Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Blocurile comuniste

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2169 replies to this topic

#1567
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Razi tu razi dar e si asta o varianta.

Daca cizmarul construia ce trebuia construit dupa '77 altfel arata Bucurestiul astazi.

#1568
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostKersim, on 16 februarie 2017 - 17:53, said:

Daca cizmarul construia ce trebuia construit dupa '77 altfel arata Bucurestiul astazi.

socant socant, daca cineva asculta de arhitecti/urbanisti si n-avea pareri aiuristice, nu iesea un cacat sinistru.

what
a
surprise.

It's almost as if experts are experts for a fucking reason or something

[ https://3.bp.blogspot.com/_uKr7uKfl_EY/TB3Dy_uIGJI/AAAAAAAABLc/0bsdqD74GF8/s1600/DSC07685-macheta-pentru-centrul-civic-octav-doicescu-arhitectura-1996.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://1.bp.blogspot.com/_uKr7uKfl_EY/TB3Do60CJHI/AAAAAAAABLU/ueVmcFniJow/s1600/DSC07682-macheta-pentru-centrul-civic-octav-doicescu-arhitectura-1996.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(a se observa in poza 2 continuarea Buzesti-Berzei prin tunel pe sub deal, asa cum n-o sa fie nici dracu capabil sa faca in urmatorii 20+ ani)

Edited by shefu_de_combinat, 16 February 2017 - 18:08.


#1569
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Cand a vrut statul sa faca autorute, a platit m2 de teren expropiat la valori inimaginabile.
De ce n-ar putea sa dea in pret decent pt m2 locuibil in blocuri cu bulina. In fapt nici n-ar trebui sa dea direct ci sa participle la darmarea si construirea altui imobil,iar propietarii sa aibe in contract clar cu cat au de dat diferenta pt a locui in cladirea noua pe acelasi amplasament. Dar sa negocieze cu asociatia de propietari nu sa fie discretionar. Si daca se poate , asociatia sa aibe avocatii lui Drac.nea, clar?

Edited by aaddyy2005, 16 February 2017 - 18:03.


#1570
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Tu cred ca nu realizezi despre ce vorbim.

De unde vrei ca tanti Maricica sa-ti plateasca tie cladire noua & shit? Ce te face sa crezi ca pe ea o doare undeva ca are cladirea bulina si e pericol public? Merge si asa, n-are bulina treaba. Necunoscatori tinerii astia care fac masuratori, calcule and shit. Doar jocuri pe calculator stiu..

Edited by Kersim, 16 February 2017 - 18:18.


#1571
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O să am de-a face cu perimetrul dintre Bd. Unirii şi Bd. Regina Maria mai des, în zilele următoare. Însă ieri (21.02) am căutat, cu pasul, un posibil loc de parcare.
Pe lângă faptul că n-am găsit niciunul (toate fiind fie de reşedinţă şi ocupate, fie marcate cu "Oprirea interzisă" şi... da, ocupate), am găsit, în compensaţie, multă mizerie.
În spatele lampadarelor şi a blocurilor unde, la parter, sunt fie spaţii comerciale fără prea mult interes, fie spaţii goale în aşteptarea vreunui interes comercial, au rămas clădirile vechi deplânse de nostalgici ca fiind semnificative arhitectonic pentru Bucureştiul vechi.
Eu aş zice că sunt semnificative arhitectonic, adică la un cutremur mai serios putem vedea ceea ce am văzut în Amatrice, de exemplu.
Nici cu blocurile de pe Bd. Unirii nu mi-e ruşine: murdare, cu faţade kitschoase, decorate cu grafitti, cu ganguri sordide spre o lume care a fost şi nu mai este.
Strada George Georgescu, altădată Calea Rahovei, stă degeaba în peisajul urban bucureştean. Dacă atunci când se numea Calea Rahovei, era plină de viaţă, autobuzele o tranzitau, zgomotul traficului era predominant, acum, când are nume de dirijor, tăcerea predomină şi numai vreun rătăcit, sau cineva cu treburi în zonă, mai trece pe ea.
Bd. Regina Maria are, pe partea cu numerele pare, câteva case semi-demolate, cu ferestre placate cu diverse materiale, adevărate hrube pentru tot felul de exemplare vii, bipede şi patrupede. Îmi imaginam pasiunile consumate în acele încăperi de 3 m înălţime...
Dintre toate oraşele mari din România pe care le-am vizitat (încă n-am ajuns în Iaşi), Bucureştiul are cel mai urât centru, atât cel vechi, cât şi cel civic. Totul este un kitsch, o îmbinare de elemente preluate de la alţii şi asortate ca nuca-n perete. Străzi ciuntite, bulevarde care nu duc nicăieri, preţuri mari la chirii, lipsa spaţiilor de parcare - cam asta înseamnă, în secolul XXI, sistematizarea comunistă din această zonă.

#1572
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Calea Rahovei ajungea pe vremuri în splai. Dar dacă Alo-alo a făcut Bd. Constintuţiei (sau cum i-o zice) a zis că nu mai e nevoie.
Zona aia arată aşa şi pt. că e plină de o minoritate mai brozantă (totuşi nu am avut probleme cu ei când am trecut cu bicicleta pe acolo).

#1573
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-aveai o bicicletă interesantă pentru ei, probabil.
Acum, ce să zic... nici eu, când am tranzitat zona la ora 20, n-am avut probleme cu cineva. Dar nici n-am privit spre ei mai mult de o secundă.
M-au dus paşii spre gangul în care a fost studioul de înregistrări Concord 90... acum e un magazin obscur acolo. Şi gangul e obscur. Dacă eşti femeie şi te apuci să cauţi prin poşetă ceva, în timp ce încerci să intri în scara blocului prin acel gang, poţi avea surprize.
Aceasta erau bunăstarea poporului şi ridicarea nivelului de trai oferite de Ceauşescu locuitorilor capitalei unei ţări care-şi plătise datoria externă.

Edited by PSC, 22 February 2017 - 13:40.


#1574
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostPSC, on 22 februarie 2017 - 13:23, said:

Bucureştiul are cel mai urât centru, atât cel vechi, cât şi cel civic.

Vechi nu ma pronunt, da' la centru civic il concureaza si Brasov. Centrul nostru civic e format din niste blocuri care au fost in chinurile facerii 30 de ani si un camp-organizare de santier declarat parc. Macar se face acum un mall si un turn(ulet) de birouri, ca-n rest e depresia totala, si pacat, ca ar merge niste chestii interesante acolo.
Ah, avem o biserica de lemn fara noima in centrul civic. Ne amenintau cu o catedrala turbo-megalomano-kitsch da' s-au lasat pagubasi.
Ah, am uitat, probabil cel mai mare sens giratoriu din galaxie e tot in centrul civic in brasov. 2 din intrarile in el sunt niste giratorii mai mici. Brasov in a nutshell.

Edited by shefu_de_combinat, 22 February 2017 - 13:44.


#1575
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Catedrala încă nu e gata, de aceea şi bisericuţa   Posted Image  (sincer, prefer bisericuţa în locul măgăoiaiei - măcar de ar fi o mare operă de artă ceea ce se construieşte).

Edited by djl, 22 February 2017 - 13:44.


#1576
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă te referi la Braşov, atunci îţi spun că ceea ce era înainte în locul centrului civic era mult mai frumos, mai interesant şi mai valoros. Inclusiv singura magnolie din Braşov.
Am amintiri vagi despre acea zonă înainte de demolare, dar am revăzut imagini din Piaţa Hidromecanica, cu monumentala clădire Folosea, apoi îmi amintesc de cârciumile din zonă, de bifurcaţia dintre Bd. Victoriei şi Str. Hărmanului...
Nişte vechi prieteni de familie, ce încă mai locuiesc pe Hărmanului, au scăpat de demolare în data de 21.12.1989. Căderea lui Ceauşescu a întors buldozerele din drum, la propriu. Ei erau deja în camion, cu mobila în spate, se îndreptau spre blocul din Triaj ce le fusese repartizat, când cordoanele de miliţie formate le-au impus să se întoarcă acasă... adică în locul care deja începuse să fie vandalizat (nu mai aveau gard şi grădină, fuseseră dărâmate pentru a intra buldozerele).
Ehe, Braşovul este unul dintre oraşele dragi mie, oraş pe care şi acum îl am în suflet, însă tranziţia l-a sluţit îngrozitor.
Mă bucur că am apucat să merg cu tramvaiul, că am poze făcute din tramvai, că am mers cu troleibuzele pe strada Lungă, că am mâncat o prăjitură foarte bună la cofetăria din Piaţa Teatrului înainte de a fi sistematizată, că am putut urca la ultimul etaj al magazinului Star ca să văd aceeaşi piaţă... că am putut circula cu troleibuzul până în Piaţa Unirii, prin Schei, şi de acolo până la Pe Tocile, apoi cu autobuzul 19 (un Fiat, parcă) până la Pietrele lui Solomon... amintiri.

Edited by PSC, 22 February 2017 - 13:56.


#1577
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
În Braşov (Kronstadt) au fost autobuze "F.I.A.T.", nu troleibuze   :)

#1578
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am şi zis: autobuzul 19, nu troleibuzul. Era drum forestier până la Pietrele lui Solomon.

#1579
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postaaddyy2005, on 16 februarie 2017 - 18:02, said:

Cand a vrut statul sa faca autorute, a platit m2 de teren expropiat la valori inimaginabile.

adica s-au dat si 150 euro/mp, asta inainte de criza

#1580
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Curioziate: la toate blocurile interbelice scările de serviciu erau pt. servitori?   :huh:

#1581
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
^^ in general,da
servitorii stateau la mansarda

Edited by pro-civilizatie, 08 May 2017 - 15:00.


#1582
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Sau la subsol (nasol). Dar mai existau locuinţe care aveau camera servitorilor la etaj, ceea ce era mai bine.
Unele blocuri nu aveau lift pentru servitori... cei mai o.k. le puneau şi lor unul.

#1583
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postmaximg, on 15 februarie 2017 - 19:00, said:


Altele noi . N-am scris moderne , ci noi . " Modern " tine de perceptie , nou sau vechi este o chestie tehnica .
Tehnic , si la noi , majoritatea blocurilor din epoca trecuta sint epave demolabile .

Pe banii cui ?
Unii mai au de platit ,30 ani pentru astea de vrei tu sa le demolezi

#1584
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
maximg nu mai e pe forum, aşa că nu mai are cum să-ţi răspundă.
Potrivit standardelor actuale, blocurile vechi au apartamente cam mici (ceea ce adevărat, că până şi Bulgarii se pare că le au un pic mai mari). Dar ca şi standarde de siguranţă la cutremur, când te muţi într-o clădire nouă nu ştii ce te poate aştepta, la cum le construiesc unii dezvoltatori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate