Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
vreau sa fac o crescatori de porci .....si v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu sfaturi ,detaliii de ordin tehnic ....orice stiti despre asta ....

multumesc anticipat

:)

#2
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
ai pm

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
tre sa fii artist sa iasa si profitabila, asta clar.

#4
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
add, ca si bitubv, si eu am tot tatonat domeniul asta agro-alimentar.
poate suntem noi mai fraieri dar cred ca din asta se scot bani cu lopata.
lumea mananca zilnic. ZILNIC! si cu asta cred ca am spus tot...


bitubv, sa-i suni pe aia de la VIATA SATULUI asa cum ti-am spus.

#5
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003

CapitanuPICARD, on Aug 1 2005, 12:31, said:

add, ca si bitubv, si eu am tot tatonat domeniul asta agro-alimentar.
poate suntem noi mai fraieri dar cred ca din asta se scot bani cu lopata.
lumea mananca zilnic. ZILNIC! si cu asta cred ca am spus tot...
bitubv, sa-i suni pe aia de la VIATA SATULUI asa cum ti-am spus.

<{POST_SNAPBACK}>


pe de alta parte vin credite IMENSE de la UE pt agricultura, si subventii destule,  ca sa fie profitabila tre sa fie tehnologizata, si tre sa ai si tu un capital marisor. Cred pana la urma ca poate iesi o afacere buna, da tre sa te tii serios de ea.

#6
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
pai  bitubv nu pare a fi vreun coate-goale ;)

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ca sa fie profitabila nu trebuie sa fie mica. deci minim 50 de capete.

secondo, trebuie preferabil sa te cuplezi cu sursa ta proprie de productie cereale, ca sa ii alimentezi, deci cumpara si cateva ha de teren arabil pe langa hala.

apoi.. ramane sa selectezi/gasesti o rasa cu ritm de crestere rapid, sa bagi sanatos mancare in ei si sa le mai aduci in vizita un veterinar din cand in cand.



pe la tara am vazut asa ceva la un om, si banii ii ies.

#8
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
da, addicted a zis-o. poate ca ar fi bine sa angajezi un veterinar pe care sa-l incarci bine cu bani pentru a-si da silinta. incearca varianta cointeresarii cu procente din vanzari etc.

#9
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
Poate ca iti vor fi utile info. de aici:

Importurile de carne de porc au explodat

Importurile de carne de porc din prima jumatate a anului 2005 au ajuns la 60.000 de tone, dublu fata de intreaga cantitate importata in 2004, de 30.000 de tone, a declarat ieri Gheorghe Caruz, presedintele Patronatului National al Carnii de Porc. Caruz a pus cresterea excesiva a importurilor pe seama guvernului PSD, care a redus la zero taxa vamala la carnea congelata de porc, pana la finele anului. "Daca in 1989 importam 60 de tone pe an, in 2004 s-a ajuns la 30.000 de tone, iar in prima parte a anului 2005 la 60.000 de tone", a spus el. Presedintele Patronatului Carnii de Porc a mai afirmat ca Romania si-a distrus zootehnia din cauza politicilor gresite, in timp ce tari precum Polonia si-au dublele efectivele de porcine prin mentinerea barierelor in calea importurilor (crestere de la 11 milioane de capete la 22 milioane). "Din patru kilograme de cereale se obtine un kilogram de carne. Din patru tone de cereale, care costa 100 de dolari, se poate obtine o tona de carne, pe care noi o importam cu 1.500 de euro", a spus Caruz, aratand ca in Romania mai sunt la ora actuala 4 milioane de porci in gospodariile oamenilor si 700.000 de porci in unitatile zootehnice. Patronatul National al Carnii de Porc a incheiat un protocol de colaborare cu Consiliul National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania, pentru a-si promova mai bine strategia specifica.

(Romania Libera)

#10
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
inca un sfat: inscrie-te in partidul dominant in administratia locala din zona.

#11
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003

addicted, on Aug 1 2005, 13:17, said:

inca un sfat: inscrie-te in partidul dominant in administratia locala din zona.

<{POST_SNAPBACK}>


astea le  stim, mituiesti primarul, etc :D sa iasa treaba buna si sa fie toata lumea fericita :)

#12
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
bitubv, am atasat la acest post o schita a unei sere verticale care prezinta multiplea avantaje din toate punctele de vedere (incalzire mai ieftina, aparare de paraziti, aerisire prin partea superioara, cu plasa, pentru a opri gazele etc.)

sera a fost prezentata acum multi ani la un targ de domeniu din austria si, ca orice idee care ar fi dus la producerea de mai multa mancare pe planeta, a fost data uitarii.

peretii sunt din sticla, desigur, structura metalica... pentru a face operatiile necesare la fiecare tava, se pune in functiune motorul electric , se aduce tava la nivelul operatorului etc.

cultivand grau in solutii nutritive, NU IN PAMANT, in conditii de cultura controlata poti obtine de pe 100 metri patrati (1 ha) de cultura aceeasi productie pe care o obtii de pe 10 ha de cultura in camp !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! plus ca poti obtine cultura si iarna, fara intrerupere, ceea ce e un mare avantaj.

sera poate fi folosita cu succes si la cultura de legume!
nu mai spun de faptul ca ai putea deveni chiar tu furnizor de furaje pentru alti crescatori ;) la niste preturi favorabile tie ;)

daca  vrei detalii, da un semn.

Attached Files



#13
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
da baieti .....aveti dreptate ....

nu intamplator m-am orientat pe domeniul asta desi eu am cu totul si totul alte afaceri .....deja am contracte ferme ,am si garantia unui proiect sapard ....mai trebuie informatia ...terenul il am .....cred ca o sa dau o fuga in germania sa vad ce si cum ca pe aici cei cu care am vorbit nu par prea calificati .....

P.S. mi-a soptit o vrabiuta ca sunt cateva zeci de milioane de $$ inca neaccesati prin tot felul de programe si ca or sa mai vina inca cateva sute .....poate ar trebui sa va ganditi de mai multe ori ce drum alegeti ca agricultura va fi o sursa de venit importanta .....

#14
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004

bitubv, on Aug 1 2005, 13:58, said:

...P.S. mi-a soptit o vrabiuta ca sunt cateva zeci de milioane de $$ inca neaccesati prin tot felul de programe si ca or sa mai vina inca cateva sute .....poate ar trebui sa va ganditi de mai multe ori ce drum alegeti ca agricultura va fi o sursa de venit importanta .....

<{POST_SNAPBACK}>


Ai dreptate. Romania s-a facut de ras pentru ca i s-au oferit o gramada de bani dar nu a fost in stare sa vina cu proiecte solide ca sa poata primi. Iar agricultura chiar are un anumit grad de prioritate (stiu asta de la cineva care activeaza in domeniul ONG si stie tot ce misca la capitolul finantari).

#15
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003

bitubv, on Aug 1 2005, 14:58, said:

da baieti .....aveti dreptate ....

nu intamplator m-am orientat pe domeniul asta desi eu am cu totul si totul alte afaceri .....deja am contracte ferme ,am si garantia unui proiect sapard ....mai trebuie informatia ...terenul il am .....cred ca o sa dau o fuga in germania sa vad ce si cum ca pe aici cei cu care am vorbit nu par prea calificati .....

P.S. mi-a soptit o vrabiuta ca sunt cateva zeci de milioane de $$ inca neaccesati prin tot felul de programe si ca or sa mai vina inca cateva sute .....poate ar trebui sa va ganditi de mai multe ori ce drum alegeti ca agricultura va fi o sursa de venit importanta .....

<{POST_SNAPBACK}>



iti dai seama ca o sa dai bani grei pe documentatia proiectului si pe expertii care o sa ti-o faca, nu?

#16
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
add, nu e chiar asa sa stii.
iar omu' are dreptate ;) in RO s-au primit cateva sute de milioane de euro . SAPARD e cuvantul magic ;)

#17
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004

add, on Aug 1 2005, 14:09, said:

iti dai seama ca o sa dai bani grei pe documentatia proiectului si pe expertii care o sa ti-o faca, nu?

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt consultanti cu care se stabileste un procent din valoarea finantarii, procent pe care respectivul il primeste dupa ce proiectul primeste finantarea. E o varianta care mi se pare corecta.

#18
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003

anonimix, on Aug 1 2005, 15:29, said:

Sunt consultanti cu care se stabileste un procent din valoarea finantarii, procent pe care respectivul il primeste dupa ce proiectul primeste finantarea. E o varianta care mi se pare corecta.

<{POST_SNAPBACK}>


putina lume se tocmeste pe proiecte de astea la genul: "imi dai atat daca il iei" ...  oricum in cazurile astea procentul e destul de baban... uneori trece de 50% ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate