Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14135 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#13249
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
@belisima, ai raspunsul aici: https://forum.softpe...8#entry29858423

#13250
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Da, vei avea taxe de platit ( @danutu, bravos' - mura in gura) daca mergi pe traseul asta: Edirne - Havsa - Kesan - Eceabat - Canakkale - Ezine - Ayvacik  - Kucukkuyu - Edremit - Burhanye - Ayvalik - Aliaga - Izmir - Aydin - Yatagan - Mugla - Marmaris. Dar poti (bine mersi) sa folosesti DN- urile, gratis.

De citit : https://travelplanne...ice-activitati/ , pentru ceilalti "observatori". Informatiile sunt la zi

Edited by Povestitorul, 27 March 2023 - 11:33.


#13251
hremus

hremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.08.2006

View Postzile_san, on 26 martie 2023 - 13:00, said:

EUROINS NU A INTRAT IN INSOLVENTA!!! ....
Decizia ASF 262/17.03.2023  

"Articolul 3
Se constată starea de insolvență a Societății EUROINS ROMÂNIA ASIGURARE REASIGURARE - S.A., astfel cum este definită de art. 5 alin. (1) pct. 31 lit. b) din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență, cu modificările și completările ulterioare, și se dispune promovarea de către A.S.F. a cererii privind deschiderea procedurii falimentului împotriva Societății, conform dispozițiilor art. 249 din legea referită."

si .... "se numește Fondul de garantare a asiguraților în calitate de administrator interimar al societății Euroins România Asigurare-Reasigurare - S.A."

....a nu se confunda cu FALIMENTUL ...

View Postdanutzu_1069, on 26 martie 2023 - 19:33, said:

@hremus, politele devin nule la 3 (trei) la intrarea in insolventa publicata in Monitorul Oficial.
Avem asa ceva publicat?

...de la declararea FALIMENTULUI ... INSOLVENTA este constatata de ASF prin decia 262/17.03.2023 si este publicata in  MONITORUL OFICIAL nr. 223 din 17 martie 2023

View Postcamelia19, on 26 martie 2023 - 15:26, said:

Poate dura intre 6 luni si un an pana la declaratea insolventei, exact ca in cazul City.
... idem ... insolventa e una, FALIMENT e alta ...

Edited by hremus, 28 March 2023 - 21:03.


#13252
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 03.04.2017
Din ce stiu eu insolventa sau falumentul se constata de tribunal,gresesc?Multi vorbesc ca lucrurile astea se vor intampla peste luni de zile ca in cazul city insurance si nu acum imediat.E mai simplu pentru stat sa ne ramburseze asigurarea decat sa plateasca daune in cazul unui accident,de asta tot apare acum termenul de 90 de zile.

#13253
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Citat @Patraulea 100 ...... "RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI (30 martie, ora 13:00) - Realizator: Traficul este suspendat total la această oră prin Punctul Vamal Giurgiu pe ambele sensuri, aceasta ca urmare a unui protest al producătorilor de cereale bulgari. Traficul către Bulgaria pe la Vama Giurgiu este întrerupt, într-adevăr, în acest moment, pe ambele sensuri, atât pentru camioane, cât şi pentru autoturisme, din cauza protestelor producătorilor de cereale bulgari care au loc în ţara vecină. Autorităţile de frontieră transmit că până la ora 16:00 sunt programate proteste în zona Punctului de Trecere a Frontierei Ruse, chiar în sensul giratoriu, singurul loc prin care se poate merge mai departe în Bulgaria sau se poate reveni în ţară. Poliţia de Frontieră Română le recomandă şoferilor profesionişti, cât şi turiştilor, să utilizeze celelalte puncte vamale de la graniţa cu Bulgaria şi să consulte aplicaţia trafic online de pe site-ul Poliţiei de Frontieră. Vă reamintesc că fermierii bulgari au început ieri un protest la frontiere care va continua şi mâine. Ei sunt nemulţumiţi de afluxul mare de cereale venite din Ucraina. Protestatarii blochează punctele vamale prin care camioanele ucrainene aduc cereale în ţara lor. În acest moment, în apropierea Vămii Giurgiu s-au format cozi de automarfare, care se întind pe câţiva kilometri."

#13254
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 30.05.2006
In Mai urmeaza sa plecam (2 masini) din RO (Buc) spre TR(Kusadasi). Drumul l-am mai facut o data (anul trecut) pana in Kusadasi si de 3 ori (pana la Edirne) asadar deja stiu cam care-i treaba dar tot am nelamuriri asa ca apelez la voi, mai ales ca a doua familie care merge (adica a doua masina) nu a mai mers pana acum deloc in afara RO (nici macar in BG).. o sa le structurez pe puncte.

1. Pentru traversarea BG raman pe acelasi traseu ? (Ruse - Razgrad - Omurtag - Kotel - Yambol (centura) - Elhovo - Lesovo - Hamza.... se mai lucreaza pe bucata aia de la elhovo lesovo? Au blocat-o? Am fost in ianuarie pana la Edirne si erau bucati cu drum proaspat asfaltat dar drumul NU era blocat si se circula pe ambele benzi.

2. Noapte intermediara la Canakkale... stiu ca asa face cam toata lumea dar ma oftic ca nu mai gasesc disponibila cazarea de anul trecut de care am fost foarte multumit (dort Mevsim) iar pe bookign gasesc ori prea scumpe, ori cu amplasament ciudat. Sugestii?

3. Mai departe in Turcia... data trecuta (tot anul trecut) am fost pe Edirne - Canakkale - apoi am luat-o pe costa... cred ca ayvacik (inca nu era gata tunelul, imi aduc aminte ca am vazut ca lucrau - apoi Izmir , am mers si pe bucata aia de autostrada apoi Kusadasi....

Gogu ma duce prin Istanbul - Bursa - Balikesir - Izmir dar mi se pare ca ma ocoleste mult, probabil il pacalesc autostrazile. Prin Istanbul ar fi 14 ore si 1200 km dar pe coasta (prin canakkale si traseul de sus cu ayvacik) ar fi ... tot 14 ore dar 1036 km Posted Image

Mai ales acum cu tunelul Troya (ayvacik) stiu ca scutesc aproape o ora... deci de ce nu pe traseul de coasta? Nu ma deranjeaza sa platesc cu cardul ca oricum am avut o oroare fata de acest HGS si acest sistem in sine care mi se pare foarte ciudat. Ba esti pe HGS ba esti cash, ba card, ba ai operator uman ba nu ai , ba e autostrada privata, ba e de la Erdo ba e bariera ridicata si nu platesti nimic... numai dastea am avut anul trecut.

4. Cat ar trebui sa pun pe HGS? Stiu ca am nevoie din start de cascaval pentru pod la canakkale (ca nu-s nebun sa merg cu ferry) apoi mai era bucata aia de autostrada de la izmir... apoi tunelul troya sa plateste? Ma uitam acum pe harta si vad ca din zona Zeytindag pana spre izmir, ma baga pe O33. Nu mai stiu daca data trecuta am facut asa sau am mers pe E87 care este paralel.

Traseul ar fi asta

https://www.google.r...2d37.857913!3e0

5. La intoarcere cred ca fac Kusadasi - Edirne si mai bag si acolo cateva nopti pentru un ultim push de Turcia.

PS Am ales luna mai pentru ca am gasit si cazarea mult mai ieftina vs iunie-august cand era si de 3 ori mai mult desi beneficiam de aceleasi servicii... apoi cred ca nu va fi aglomerat nici prin vămi...

Pareri? Multumesc

Edited by Maskatu, 01 April 2023 - 20:41.


#13255
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
@Maskatu, vezi pe topic HGS, am făcut socoteala pentru colegu @belisima ptr traseu...

#13256
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 30.05.2006
Am citit si scris si acolo, multumesc.

Deci traseul pe BG ramane acelasi? Pentru bucata din Turcia sper sa ma bage waze pe traseul ala corect de pe coasta ca sa iasa alea 300 de lire.... ca la cate indicatoare au, slabe sanse sa-mi iasa schema :)))

#13257
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 30.05.2006
Cu celelalte cum ramane? E ok sa ma intorc tot pe coasta din Kusadasi in Edirne? Google imi da pe O5 Balikesir....

#13258
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Poti sa mergi pe unde vrei,vei avea prilejul sa vezi si alte locuri daca nu esti constrans de timp.

#13259
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008

View PostMaskatu, on 01 aprilie 2023 - 20:39, said:

...

Traseul ar fi asta

https://www.google.r...2d37.857913!3e0

...
Si eu prefer acest traseu, cu o singura diferenta, si anume: din Edirne pana in Demirtaş nu as merge pe scurtatura din traseul tau. Pentru 8 km in plus prefer D100 pana in Havsa dupa care as intra pe D550 (E87) spre Canakkale.
La intoarcere, pentru diversitate, poti aborda alt traseu.

Edited by w140, 03 April 2023 - 07:16.


#13260
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Vad ca ai avut rabdare sa-i urmaresti treseum mai de aproape,cinstit si eu urmez traseul dat de tine dar este o idee sa-l abordez si pe cel dat de colegul Maskatul,din pacare masinuta Google nu a trecut pe acolo sa-mi fac o idee de latimea drumului.Posted Image

Rectificare ,nu merita traseul lui Maskatul,cel putin cat arata google acei km din D100 mai departe nu stim.Posted Image

Edited by piciul, 03 April 2023 - 17:55.


#13261
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 30.05.2006

View Postw140, on 03 aprilie 2023 - 07:13, said:

Si eu prefer acest traseu, cu o singura diferenta, si anume: din Edirne pana in Demirtaş nu as merge pe scurtatura din traseul tau. Pentru 8 km in plus prefer D100 pana in Havsa dupa care as intra pe D550 (E87) spre Canakkale.
La intoarcere, pentru diversitate, poti aborda alt traseu.
Da ai dreptate. Doar am dat destinatiile principale, nu stiu de ce Google a dat pe marginea Turciei pe acolo. Asa este corect, pe D100 pana la Havsa.

Cu cazarile am rezolvat. 1 noapte dus la canakkale, 8 nopti in kusadasi si 3 nopti retur in edirne.

Edited by Maskatu, 04 April 2023 - 14:35.


#13262
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2006

View PostMaskatu, on 01 aprilie 2023 - 20:39, said:

In Mai urmeaza sa plecam (2 masini) din RO (Buc) spre TR(Kusadasi). Drumul l-am mai facut o data (anul trecut) pana in Kusadasi si de 3 ori (pana la Edirne) asadar deja stiu cam care-i treaba dar tot am nelamuriri asa ca apelez la voi, mai ales ca a doua familie care merge (adica a doua masina) nu a mai mers pana acum deloc in afara RO (nici macar in BG).. o sa le structurez pe puncte.

1. Pentru traversarea BG raman pe acelasi traseu ? (Ruse - Razgrad - Omurtag - Kotel - Yambol (centura) - Elhovo - Lesovo - Hamza.... se mai lucreaza pe bucata aia de la elhovo lesovo? Au blocat-o? Am fost in ianuarie pana la Edirne si erau bucati cu drum proaspat asfaltat dar drumul NU era blocat si se circula pe ambele benzi.

2. Noapte intermediara la Canakkale... stiu ca asa face cam toata lumea dar ma oftic ca nu mai gasesc disponibila cazarea de anul trecut de care am fost foarte multumit (dort Mevsim) iar pe bookign gasesc ori prea scumpe, ori cu amplasament ciudat. Sugestii?

3. Mai departe in Turcia... data trecuta (tot anul trecut) am fost pe Edirne - Canakkale - apoi am luat-o pe costa... cred ca ayvacik (inca nu era gata tunelul, imi aduc aminte ca am vazut ca lucrau - apoi Izmir , am mers si pe bucata aia de autostrada apoi Kusadasi....

Gogu ma duce prin Istanbul - Bursa - Balikesir - Izmir dar mi se pare ca ma ocoleste mult, probabil il pacalesc autostrazile. Prin Istanbul ar fi 14 ore si 1200 km dar pe coasta (prin canakkale si traseul de sus cu ayvacik) ar fi ... tot 14 ore dar 1036 km Posted Image

Mai ales acum cu tunelul Troya (ayvacik) stiu ca scutesc aproape o ora... deci de ce nu pe traseul de coasta? Nu ma deranjeaza sa platesc cu cardul ca oricum am avut o oroare fata de acest HGS si acest sistem in sine care mi se pare foarte ciudat. Ba esti pe HGS ba esti cash, ba card, ba ai operator uman ba nu ai , ba e autostrada privata, ba e de la Erdo ba e bariera ridicata si nu platesti nimic... numai dastea am avut anul trecut.

4. Cat ar trebui sa pun pe HGS? Stiu ca am nevoie din start de cascaval pentru pod la canakkale (ca nu-s nebun sa merg cu ferry) apoi mai era bucata aia de autostrada de la izmir... apoi tunelul troya sa plateste? Ma uitam acum pe harta si vad ca din zona Zeytindag pana spre izmir, ma baga pe O33. Nu mai stiu daca data trecuta am facut asa sau am mers pe E87 care este paralel.

Traseul ar fi asta

https://www.google.r...2d37.857913!3e0

5. La intoarcere cred ca fac Kusadasi - Edirne si mai bag si acolo cateva nopti pentru un ultim push de Turcia.

PS Am ales luna mai pentru ca am gasit si cazarea mult mai ieftina vs iunie-august cand era si de 3 ori mai mult desi beneficiam de aceleasi servicii... apoi cred ca nu va fi aglomerat nici prin vămi...

Pareri? Multumesc

1. pentru traversarea Bg iti recomand sa mergi pe traseul - Ruse-Byala-Veliko-Nova Zagora-Yambol-Elhovo-Lehsovo-Hamzabeyli - https://www.google.c...88ba12a!1m0!3e0

Cazarea intermediara poate fi aleasa si la Küçukkuyu - sau in zona. Canakkale -ul s-a tot scumpit in ultimii ani... se pot gasi cazari intermediare si la dus si la intors peste tot in zona asta...pe ambele sensuri de mers sunt f multe hoteluri si restaurante f convenabile cu care se pot negocia preturi decente....

#13263
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
@ty_ty,

Ai idee cum au iesit din iarna drumurile ce intra in comonenta traseului Veliko-Nova Zagora-Yambol-Elhovo-Lehsovo-Hamzabeyl?
Un coleg a recomandat pe una din paginile anterioare ca ar fi ok portiunia Veliko - Gurkovo - autostrada Sofia-Burgas pana dupa Sliven - Yambol - Hamza.
Care din cele doua ar fi mai bine de abordat d.p.d.v. al calitatii drumurilor?

Edited by aka_razvan, 04 April 2023 - 22:40.


#13264
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 30.05.2006

View Postty_ty, on 04 aprilie 2023 - 19:47, said:

1. pentru traversarea Bg iti recomand sa mergi pe traseul - Ruse-Byala-Veliko-Nova Zagora-Yambol-Elhovo-Lehsovo-Hamzabeyli - https://www.google.c...88ba12a!1m0!3e0

Cazarea intermediara poate fi aleasa si la Küçukkuyu - sau in zona. Canakkale -ul s-a tot scumpit in ultimii ani... se pot gasi cazari intermediare si la dus si la intors peste tot in zona asta...pe ambele sensuri de mers sunt f multe hoteluri si restaurante f convenabile cu care se pot negocia preturi decente....
Drumul clasic (ala prin Razgrad - Omurtag - Kotel, etc) l-am facut deja de vreo 3-4 ori si a fost decent. E mai ok cel propus de tine? Pe acolo nu am fost pana acum. Exceptand traseul comun de la final.

View Postaka_razvan, on 04 aprilie 2023 - 22:38, said:

@ty_ty,

Ai idee cum au iesit din iarna drumurile ce intra in comonenta traseului Veliko-Nova Zagora-Yambol-Elhovo-Lehsovo-Hamzabeyl?
Un coleg a recomandat pe una din paginile anterioare ca ar fi ok portiunia Veliko - Gurkovo - autostrada Sofia-Burgas pana dupa Sliven - Yambol - Hamza.
Care din cele doua ar fi mai bine de abordat d.p.d.v. al calitatii drumurilor?
Yambol-Elhovo-Lehsovo-Hamzabeyl este in lucru, sunt multe bucati cu asfalt nou. Ma refer la bucata Elhovo - Lesovo cu care se tot chinuie bulgarii de vreun an. Au tot pus semne de circulatie ca e in lucru ca e oprita circulatia. Am fost in ianuarie si nu era oprita, se circula si era si asfalt turnat de curand.

#13265
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005

View PostMaskatu, on 04 aprilie 2023 - 14:35, said:

Cu cazarile am rezolvat. 1 noapte dus la canakkale, 8 nopti in kusadasi si 3 nopti retur in edirne.

E așa interesant Edirne, de i-ai dedicat 3 nopți (și tot atâtea zile)? Întreb pentru ca nu m-am oprit niciodată, și ma bate gândul sa ma opresc o noapte in vara asta, la dus.

#13266
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
@Maskatu,
Sa inteleg ca desi e încă in lucru, e ok bucata Elhovo - Lesovo, dacă zici ca în ianuarie era asfalt proaspăt turnat, sau mai erau si zone frezate?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

Jimmy71

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate