Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14142 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8821
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 15.07.2007
Si pentru ca uni se gandesc deja la sezonul 2019 si doresc sa ajunga in zona Kusadasi recomand acest traseu pe care eu personal il folosesc de ceva ani . Avantajul este al unui drum expres si nu mai sunteti nevoiti sa parcurgeti toate statiunile turcilor cu multe semafoare si sa nu mai zic de inghesuiala ce se formeaza la trecerea prin serpentine . Va rog analizati propunerea mea , este un traseu recomandat de multi dintr-e prietenii mei Turci ce locuiesc in zona Izmir

Attached Files


Edited by doruletz75, 15 January 2019 - 21:22.


#8822
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postdoruletz75, on 15 ianuarie 2019 - 21:05, said:

Si pentru ca uni se gandesc deja la sezonul 2019 si doresc sa ajunga in zona Kusadasi recomand acest traseu pe care eu personal il folosesc de ceva ani . Avantajul este al unui drum expres si nu mai sunteti nevoiti sa parcurgeti toate statiunile turcilor cu multe semafoare si sa nu mai zic de inghesuiala ce se formeaza la trecerea prin serpentine . Va rog analizati propunerea mea , este un traseu recomandat de multi dintr-e prietenii mei Turci ce locuiesc in zona Izmir
Eu sunt din Izmir si  nu am  folosit nicodata aceasta  treseu ,  si fac drumul  Buc-  izmir 20 ani de ...

#8823
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
nu este, macar partial, drumul autobuzelor ? cam de dinainte de balikesir...

#8824
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postoztan, on 16 ianuarie 2019 - 22:32, said:


Eu sunt din Izmir si  nu am  folosit nicodata aceasta  treseu ,  si fac drumul  Buc-  izmir 20 ani de ...

Oztane și eu merg de vreo 14 ani spre kusadasi.
Si de vreo 3 ani folosesc numai varianta propusă de colegul de forum.
Intradevar, e un pic mai lung drumul însă scapi de toate semafoarele pe care le întâlnești pe cealaltă varianta.
Eu personal am scos timpi mai buni pe această variantă.


#8825
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 12.04.2006
Inclusiv Google maps te indruma spre aceasta varianta!

#8826
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
Oztan o sa gandeasca altfel pe masura ce vor intra in circulatie noi tronsiane din autostrada O5, Bursa - Izmir.
Deja, Maisa - Izmir este in circulatie :)
Si asta pana o sa fie gata autostrada de la Canakale pana la Izmir, la pachet cu podul "Çanakkale 1915"

#8827
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 15.07.2007

View Postoztan, on 16 ianuarie 2019 - 22:32, said:

Eu sunt din Izmir si  nu am  folosit nicodata aceasta  treseu ,  si fac drumul  Buc-  izmir 20 ani de ...

Stiu ca nu-si are rostul ce o sa scriu dar Izmirul dupa parerea mea este cel mai frumos si liber  si cine stie o sa-mi dea dreptate  oras al Turciei si cu cele mai dragute domnisoare  unde nu am simitit cenzura domnului din Ankara vorba prietenilor mei dupa o bauta tare ORASUL GHIAURILOR  :))

#8828
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdanutzu_1069, on 17 ianuarie 2019 - 19:57, said:

Oztan o sa gandeasca altfel pe masura ce vor intra in circulatie noi tronsiane din autostrada O5, Bursa - Izmir.
Deja, Maisa - Izmir este in circulatie Posted Image

Acest traseu este agreat si de mine,teoretic este un traseu mai lung dar eu personal ca timp am scos un timp mai bun fata de traseul de pe coasta,cat despre tronsoanele noi de autostrada nu stiu ce sa scriu,eu in Turcia ma simt ca si cum conduc numai pe autostrazi spre diferenta de multe tari Europene,cu siguranta voi alege si in luna august acest traseu pentru vacanta din Didim.

#8829
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
Stiu ca sunt putini cei care merg cu masina pana in Antalya, si chiar mai in sud - side, Alanya.
Printre aia putini ma numar si eu... dar ultimul drum in Antalya a fost in 2015, si cum dinamica infrastructurii rutiere in Turcia este foarte dinamica, astfel ca de la an la an apar autostrazi, drumur expres noi, sau se modernizeaza cele existente, am intrebarea urmatoare: Isparta sau Burdur?
Punctul final este Side, asta ca sa fie ceva lamurit....
In anii precedenti, 2010, 11,13, 15 am fost, si la dus si la intors, pe varianta Isparta, doar in 2010, la intoarcere am fost pe Burdur, cu tranzit prin Antalya, ca alta varinanta nu exista....
Anul trecut, a fost cineva pe Isparta? Cum stau cu largirea drumului?
GM spune ca prima optiune este pe Isparta, fiind mai scurta cu 12km fata de varianta Burdur pe noua centura a Antalyei)

#8830
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdanutzu_1069, on 20 ianuarie 2019 - 13:20, said:

GM spune ca prima optiune este pe Isparta, fiind mai scurta cu 12km fata de varianta Burdur pe noua centura a Antalyei)

Ciudat GM-ul meu imi da ca prima obtiune varianta prin Burdur.

https://www.google.c...d36.7848502!3e0

Si se pare ca este si mai lat,adica doua benzi pe sesns.

#8831
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
parca tb dat in folosinta  in 2019 un pod peste dardanele la cannakale,stiti ceva?
drumul este mai lung pe varianta de mai sus,poate o fi mai liber dar si pe coasta e mai animat drumul si pitoresc si mai trece prin localitati unde mai poti cumpara cate ceva de mancare.

Edited by RamboX, 20 January 2019 - 16:27.


#8832
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
2023...

#8833
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
Podul de la Canakale... abia i-au pus piatra de temelie... Mai are pana sa fie gata... Oricum, nu 2019..

#8834
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019
https://www.google.r... folosit cineva traseul vara?este aglomerat?multumesc!

Edited by bgmmihai, 22 January 2019 - 18:19.


#8835
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Din punctul meu de vedere de mult nu se mai foloseste acest traseu. Este cam cea mai aglomerata ruta de traversare a Bulgariei si evident cam cea mai aglometata vama Bg - Tr. Incearca rutele care duc in vama Hamzabely.

#8836
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
Eu nu inteleg de ce intrare in Turcia pe la Ipsala??
Tot traficul din Grecia in Turcia, si invers, pe aici trece...
Iar ruta pe national 55 in Bulgaria.... a zis colegu mai sus...

#8837
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Scriu de pe telefon, deci e posibil să greșesc...

Dar, de ce nu se ia în calcul varianta: Veliko Tarnovo - Gurkovo (E 85 si national 55) - Sliven ( national 6) - Yambol - Hamzabeli.
Avantajul major ar fi pasul Republica, mult mai accesibil decât Kotel. Se circulă bine, ai in ultima vreme am tot văzut recomandări pentru traseul asta.

Eu personal folosesc varianta national 55 prin Nova Zagora cu ieșire la Kapikule.

Din 2011 îl folosesc, îl cunosc foarte bine, deci PENTRU MINE e cel mai scurt si cel mai bun. In 2014, din cauza ploilor, a trebuit să merg pe Razgrad - Yambol, cu trecere prin Kotel, dar nu am fost incantat, mai ales de trecerea prin munți,  de limitatoarele din beton din localități si de Duty free mult mai mic decât cel din Kapikule.

Edited by cozmin_t, 22 January 2019 - 20:04.


#8838
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Am mers mult timp pe varianta București – Giurgiu – Ruse – Razgrad - Târgoviște – Omurtag – Yambol – Elhovo – Lesovo – Hamzabeyli
In ultimii ani drumul devenise aproape impracticabil pe mai multe portiuni si m-am hotarat sa schimb traseul.
București – Giurgiu - Ruse -Byala - Velico Tarnovo – Gurcovo – Yambol – Elhovo – Lesovo - Hamzabeyli
In momentul de fata din ce am inteles de la colegi varianta 1 este in stare buna.
Analizand ambele trasee eu personal imi place mai mult varianta 2.
Prima varianta este mai linistita putin din punct de vedere al traficului dar mai greu la traversarea muntilor. Varianta 2 intalnesti cu siguranta ceva trafic dar viraje mai usoare prin munti. Pe portiunile de urcare pe sensul care urca benzile sunt dublate .
Cu siguranta insa vama Hamzabeyli este mai libera decat Kapıkule.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate