Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Blocurile comuniste

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2169 replies to this topic

#1585
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
O fi, @djl, da' am tocit 3 discuri diamantate ca sa schimb instalatia electrica in betonul ceausist de '80 fata de "casa noua, in triplex, Floresti" cu toti peretii interiori din rigips....

#1586
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 djl, on 08 mai 2017 - 15:18, said:

maximg nu mai e pe forum, aŗa cć nu mai are cum sć-ži rćspundć.
Potrivit standardelor actuale, blocurile vechi au apartamente cam mici (ceea ce adevćrat, cć pĆ¢nć ŗi Bulgarii se pare cć le au un pic mai mari). Dar ca ŗi standarde de siguranžć la cutremur, cĆ¢nd te muži Ć®ntr-o clćdire nouć nu ŗtii ce te poate aŗtepta, la cum le construiesc unii dezvoltatori.

Eu.unul fix apartamente mici as cauta.
De ce ?
Apartamentul pentru mine e un loc de dormit si cam atat, iar un apartament mic intr-o tara cu ierni geroase ca Romania, e fix ceea ce caut.

Am prieteni ce si-au luat apartamente mari, iar iarna incalzeau doar o camera. Dupa vreo  2 ani inceouse sa le cada la unii tencuiala, din cauza frigului.

Pentru salariile din Romania, sa incalzesti o locuinta ceva mai mare, reprezinta o cheltuiala imensa

#1587
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,556
  • Înscris: 02.09.2006
Ti se pare draga, nu toti isi maninca de sub unghii pentru a ajunge cel mai bogat mort din tot cimitirul! iar cei care au servici si nu ca tine isi permit sa incalzeasca apartamentul si sa stea cu geamurile deschise!

Edited by tytysor, 08 May 2017 - 22:39.


#1588
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 shiva, on 08 mai 2017 - 15:23, said:

ca sa schimb instalatia electrica in betonul ceausist de '80 fata de "casa noua, in triplex, Floresti" cu toti peretii interiori din rigips

dupa cateva proiecte de interior trebuie sa recunosc, am capatat o dragoste nebanuita pentru rigips. Te scapa de multe rahaturi daca e pus de meseriasi.

#1589
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Astute, on 08 mai 2017 - 15:15, said:

Pe banii cui ?
Unii mai au de platit ,30 ani pentru astea de vrei tu sa le demolezi
Nu i-a pus nimeni să cumpere nişte cutii de chibrituri. Dacă nu s-au informat dinainte, e treaba lor. Probabil că i-a dat entuziasmul afară din casă şi s-au oprit fix în sediile băncilor.
Este ca şi cum eu aş fi cumpărat Galaxy Note 7 în plină perioadă de retragere a device-ului de pe piaţă (ceea ce presupune şi încetarea oricărui suport tehnic pentru el) şi acum mă apuc să plâng că mai am 1 an de plătit la el.

#1590
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 22.12.2015
Ha ha ha, ce lame sa compari un rahat de telefon cu o casa, ghici ce ? Preturile acelor blocuri ceausiste nu au decat o singura directie in viitor, si anume in sus, estimez ca in 2019 un apartament modest cu doua camere prin Titan nu o sa-l mai poti lua fara 90 k.


#1591
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,648
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă oamenii pun botul la pretenţiile samsarilor, ce să-i faci?

#1592
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 doxan, on 18 mai 2017 - 16:13, said:

Ha ha ha, ce lame sa compari un rahat de telefon cu o casa, ghici ce ? Preturile acelor blocuri ceausiste nu au decat o singura directie in viitor, si anume in sus, estimez ca in 2019 un apartament modest cu doua camere prin Titan nu o sa-l mai poti lua fara 90 k.
Pe bune? Eu, dimpotrivă, cred că o vor lua în jos rău de tot după ce lumea se va convinge că sunt nişte cutii de chibrituri.
Evident, vorbesc la modul general. Există apartamente construite frumos, în cartiere aerisite, însă majoritatea blocurilor sunt de toată jena.
Şi mai e o vorbă: nu-i prost cine cere. Dacă un samsar imobiliar găseşte un fraier care să dea 90.000 euro pe o cutiuţă în Titan, adică de vreo 4-5 ori mai mult decât face, atunci...
În plus, dacă dezvoltatorii construiau şi ei cu cap şi coadă, nu 2-3 blocuri, ci cartiere întregi în jurul Bucureştiului, aerisite, cu străzi largi, cu facilităţi pentru transportul în comun, atunci să vezi cum dădea lumea acolo 90.000 euro şi cum rămâneau cu marile oferte din Titan şi Pantelimon nevândute.
Un amănunt pentru cei interesaţi: blocul de 14 etaje de lângă Cora Pantelimon (capăt 14) este în clasa a doua de risc seismic. Aviz celor care vor să dea 90.000 euro.

Apropo de cutiuţe: chiar nu înţeleg cum a fost catalogat drept zonă de lux cartierul Floreasca, în condiţiile în care, dacă intră un câine în camera unui apartament de acolo, stăpânul nu mai are loc.
Sau probabil că nu ştim ce înseamnă lux...

#1593
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,648
  • Înscris: 13.06.2004
Cartierul Floreasca nu e numai în zona de blocuri... merge puţin şi pe latura Vestică (Apuseană) a Căii Floreasca, dar şi zona dintre Dinamo şi autobază.
Plus că mai există şi alte apartamente în afară de blocuşoarele alea standard. Alea pot fi ceva mai mari. Unele clădiri au garaj la subsol.
Exceptând străzile înguste, cartierul în zona blocurilor e mai bine conecput decât alte cartiere

#1594
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Întreaga zonă Floreasca este considerată acum de lux. O spun din sursă sigură, de la un evaluator imobiliar.
Inclusiv acele bloculeţe. Nu toate locuinţele au garaj la subsol şi gheretă pentru paznic la poartă.
Bine conceput a fost iniţial, în perioada interbelică, atunci când s-au parcelat loturile şi s-au ridicat vilele. Noii (nea)veniţi de după 1946 ar fi trebuit să ţină cont că acea parcelare se adresa vilelor, nu blocurilor. Dar de unde specialişti în rândul ălora... Şi văd că, încet-încet, în primărie se reinstaurează domnia ignoranţei, ca atunci.
Cum adică, zona blocurilor e concepută mai bine? Fiindcă nu are parcări de reşedinţă?
Pe mă-sa de treabă, cum dracu' au putut face în Innsbruck blocuri ca în Floreasca, însă fiecare bloc cu parcarea de reşedinţă proprie?

#1595
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,648
  • Înscris: 13.06.2004
În domeniu arhirecturii nu fuseseră epuraţi toţi. Mai existau arhitecţi din perioada interbelică. Da, exista parcelare din perioada interbelică, după ce nu ştiu de de ce au demolat Hipodromul Floreasca, însă nu cred că s-a ţinut 100% de străzile trasate pe atunci.
În anii '50, când au fost construite majoritatea blocurilor de acolo, câţi din România aveau maşină. Dacă în 1966 erau 1,2 la mie (nu la sută!), vă daţi seama câţi erau prin 1958.

#1596
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 shiva, on 08 mai 2017 - 15:23, said:

O fi, @djl, da' am tocit 3 discuri diamantate ca sa schimb instalatia electrica in betonul ceausist de '80 fata de "casa noua, in triplex, Floresti" cu toti peretii interiori din rigips....
Poate fi inselatoare chestia. Sa-ti spun de ce? :)

#1597
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 22.12.2015
Cartierul Floreasca e considerata o zona premium, de lux...mai ales datorita posibilitatilor de agrement, faptul ca e un cartier aerisit, peisajele sunt frumoase, etc

#1598
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 doxan, on 01 iunie 2017 - 15:46, said:

Cartierul Floreasca e considerata o zona premium, de lux

E un cartier foarte bun. Pacat ca multe din apartamente sunt destul de mici. Epoca Dej ne-a lasat multe cladiri calitative dpdv arhitectural, dar cu spatii interioare care nu prea mai corespund cerintelor contemporane.

#1599
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 doxan, on 01 iunie 2017 - 15:46, said:

Cartierul Floreasca e considerata o zona premium, de lux...mai ales datorita posibilitatilor de agrement, faptul ca e un cartier aerisit, peisajele sunt frumoase, etc
Nici vorba . Daca ne referim la blocuri , sint mai proaste decit multe altele . Spatii mici si prost impartite , instalatii terminate si care functioneaza acum pe improvizatii ...e jale .
Din cartier nu este decit numele , in rest un ghetou mai curat .

#1600
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,648
  • Înscris: 13.06.2004
Ghetou e că sunt nesimţiţi care aruncă gunoiul aiurea şi poces blocurile, că în rest e cartier liniştit.

#1601
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,648
  • Înscris: 13.06.2004
De la capătul R.A.T.B. de la P-ţa Reşiţa se vede un bloc lung, cu balcoane mari, dar tare neîngrijit...

Edited by djl, 03 June 2017 - 15:21.


#1602
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 22.12.2015
Cartierul meu favorit din Bucuresti e cel din spatele Guvernului, unde sunt amplasate acele stradute cu nume de capitale, oamenii care traiesc acolo in acele vile extraordinare sunt intr-adevar foarte privilegiati.
Imi place in mod deosebit acea zona, nici macar in Paris sau Torino nu am intalnit o asemenea concentratie de case/vile cochete, Cotroceni e un nimic fata de ce e acolo...mai ales strazile Roma & Londra, case adevarate construite de boierii de pe vremuri, proiecte facute de arhitecti straini.
Iar stradutele respective sunt pline de vegetatie, curate, nu am vazut picior de rrom...practic e o oaza idilica intr-un oras care altminteri a fost masacrat de catre regimul Ceausescu.
Nasa mea locuia chiar pe strada Paris intr-o astfel de vila cocheta si sincer chiar priveam cu jilt, in comparatie cu apartamentul meu de pe Titulescu & casa din Salaj, era cu totul altceva din punct de vedere al calitatii vietii ( curtea era modesta insa cladirea era extraordinara), a vandut respectivul imobil cu un milion de euro lui Dan Diaconescu, asta in 2010 parca.
Visul meu acolo e sa locuiesc, abia cand ajungi sa ai casa in acel cartier poti sa spui ca ai valoare.

Edited by doxan, 03 June 2017 - 17:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate