Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#559
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
S-ar putea sa se fi lovit ? Sunt ceva praguri peste care trebuie sa treaca ?

La 300 kg e mult prea grasa. Ar trebui sa mai slabeasca, altfel vei avea probleme de prolificitate.

#560
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Este pur și simplu mare... nu este grasă. Are cam 1,5-1,6 m.
Lovirea este total exclusă.  Poate s-a trântit pe burtă...  nu știu...

Până la urmă cum e cu oxitocina?  Când se administreză mai eficient?

#561
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rionut83, on 29 ianuarie 2014 - 16:45, said:

Este pur și simplu mare... nu este grasă. Are cam 1,5-1,6 m.
Ai cantarit-o, de zici ca are 300 de kile, sau "dupa ochi" ?

Quote

Până la urmă cum e cu oxitocina?  Când se administreză mai eficient?
Imediat dupa fatare.

#562
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 horia66, on 29 ianuarie 2014 - 22:24, said:

Ai cantarit-o, de zici ca are 300 de kile, sau "dupa ochi" ?

Imediat dupa fatare.
La a 4-a fătare a avut 270 kg cântărită.
Oxitocina după ce fată primul purcel (așa am dat până acum), sau după ce termină de fătat?

#563
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Dupa ce termina, ca sa utilizeze efectul ocitocic la alaptare.

#564
michi34

michi34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2014
salutare
pentru razvangl.se poate sa fie si din alimentatie,de curand am facut un experiment.le-am dat purceilor de la 15 zile mancare spartura de porumb grau si furaje concentrate granulate.au mers perfect,o zi jumate le-am dat concentrate cu tarate de grau.S-a adeverit banuiala mea privind taratele de grau imediat au facut diaree.asta s-a intamplat cam dupa 42 zile acum au 60 gata de intarcat.
  Precizez ca le administrez streptomicina,enteroguard si tot felul de medicamente.dar pana acum nu am reusit sa ii scap de diaree,cu consecintele devastatoare pentru dezvoltarea si  ingrasarea lor. m-am luptat cu aceasta 4 ani, totii veterinari nu stiau ce sa imi mai spuna.ii cresteam ca pe copii cu curatenie,caldura,apa curata si tot degeaba.nu am vre o crescatorie mare ma limitez intre 4-10 scroafe.intamplator am legatura si cu moraritul,mai mult parinti au avut, procentajul de corpuri straine la grau este intre 5-10% iar la macinare este undeva 65% faina si 35%tarate rezultand 10-20 % corpuri straine = tarana,pleava.plosnite gandaci fecale de pasari,sobolani si multe altele. totul se introduce in tarate prin tubulatura.nu vreau sa plictisesc dar daca putem face ceva sunt deschis catre orice sesizare care organelor de control.va rog sa ma corectati daca gresesc. multumesc

#565
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Interesant! Eu în general hrănesc scroafele cu tărâțe. Toamna și iarna ce le dau și huruiala de porumb+grâu. Tărâța e și ea de 2 feluri:una foarte fină pe care o amestec cu concentrate și hrănesc purceii și scroafele după fatare și una mai mare care le-o dau scrofelor după vinderea purceilor. Purceilor le dau și boabe muiate. Știu ca exista carențe, în special in alimentația scrofelor, din lipsa producției proprii de cereale.
Oricum pana acum părinții au crescut câte 2-3 scroafe max din cauza costurilor hranei. Eu as dorii sa trecem la 4-6 scroafe(chiar Cum ai tu michi34) și sa procur cerealele de toamna. Tata zice ca uneori e loterie și cu purceii... Teoretic profitabil, dar practic... Tu Cum te descurci când ai 6 scroafe? Cat % din venit e profit? Care e media de purcei/an/scroafa? Noi am crescut numai porci roșii și nu am avut probleme cu vânzarea purceilor și nici n-as avea cu vânzarea a 60-80 purcei/an.

Edited by RazvanGL1, 01 February 2014 - 22:33.


#566
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Va salut va citesc de mult foruml si mam apucat de crescut cateva scroafe de reproducere. Am achizitinat din targ 3 scrofite greutate 24kg pe 6 ianoarie leam facut o reteta de pe net 64%porumb 20 orz  7strot soia  7strot floare. Leam recantarit pe 30ianoarie si au luat an greutate 16kg in 24 de zile . E bine?

#567
zurlik

zurlik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2009

 alexx37, on 02 februarie 2014 - 09:24, said:

Va salut va citesc de mult foruml si mam apucat de crescut cateva scroafe de reproducere. Am achizitinat din targ 3 scrofite greutate 24kg pe 6 ianoarie leam facut o reteta de pe net 64%porumb 20 orz  7strot soia  7strot floare. Leam recantarit pe 30ianoarie si au luat an greutate 16kg in 24 de zile . E bine?
e foarte ok, ai un SMZ de 0.333 g/zi.. problema mai mare, e ca ai cam mult porumb, 64%porumb e cam pentru faza de finisare, de la ingrasatorie...

#568
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Acum au peste 40kg ce reteta ma sfatuesti.

Zurlik sporu maxim la zi e de 0,666g/zi nu 0,333.

#569
michi34

michi34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2014
salut.cu profitul din reproductie e mai greu dar a mers bine pana acum doi ani.vindeam  in jur de 100 de purcei,mai si cumparam de la diversi pt a satisface cererea. dar acum a scazut drastic vanzarea  acuma da e intradevar loterie.  si daca nu te descurci de haleala ieftina mai bine stai degeaba decat sa muncesti degeaba. eu sincer cumparam borhot de bere de la fabrica si multe altele ieftine,dar acum toate sau scumpit iar pretul purceilor e la fel. cam naspa. acum lucrez la o presa de furaje granulate cu care sper sa mai ridic randamentul furajelor.media purceilor  este cam de 13 .cu sporul e bine numai ca o sa se intarzie cu montarea si implicit fatarea. nu stiu daca o sa ai profit anul asta...bafta tuturor

#570
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Cum ridici randamentul furajelor daca le faci la presa?

#571
zurlik

zurlik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2009

 alexx37, on 02 februarie 2014 - 19:41, said:


Zurlik sporu maxim la zi e de 0,666g/zi nu 0,333.
Asa estePosted ImagePosted Image, imi cer scuze de greseala...

#572
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Eu lucrez constructi fac case la cheie .cu programul prima casa sm facut cam 80 de case in 4 ani si am fro 40 de clinti de craciun le fac porci de 100/110 kg 10 ron in viu pana acu luam de la targuri si le vindem lor acu mam hotarat sa cresc eu am montat 3 scrofe in ianuarie acu astept pana an mai sa vad cio fi. Bafta

#573
michi34

michi34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2014
nu este chiar atat de simplu.dar furajele cand ies din presa au o temperatura in jurul a 120 grade de aici se mareste si proteina de la 10,11 la aproximativ 20%.sunt destul de obosit acum ca sa argumentez.dar te poti informa.multumesc

#574
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu se mareste nici o proteina. Creste digestibilitatea, ca urmare a prelucrarii termice. Mai expandeaza si amidonul, se mai degradeaza poliglucidele neamidonoase ...etc.
Tratamentul termic al hranei a fost unul din factorii de bunastare in istoria speciei umane.

#575
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014
Eu dau porcului aceeasi mancare pe care o dau si cainilor, doar ca mai adaug putina uruiala. Cumpar din supermarket oase de vita ori spinari, tacamuri, sau gaturi de pui (cam 2.5lei kg) si le fierb cu uruiala compusa din grau, porumb si putina floarea soarelui. Mai toc si morcov, sau dovleac ori sfecla si le fierb impreuna. Adaug si grasime de capra (pastrata de la sacrificari).
cainilor le dau asa, iar scrofitei ii mai adaug si uruiala proaspata (jumate-jumate).Pun un pumn de sare la 30kg de fiertura si in fiecare portie adaug un amestec de calciu, fosfor si vitamine de-alea cumparate la punga.
Acum nu stiu cat de echilibrata e hrana, dar creste bine, zic eu, doar ca vreau s-o tin pt. reproductie si sa nu-i compromit dezvoltarea specifica. Credeti ca ar trebui sa schimb ceva? Multumesc. Scrofita are patru luni si e Landrace.

#576
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Oase???? vrei sa se inece porcul?
Oasele de pasare nu-s recomandate nici cainilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate