Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Inchidere pod rulou culisant actionat electric

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Pot inchide un pod cu o deschidere de 2m/ 0,9m cu un rulou aluminiu culisant actionat electric?
Face cineva asa ceva, tehnic e posibil?
Nu vreau sa inalt cu constructie din rigips si scara e fixa de lemn.

Attached Files


Edited by ZorracK, 10 October 2010 - 07:58.


#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu văd de ce nu ar putea fi folosit un rulou din PVC sau Al, electric, pentru ferestre. Pentru ferestre există sigur, pentru chepenguri, nu am auzit...încă.

#3
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 ZorracK, on 10th October 2010, 08:41, said:

Face cineva asa ceva, tehnic e posibil?
vezi la cei cu termopane
eu am asa ceva la bloc , dar cu inchidere manuala
nu vad cu ce te-ar avantaja modul mecanizat-electric in toata treaba asta ..pentru ca ruloul e destul de usor de manevrat
poti cel mult sa te gandesti la o chestie inteligenta , la cum sa deschizi ruloul folosind o idee de mecanism sau o ustensila usor de manevrat . daca nu , simplu ..de maner  :peacefingers:

#4
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
O sa ma duc maine sa vorbesc la cateva firme, as vrea electric pentru comoditate si pentru cei 2 copii.

#5
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Salut!
Teoretic, actionarea rulourilor electrice sunt ajutate de gravitatie. în poziție verticală, lamelele atârnă, iar acest fapt face ca bobinarea și debobinarea să se realizeze strâns pe ax. poziționat orizontal, fără tensiunea gravitației in înlănțuirea lamelelor, cred că debobinarea se va realiza impropriu, la început doar în jurul axului. din care cauză, în caseta ruloului pot apărea frecări neprevăzute ce se pot solda cu blocarea ruloului.

cred că pt o astfel de închidere tb optat pt un chepeng cu balamale și cu 2 pistoane laterale, în genul celor de la haionul autoturismelor.

#6
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Eu sper sa gasesc ceva gen rulou pana la urma, de blocare ce sa zic sper sa nu fie asa.
Chepeng nu vreau deloc.

#7
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
poți spera.  :)
mă confrunt cu o situație identică și cred că am să optez pt un chepeng acționat de un scripete automatizat deschis/închis.

#8
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
oare nu se poate face ceva , pe baza principiilor de la usile de garaj sectionale ?!
culisarea sa se faca pe 3 sinile ..montate pe tavan  ... iar pe cea din mijloc sa se monteze motorasul
http://www.depozite-...ezidentiala.gif

Edited by pivnitarul, 10 October 2010 - 10:56.


#9
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Exact Pivnitarule, cred ca ar merge. Bine la mine mai e pana acolo, acum ma documentez doar.

#10
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
sau, improvizezi un arc la rulou în așa fel încât covorul de lamele să stea întins.

#11
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
nu stiu daca neaparat sa fie din lamele ..poate fi dintr o bucata ..iar ca contraforta , banuiesc ca se poate inventa ceva

o sugestie : dupa ce montezi toata treaba asta , faci un alt tavan (tavan "fals") , la nivel cu partea de jos a trapei/ruloului , astfel incat maschezi toate sistemele de rulare iar la inchiderea ei , sa para totul la "fata" adica intreg tavan sa nu para cu nervuri pe el sau alte elemente ce pot dauna estetic
iar la rularea trapei/ruloului ...aceasta va intra practic in tavanul fals ..si nu va ramane vizibil pe tavanul propriu zis ...doar golul de scara "curat"
sper ca s a inteles ceva

Edited by pivnitarul, 10 October 2010 - 11:56.


#12
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Adica asa dar nu imi trebuie tavan fals, cred ca intra in grosimea placii.

Attached Files



#13
sro

sro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2007
mda, aceeasi problema o am si eu: am pus scara fixa dar vreau sa inchid cumva intrarea catre mansarda.

costructorul nu accepta nici o solutie propusa de mine (el ar vrea sa imi construiasca un hol, sus in mansarda, dar nu imi place cum se vede), si mi-a spus ca imi lasa gol in tavan si sa fac ce vreau cu el.
1-0 pt el
m-a blocat  :thumbdown:

Zorrack, cum ai rezolvat problema aceasta?

#14
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
inca n-am rezolvat-o, mai caut nu e graba!

#15
camelian

camelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.06.2009

 sro, on 9th November 2010, 00:12, said:

mda, aceeasi problema o am si eu: am pus scara fixa dar vreau sa inchid cumva intrarea catre mansarda.

costructorul nu accepta nici o solutie propusa de mine (el ar vrea sa imi construiasca un hol, sus in mansarda, dar nu imi place cum se vede), si mi-a spus ca imi lasa gol in tavan si sa fac ce vreau cu el.
1-0 pt el
m-a blocat  :thumbdown:

Zorrack, cum ai rezolvat problema aceasta?


HEI!!!!!

A rezolvat cineva problema asta ???
O am si eu si nu stiu cum sa fac.
Multumesc mult!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate