Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

vreau caine de paza si protectie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#127
Ceata_Indurarii

Ceata_Indurarii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.07.2010

View Postbilibistrocizel, on 6th October 2010, 19:39, said:

u nu ai tine...dar uite ca eu tin,poza asta face cat 1000 de cuvinte,nu ce ai pus u,ala e un caine dus la extrem ;)
Eu cred ca tu ai abilități deosebite de dresaj dar nu realizezi ca Pitbullul sau Bull Terrierul   nu se pretează pentru oricine. Am un prieten care a trăit mulți ani de zile din dresaj și are Am staff dar rasele astea nu sunt pentru oamenii obișnuiți. Asta trebuie sa spuneți, altfel cine citește pe aici crede ca poate stăpânii rasele astea.
Nici nu ma gândesc ce se poate întâmpla, când o persoana irascibila și agresiva cumpără asa ceva. Horror!
Este exclus sa stea în curte iarna o rasa cu parul scurt. Ar trebui sa intervină pe aici veterinarii sa spună câte pneumonii au tratat la câinii cu parul scurt.

#128
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostCeata_Indurarii, on 6th October 2010, 19:50, said:

Eu cred ca tu ai abilități deosebite de dresaj dar nu realizezi ca Pitbullul sau Bull Terrierul   nu se pretează pentru oricine. Am un prieten care a trăit mulți ani de zile din dresaj și are Am staff dar rasele astea nu sunt pentru oamenii obișnuiți. Asta trebuie sa spuneți, altfel cine citește pe aici crede ca poate stăpânii rasele astea.
Nici nu ma gândesc ce se poate întâmpla, când o persoana irascibila și agresiva cumpără asa ceva. Horror!
Este exclus sa stea în curte iarna o rasa cu parul scurt. Ar trebui sa intervină pe aici veterinarii sa spună câte pneumonii au tratat la câinii cu parul scurt.
vrei sa sti care e dresaju cel mai bun?sa le oferi DRAGOSTE si IUBIRE

#129
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Bibistrocel e foarte bine  ce ai zis tu bv e si 200%adevărat... Si eu nu am zis sa motivezu alegere cu 2 linkuri si din experiența proprie

#130
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postbilibistrocizel, on 6th October 2010, 20:03, said:

vrei sa sti care e dresaju cel mai bun?sa le oferi DRAGOSTE si IUBIRE

E stupid ce spui. Cainele are nevoie de stabilitate si de un lider. Poti sa-l iubesti cat vrei tu ca saracul tot o ia razna daca e pus sa conduca o "haita" de oameni.

Razvan, te-as intreba ceva pentru ca vad ca nu a aparut in discutie: esti la primul caine? Soneriile gen bichon nu se iau in calcul. Sau mai bine zis, va fi primul caine care te va putea domina? Pentru ca, daca o sa poata, o sa o faca (nu iti iei golden retriever, chit ca si aia incearca). Ai idee ce inseamna sa controlezi un caine cu personalitate puternica si care are si 50-60 de kilograme? Nu de alta dar majoritatea cainilor discutati aici nu sunt potriviti unui incepator si e pacat de animal sa ajunga pe mainile cuiva care nu-l poate controla.

p.s. dresajul si obedienta ajuta dar cainele are nevoie de repetare constanta a lucrurilor invatate.
p.s.2 cat despre bull terrieri, doar unul singur a spus (pe undeva pe aici, cred) ca nu sunt potriviti pentru paza. Multi sunt doar niste amarati de terrieri cand e vorba de oameni si nu ataca nici batuti - de fapt asta a fost si una din ideile cu care au fost selectati la inceput.

Edited by miromulus, 07 October 2010 - 01:39.


#131
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postmiromulus, on 7th October 2010, 02:39, said:

E stupid ce spui. Cainele are nevoie de stabilitate si de un lider. Poti sa-l iubesti cat vrei tu ca saracul tot o ia razna daca e pus sa conduca o "haita" de oameni.

Razvan, te-as intreba ceva pentru ca vad ca nu a aparut in discutie: esti la primul caine? Soneriile gen bichon nu se iau in calcul. Sau mai bine zis, va fi primul caine care te va putea domina? Pentru ca, daca o sa poata, o sa o faca (nu iti iei golden retriever, chit ca si aia incearca). Ai idee ce inseamna sa controlezi un caine cu personalitate puternica si care are si 50-60 de kilograme? Nu de alta dar majoritatea cainilor discutati aici nu sunt potriviti unui incepator si e pacat de animal sa ajunga pe mainile cuiva care nu-l poate controla.

p.s. dresajul si obedienta ajuta dar cainele are nevoie de repetare constanta a lucrurilor invatate.
p.s.2 cat despre bull terrieri, doar unul singur a spus (pe undeva pe aici, cred) ca nu sunt potriviti pentru paza. Multi sunt doar niste amarati de terrieri cand e vorba de oameni si nu ataca nici batuti - de fapt asta a fost si una din ideile cu care au fost selectati la inceput.
ti se pare tie ca e stupid ce spun,daca il iubesc si ai acord atentie asta nu inseamna ca il las s-a mi se urce in cap.......ma daca nu cunosti situatia nu te mai baga nene in seama

Edited by bilibistrocizel, 07 October 2010 - 02:32.


#132
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postbilibistrocizel, on 6th October 2010, 20:03, said:

vrei sa sti care e dresaju cel mai bun?sa le oferi DRAGOSTE si IUBIRE

Eu as zice sa fii mai atent la ce postezi si dupa sa vorbesti. Dresajul, in cazul nostru cel de paza, are cu totul alte cerinte si caracteristici. Cum inveti tu cainele sa atace, sa lase, sa pazeasca, cum ii formezi obedienta doar cu dragoste si iubire, eu nu stiu. Dresajul inseamna, in varianta foarte scurta, subordonare urmata de crearea unor deprinderi cu ajutorul recompenselor si pedepselor. Dragostea si iubirea sunt in primul rand pentru cainii de apartament. Cu un caucazian nu stai bot in bot.

p.s. si un pic de atentie la cratime chiar nu ti-ar strica.

Edited by miromulus, 07 October 2010 - 03:18.


#133
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postmiromulus, on 7th October 2010, 15:17, said:

Cu un caucazian nu stai bot in bot.

Pardon...stai....dar numai o data in viata...

:bigwhitegrin:

#134
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Da... Sunt la primul câine ... Ce domina golden retrieveru?:))castronul cu mâncare sau ce?e adevărat ca in dresaj trebuie sa ai experiența dar nu poți avea un câine fără sa îl iubesti

#135
Ceata_Indurarii

Ceata_Indurarii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.07.2010

View Postrazvanvladd, on 7th October 2010, 09:04, said:

Da... Sunt la primul câine ... Ce domina golden retrieveru?:))castronul cu mâncare sau ce?e adevărat ca in dresaj trebuie sa ai experiența dar nu poți avea un câine fără sa îl iubesti
Eu zic sa renunti la idee. este clar ca nu o sa ai timpul necesar ( 2 ore/zi) sa te ocupi de un caine de rasa cu o personalitate f . puternica.
Uite acum 4 ani am cumparat un Cane Corso, pedigree, 450 de euro. Nu am fost in stare sa controlez 70 de Kg de muschi. Negru ca pana corbului, superb, dar dragoste și afecțiune nu erau de indeajuns. Imediat dupa achizitionare am intrat intr-o mare necaz si o cumplita criza economica. Intenționam sa plătesc un dresaj si eu deabia mai aveam bani sa cumpăr de mâncare. Animalul a început sa ne domine pe toți din curte (casa noua, 7 locatari, preț final 300.000 euro) și pur și simplu ne dădea cu capul de caldarâm. Deci mare atenție sa nu ajungi sa plângi cum am plâns eu când l-am donat gratis unuia care se ocupa cu dresajul.
Nici nu realizezi ce pot face 70 Kg de mușchii ca otelul. A sărit gardul la vecin și a încercat sa-i omoare toți câinii din curte. O ora m-am luptat cu el pt. viata amărâților aia. Mi-a omorat pisica!
Oamenii vorbesc f. greu despre eșecuri.
Ciobănesc german=asta se preteaza pt. tine!
[ http://dogspired.com/wp-content/uploads/2010/07/Cane-Corso.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#136
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Orice caine te poate domina inclusiv unul de buzunar gen chihuahua daca nu stii cum sa te comporti cu el. Pt primul caine in nici un caz nu te arunca la unul din rasele consacrate pt paza si aparare ca din dragoste o sa te haleasca si pe tine si toata familia...nu stii la ce te bagi si o sa regreti. Si daca te haleste pe tine mai e cum mai e...dar daca scapa si omoara pe strada un copil nu te vad bine deloc.

Edited by belogerer, 07 October 2010 - 09:02.


#137
Ceata_Indurarii

Ceata_Indurarii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.07.2010

View Postbilibistrocizel, on 7th October 2010, 03:30, said:

ti se pare tie ca e stupid ce spun,daca il iubesc si ai acord atentie asta nu inseamna ca il las s-a mi se urce in cap.......ma daca nu cunosti situatia nu te mai baga nene in seama
Draga colega de forum eu cred ca tu nu realizezi ca esti talentata in lucrul ca cainii si nu toata lumea are aceste calitati.
Am vorbit serios si cu respect fara urma de caterinca fara sens.
O zi buna si multa sanatate tie si cateilor tai! :peacefingers:

#138
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
frumos cane corso al tau:D...crezi ca 2 ore sunt suficient?...bineinteles ca voi avea cel putin 2 3 ore libere pentru el in fiecare zii...dar ce palat ti-ai facut de 300 000 de euro?...aproape 10 miliarde...am 14 ani...am scoala doar:))...eu o sa il iau cred ca la vara...poate terminam casa pana atunci...vacanta...sigur o sa am timp de el

#139
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Pentru ca in Tg Jiu nu exista ACH, ia legatura cu cea mai apropiata filiala:
  www.acholtenia.ro; ei sunt in masura sa te sfatuiasca cel mai bine despre ce rase de caini sa-ti iei, ce dresaj este nevoie si alte detalii ...

#140
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postrazvanvladd, on 7th October 2010, 09:04, said:

Da... Sunt la primul câine ... Ce domina golden retrieveru?:))castronul cu mâncare sau ce?e adevărat ca in dresaj trebuie sa ai experiența dar nu poți avea un câine fără sa îl iubesti

Incep sa banui ca vrei un caine mare ca sa te simti un piculet puternic. Golden retrieverul, ca orice caine, incearca sa-si domine stapanul - chiar daca mult mai moderat decat alte rase. De la pazit castronul cu mancare, la tras in lesa si neascultat stapanul cand il cheama, toate sunt manifestari ale incercarilor lor de a-si ridica statutul in haita. Mergi in orice parc si o sa vezi o multime de astfel de situatii. Iar un caine cu personalitate puternica, care te domina fizic si dezvoltat sa pazeasca, va incerca prima oara sa te apere conducand.

Dresajul pentru paza si protectie are obedienta ca o componenta esentiala. Asta pentru ca nu vrei o fiara care sa rupa tot ce ai in curte (un caine tinut izolat si nesocializat) ci vrei unul care sa te apere - sa atace doar la comanda sau cand i s-a cerut sa pazeasca - si, extrem de important, sa imobilizeze (nu sa omoare) si sa lase cand i se cere. Ai tu, la 14 ani si primul caine, cunostintele si nervii pentru asa ceva? Sau o sa ajunga bietul caine un dezechilibrat cu mari sanse de a fi eutanasiat pentru ca-si musca stapanii?

#141
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
@bilibistrocizel: nu ai habar despre ce vorbesti si te bagi in seama fiind complet paralel cu subiectul. Pacat, mare pacat de cei care o sa-ti asculte sfaturile. Ai un caine si crezi ca asta te face dresor. Iar la argumente logice si clare ai raspuns intr-un limbaj de mirc si lipsit de orice idee sau substanta. Pe chestia asta ai report, chiar daca banui ca nu te deranjeaza. Practic esti un troll care cauta cearta.

Quote

io cred ca u ai venit aici sa i futi la icre pe iubitorii de animale.....

Edited by miromulus, 07 October 2010 - 14:13.


#142
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
300 000 mii de euro nu e o suma foarte mare pentru o casa, cu toate ca e criza orice e scump materiale o ridici la rosu dar dupa finisaje, mobila, utilitati ca de ex fosa septica de care voi nu stiati si vb numai de groapa de cacat din mijlocul curtii:)) multi bani inghite numai cacatu ala de fosa care e o minge mare din fibra de carbon sticla draq sa o ia. zici tu ca stai 3 ore pe zi dar intro zi cand nu ai chef cainele vrea plimbat, o sa te saturi la un moment dat , o sa iti faci gagici o sa pleci cu ele uiti de caine. si mie imi este foarte greu, nu greu foarte greu cu mancarea pentru ca nu mereu am paine si mancare gatita. cateodata nici nu vor sa auda de hrana uscata si nu ii poti lasa sa moara de foame. Pe luna cred ca se duc in jur de 4 mil destul de mult dar cred ca as innebuni sa ii dau. Am avut rott la monta 3 zile cand m-am dus sa o iau sa rupa gardurile pe acolo sa mearga cu mine acasa, musca cainele zici ca era turbata. La varsta ta am adus si eu boxerul, am zis ca nu imi mai cumpar dar dupa am luat si rott ca nu am rezistat, dupa 2 ani si ciobanescul si de as avea conditiile maxime as mai aduce 10:).

Cand eram mic si aveam boxerul vroiam sa ies cu baietii afara si ma impiedica cainele sa stii, ca si el vroia.

#143
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrazvanvladd, on 20th September 2010, 20:05, said:

buna.eu sunt razvan......eu vreau un caine de paza si protectie pentru o curte cam de 1500 mp.....si nu stiu ce rasa sa aleg....ma intereseaza sa fie un caine care sa fie capabil sa apere curtea in caz  ca intra cineva strain...sa fie bland si prietenos si bieninteles loial cu familia ..ceva sfaturi?indicatii?
Cel mai bine ar fi sa-ti iei 3-4 maidanezi. Nu-ti mai intra nimeni in curte, sunt loiali si blanzi cu familia dar foarte teritoriali. Si nici nu trebuie sa-i plimbi ca nu le place sa plece de pe teritoriul lor. Am eu 8 pui toti-baieti ai catelei de paza de la serviciu.

#144
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
daca nu aveti bani si stati prost la nivel cerebral va recomand sa nu va luati caine.
nu de alta dar o sa faceti probleme,si voua si altora.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate