Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Timisoara - Ljubljana

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
silviu4mc

silviu4mc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2007
Salut.  :thumbup:
M-ar interesa un transport (autocar sau tren) din Timisoara pana in Ljubljana.
Am vazut ca era un subiect pe aceasta tema, dar este vechi iar user-ul nu a mai fost pe forum de ceva timp.
Eu as dori sa plec din Timisoara in data de 30 August.
Ce imi recomandati?
Va multumesc.

#2
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

View Postsilviu4mc, on 19th August 2010, 13:31, said:

Salut.  :thumbup:
M-ar interesa un transport (autocar sau tren) din Timisoara pana in Ljubljana.
Am vazut ca era un subiect pe aceasta tema, dar este vechi iar user-ul nu a mai fost pe forum de ceva timp.
Eu as dori sa plec din Timisoara in data de 30 August.
Ce imi recomandati?
Va multumesc.


La prima vedere, cea mai buna varianta cu trenul ar fi urmatoarea:


Timisoara - Belgrad, rapidul R360, plecare 05.45, sosire Belgrad 08.54, urmand sa ai legatura spre Ljubljana la ora 10.20, cu sosire in aceasi seara la 20.39.

returul:

Ljubljana - Budapesta Deli, plecare 06.50, sosire 15.45. Faci apoi transferul la Budapesta Keleti (vreo jumatate de ora cu metroul), de unde ai la 17.13 un tren spre Arad, cu sosire la 22.14, urmand ca Arad-Timisoara sa il parcurgi cu un al treilea tren, cu plecare la 00.18 si soire la 01.21

Acestea ar fi cele mai scurte variante ca timp si numar de trenuri.

O alta varianta pe care ti-o sugerez si pe care o consider mult mai buna ca timp,  ar fi sa ajungi in Belgrad (banuiesc ca sunt variante multe din Timisoara), iar de acolo sunt 2-3 trenuri pe zi directe catre capitala slovena, fara alte schimbari suplimentare. Poti face diverse simulari ale unor posibile variante pe www.dbahn.de (au si in lb. engleza).

Edited by mr-bek, 19 August 2010 - 13:31.


#3
silviu4mc

silviu4mc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2007
Imi pare rau, dar nu vad nimic. :(

#4
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

View Postsilviu4mc, on 19th August 2010, 14:26, said:

Imi pare rau, dar nu vad nimic. :(

trimisesem din greseala raspunsul inainte de a il formula :)

M-am uitat pe trenurile directe Belgrad- Ljubliana:

Pe 30 august ai doua, cu plecare la 15.25 si sosire la 02.10 si unul cu plecare la 21.40 si sosire a doua zi la 07.40. Sunt directe, fara schimbare.

Retur ai tot doua trenuri, cu plecare din capitala slovena, unul la ora 14.48 si sosire la 23.27, iar al doilea cu plecare la 21.15 si sosire la 06.19 in Belgrad.

#5
silviu4mc

silviu4mc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2007
Nici o problema! :)
Timisoara - Belgrad ~ Belgrad - Ljubljana cred ca ar fi mai ok.
Financiar, care ar fi mai ok?

Multumesc pentru site.
Il voi incerca.

Edited by silviu4mc, 19 August 2010 - 13:55.


#6
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

View Postsilviu4mc, on 19th August 2010, 14:41, said:

Nici o problema! :)
Timisoara - Belgrad ~ Belgrad - Ljubljana cred ca ar fi mai ok.
Financiar, care ar fi mai ok?

Multumesc pentru site.
Il voi incerca.

Pai cred ca aceasta e varianta financiara cea mai buna: Belgrad-Ljubljana si retur, pentru ca nu cred ca trenul la sarbi/sloveni e scump, mai ales ca e direct. Singurul aspect ar mai fi cel legat de Timisoara-Belgrad si retur, unde trebuie sa vezi daca ti-e mai convenabil (pret/orar) cu trenul sau eventual cu alt mijloc de transport (in speta, ma gandesc ca exista si ceva microbuze, nu?).

Sfatul meu este sa mergi si la Agentia CFR din Timisoara pt a iti confirma ei orarul trenurilor, inclusiv al celor dintre Serbia si Slovenia, pentru ca pe un alt site am gasit ca ar exista 5 (!) trenuri zilnice Belgrad-Ljubljana, ci nu 2 cum am gasit eu initial (s-ar putea sa mai existe ceva suplimentari pe timp de vara). Cei de la CFR au acces la sistemul international de rezervari si iti pot spune cu exactitate care si cum circula. Cred ca poti sa afli informatiile doar dandu-le un simplu telefon (0256/491693).

#7
silviu4mc

silviu4mc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2007
Ok.
Multumesc mult pentru ajutor! :D
Dupe ce voi face rezervarile, voi scrie aici ce si cum, in caz ca mai vor si altii sa stie.
Iti multumesc mult!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate