Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Matematicienii sunt mai destepti?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#19
obivancocosel

obivancocosel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 305
  • Înscris: 25.07.2010

Vizualizare mesajCyber-sapiens, pe 30th August 2010, 19:54, a scris:

Cred ca o sa fi dezamagit de raspunsul meu, dar merita sa-l citesti.

Matematicienii la fel precum fizicienii utilizeaza masiv ALGORITMICA, adica shabloane, la fel precum un meserias foloseste shabloane, si prea putina inovatie, asa ca ...

In plus una este inteligenta (factor inascut), altceva este un om cultivat si altceva este un om destept ceea ce le implica pe primele doua.

Despre un enciclopedist ori despre inventatori, ai putea spune ca sunt persoane care s-au cultivat suficient de mult, insa nu stiu daca are treaba cu sinapsele, adica nu cred ca sinapsele se fac la milisecunda, mai degraba cred ca ele apar in timp datorita stimulilor mai ales naturali si sociali.
:naughty: :coolspeak:
PS: Dar shabloanele alea cine le face ?..... :notangel:  

Nu crezi ca aia cu dezordine'n ...cabinet ?! Ca doar eruditi,dogmatii,...cultii ....au o ordine ...moarta ...care nu mai naste....N'AU IMAGINATIE cu zicea unu' ....Einstein pe nume !

Editat de obivancocosel, 31 august 2010 - 14:56.


#20
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajobivancocosel, pe 31st August 2010, 14:53, a scris:

:naughty: :coolspeak:
PS: Dar shabloanele alea cine le face ?..... :notangel:  

Nu crezi ca aia cu dezordine'n ...cabinet ?! Ca doar eruditi,dogmatii,...cultii ....au o ordine ...moarta ...care nu mai naste....N'AU IMAGINATIE cu zicea unu' ....Einstein pe nume !

Shabloane inseamna algoritmi, adica formule in cazul de fata matematice, care le inveti /memorezi, apoi le aplici si de la caz la caz le combini conform unor algoritmi de tip axioma.
Asadar partea de inovatie este mica si chircita in acest caz, pe cand in cazul unui enciclopedist se formeaza extrem de multe conexiuni de tip euristic, ... doar nu crezi ca enciclopedistii doar asimilau informatie ?!, acestia o inglobau in scheme din ce in ce mai generale spre scenarii de inovare in situatii noi. B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate