obiective recomanda pentru fotografie de cladiri?

Edited by Dragon Warrior, 12 November 2010 - 11:28.


#32
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
La focala maxima cam toate obiectivele distorsioneaza putin (nu stiu cele de mii de euro :) ), 18-105-ul chiar nu mi se pare a fi mai prost decat altele, la 18-55 mi s-a parut parca mai rau, oricum la 24mm dispare acest efect de butoi.

#33
dorutzu74

dorutzu74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.04.2008

View PostDragon Warrior, on 12th November 2010, 12:27, said:

Mi se pare mie sau obiectivul 18-105 distorsioneaza imaginea pe distanta focala 18mm?

Am facut ieri poze cu un prieten la niste cladiri cu exact acelasi obiectiv de la Nikon si pe 18mm au iesit muchiile cladirii curbe.

Parca vad si in pozele tale cu rafturile muchiile extrem stanga si extrem dreapta usor curbate.

As fi fost extrem de curios daca obiectivul 18-55 pe distanta focala 18 distorsioneaza tot la fel de mult. Eu am de gand sa imi cumpar aparatul cu obiectivul 18-55 si ulterior sa imi iau un 55-200.

Apropo, fotografii cu state mai vechi ce obiective recomanda pentru fotografie de cladiri?
Pentru fotografiat cladiri,sunt niste obiective exceptionale la Nikon(foarte scumpe dealtfel),se numesc PC-E.

#34
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ah, da, nu costa decat 1500 de euro :D

...cat un D300

Edited by Dragon Warrior, 13 November 2010 - 12:10.


#35
dorutzu74

dorutzu74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.04.2008
La 1000 de euro bucata ti le pot da eu :naughty: !Eu tocmai am terminat un proiect si nu mai am nevoie de ele.

#36
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Fain aparatul. Posesorii de D40 au în sfârșit un motiv serios de upgrade.

Edited by bchendran, 15 November 2010 - 12:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate