Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8803
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Pretul de 62 TL este pt masina si pasageri? Cat dureaza trecerea? Cat costa tunelul Avrasya ? E mai bine prin tunel sau pe pod?

#8804
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 marian.bazavan, on 06 ianuarie 2019 - 10:24, said:

Pretul de 62 TL este pt masina si pasageri? Cat dureaza trecerea? Cat costa tunelul Avrasya ? E mai bine prin tunel sau pe pod?
site-ul este in engleza.

https://www.avrasyatuneli.com/en/

depinde de ora. intrarea si iesirea pot lua ceva timp, dar de, ex, pt a merge la aeroport de pe partea asiatica este mai rapid. oricum iesi de pe O-uri.
in acest moment pt a trece din europa in asia (de la A la B) iti ia 35 minute pe primul pod si 22 minute prin tunel.

https://www.google.c...0182106!1m0!3e0

Edited by avenirv, 06 January 2019 - 11:15.


#8805
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
@marian.bazavan, pretul este de 62 ytl pentru masina(cu soferul inclus) si inca 2 pasageri, adica auto + 3 persoane.
Ca durata, daca tin bine minte, vreo 45 min?
Atentie mare cand ffaceti  / platiti rezervari la feriboat, soferul este "inclus" la tariful masinii... Restul sunt pasageri...

Edited by danutzu_1069, 06 January 2019 - 20:02.


#8806
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Salut.

Planuiesc la vara sa merg in Batumi cu masina(merg cu masina deoarece vreau sa stau vreo luna sa vad tot Caucazul, toate cele 3 tari), si o sa tranzitez Turcia.
Cu autostrazile, care sunt cu taxa? Am citit topicul si tot nu prea am inteles, mai mult m-au bagat in ceata.

Traseul prin turcia va tranzita Instanbulul(nu doresc sa ma opresc sa il vizitez,  ci doar sa il tranzitez cat mai repede), ce optiune e mai buna?

Traseul prin Turcia ar fi: Edirne-Istanbul-Gebze- Bolu -Samsun - Trabzon - Batumi.

Cu timpii de așteptare in vama la Edirne, pentru august, pot sa aproximez ceva, sau is la noroc? Avand in vedere ca am mult de mers, ma intereseaza aprox la cat sa ma astept.

Ceva informatii si pentru vama sarbo-bulgara?

Credeti ca se poate face Timisoara-Gebze (via Serbia-Bulgaria) dintr-o bucata, cu 3 soferi?



#8807
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 qew, on 10 ianuarie 2019 - 09:24, said:

Salut.

Planuiesc la vara sa merg in Batumi cu masina(merg cu masina deoarece vreau sa stau vreo luna sa vad tot Caucazul, toate cele 3 tari), si o sa tranzitez Turcia.
Cu autostrazile, care sunt cu taxa? Am citit topicul si tot nu prea am inteles, mai mult m-au bagat in ceata.

Traseul prin turcia va tranzita Instanbulul(nu doresc sa ma opresc sa il vizitez,  ci doar sa il tranzitez cat mai repede), ce optiune e mai buna?

Traseul prin Turcia ar fi: Edirne-Istanbul-Gebze- Bolu -Samsun - Trabzon - Batumi.

Cu timpii de așteptare in vama la Edirne, pentru august, pot sa aproximez ceva, sau is la noroc? Avand in vedere ca am mult de mers, ma intereseaza aprox la cat sa ma astept.

Ceva informatii si pentru vama sarbo-bulgara?

Credeti ca se poate face Timisoara-Gebze (via Serbia-Bulgaria) dintr-o bucata, cu 3 soferi?
august parca este luna concediilor. deci va fii trafic mare la edirne. daca mai este si sarbatoare religioasa a turcilor cand vin din europa la rude atunce se poate sta 1-2 zile la edirne.
bafta.

#8808
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Atunci sa aflu cand sunt sarbatoriile sa le evit macar. Ca unpic de flexibilitate pot sa am.

#8809
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
@qew
Poti incerca varianta Sofia - Kulata - Grecia (prin Salonic sau direct de la Seres la Kavala) - Ipsala (intrare in Turcia) - Tekirdag -Istanbul....
Istanbul poti tranzita pe al treilea pod peste Bosfor Yavuz Sultan Selim...
Tot pentru a intra in Turcia poti folosi vama Hamzabely, iar in Bulgaria mergi pe A1, A4 spre Edirne, dar la Harmanli iesi spre Elhovo apoi spre Lesovo/Hamzabely
In turcia, toate autostrazile sunt cu taxa, alea numerotate cu O, cu exceptia celor care sunt centuri ale marilor orase sau care sunt in orase. De ex O-1 si O-2 nu sunt cu taxa, dar platesti trecerea Bosforului SPRE Asia (pe oricare din poduri). La trecerea spre Europa, nu se plateste nimic.

#8810
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

 qew, on 10 ianuarie 2019 - 09:24, said:

Salut.

Planuiesc la vara sa merg in Batumi cu masina(merg cu masina deoarece vreau sa stau vreo luna sa vad tot Caucazul, toate cele 3 tari), si o sa tranzitez Turcia.
Cu autostrazile, care sunt cu taxa? Am citit topicul si tot nu prea am inteles, mai mult m-au bagat in ceata.

Traseul prin turcia va tranzita Instanbulul(nu doresc sa ma opresc sa il vizitez,  ci doar sa il tranzitez cat mai repede), ce optiune e mai buna?

Traseul prin Turcia ar fi: Edirne-Istanbul-Gebze- Bolu -Samsun - Trabzon - Batumi.

Cu timpii de așteptare in vama la Edirne, pentru august, pot sa aproximez ceva, sau is la noroc? Avand in vedere ca am mult de mers, ma intereseaza aprox la cat sa ma astept.

Ceva informatii si pentru vama sarbo-bulgara?

Credeti ca se poate face Timisoara-Gebze (via Serbia-Bulgaria) dintr-o bucata, cu 3 soferi?

Ramadan-ul in 2019 este in perioada 5 mai - 4 iunie, iar perioada in care turcii din Europa vin acasa in vacanta este luna August, ...ceea ce inseamna ca aglomeratie foarte mare in vamile:
...spre Turcia va fi la inceputul celor doua perioade (pt. traseul tau, vamile: SRB-BG si BG-TR)
...spre Serbia va fi la sfarsitul celor doua perioade (pt. traseul tau, vamile: TR-BG si BG-SRB)
...evita si aglomeratia din vama Moravita (RO-SRB) in zilele de sambata si duminica mai ales in luna august atat la dus cat si la intors.

In general Istanbul-ul se traverseaza cel mai usor noaptea intre orele 02:00 si 05:00

Puteti face fara probleme drumul Timisoara-Gebze https://goo.gl/maps/CHNSxTdzJRQ2 dintr-o bucata (din totalul de 1.100 km doar aprox 300 km nu sunt autostrada)

Edited by w140, 11 January 2019 - 11:39.


#8811
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006

 w140, on 11 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Puteti face fara probleme drumul Timisoara-Gebze https://goo.gl/maps/CHNSxTdzJRQ2 dintr-o bucata (din totalul de 1.100 km doar aprox 300 km nu sunt autostrada)


Singura remarca ar fi 2 granite noncomunitare in plus (RO-SRB, SRB-BG), nu stiu timpul care se pierde acolo comparat cu RO-BG.

In rest e mai bine decat din Brasov....

Edited by cozmin_t, 11 January 2019 - 13:17.


#8812
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Ramadam 2019  05.05.2019 – 04.06.2019
Bayram 2019   04.06.2019 - 06.06.2019
3 - 4 zile inainte si 3 - 4 zile dupa este foarte aglomerat la toate trecerile cu feery, vami (in special Edirne se vine mult din Germania ) precum si centurile oraselor importante.
Exista o fereastra de traversare a Istanbulului si pe timp de zi. Din experienta proprie si din auzite intre orele 11.00 - 13.00 se poate traversa Istanbulul destul de lejer.

#8813
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

 cozmin_t, on 11 ianuarie 2019 - 13:15, said:

Singura remarca ar fi 2 granite noncomunitare in plus (RO-SRB, SRB-BG), nu stiu timpul care se pierde acolo comparat cu RO-BG.

In rest e mai bine decat din Brasov....
Chiar si in august maxim 30 min fiecare RO-SRB si SRB-BG, NU sambata si duminica (si bineinteles nu in periadele specificate mai sus)

#8814
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 BOGDANLIVIU1980, on 11 ianuarie 2019 - 13:17, said:

Ramadam 2019  05.05.2019 – 04.06.2019
Bayram 2019   04.06.2019 - 06.06.2019
3 - 4 zile inainte si 3 - 4 zile dupa este foarte aglomerat la toate trecerile cu feery, vami (in special Edirne se vine mult din Germania ) precum si centurile oraselor importante.
Exista o fereastra de traversare a Istanbulului si pe timp de zi. Din experienta proprie si din auzite intre orele 11.00 - 13.00 se poate traversa Istanbulul destul de lejer.
astea-s toate bairamurile ? parca sunt 2, sa nu se parleasca omul......da, sigur sunt 2. puteti da un raspuns complet ?

Edited by avenirv, 11 January 2019 - 14:11.


#8815
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Frateee, ce o fi asa greu o cautare pe google.....
E simplu de tot.... sunt sarbatori oficiale.....nu-s tinute la secret.

Edited by danutzu_1069, 11 January 2019 - 21:04.


#8816
TherryTard

TherryTard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2019
Buna seara! am planuit o excursie la Bodrum, cu masina. ruta pe care ma voi deplasa va fi aceasta: Bucuresti-Ruse-Razgrad-Targoviste-Iambol-Elhovo-Luleburgaz-Tekirdag-feribot pana la Bandirma-Izmir-Bodrum.
vis-a-vis de aceasta deplasare am cateva intrebari(lucruri pe care le-am gugalit, dar nu le-am gasit pe nicaieri):
-costuri dn-uri/autostrazi?
-ore de plecare ale feribotului si costurile aferente?
-se pot face rezervari pentru feribot?
multumesc anticipat!

#8817
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Pentru Turcia, aici gasesti tarifele pentru autostrazi si pofuri. Pentru DN nu se plateste, nu exista vinieta..
http://www.kgm.gov.t...Root/Tolls.aspx
Pentru Bulgaria cumperi online, pe calculator sau in aplicatie pe mobil, vinieta valabila 1 sapt (7 zile) sau o luna.
De ce nu mergi prin Canakale? Ai ferry mai multe, mai dese, timp mai scurt pentru traversat (Canakale, Ecebat, Gelibolu)

#8818
TherryTard

TherryTard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2019

 danutzu_1069, on 12 ianuarie 2019 - 18:21, said:

^^
Pentru Turcia, aici gasesti tarifele pentru autostrazi si pofuri. Pentru DN nu se plateste, nu exista vinieta..
http://www.kgm.gov.t...Root/Tolls.aspx
Pentru Bulgaria cumperi online, pe calculator sau in aplicatie pe mobil, vinieta valabila 1 sapt (7 zile) sau o luna.
De ce nu mergi prin Canakale? Ai ferry mai multe, mai dese, timp mai scurt pentru traversat (Canakale, Ecebat, Gelibolu)
prin canakale voiam sa ma intorc, sa trec si pe la matusi-mea Troia :D si sa continui spre istanbul pe uscat.

#8819
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

 danutzu_1069, on 12 ianuarie 2019 - 18:21, said:

...
De ce nu mergi prin Canakale? Ai ferry mai multe, mai dese, timp mai scurt pentru traversat (Canakale, Ecebat, Gelibolu)

 TherryTard, on 12 ianuarie 2019 - 22:54, said:

prin canakale voiam sa ma intorc, sa trec si pe la matusi-mea Troia Posted Image si sa continui spre istanbul pe uscat.

Sunt de parere că colegul @danutzu_1069 are dreptate, ...de ce sa alegi un traseu mai lung si nu numai?
-traseul lung https://goo.gl/maps/eaXVSdBGQWp
-traseu scurt https://goo.gl/maps/R4GqMSmy2zo

#8820
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

 TherryTard, on 12 ianuarie 2019 - 22:54, said:

prin canakale voiam sa ma intorc, sa trec si pe la matusi-mea Troia Posted Image si sa continui spre istanbul pe uscat.
Despre Troia, pot sa-ti spun, doar parerea mea, nu merita. Iar calul Troian ... cea mai mare teapa. Cel din Canakkale este , cred, cel mai apropiat de relitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate