Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

vreau caine de paza si protectie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#145
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Maidanez nu ... Dar ce naiba de plimbare mai vrea când are o curte de 1500 m2? O sa îl duc si la plimbare si peste tot

#146
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrazvanvladd, on 7th October 2010, 19:20, said:

Maidanez nu ... Dar ce naiba de plimbare mai vrea când are o curte de 1500 m2? O sa îl duc si la plimbare si peste tot

Eu ti-am spus ce e mai eficient adica o haita de maidanezi. Daca tu vrei caine ca sa te si fudulesti in cartier , e alta poveste. Ia-ti ce-ti place si fa contract cu o firma de paza. Conteaza mult sa ai o afinitate pentru rasa pe care o adopti.

#147
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

View PostFreddy12, on 7th October 2010, 20:10, said:

Eu ti-am spus ce e mai eficient adica o haita de maidanezi. Daca tu vrei caine ca sa te si fudulesti in cartier , e alta poveste. Ia-ti ce-ti place si fa contract cu o firma de paza. Conteaza mult sa ai o afinitate pentru rasa pe care o adopti.
ce vrei sa spui prin afinitate?

#148
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrazvanvladd, on 7th October 2010, 20:17, said:

ce vrei sa spui prin afinitate?

E greu de explicat ca nu-s profesor de romana. Dar sa-ti dau un exemplu: vezi un caine si ramai cu ochii la el, iti dai seama ca asta e cainele pe care ti-l doresti. E cam cum spun francezii , "coup de foudre". Adica te indragostesti de rasa respectiva.  Daca vrei doar un caine utilitar e una  dar daca vrei un caine pentru sufletul tau e alta.  Chiar daca vei primi o multime de sfaturi in legatura cu un caine de paza care sa stea si afara le vei gasi la toti cate un cusur. Am inteles ca ti-ar place un caine cu blana linsa insa tipul acesta de caine nu prea poate fi tinut afara. Eu ce-ti pot spune ar fi sa nu-ti iei terrieri (amstaff, pitbull) fiindca nu-i vei putea stapani daca nu ai experienta si nu esti adult. Cred ca ar fi bun un boxer dar e aceeasi problema ca au nevoie de un adapost ca lumea, bine izolat si cu o sursa de caldura(bec cu infrarosii).

#149
Ceata_Indurarii

Ceata_Indurarii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.07.2010

View PostFreddy12, on 7th October 2010, 21:06, said:

E greu de explicat ca nu-s profesor de romana. Dar sa-ti dau un exemplu: vezi un caine si ramai cu ochii la el, iti dai seama ca asta e cainele pe care ti-l doresti. E cam cum spun francezii , "coup de foudre". Adica te indragostesti de rasa respectiva.  Daca vrei doar un caine utilitar e una  dar daca vrei un caine pentru sufletul tau e alta.  Chiar daca vei primi o multime de sfaturi in legatura cu un caine de paza care sa stea si afara le vei gasi la toti cate un cusur. Am inteles ca ti-ar place un caine cu blana linsa insa tipul acesta de caine nu prea poate fi tinut afara. Eu ce-ti pot spune ar fi sa nu-ti iei terrieri (amstaff, pitbull) fiindca nu-i vei putea stapani daca nu ai experienta si nu esti adult. Cred ca ar fi bun un boxer dar e aceeasi problema ca au nevoie de un adapost ca lumea, bine izolat si cu o sursa de caldura(bec cu infrarosii).
Te rog frumos, poti sa dezvolti partea cu becul cu infrarosii, eventual cateva linkuri!
Multumesc anticipat. :coolspeak:

#150
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostCeata_Indurarii, on 7th October 2010, 23:50, said:

Te rog frumos, poti sa dezvolti partea cu becul cu infrarosii, eventual cateva linkuri!
Multumesc anticipat. :coolspeak:

Nu stiu cu exactitate ca eu imi tin cainii in casa dar dupa ce ma mut vreau sa le construiesc un padoc. M-am interesat pe diverse site-uri si printre altele am vazut o fotografie a unui cotet in are era montat un bec rosu mai maricel si protejat cu o sita metalica. Nu stiu daca pe acest site e voie sa dau link-uri externe. Da si tu o cautare pe google la padocuri caini si precis gasesti.

View PostCeata_Indurarii, on 7th October 2010, 23:50, said:

Te rog frumos, poti sa dezvolti partea cu becul cu infrarosii, eventual cateva linkuri!
Multumesc anticipat. :coolspeak:
Iti trimit link-ul pe mesageria privata

#151
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

View PostFreddy12, on 7th October 2010, 21:06, said:

E greu de explicat ca nu-s profesor de romana. Dar sa-ti dau un exemplu: vezi un caine si ramai cu ochii la el, iti dai seama ca asta e cainele pe care ti-l doresti. E cam cum spun francezii , "coup de foudre". Adica te indragostesti de rasa respectiva.  Daca vrei doar un caine utilitar e una  dar daca vrei un caine pentru sufletul tau e alta.  Chiar daca vei primi o multime de sfaturi in legatura cu un caine de paza care sa stea si afara le vei gasi la toti cate un cusur. Am inteles ca ti-ar place un caine cu blana linsa insa tipul acesta de caine nu prea poate fi tinut afara. Eu ce-ti pot spune ar fi sa nu-ti iei terrieri (amstaff, pitbull) fiindca nu-i vei putea stapani daca nu ai experienta si nu esti adult. Cred ca ar fi bun un boxer dar e aceeasi problema ca au nevoie de un adapost ca lumea, bine izolat si cu o sursa de caldura(bec cu infrarosii).
Amstaff sau pit cred ca nu o sa îmi iau ... mam gândit si eu ca nu o sa ii pot stapanii ... Cred ca voi lua rott sau cg... Eu mas îndrepta spre rott pt ca îmi place mai mult

#152
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postrazvanvladd, on 8th October 2010, 08:41, said:

Amstaff sau pit cred ca nu o sa îmi iau ... mam gândit si eu ca nu o sa ii pot stapanii ... Cred ca voi lua rott sau cg... Eu mas îndrepta spre rott pt ca îmi place mai mult
Pai rottwailerul la cele 50-60-70 kg ale lui va fi mult mai puternic fizic decat tine, asa ca nu o sa poti sa-l stapanesti, cauta ceva mai mic sau mai ascultator, gen Golden Retriever ...

#153
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postd-ardeleanu, on 8th October 2010, 10:23, said:

Pai rottwailerul la cele 50-60-70 kg ale lui va fi mult mai puternic fizic decat tine, asa ca nu o sa poti sa-l stapanesti, cauta ceva mai mic sau mai ascultator, gen Golden Retriever ...

Ha,  ha, ce gluma.  As vrea sa vad si eu cum pazeste goldenul curtea.

#154
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
daca il antreneaza sa-si bage coltii sub centura hotului (fara latrat in prealabil), e ceva, sa gasesti hotul pitigaiat in curte la tine, castrat si ulterior travestit  :worthy: si convertit

#155
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostFreddy12, on 8th October 2010, 11:23, said:

Ha,  ha, ce gluma.  As vrea sa vad si eu cum pazeste goldenul curtea.
Iata ce se scrie despre GR:
"Prietenos cu toata lumea, inclusiv cu alti caini, Golden Retriever-ul are instincte diminuate de caine de protectie. Desi e putin probabil sa atace, Golden-ul este un caine de paza bun, atentionand sonor in cazul apropierii vreunui strain. "
vrei sa-l si muste ?
"Golden Retriever-ul este un excelent caine de companie adresat familiilor cu copii sau alte animale de casa. Acest caine este o alegere potrivita pentru cei care detin pentru prima data un animal de companie demonstrand ca proprietarul este capabil sa intretina un caine de talia si forta sa."
deci ...
"Golden Retreiver-ul este un caine inteligent si foarte usor de dresat."
QED
de aici: http://www.animale.r...olden-retriever

#156
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postd-ardeleanu, on 8th October 2010, 12:38, said:

Iata ce se scrie despre GR:
"Prietenos cu toata lumea, inclusiv cu alti caini, Golden Retriever-ul are instincte diminuate de caine de protectie. Desi e putin probabil sa atace, Golden-ul este un caine de paza bun, atentionand sonor in cazul apropierii vreunui strain. "
vrei sa-l si muste ?
"Golden Retriever-ul este un excelent caine de companie adresat familiilor cu copii sau alte animale de casa. Acest caine este o alegere potrivita pentru cei care detin pentru prima data un animal de companie demonstrand ca proprietarul este capabil sa intretina un caine de talia si forta sa."
deci ...
"Golden Retreiver-ul este un caine inteligent si foarte usor de dresat."
QED
de aici: http://www.animale.r...olden-retriever

Fiica mea are golden. Intr-adevar semnaleaza prezenta unui intrus prin latrat dar in secunda urmatoare se duce sa se gudure pe langa el. E inteligent, docil, dornic sa-i faca pe plac stapanului, caini extraordinari mai ales  pentru familii cu copii mici.

#157
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Dar nu am zis ca o sa am doar eu grija de el... Va fi si tata care el are forța de al stapanii... Toți vb de cg rott amstaff pit Cane corso ... Si u zici de golden retrieveru.. Are si o femeie dl mine din krt ... Latra dar ii e frica si de pisici

#158
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
Ba ati ineebunit  :)) nu ma pot stapani de ras. Auzi tu la tara caine de paza sa stea cu bec cu inflarosii :) :) :) :) Bai oameni buni, cainele de paza este un caine care trebuie sa stea afara ca daca el doarme lat la bec cu burta sus nu mai are nici chef de latrat. Eu nici nu mi-am inchipuit asa ceva cu becul.  Fai o cusca buna, sa nu il ploua sa nu ninga sa nu il bata vantu si e perfecta. Cainele care sta iarna afara cum rezista oameni buni? Cainii care sunt fatati iarna cum rezista doar intro cusca cu paie? De il tii in casa de pazeste de muste :))
I-ati tata un rott si il poti stapani daca te ocupi de el si cu ajutorul tatalui tau chiar de are 100 kg. Marea prb este sa nu iesi cu el in parc, sau afara din curte ca atunci e belea mare daca se supara pe ceva ajungi direct la "racoare", dar atat timp cat este in curte SI AI PE GARD "ATENTIE CAINE RAU" nu ai nicio prb cu el o sa te iubeasca pana moare.

#159
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postgrig_sorin, on 8th October 2010, 18:50, said:

Ba ati ineebunit  :)) nu ma pot stapani de ras. Auzi tu la tara caine de paza sa stea cu bec cu inflarosii :) :) :) :) Bai oameni buni, cainele de paza este un caine care trebuie sa stea afara ca daca el doarme lat la bec cu burta sus nu mai are nici chef de latrat. Eu nici nu mi-am inchipuit asa ceva cu becul.  Fai o cusca buna, sa nu il ploua sa nu ninga sa nu il bata vantu si e perfecta. Cainele care sta iarna afara cum rezista oameni buni? Cainii care sunt fatati iarna cum rezista doar intro cusca cu paie? De il tii in casa de pazeste de muste :))
I-ati tata un rott si il poti stapani daca te ocupi de el si cu ajutorul tatalui tau chiar de are 100 kg. Marea prb este sa nu iesi cu el in parc, sau afara din curte ca atunci e belea mare daca se supara pe ceva ajungi direct la "racoare", dar atat timp cat este in curte SI AI PE GARD "ATENTIE CAINE RAU" nu ai nicio prb cu el o sa te iubeasca pana moare.
si eu am bagat tot paie in cusca la cateaua mea(are par ft scurt),s-a  vedem cu se va descurca la iarna

#160
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Cand va fi mic îl voi duce sa se antrenze prin parc la fuga... Si alte lucruri... Problema e cu mama ca ii e cam frica de rott

#161
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postrazvanvladd, on 8th October 2010, 19:07, said:

Cand va fi mic îl voi duce sa se antrenze prin parc la fuga... Si alte lucruri... Problema e cu mama ca ii e cam frica de rott
nu are dc sa-i fie frica de propriul caine din curte....
daca tot vrei s-a iti iei rottweiler s-a iei de la o canisa,asa poti scapa si de unele probleme de comportament

#162
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010
Eu am rott. Ies cu ea pe strada fara nici o problema. Pana si bunica poate sa iasa ca ea ca nu trage deloc. In curte o singura problema am cu ea. Fuge dupa gaini , nu am lasat-o niciodata sa vad daca  le omoara sau nu :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate