Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Dinte rupt

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Pokerface

Pokerface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.05.2008
Azi dimineata cand ma spalam pe fata am dat cu dintii din fata peste chiuveta si am reusit sa rup dintele din fata care mai fusese rupt o data.Acum am partea rupta din dinte si vreau sa stiu daca este vreun adeziv cu care sa lipesc dintele,sau sa merg la stomatolog?(Nici bani nu prea am:()

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Glumești cu adezivul, nu?

Te-a durut, ți-a curs sânge? Pune o poză să vedem ce-i acolo și du-te la dentist cât mai repede, eventual și cu bucata pe care o ai, poate reușește să facă ceva dacă are materialele necesare în cabinet.

#3
Pokerface

Pokerface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.05.2008
Nu m-a durut,nu mi-a curs sange,oare e deschis la vreun cabinet sambata?

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sunt o grămadă care au urgențe. Depinde de unde ești!

#5
Pokerface

Pokerface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.05.2008
Este vorba de aprox 10% din dinte.O sa ma duc Luni la stomatolog.Ce sa fac cu bucata cazuta de dinte?Sa o pun in apa de gura pana Luni?

Edited by Pokerface, 07 August 2010 - 12:19.


#6
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Pokerface, on 7th August 2010, 11:52, said:

Azi dimineata cand ma spalam pe fata am dat cu dintii din fata peste chiuveta si am reusit sa rup dintele din fata care mai fusese rupt o data.Acum am partea rupta din dinte si vreau sa stiu daca este vreun adeziv cu care sa lipesc dintele,sau sa merg la stomatolog?(Nici bani nu prea am:()
Tine bucata de dinte in lapte/saliva/ser fiziologic pana ajungi la dentist. Nu e sigur ca se poate lipi bucata de dinte, dar nu strica sa incerci, nu ?

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
În lapte? :lol:

#8
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 ripper, on 7th August 2010, 12:27, said:

În lapte? :lol:
Tratamentul avulsiei dentare incepe din momentul in care dintele a fost recuperat din mediul extraoral. Nu se vor replanta dintii temporari. Dintele recuperat se spala cu apa si se replanteaza in alveola, mentinându-se sub o compresa in ocluzia dentara. Daca dintele nu poate fi replantat se va pastra pâna la primul cabinet stomatologic intr-o compresa imbibata cu ser fiziologic, lapte rece, sare, apa, la nevoie pastrat in gura, in saliva.

sursa : http://www.medicalxx...m/AS/no2/42.htm

Sunt sigura ca am vazut recomandarea cu laptele si pentru fragmente rupte,  da mi-e lene sa caut.

Edited by Ivanna, 07 August 2010 - 13:11.


#9
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Stati linistiti ca nu-i va lipi nimeni fragmentul ala rupt. Doar il vor privi cu indulgenta.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Evident... nu știu cărțile de ce se mai obosesc să scrie așa ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate