Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

recurs - permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
danl

danl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.01.2004
Salutare,

As dori sa ma ajutati sa decid daca voi inainta o cererea de recurs sau nu si evetual ce sanse am sa fie admisa si bineinteles sa castig. Mie unul procesul cu Politia mi-a scos peri albi insa parca nu as renunta atat de usor. Daca aveti ceva rabdare sa cititi mai jos va raman recunoscator:

Ce s-a intamplat: In luna Iunie 2006 mi s-a suspendat permisul de conducere pentru 60 de zile pe motiv ca am circulat pe sens opus de circulatie. Articolul de lege mentionat in procesul verbal este 101 alin. 3 lit. d care spune ca "Art.101. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
d) circulația pe sens opus, cu excepția cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depășire."

Fapta descrisa in procesul verbal de ag. constatator suna cam asa (nu am PV in fata): A circulat pe bdul... dinspre ... inspre la data de ... ora ... iar in dreptul facultatii de Constructii a circulat pe sensul opus de circulatie. Contavenientul se afla singur in masina. Spune ca a ocolit o groapa. Pericol de accident.

Cum a fost de fapt fara nici un fel de exageraree bdul Lacul Tei, in dreptul Facultatii de Constructii, am depasit pe linia de tramvai un auto care mergea incet intrucat cauta loc de parcare. Am semnalizat ok, totul ca la carte insa cand am ajuns in dreptul lui a trebuit sa evit marginea unui canal care se afla intre liniile de tramvai. Practic am luat canalul intre roti, dupa care am intrat pe sensul meu de mers. Intre timp, un echipaj de politie aparut ca din pamant m-a tras pe dreapta spundu-mi ca am mers pe sensul opus si ca imi suspenda permisul pentru 60 zile.

Acum, pentru cei care nu stiu zona, soseaua are 1 banda pe sens (mai exista una dar este parcare, semnalizata corespunzator cu semn de parcare). Intre banda de circulatie si linia de tramvai exista line discontinua.

Faza cu pericol de accident este o mizerie scrisa de politist dupa ce am plecat (nu am semnat PV), pe dovada de circulatie nu scrie asa ceva.

In plangerea impotriva PV am spus ca nu am circulat pe sensul opus de circulatie, ca oricum nu este interzisa depasirea cu intrarea pe sensul opus daca te asiguri si nu incalci nici o regula cu privire la depasire. De asemena in PV ag. constatator nu a descris toate imprejurarile conform cu art. 16 alin.1 din OG 2/2001.

Art. 16. - (1) Procesul-verbal de constatare a contravenției va cuprinde în mod obligatoriu: data și locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea și instituția din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupația și locul de muncă ale contravenientului; descrierea faptei contravenționale cu indicarea datei, orei și locului în care a fost săvârșită, precum și arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravității faptei și la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabilește și se sancționează contravenția; indicarea societății de asigurări, în situația în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulație; posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, dacă acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a căii de atac și organul la care se depune plângerea.

In acelasi timp art. 101 alin. 3 lit. d care spune ca "Art.101. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
d) circulația pe sens opus, cu excepția cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depășire."

In procesul verbal nu scrie ca am depasit gresit adica am incalcat vreo regula cu privire la depasire.

In baza acestor 2 articole si a pozelor depuse la dosar de la fata locului unde se vad semnele si marcaje am motivat plangerea impotriva PV.

Daca nu v-ati plictist deja pana aici, am intrat pe site acum 5 luni si am vazut ca plangerea a fost respinsa iar dupa aceste 5 luni de la pronuntare (adica ieri) am primit si motivarea instantei, cum ca instanta respinge plangerea ca fiind neintemeiata.

Acum, as vrea sa fac cerere de recurs, motivand Art. 304 pct-ele 8 si 9 din codul de procedura civila.

Art. 304. - Casarea unei hotarari se poate cere:
8. cand instanta, interpretand gresit actul juridic dedus judecatii, a schimbat natura ori intelesul lamurit si vadit neindoielnic al acestuia;
9. cand hotararea pronuntata este lipsita de temei legal ori a fost data cu incalcarea sau aplicarea gresita a legii;

Credeti ca am vreo sansa? sau ma resemnez, duc permisul la Politie si asta e.

#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
eu am citit  pana la "In luna Iunie 2006..." suntem in 2010. postul e extraordinar de lung. cam cati crezi tu ca vor fi interesati sa-l citeasca? daca ai o problema, vrei si raspunsuri, incearca sa fi scurt si la obiect.

#3
danl

danl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.01.2004
Multam'

pe viitor o sa incerc sa fiu mai scurt.

PS: am scris 2006 in loc de 2009 :(

#4
addy0716

addy0716

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2009
Cum probeaza cei de la politie fapta savarsita de tine?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate