Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Blocurile comuniste

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2169 replies to this topic

#1675
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,498
  • Înscris: 12.07.2010

 djl, on 03 aprilie 2018 - 02:34, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nF18yuyApwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@djl am fost gelos tare pe Oneşti, la ei au fost construite patru intreprinderi mari (Combinatul chimic Borzeşti, Rafinăria, etc., etc.), era Epoca „Gheorghe Gheorghiu Dej” , la ei au fost construite zeci de blocuri cu 10 etaje, la noi şapte, şapte în tot oraşul!

#1676
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Spre comparaţie, ceva din Germania de Vest (R.F.G.)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-XylvvEOR54?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1677
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Frizeria la care merg eu e într-un bloc construit prin 1959. Nu ştiu de ce au făcut baia aşa de mică. Cea de la bunicii materni (bloc din 1963) parcă e un pic mai mare. A mea cu siguranţă are suprafaţă mai mare!

#1678
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Inainte de '89 s-au construit tot felul de blocuri cu comforturi diferite. De la apartamente 3 si 4 camere cu "comfort sporit" in jos,
Comfort 1, 2, 3 pina la garsoniera unde aveai o camaruta mica si un WC cu o chiuveta miniscula.
Bineinteles cele cu comfort slab erau proprietate se stat si se dadeau in chirei. Mai tirziu, dupa anii '80 s-au dat si apartemente cu comfort 1 in chirie.

#1679
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 djl, on 18 aprilie 2018 - 22:35, said:

bloc construit prin 1959. Nu ştiu de ce au făcut baia aşa de mică

indicatori tehnico-economici

Nu ne prea scaldam in bani, industrializarea era in toi, era necesar sa se aduca un numar cat mai mare de oameni din mediul rural in mediul urban. Pentru multi chiar si apartamentele cu baia aia mica erau un urias salt calitativ de la casa de pamant cu buda in curte la bloc cu lift, apa curenta, canalizare, gaz. Chiar si electricitatea era o chestie noua pentru unii, sa nu uitam ca programul de electrificare era si ala in curs.
Masina de spalat nu era inca o dotare aproape universala in apartament. Mai alarmant e ca ne intoarcem in prezent la niste spatii mizere in locuintele noi, chiar sub standardele din epoca Dej. Alea erau mici rau, dar intra mai multa gandire in ele decat in gioarsele stampilate de complezenta in prezent. Chiar si cu toate limitarile financiare de atunci, tot acordau atentie unor chestii precum lumina naturala pe scara blocului, tratarea zonei de acces in bloc, aspectul fatadei, etc.

Edited by shefu_de_combinat, 18 April 2018 - 23:51.


#1680
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Păcat că le-au făcut aşa de mici, că cele din perioada aia au o arhitectură destul de interesantă.

#1681
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Sincer, imi doresc orice forta sa elimine blocurile alea. Sunt foarte, foarte urate si numai de trait in ele nu sunt.
Vazusem niste poze din DPRK de-al unui roman-maghiar, culmea, blocurile sunt la fel!


Mai citesc o stire, ceva, sau vad in munikipiu, blocuri... La noi si in restul republicilor sovietice

#1682
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Lol, chiar mă gândeam că are să zică cineva asta. Şi ce punem în loc, cine pune ceva în loc, ce arhitectură adoptăm?

#1683
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Djl, pe mine nu prea ma intereseaza arhitectura vizuala. Daca ma interesa, veneam cu ideea sa le "schimbam fata".

Dar nu. Problema este mult mai mare si de functionalitate. Blocurile comuiniste sunt, de fapt, niste cutii de soareci in care sa incapa cat mai multi la gramada, construite prost, compartimentate prost, in care practic nu poti spune ca traiesti ci... iti pierzi viata in timpul in care nu muncesti pentru partid.

Blocurile noi au si alte functionalitati. Au o zona de lobby comun, au fitness, au parcari, au terase, au receptie si paza, au curatenie.

Arhitectura, dupa cum doresti. nu prea ai ce alege, sticla si otel. Si ceva mai inalte (zonele de locuit pe verticala, zonele de trait pe orizontala!)

In Filipine de ex sunt gata sa rada tot ce nu ii istoric si sa faca cartiere rezidentiale sau comerciale (sau mixte). Faza misto e ca construiesc mult pe verticala acolo unde e nevoie, apoi pe langa blocuri/ cladiri e plin de spatii verzi, zone pietonale, etc.

In Romania si restul zonelor ex comuniste e o problema urbana imensa. E foarte trist, foarte foarte trist. Si mai trist e ca si majoritatea cacaturilor construite dupa, degeaba le-au schimbat culoarea daca nu au imbunatatit practic cu mult lifestyle-ul.


Am incercat sa pun poze dar imi da eroare. Cauta si tu:

Makati
Ortigas
Mandaluyong
BGC (Bonifacio Global City)
McKinley Hill


Da, stiu. Tie nu-ti plac chestiile astea. Dar ideea e ca au construit pe verticala ca sa lase loc de lucruri mai importante la sol (parcuri, infrastructura, etc)

Vedeam pe aici ca blocurile cu 10 etaje sunt considerate "turn". Ha. Ha. Ha.

#1684
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 Lex404, on 19 aprilie 2018 - 02:41, said:

Sincer, imi doresc orice forta sa elimine blocurile alea. Sunt foarte, foarte urate si numai de trait in ele nu sunt.
Vazusem niste poze din DPRK de-al unui roman-maghiar, culmea, blocurile sunt la fel!


Mai citesc o stire, ceva, sau vad in munikipiu, blocuri... La noi si in restul republicilor sovietice
Esti foarte subiectiv. De ce sunt urite?
Am mai spus mai sus, au fost tot felul de blocuri si tot felul de comforturi. In general cele cu comfort mai putin au fost blocuri cu apartamente sau garsoniere
pe care statul le dadea in chirie.
Au mai fost insa si multe blocuri cu apartamente relativ confortabile comfort 1 sporit si comfort 1 care in nici un caz mai urite decit cele de astazi si aveau spatiu
in metrii patrati decenti.
Cei mai multi si-au modernizat acele apartamente, cu centrala termica proprie, geamuri termopan, izolatii, etc...cara acum costa nu mai putin decit apartamentele noi,
plus ca sint in cartiere vechi unde exista deja o structura si o traditie.
In imagine, bloc dat in folosinta in 1970, adica acum 48 de ani.

Attached Files


Edited by WestPoint, 19 April 2018 - 08:17.


#1685
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

 Lex404, on 19 aprilie 2018 - 07:59, said:

[...]Blocurile noi au si alte functionalitati. Au o zona de lobby comun, au fitness, au parcari, au terase, au receptie si paza, au curatenie.[...]

Orice ai fumat, vreau și io...Posted Image

Ce zici? Au parcări? Au căi de acces asfaltate, eventual cu 2 benzi? Au canalizare care nu refulează la fiecare ploaie serioasă?

#1686
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Blocurile alea din Cluj arătau mai frumos în original. La modul în care sunt reabilitate în România parcă zici că-s de ghetou.
Frumoasă terasa aia din complexul comercial. Oare cum o arăta azi?

Edited by djl, 19 April 2018 - 09:17.


#1687
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

 shiva, on 19 aprilie 2018 - 08:39, said:

Orice ai fumat, vreau și io...Posted Image

Ce zici? Au parcări? Au căi de acces asfaltate, eventual cu 2 benzi? Au canalizare care nu refulează la fiecare ploaie serioasă?

Da, in cartierele noi (astea de se reconstruiesc) au.
Si reconstruiesc in draci. Nu cate 2-3 blocuri.

#1688
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Afară o fi aşa, dar să nu uităm ce fac  majoritatea "dezvoltatorilor" de la noi...

#1689
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,333
  • Înscris: 23.07.2014

 WestPoint, on 19 aprilie 2018 - 08:13, said:

Esti foarte subiectiv. De ce sunt urite?
Am mai spus mai sus, au fost tot felul de blocuri si tot felul de comforturi. In general cele cu comfort mai putin au fost blocuri cu apartamente sau garsoniere
pe care statul le dadea in chirie.
Au mai fost insa si multe blocuri cu apartamente relativ confortabile comfort 1 sporit si comfort 1 care in nici un caz mai urite decit cele de astazi si aveau spatiu
in metrii patrati decenti.

Da, ce-i drept, erau zone si zone. Am locuit destul de mult timp in Timisoara, erau zone gen Circumvalatiunii, unde majoritatea apartamentelor erau confort 2, un fel de a spune, adica un apartament cu 2 camere avea sub 40mp tot, totul foarte ingust, 2 camere micutze cu trecere dintr-una intr-alta etc. Dar au fost zone mai noi, construite in a doua jumatate a anilor '80 parca (Mircea cel Batran, Bucovina, Odobescu) cu apartamente chiar foarte ok., spatiu confortabil, impartire buna, tevarie si electrica mai de calitate samd.

Apropo, nevasta-mea citea o chestie cam ciudata, locuintele noi, care se construiesc acum, cica ar fi mai ieftine date la cheie de catre constructor decat locuintele vechi, chiar si cele din zone de confort 2 sau confort 1 standard vechi. O fi chiar asa? Daca se construiesc locuinte, cum de nu scade pretul la cele vechi, sau cum de nu le predau constructorii la preturi mai mari pe cele noi. Un cf.2 in Circumvalatiunii (ca cel descris) cica bate pe la 50k+ de euroi (mi se pare foarte mult), bani cu care cica ti-ai putea lua o locuinta nou construita mai mare, la alt standard. Pare un fenomen unic.

Edited by SorinGT, 19 April 2018 - 10:03.


#1690
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 djl, on 19 aprilie 2018 - 08:50, said:

Frumoasă terasa aia din complexul comercial. Oare cum o arăta azi?

...o sa regreti aceasta intrebare

https://www.google.c...1!7i5376!8i2688

https://www.google.c...1!7i5376!8i2688

https://www.google.c...1!7i5376!8i2688

https://www.google.c...1!7i5376!8i2688

si asta e cartierul cam din acelasi unghi ca in poza veche

https://www.google.c...t/data=!3m1!1e3

 Lex404, on 19 aprilie 2018 - 07:59, said:

Dar nu. Problema este mult mai mare si de functionalitate. Blocurile comuiniste sunt, de fapt, niste cutii de soareci in care sa incapa cat mai multi la gramada, construite prost, compartimentate prost, in care practic nu poti spune ca traiesti ci... iti pierzi viata in timpul in care nu muncesti pentru partid.

In aceeasi masura...

Blocurile contemporane sunt, de fapt, niste cutii de soareci in care sa incapa cat mai multi la gramada, construite prost, compartimentate prost, in care practic nu poti spune ca traiesti ci... iti pierzi viata in timpul in care nu muncesti pentru corporatie.

Maxim 10% (desi cred ca e o cifra exagerata) din blocurile noi reprezinta un salt calitativ dpdv al arhitecturii fata de cele din era 1950-1990. Restul sunt in cel mai bun caz cam tot aia dar cu rigips si termopan din start, in cel mai rau caz niste inventii fata de care compartimentarile confort2 din 1980 sunt superioare. Iar despre ce se intampla la exteriorul blocului, chiar n-are sens sa discutam.

Uite, sa luam asa, random, o zona din Berceni

https://www.google.c...t/data=!3m1!1e3

Nu unul din exemplele "de top" ale perioadei. Cartierul...cartier. Comun, banal, fara parc cu lac artificial in mijloc.
Avem tags da?
Ia uite. 3 scoli, 2 gradinite, 2 zone comerciale, spatii verzi cat cuprinde, distanta intre cladiri

Hai sa ne uitam acum la categoria lucs contemporan, preferatu meu, Nordului

https://www.google.c...t/data=!3m1!1e3

Scoli? Pai il ducem frumos pe ala micu cu ditai tancu prin oras cativa km si il aducem.
Gradinitia? La fel.
Spatii verzi? Se joaca la afterschool spre care mai facem cativa km prin oras.
Zone comerciale? kek.
Spatii intre cladiri? kek.
Distanta intre cladiri? Cat sa incapa masinile (asteptandu-se una pe alta evident) catre parcarile subterane subdimensionate

much better, would totally pay >200k to live in this shithole

Si acum categoria lucs contemporan accesibil pentru popor

https://www.google.c...t/data=!3m1!1e3

Despre minunile astea am discutat destul.

Daca ne apucam sa vorbim de cartiere cu parc imens cu lacuri artificiale deja intram in teritoriul deep sci-fi pentru perioada actuala.

Edited by shefu_de_combinat, 19 April 2018 - 13:08.


#1691
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Nu-mi închipuiam că va arăta bine. Eram sigur că a ajuns kitchy-kitchy.

#1692
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005

 Lex404, on 19 aprilie 2018 - 09:44, said:

Da, in cartierele noi (astea de se reconstruiesc) au.
Si reconstruiesc in draci. Nu cate 2-3 blocuri.
in cadrul ansamblului rezidentia poate, dar imediat dupa gard unde incepe domeniul public e jale.

pot sa-ti dau n exemple (pe langa care am trecut).

Edited by arg, 19 April 2018 - 13:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate