Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1315
adysimi

adysimi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2009
Mi au rămas niște medicamente de calitate de la o ferma de porci. Dacă este cineva interesat,astept mesaje în privat.

#1316
lucuta97

lucuta97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2015
Buna seara! Cine stie o ferma buna de reproducere in judetul Arad sau imprejurimi de unde se pot cumpara purcele pe care sa le pot folosi la reproducere? Daca ma poate ajuta Cineva as fi recunoscator!! Daca are cineva rasa landrace-marele alb sa imi dea mesaj!!

#1317
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Buna dimineata.
   Ieri am "băgat-o pe mânecă" cu porcii mei. Am castrat masculii și am facut tratament la întreg efectivul de soldani (40-45 kg).  Am facut deparazitarea 1.5 ml/20kg im cu Leva-100 (levamisol). Este prima dată cănd folosesc acest medicament. Până acum foloseam ivermectina în toate formele ei.  Dupa injectarea cu Leva-100, la exact 5 minute, unii dintre soldani au început să tremure, să meargă rezemati de perete, să facă spume la gură și să vomite.. Unul dintre cei castrați nu s-a mai ridicat de picioarele din spate vreo ora. Era pur și simplu intepenit.  Am sunat pe la toate farmaciile veterinare să fac rost de niște Atropină, dar nu am găsit. Până la urmă și-au revenit, dar nu sunt vioi asa cum erau înainte.
   Oare ce s-a întâmplat? Care vor fi urmările?

#1318
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Pai oare nu trebuia facut subcutanat in zona gatului? Si tehniciana de la mine face im si aveau aceleasi simtome indiferent de greutate. Acum ii injectez eu si facand asa cum trebuie nu mai au reactii nasoale.

#1319
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

View Postpurcei, on 27 martie 2016 - 19:32, said:

Pai oare nu trebuia facut subcutanat in zona gatului? Si tehniciana de la mine face im si aveau aceleasi simtome indiferent de greutate. Acum ii injectez eu si facand asa cum trebuie nu mai au reactii nasoale.
Levamisolul se face intramuscular. Ivermectina se administrează subcutanat.

#1320
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Am recitit prospectul. Scrie subcutanat nu inteamuscular dar nu mai conteaza.

Edited by hunor66, 03 April 2016 - 00:06.
post dublu


#1321
constantin57

constantin57

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.01.2015
Vand porci si purcei de rasa (pietrain cu landrace) am un porc la cca 150 de kg il vand cu 10 lei kg si il dau si la sfert zona Draganesti Vlasca jud. Teleorman. Ei sunt crescuti in propria mea gospodarie pentu detalii la telefon 0722 351 286 sau puteti intra pe facebook la "porci de rasa" sau "purcei de rasa" si gasiti acolo detalii si poze.

Attached Files


Edited by constantin57, 06 April 2016 - 11:14.


#1322
urmaritul

urmaritul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.08.2012

View Postconstantin57, on 06 aprilie 2016 - 11:13, said:

Vand porci si purcei de rasa (pietrain cu landrace) am un porc la cca 150 de kg il vand cu 10 lei kg si il dau si la sfert zona Draganesti Vlasca jud. Teleorman. Ei sunt crescuti in propria mea gospodarie pentu detalii la telefon 0722 351 286 sau puteti intra pe facebook la "porci de rasa" sau "purcei de rasa" si gasiti acolo detalii si poze.
anuntul era bine postat la vanzari sau ceva de genul asta nicidecum aici.la mine in comuna este 6,5 lei kg de carcasa porc la 100 kg viu

#1323
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

View Postpurcei, on 29 martie 2016 - 21:37, said:

Am recitit prospectul. Scrie subcutanat nu inteamuscular dar nu mai conteaza.
Se administreaza intramuscular. Poate nu ai citit unde trebuie. Dar nu mai conteaza.  http://www.vetexpert...a-100-p961.html

#1324
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Cine ma poate ajuta cu o informatie? Cu ce pot sa suplimentez ratia de lapte la niste purcei de o saptamana? Sunt agitati cand ii dau la supt si cred ca scroafa nu are suficient lapte

#1325
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Exista furaj starter pentru purcei. Eu incep sa le dau de pe la 10-15 zile. Daca are scroafa lapte, nu prea se uita la el. Daca nu are lapte, purceii incep sa treaca pe la furaj. Conditia este sa aiba apa proaspata necontaminata, la discretie. De ce nu incerci sa administrezi ceva concentrate scroafei?

#1326
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Scroafa are concentrate, dar mi se par purceii agitati cand ii dau la supt. Cred ca te referi la prestarter si nu gasesc.

#1327
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Cum îi dai la supt?
Nu se duc singuri când au chef?

#1328
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
O sa.i las la scroafa dupa 2 saptamani. Nu am o boxa de fatare si fiind mici se pot intampla accidente

#1329
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Pai nu este bine... Scroafa "da drumul la lapte" atunci cand ii cheama ea pe purcei... nu cand ii duci tu.

#1330
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postrionut83, on 12 aprilie 2016 - 11:48, said:

Pai nu este bine... Scroafa "da drumul la lapte" atunci cand ii cheama ea pe purcei... nu cand ii duci tu.
Asa e .
De-aia sunt agitati. Nu sug destul.

Edited by hunor66, 15 April 2016 - 17:24.
incadrat citatul


#1331
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Asta nu am stiut. O sa incerc sa.i las cu ea. Sper sa nu.i striveascs

#1332
urmaritul

urmaritul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.08.2012
va salut.de cum a venit caldura au venit si mustele la animale.imi poate spune si mie cineva cu ce solutie sa pot da in cotet sau pe porc sa nu mai stea mustele pe acolo?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate