Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14159 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: IMPORTANT (20 membri au votat)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 voturi [35.00%])

    Procentaj al voturilor: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 voturi [65.00%])

    Procentaj al voturilor: 65.00%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#13213
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 02.02.2009

Vizualizare mesajradu90, pe 18 martie 2023 - 21:40, a scris:

Bun pontul cu Digi. La 30 cenți/gb ma pot uita noaptea la Netflix.
Si totuși, n-au pachete locale pentru turiști cu net, sau sunt țepari?

E 1.1 euro per giga. Sau 0.0011 per mega.a jos mesajul primit de la Digi pe 9 martie, atunci când am intrat în Turcia :

Tarife roaming in TURCIA, cu TVA inclus: apeluri locale 0.1900 Euro/min; catre Romania 0.1900 Euro/min; catre tari UE/SEE 0.1900 Euro/min; catre destinatii speciale 3.5700 Euro/min; catre alte tari 0.7000 Euro/min si 0.0380 Euro/SMS trimis. Apeluri primite 0.1900 Euro/min si 0 Euro/SMS primit. Trafic date 0.0011 Euro/Mbyte. Multumim, echipa DIGI.

Editat de eumorocanosul, 19 martie 2023 - 08:51.


#13214
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Scump. O sa-mi încerc norocul intr-un magazin turcesc mai răsărit in prima zi, sau in Istanbul. Văd ca am inclus in pachetul orange 1,66gb in zona A (non SEE), suficient pentru 24h.

Thank you!

Editat de radu90, 19 martie 2023 - 10:48.


#13215
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.699
  • Înscris: 17.01.2008
@radu90, daca intrii in Turcia pe la Edirne, poți face o escala la Erasta Mall,, unde ai magazinele celor 3 operatori unul lângă altul.
Încă o utilitate a opririi, poți scoate numerar din zona ATM-urilor (sunt grupate, nu departe de magazinele de telefonie).

Istanbul s-ar putea sa fie mai scump decât in Edirne.

Operatorii de telefonie mobila din Turcia sunt: Vodafone, Turk Telekom, si Turkcell
Preturile la aeroport pentru pachetele cu 20G poate ajunge pana la 750 TL, dar se știe ca la aeroport este este cel mai scump.

LE: la preturile afisate (daca sunt) se mai adauga si costul SIM-ului cu activate, etc... (parca vreo 200TL... dar depinde si de magazin)

LLe: se spune ca Turkcell are cea mai buna acoperire
Personal, am "jucat" cu toti trei, si nu am avut probleme...

Editat de danutzu_1069, 19 martie 2023 - 11:43.


#13216
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Ok, problem solved. Intru pe la Hamza, dar poposesc in Edirne. Sper sa nu stau ț-șpe ore in vama, fiind final de Iulie, intr-o duminica.
Legat de HGS, FOX ne povestea ca nu s-a stresat cu cumpărarea și alimentarea lui, preferând sa plătească Cash/credit card la trecerea porților. Sau așa am înțeles eu. Totuși, prezenta HGS-unui la bord facilitează trecerea mai rapida, cumva? Adică fără stat la vreo coada (cum e la noi la Fetesti la Cash, de ex). In postările din urma cineva a pus o locație între Hamza și Edirne, unde se vând carduri HGS, deci și asta e rezolvabilă ușor.


P.S. Iertati răspunsurile și întrebările repetitive, dar parca plutește in aer o aroma de vacanța atunci când răsfoiesc topicul asta, iar vara pare mai aproape…

#13217
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.425
  • Înscris: 30.04.2008

Vizualizare mesajradu90, pe 19 martie 2023 - 14:03, a scris:

....
Legat de HGS, FOX ne povestea ca nu s-a stresat cu cumpărarea și alimentarea lui, preferând sa plătească Cash/credit card la trecerea porților. Sau așa am înțeles eu. Totuși, prezenta HGS-unui la bord facilitează trecerea mai rapida, cumva? Adică fără stat la vreo coada (cum e la noi la Fetesti la Cash, de ex). In postările din urma cineva a pus o locație între Hamza și Edirne, unde se vând carduri HGS, deci și asta e rezolvabilă ușor.


Citeste macar postul #13141 scris de @danutzu_1069 https://forum.softpe...0#entry29734820

Editat de w140, 19 martie 2023 - 17:08.


#13218
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Îți dai seama ca l-am citit. De acolo am aflat ca ruta mea nu e HGS only.

#13219
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.699
  • Înscris: 17.01.2008
@radu90, dacă îmi trimiți în privat tot traseul îți pot spune cât te costa dpv taxe de drum. Înțeleg ca mergi în Side și, înitial spuneai de o oprire în Istanbul...
Pentru a ajunge în Side, sunt destul de multe variante, dar mergând cu electrica, trebuie sa ții cont și sa știi punctele de încărcare.
Putem discuta și... la vedere, aici pe forum

#13220
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.425
  • Înscris: 30.04.2008

Vizualizare mesajradu90, pe 19 martie 2023 - 18:22, a scris:

Îți dai seama ca l-am citit. De acolo am aflat ca ruta mea nu e HGS only.

Te cam contrazici. Pai, daca ruta ta include si portiuni de HGS "obligatoriu", oare te poti descurca doar cu plata Cash/credit card la trecerea porților???, citeste inca o data ce varianta ai specificat vis-a-vis de HGS, varianta la care doar am dorit sa-ti aduc lamuriri. Sa fi tu sanatos, o sera buna.

Vizualizare mesajradu90, pe 19 martie 2023 - 14:03, a scris:

...
Legat de HGS, FOX ne povestea ca nu s-a stresat cu cumpărarea și alimentarea lui, preferând sa plătească Cash/credit card la trecerea porților. Sau așa am înțeles eu. Totuși, prezenta HGS-unui la bord facilitează trecerea mai rapida, cumva? Adică fără stat la vreo coada (cum e la noi la Fetesti la Cash, de ex).
...

Editat de w140, 19 martie 2023 - 18:56.


#13221
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.699
  • Înscris: 17.01.2008
@radu90, recomand si lectura topic-ului : HGS / OGS in Turcia - mic ghid

#13222
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.769
  • Înscris: 03.04.2017
Era vorba de hgs dar a scris danutzu mai repede

Editat de dacrad2, 19 martie 2023 - 20:17.


#13223
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.201
  • Înscris: 07.01.2007

Vizualizare mesajkye77, pe 18 martie 2023 - 20:47, a scris:

Prețurile la cazare în Turcia au luat-o razna . Sunt mai mari ca în România .
Pe bune?Cand ti-ai dat seama?Posted image

Editat de piciul, 20 martie 2023 - 04:51.


#13224
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 07.06.2005

danutzu_1069 a scris:

1679243267[/url]' post='29840253']
@radu90, dacă îmi trimiți în privat tot traseul îți pot spune cât te costa dpv taxe de drum. Înțeleg ca mergi în Side și, înitial spuneai de o oprire în Istanbul...
Pentru a ajunge în Side, sunt destul de multe variante, dar mergând cu electrica, trebuie sa ții cont și sa știi punctele de încărcare.
Putem discuta și... la vedere, aici pe forum

Aceasta va fi ruta, cu ocolire Istanbul prin O7.
Mai puțin contează costul. Logistic ma interesează. Din ce am inteles, nu e HGS only, se poate și Cash/card. Dar dacă e mai ușor și rapid de trecut cu un HGS la bord, so be it!
Intre timp parca as rămâne o noapte in Edirne, pare frumos orașul, am trecut doar tangențial pana acum.
Caz in care am timp berechet sa procur un sim card cu pachet turistic și un HGS.

#13225
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.902
  • Înscris: 22.12.2005
nenea :)
am tot postat. in ~ 10k km am mers numai cu plata "pe loc". Cand am citit cum e cu HGS-ul vietii m-a luat cu capul.
ultima data,ianuarie 2023- chiar daca ai ratat vreo poarta, cand iesi te intreaba operatorul si verifica in sistem, desi sanse mici sa ramai " cu datorii".
nu mai zic - si la granita poti sa platesti "restantele", pe loc, cu  cardul.
nu zic de hgs ca nu e util insa e prea mare bataia de cap dpmdv.

#13226
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.178
  • Înscris: 05.09.2007
@Fox ... plata pe loc are si avantaje si dezavantaje. Daca e cu card, merge ceva mai rapid, dar daca e pe cash stat ceva la casa. HGS-ul "vietii" e mai rapid. Poate o mica bataie de cap doar la achizitionare, pasaport + talon si PTT deschis. In rest, incarcare online, taxare la trecere fie dupa nr de inmatriculare sau sticker.
Varianta cu plata la vama e buna doar pt amenzile la regimul circulatiei, pt autostrazi nu prea, exista sansa sa nu se actualizeze in timp real, deci ramai cu restante.

#13227
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.699
  • Înscris: 17.01.2008

Vizualizare mesajradu90, pe 20 martie 2023 - 06:42, a scris:

Aceasta va fi ruta, cu ocolire Istanbul prin O7.
Mai puțin contează costul. Logistic ma interesează. Din ce am inteles, nu e HGS only, se poate și Cash/card. Dar dacă e mai ușor și rapid de trecut cu un HGS la bord, so be it!
Intre timp parca as rămâne o noapte in Edirne, pare frumos orașul, am trecut doar tangențial pana acum.
Caz in care am timp berechet sa procur un sim card cu pachet turistic și un HGS.
Este înțeleaptă decizia de a ocoli pe O7, pentru traseul ales, taxele pentru autostrada, pe un sens sunt de 400TL
Cu HGS clar treci mai repede, sunt mai multe porți decât cele NAKIT (doar 1- 2). atenție doar ca viteza de trecere sa fie cea recomandata in zona respectiva... asta pentru ca sistemul sa citească numărul si sa proceseze...
La plata cu cardul chiar trebuie sa opresti, sa ii spui plata cu card, ala sa tasteze valoare, intinde POS... poate ai probleme cu cardul si nu citeste din prima.... (sau daca ai Revolut cu localizarea activata... poate sa nu mearga din prima)... tot pierzi ceva vreme... si cum pot sa mai fie ceva romani precum Fox.... poti da de o mica coada.... Posted image

Editat de danutzu_1069, 20 martie 2023 - 09:06.


#13228
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Da, cam ce banuiam - trecerea cu HGS e mult mai rapida, mai ales in full sezon (cand merg eu), numarul portilor HGS fiind mai mare.
Case closed!

Fișier atașat  HGS toll.png   3,55MB   27 download-uri

#13229
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.902
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajmarian.bazavan, pe 20 martie 2023 - 08:38, a scris:

@Fox ... plata pe loc are si avantaje si dezavantaje. Daca e cu card, merge ceva mai rapid, dar daca e pe cash stat ceva la casa. HGS-ul "vietii" e mai rapid. Poate o mica bataie de cap doar la achizitionare, pasaport + talon si PTT deschis. In rest, incarcare online, taxare la trecere fie dupa nr de inmatriculare sau sticker.
Varianta cu plata la vama e buna doar pt amenzile la regimul circulatiei, pt autostrazi nu prea, exista sansa sa nu se actualizeze in timp real, deci ramai cu restante.

nicio treaba cu cash.n-am intalnit nicio casa in care sa nu mearga cu cardul. 20 secunde:)

Vizualizare mesajdanutzu_1069, pe 20 martie 2023 - 09:02, a scris:

Este înțeleaptă decizia de a ocoli pe O7, pentru traseul ales, taxele pentru autostrada, pe un sens sunt de 400TL
Cu HGS clar treci mai repede, sunt mai multe porți decât cele NAKIT (doar 1- 2). atenție doar ca viteza de trecere sa fie cea recomandata in zona respectiva... asta pentru ca sistemul sa citească numărul si sa proceseze...
La plata cu cardul chiar trebuie sa opresti, sa ii spui plata cu card, ala sa tasteze valoare, intinde POS... poate ai probleme cu cardul si nu citeste din prima.... (sau daca ai Revolut cu localizarea activata... poate sa nu mearga din prima)... tot pierzi ceva vreme... si cum pot sa mai fie ceva romani precum Fox.... poti da de o mica coada.... Posted image

inteleg ca cei cu hgs trec cu 100km/h ?
bre, toate masinile incetines/opresc
cand este coada  (rar) ai in fata 2..3 masini. ce faci ? sari peste ele?
cand mai sunt romani ca mine (cum zici), cat timp fata de hgs pierzi? zeci de secunde?

in grecia unde trebuie sa platesti la fiecare "toll" e mult mai nasol,in Tr e parfum.

btw. in grecia, ceva hgs ?:)))

dincolo de glume. pt cei care sunt obisnuiti cu hgs, vant din pupa.
eu prefer rapid tac pac, cardul. drumuri bune

#13230
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.406
  • Înscris: 23.04.2007
Nu inteleg: Pe intrarile HGS se poate plati si card/cash? Daca da, practic, oricine opreste sa plateasca cash/card "face coada" dupa el, nu?  Adica nu mai stai sa platesc si eu, dar stau dupa traficul din fata, nu trec cu 20-30km/h, corect?
Sau exista si porti HGS only?

Editat de AdrianHH, 20 martie 2023 - 14:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 4

1 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

alber7

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate