Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Aer conditionat DAEWOO -probleme, diverse

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
oap

oap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 11.05.2007
Am si eu o problema, daca stie cineva rezolvarea ii sunt recunoscator ca ma scuteste de timpul pierdut cu intelegerea "fenomenului".

Datele problemei:
aparatura: aer cond. Daewoo, dublu split, un singur compresor
Problema: Raceste in dormitor, nu raceste in sufragerie
Constatare: traseul catre dormitor are ambele conducte reci, traseul de sufragerie are doar conducta de tur inghetata, returul in schimb este cald
Ipoteza: in aparatul din sufragerie exista o valva ceva ce poate fii blocata?
Intrebare: daca e asa pot sa o deblochez/inlocui prin mijloace proprii fara a risca sa pierd lichidul din instalatia sau sa stric ceva?

Multumesc de raspunsuri

#2
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Salut!
Am si eu nevoie de ajutor... trebuie sa aleg intre urmatoarele modele de aer conditionat:

1. Zass Zssw12, 12.000 BTU….............1570 lei

2. Daewoo DSBF 099LH, 9,000 BTU…....1250 lei

3. Sero 09ICH 964, 9.000 BTU............. 900 lei


Mai este si un Zass Zssw09 de 9.000 BTU, la pretul de 1449 lei, dar e doar bucata expusa. Aparatele sint la Cora si am de ales doar dintre ele pentru ca am niste vouchere de cheltuit. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Eu unul as alege intre primele doua.

Acum depinde si CE suprafata ai in primul rand in spartiul/camera unde vrei sa il pui? Daca este o camera obisnuita de bloc sa zicem, ete suficient si unul de 9.000 BTU. Daca ai ditamai livingul de 20 sau 30 sau 40 mp de exemplu, iti recomand sa il iei pe cel de 12.000 BTU (sau poate chiar 2 de 9.000 BTU).

Sa fii atent in primul rand la compresor (ca marca), apoi unde este facut/fabricat si apoi si la garantie.

#4
Destinatar

Destinatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.07.2010
Nu alege nimic dintre gunoaiele pe care le-ai enumerat, nu merita nici un ban nici unul din ele, daca nu vrei sa plangi dupa bani si sa-njuri firmele care-ti fac garantia si care nu pot face Mercedes din Trabant.
           Alege-ti macar un Hitachi daca Mitsubishi sau  Daikin( care-s cele mai bune), nu te bate gandul sa iei.

#5
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Din pacate, dupa cum am mentionat, trebuie sa aleg intre cele 3 pentru ca trebuie sa cheltuiesc voucherele. Altfel le pierd :confuzzled: . Legat de compresor, habar n-am de cine este facut... am sapat pe net de mi-a venit rau si nu am gasit nimic :( .

#6
Mutzyshor

Mutzyshor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2012
Buna ziua! Scriu pentru prima data pe acest forum si pot sa va spun ca va urmaresc cu placere si, totodata cu interes, de foarte mult timp. Trebuie sa recunosc ca am invatat o multime de lucruri noi atat din sfaturile celor priceputi dar mai ales din pataniile celor care s-au "lovit" de anumite probleme. Asadar, multumesc si felicitari moderatorilor si voua dragi colegi!
Totusi, am si eu o mica (!?!) problema. Detin din iunie 2010 un ac DAEWOO monosplit tip DSB-F129LH de 12.000 BTU, cu trei trepte de ventilare. Oare este normal, ca atunci cand apas tasta "night" de pe telecomanda, ventilatorul din UI sa nu sesizeze nici o reducere a turatiei (fata de treapta I cea mai mica de ventilare)? Mentionez ca diferenta de viteza de ventilare dintre cele 3 trepte este ft. mica... si din acest motiv nu ma pot odihni in camera unde este instalat (din cauza jetului de aer si, mai ales, a zgomotului ventilatorului).
Sanatate maxima!

#7
Mutzyshor

Mutzyshor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2012
Scuze, am vrut sa scriu "sleep" si nu "night".
Sanatate maxima!  Posted Image

#8
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Salut .
Am nevoie sa stiu dimensiunile tevilor la modelul Daewoo DSB-F1272LH.
6 cu 10 sau 6 cu 12 ( dimensiunea 2 fiind putin probabila ).

#9
hist

hist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.05.2006
Buna, ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Am un Daewoo de 18000 btu, Cum sa folosesc mai bine aparatul? pe mod auto sau pe Fan? pe auto vad ca temperatura se pune automat pe 24 de grade si trece pe dezumidificare automat uneori.
Daca pun aparatul pe Cool si 26 de grade, se opreste aparatul cand atinge aceasta temperatura sau continua sa ventileze cu aer la temperatura dorita in mod continuu?

#10
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Posthist, on 10 iulie 2013 - 17:55, said:

Buna, ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Am un Daewoo de 18000 btu, Cum sa folosesc mai bine aparatul? pe mod auto sau pe Fan? pe auto vad ca temperatura se pune automat pe 24 de grade si trece pe dezumidificare automat uneori.
Daca pun aparatul pe Cool si 26 de grade, se opreste aparatul cand atinge aceasta temperatura sau continua sa ventileze cu aer la temperatura dorita in mod continuu?
Pe Cool,aparatul se va opri cand va ajunge la temperatura setata continuind sa ventileze aerul

#11
hist

hist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.05.2006

View Postgall71, on 10 iulie 2013 - 21:32, said:

Pe Cool,aparatul se va opri cand va ajunge la temperatura setata continuind sa ventileze aerul

Multumesc frumos pentru raspuns, o sa folosesc mai des modul acesta de functionare atunci, 24 de grade nu e prea ok cand afara sunt 32 mai ales pentru un bebelus de 5 luni

#12
Daniel_100

Daniel_100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2014
Buna ziua  va rog frumos daca ati putea sa ma ajutati cu nisre informatiii .Detin un ac DAEWOO DSB -F1276LH-V si il folosesc mai mult pe caldura in perioada asta . Dupa 2 ore de functionare pe caldura intra singur in functia de sleep si se opreste , iar unitatea se afara este inghetata bocna , de la servis mi sa spus ca il fortez. daca aveti o carte tehnica cu date despre acest aparat si ma-ti putea ajuta va multumesc anticipat.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate