Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#577
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014
Se cam topesc oasele astea de "pui de supermarket".Oricum,  carnea care nu s-a dezintegrat la fierbere si oasele le dau exclusiv cainilor. Asa cresc cainii dintotdeauna si cel mare are 10 ani si nu-i gras, nici slab, iar blana ii luceste si e energic.Daca vrei, ii fac poze sa nu crezi ca mint.
Porcul il cresc de doar doua luni si de-aia zic sa-ntreb, ca n-am experienta cu porcii. Da, ar putea sa fie o problema, precum spui, dar totusi sa nu itam ca porcu-i omnivor. Muscatura porcului e mai puternica decat cea a cainelui, cel putin asa am citit mai demult.

Edited by PF5, 05 February 2014 - 09:12.


#578
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Daca scoti oasele din hrana porcului e ok, chiar o duc bine cainii tai si purcelul.

(textura oaselor picioarelor pasarilor e de asa natura incat se face fasii, care vot vatama stomacul celui ce le inghite)

#579
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Buna.  Sunt  un  incepator  in  domeniu  si  as  dori  niste  sfaturi  in  ceea  ce  priveste  furajarea  porcilor.  Mi-am  luat  3  purcei  de  aproximativ  50  de kg  2  femele  si  un  mascul. Detin  urmatoarele  furaje  : grau,  orzoaica  de  primavara,  porumb  si  mazare (mazare  comestibila  uscata   gen  Bonduelle) .  Imi  puteti  spune  va  rog  cum  sa  le  combin  ca  sa  am  un  randament  bun? Mai  trebuie  sa  adaug  ceva  pe  langa  aceste  furaje?

#580
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Porumb 52 % , orzoaica 10 %, grau 10%, mazare 25 %, carbonat de calciu 1 %, fosfat dicalcic 0,5 %, sare 0,5 % şi premix vitamino-mineral 1 %.

Proportiile intre porumb, grau si orzoaica pot varia, in functie de stocuri.

#581
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Va multumesc pentru raspuns. In viitor urmeaza sa duc scrofitele la monta si voi avea nevoie de multe sfaturi.  O sa revin cu noi intrebari pe parcurs. Va multumesc inca o data.

#582
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Salut. De ce sa taie cozile la purcei care e beneficiu .?

#583
mritzcu

mritzcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.07.2007
Cand purceii sunt tinuti in boxe comune, dacă cozile nu sunt tăiate, aceștia încep sa-si muste cozile. Se infectează, necesita tratament sau chiar duce la pierderea purceilor.

#584
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Muscarea cozilor, odata inceputa, se raspandeste in toata boxa, ca o epidemie comportamentala.

#585
mritzcu

mritzcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.07.2007
In locul in care lucrez tinem porcii in boxe de câte 25, de obicei acest fenomen apare după vârsta de 4 sapt de la intarcare. Eu fac un amestec de sare, calciu si calc,(un fel de praf de creta dar granulat) in proporții egale ( câte un kg) si dau pe podea in boxa cam 70-100 g dimineața si seara.  Se Vede diferența încă din prima zi. In principiu muscarea începe de la un individ pe care il separ din grup.

Edited by mritzcu, 08 February 2014 - 22:27.


#586
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,235
  • Înscris: 24.05.2006

 mritzcu, on 08 februarie 2014 - 22:08, said:

In principiu muscarea începe de la un individ pe care il separ din grup.

Poti sa-i scoti dintii, e mai sigur. Si in boxa le pui ceva ''jucarii''- lemne, sfoara mai groasa.

#587
mritzcu

mritzcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.07.2007
Lemne sunt o soluție buna de prevenire , dar scoaterea dinților este ilegală :-). Dar chiar si in condițiile in care ai jucării, tot pot apărea probleme. Pe perioada verii sunt mai frecvente.

#588
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Lucerna macinata e buna pentru porci? Daca da cam cat la suta tre sa fie in compozitia hranei?

#589
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
E foarte buna si verde si uscata.

#590
valy_en86

valy_en86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 09.03.2008
iam dat la un crescator de porci cereale in valoare de 5500 ron si mi-a dat 3 purcele "gestante".nu ma lasat sa aleg decat dintr-o boxa unde erau inchise separat vreo 5 scroafe. am luat 2 asa dupa ochi si inca una care era in calduri si am cerut sa fie bagata la vier o juma de ora, cand i-am cerut asta fermierul respectiv a strambat din nas si asta mi s-a parut suspect!!ce parere aveti despre cum arata!

Attached Files



#591
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Sunt frumoase dar cred ca tei tepuit nu fac mai mult de 3000 ron

#592
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
@valy_en96, sa-ti traiasca!
@alexx37, poate ca si el i-a oferit cerealele la un pret mai mare decat cel al pietei.

#593
valy_en86

valy_en86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 09.03.2008
au avut 170 kg , 165 si 160 kg.acum nu stiu cat de precis era cantarul!!!

#594
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Se dau subventii pt. cresterea porcinelor si de unde se pot achizitiona rase autohtone certificate?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate