Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 

Sfat achizitie iMac?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
fcmagicstil

fcmagicstil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.09.2010
Salutare,

Vreau sa achizitionez un iMac (primul) pe care sa il folosesc pentru editare video. Optez intre doua configuratii, ambele oferte fiind de la magazinapple.ro. Diferenta dintre cele doua este de 30 de milioane si nu sunt sigur daca merita aceasta suma. Totodata, accept si propuneri de alte magazine de unde pot achizitiona un iMac. Am ales magazinapple pentru ca, dupa ce am cautat pe cateva site-uri, mi s-a parut cel mai ieftin.
Cele doua configuratii sunt:

Apple 27” iMac Desktop Computer - 112 milioane
  * 2.93GHz Core i7 Quad-Core
  * 8GB (4x2GB) RAM
  * 1TB 7200rpm
  * 8x SuperDrive DVD Burner, SDXC Card Slot
  * ATI Radeon HD 5750 1GB Graphics
  * 27” LED Backlit 16:9 Widescreen Display
  * iSight Camera, Bluetooth 2.1+EDR
  * 802.11n Airport Extreme Wi-Fi
  * Wireless Keyboard & Magic Mouse
sau

Apple 27” iMac Desktop Computer - 82 milioane
  * 2.66GHz Core i5 Quad-Core
  * 8GB (4x2GB) RAM
  * 1TB 7200rpm
  * ATI Radeon HD 4850 512MB Graphics
  * 8x SuperDrive DVD Burner, SDXC Card Slo
  * 27” LED Backlit 16:9 Widescreen
  * iSight Camera, Bluetooth 2.1+EDR
  * 802.11n Airport Extreme Wi-Fi
  * Wireless Keyboard & Magic Mouse

Voi folosi in principiu Adobe Premiere Pro CS4-CS5, precum si Final Cut, Pinnacle Studio sau alte programe de acest tip (in functie de nevoi/bani de originale/disponibilitate piratate)

Ca filmari si editare merg pe full hd. Camere utilizate sunt Canon 5d Mark II, Sony Nx5, Panasonic HMC151…

La un hard de 1TB voi face o partitie (daca se poate) din care sa pastrez 250GB pentru sistem si programe, iar 750GB sa fie rezervati pentru filmarile brute (temporare), cele exportate, precum si pentru fisierele temporare de randare. Filmele exportate vor fi sterse de pe Mac si pastrate pe harduri externe. Dupa un anumit timp, randarile vor fi sterse dupa export, asemenea filmarilor brute.

De-a lungul timpului nu am fost nevoit sa realizez montaje mai mari de o ora, iar un spatiu de 750GB mi-a fost suficient pana in prezent. In orice caz, in cazul in care se va pune problema spatiului voi cumpara inca un hard intern de 1TB.

In ceea ce priveste partea 3D, nu voi realiza foarte multe generice, sigle animate, etc incat sa am nevoie de o placa video foarte puternica.

Este primul Mac pe care il cumpar. Pana acum am folosit PC-uri. Dar am ales Mac pentru ca, din cate am auzit, sistemul de operare e optimizat pentru a scoate cat mai mult din elementele hardware. Initial vroiam sa cumpar o placa de editare pe care sa o atasez PC-ului actual, ori sa cumpar un calculator nou, dar fara placa de editare. La recomandarile unor persoane care fac editare video, am hotarat sa renunt la un PC cu placa de editare (extrem de scumpa, ca fapt divers), in ideea de a folosi un iMac, pentru ca e suficient de rapid.

Am mai folosit un iMac mai mic, acum cativa ani, pentru DPT (InDesign). In rest nu stiu prea multe despre Mac.


Multumesc!

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pentru montaj nu ai neaparata nevoie de un procesor foarte puternic cit de un I/O impecabil. de asemenea, placa grafica nu te ajuta foarte tare decut daca are accelerare pentru Motion (sau LiveType daca iti foloseste) sa zicem.

iti recomand sa nu folosesti HDD-ul intern pentru date care au nevoie de acces rapid. cauta unul-doua discuri rapide pe firewire si lucreaza de pe ele.

intereseaza-te la colegii tai care au iMac daca poate duce flux de HD(de care iti trebuie tie) in regim de editare.

Edited by Centris, 13 September 2010 - 18:21.


#3
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Economia pe care o faci alegînd un iMac i5 se va vedea în restul componentelor: harduri externe, sticuri, memorie etc.
Diferența de viteză nu-i așa mare. Chiar deloc!
În ceea ce privește configurația, i5 nu mai e cum îl descrii: are 2,8 GHz, placa grafică e 5750, 1GB.
Pentru amănunte: http://store.apple.c...mco=MTg1ODA4MDM
De asemenea, cum te-a sfătuit Centris: folosește harduri externe firewire 800 pt editare.
Apoi: nu partiționa cu gîndul la Windows! OS X are nevoie de spațiu pentru temporare și VM ca de aer!
Cum programele tale vor ocupa cel puțin 120 GB (numai Final Cut complet are 70!), ai să te trezești curînd că nu mai ai aer. Apoi vor fi librăriile iTunes și iPhoto pe care ai să le umpli imediat!
De aceea, partiționează egal: 500/500 și scapi de o grijă!

Edited by floriniaru, 17 September 2010 - 10:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate