Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8857
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Andrei, pe ruta descrisa de tine nu ai nici o autostrada cu plata. Doar centura orasului Bursa, care este gratuita. Am folosit varianta asta in sens invers, din Antalya in Brasov. La dus, din Bandirma am fost prin Denizli. Ca o curiozitate, unde vrei sa faci pauza? Sau te gindesti sa mergi fara pauza?

#8858
andrei2610

andrei2610

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2018
Pai ar mai fi o varianta ,dar pe Istanbul si Sakarya ,numai ca nu stiu cat costa tot traseul pe partea aia si feribotul este de la Gelibolu la Cardak.

#8859
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Edirne Adapazary (Sakarya) te costa 29,5YTL la dus, iar la intors, 20.75YTL, pentru ca nu mai platesti trecerea din Asia in Europa la pod (oricare din ele)
Daca nu ai HGS te mai costa si asta (stick-erul in sine).... Dar dfaca vei mai merge in Turcia in aniiurmatori, nu trebuie decat sa incarci contul...

Mai este o varianta... :)
Un pic mai costisitoare, dar, asa cum spuneam intr-o postare recenta, merita o data, este ca dupa ce treci de Istanbul sa mergi pe noul pod peste golful Izmit (Osmangazi), inapoi tot pe autostrada, spre Bursa. In cazul asta, la dus te costa 161YTL, din care podul costa 103YTL....
Intoarcerea poate sa fie pe traseul clasic..... sau, pentru ceva bani in plus, poti merge pe podul YAvuz Sultan Selim (al treilea pod peste Bosfor) si pe noua centura de nord...
Asta te-ar costa 67YTL

Daca cifrele astea mari te sperie, trebuie sa ai in vedere ca YTL este mai mic decat RON, adica 1RON = 1.24YTL

Cel mai "scump" traseu te-ar costa, ca taxe de autostrada +poduri .... 175 lei....

Poti cauta postarile mele mai recente, unde am pus link-uri catre tabele cu tarifeele pentru autostrazi / poduri...

Apropo, din cate "bucati" faci drumul?

#8860
andrei2610

andrei2610

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2018
Incep cu sfârșitul,  venind de la Brasov ,clar din 2 bucati undeva dupa Istanbul, ori in Bursa ,Kutahya ,asta nu am stabilit. Stiu cat de cat prețurile,  numai ca anul trecut am platit 55 de euro pana in side (stiu ca dupa Bursa nu mai sunt autostrăzi) si la intor tot pe Osmangazi ne-a spus că nu mai avem sold, de aceam am evitat podul plus aglomerația din Istanbul.

#8861
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Eu anul asta, tot in august, merg catre Side.(https://forum.softpe...ri-turcia-2019/)
Si am de gand sa merg, la dus, pe Osmangazi, iar la intoarcere pe  la Adapazari si apoi pe Yavuz Sultan Selim

Daca ai fost pe Osmangazi, n-are rost sa mai mergi, pentru ca nu scurtezi mare lucru fata de Adapazari....
A, scurtezi banii din buzunar... Posted Image

Poti face escala in Izmit....
Eu din Bucuresti (in sudul orasului) pana in Kutahya fac cca 12 ore, mai adauga cat faci in Brasov pana in sudul Bucurestiului....

Apropo de taxe, vinieta pentru Bulgaria se poate achizitiona si online... pe calculator sau din aplicatie de pe mobil...

Edited by danutzu_1069, 05 February 2019 - 21:23.


#8862
andrei2610

andrei2610

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2018
Mulțumesc frumos pentru informatii si concediu placut tuturor!

#8863
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 danutzu_1069, on 05 februarie 2019 - 20:13, said:

^^ nu cred ca exista ferry Gelibolu - Bandirma?
Poatre Yenikapi - Bandirama, dar asta inseamna Istanbul
sau poate Gelibolu - Lapseki....
Vrei neaparat sa mergi numai pe nationale?
Cat crezi ca te costa ca sa mergi pe autostrazi?

Cred ca voia sa spună Gelibolu - Lapseki - Bandirma.

#8864
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019
Îmi poate recomanda cineva
o cazare intermediara de o noapte în ayvalik. Vreau sa o folosesc în drum spre Didim
Mulțumesc!

Edited by bgmmihai, 16 February 2019 - 12:02.


#8865
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
De ceva ani opresc la hotel glub gultur. Ultima oara am platit 35 euro cu cina inclusa. Au piscina, se poate si o baie in mare. Masa foarte buna. Camerele sunt ca pt un hotel de tranzit. Dupa cina se poate face o plimbare pe faleza. Recomand

Intreb si eu. Este prima data spre antalya cu masina. O cazare intermediara? Multulesc

#8866
smecher1997

smecher1997

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.07.2008

 BOGDANLIVIU1980, on 16 februarie 2019 - 14:11, said:


Intreb si eu. Este prima data spre antalya cu masina. O cazare intermediara? Multulesc

Daca mergi pe Istambul, cazare foarte buna la Hotel Eronur in Bilecik.

#8867
mikydude

mikydude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 03.01.2010
"Si pentru ca uni se gandesc deja la sezonul 2019 si doresc sa ajunga in zona Kusadasi recomand acest traseu pe care eu personal il folosesc de ceva ani . Avantajul este al unui drum expres si nu mai sunteti nevoiti sa parcurgeti toate statiunile turcilor cu multe semafoare si sa nu mai zic de inghesuiala ce se formeaza la trecerea prin serpentine . Va rog analizati propunerea mea , este un traseu recomandat de multi dintr-e prietenii mei Turci ce locuiesc in zona Izmir"
Attached Thumbnails
Traseu Izmir.png

As merge pe traseul acesta dar unde sa petrec noaptea intermediara, eu eram croit pe Berk in Kucukkuyu si acum sunt putin dezorientat, voi ce solutii de tranzit aveti? Multam anticipat.

Edited by mikydude, 16 February 2019 - 22:51.


#8868
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Salut prieteni,navigand cu sau pe prietenul google am descoperit ca s-a mai dat in folosinta o bucata de autostrada,circa 71 km,pana in Izmir.

https://www.google.r...2!4m1!3e0?hl=ro

Prietenul meu IGO de pe masina sau telefon inca nu imi arata aceasta bucata de autostrada dar mai fac ceva verificati zilele acestea,poate gasesc ceva harti actualizate pentru acest traseu:

https://www.google.r...45477!3e0?hl=ro

Edited by piciul, 18 February 2019 - 07:56.


#8869
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

 bgmmihai, on 16 februarie 2019 - 11:55, said:

Îmi poate recomanda cineva
o cazare intermediara de o noapte în ayvalik. Vreau sa o folosesc în drum spre Didim
Mulțumesc!
Daca  estimezi ca vei ajunge pentru a te caza mai devreme,adica 18-19,merita sa cauti cazare chiar in  Ayvalik. Spun asta fiindca zona este impanzita de hoteluri si moteluri cu tarife bune,dar ele nu sunt chiar in oras si zic eu este pacat sa ratezi o seara de plimbare intr-un oras pitoresc. Alta varianta este dupa Ayvalik la 8 km ,Sarimsakli, o statiune  plina de hoteluri ,dar care nu iti ofera multe posibilitati,decat poate o plimbare pe frumoasa si renumita plaja din statiune.

#8870
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019
multumesc!

#8871
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
@piciul
Autostrada pana in Izmir la care faci referire este..."dupa colt", adica dinspre Manisa, dar cu ocolire prin sud. Este bucata din autostada Bursa Izmir. Pe relatia Canakale, nu mai este nimic nou.
@bogdanliviu,
Poti incerca si in Bozuyuk, hotel Grand Cali...

#8872
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

 danutzu_1069, on 18 februarie 2019 - 20:20, said:

@piciul
Autostrada pana in Izmir la care faci referire este..."dupa colt", adica dinspre Manisa, dar cu ocolire prin sud.

Nea danutzu nu stiu de semnifica "dupa colt", dar analizand putin situatia eu prefer aceasat autostrada chiar daca este mai lunga decat vechea bucata prin munti ,chiar si prietenul google o recomanda

https://www.google.r...0!5m1!1e4?hl=ro

Edited by piciul, 19 February 2019 - 06:43.


#8873
mdaci

mdaci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.05.2014
Îmi poate recomanda cineva
o cazare intermediara de o noapte în ayvalik. Vreau sa o folosesc în drum spre Didim
Mulțumesc!
Ayvalik este relativ aproape 800 Km de la Bucuresti si fara sa te grabesti faci 13 -14  ore lejer cu pauze  urmand ca a doua zi sa ajungi pana la pranz la Didim .Rezervare am facut online la hotel Buyuk Berk ,hotel marine  hotel Kalif  NU RECOMAND  HOTEL ALDER toate sunt in Sarimsacli  iar hotelurile sunt pe plaja daca ajungi devreme poti face si o baie . Eu anul acesta in drum spre Bodrum ma opresc in Dikili hotel Perla .

#8874
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019

 mdaci, on 19 februarie 2019 - 16:55, said:

Îmi poate recomanda cineva
o cazare intermediara de o noapte în ayvalik. Vreau sa o folosesc în drum spre Didim
Mulțumesc!
Ayvalik este relativ aproape 800 Km de la Bucuresti si fara sa te grabesti faci 13 -14  ore lejer cu pauze  urmand ca a doua zi sa ajungi pana la pranz la Didim .Rezervare am facut online la hotel Buyuk Berk ,hotel marine  hotel Kalif  NU RECOMAND  HOTEL ALDER toate sunt in Sarimsacli  iar hotelurile sunt pe plaja daca ajungi devreme poti face si o baie . Eu anul acesta in drum spre Bodrum ma opresc in Dikili hotel Perla .
multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate