Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Intalniri si reuniuni ale pasionatilor de CB

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#37
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Excelenta idee, Clubul SierraPapa. Cand o sa se faca ceva si prin zona Neamtului (sau judetele adiacente)- ma bag si eu. Cred ca si Soldoveanul s-ar baga, mai mult ca sigur. Noi avem vechime de pe cand frecventam DaewooClub (sau ChevroletClub/GMclub).

#38
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Daca e sa se aleaga o locatie care sa fie la indemana tuturor, ma bag si eu. Daca facem si o alegere din timp a unui w/e care sa fie la indemana tuturor, asa macar cu 2 - 3 sapt. inainte, ar fi perfect!

#39
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008
Subscriu! Sa vezi atunci priviri de muilitieni complexati prin zona in care ar defila o turma de masini cu antene!...  :naughty:

#40
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008
Dupa cum scriam intr-o postare anterioara (unde nu trebuia, adica pe alt topic...), duminica se prefigureaza ceva activitate forumistica la Timisoara, in scop de a compara prin testare antenele cu lungimea sub 1m. Ma rog, motiv filozofic. Scopul subversiv este de a ne mai intalni si noi si de a ne cunoaste cu unii dintre cei cu care doar ne-am scris sau vorbit pana acum. Mai schimbam impresii, mai facem schimb de experienta.
Intalnirea are loc la ora 11 pe centura Timisorii, partea dinspre Calea Aradului, prima parcare dupa sensul giratoriu.
Pana acum au confirmat participarea @calinkgb, @dayryad, @scaiba si TM51. Toti cei care au chef, timp, drum prin zona si placerea sa se intalneasca cu noi sunt bineveniti. Contam si pe prezenta radioamatorilor dupa derularea intalnirii lor de la ora 9.
In caz de ploaie, intalnirea se amana cu o saptamana, restul coordonatelor ramanand neschimbate.

Edited by bizzu-TM, 25 September 2010 - 03:31.


#41
valllentin

valllentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 20.12.2006
Nici nu se putea pune intalnirea la o alta ora decat 11.  :P

#42
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@bizzu-TM: ne jucăm in configuratia prefigurată de tine, din păcate FSH3-ul despre care făceam vorbire nu coboară sub 65MHz, lucru confirmat si de YO2LOY.
Ai aici câteva date și pretul pietei
Dacă vrei sa pui mâna, să știi că mi te-am luat de la suflet  :P
La bancă nu cred să ajung astăzi că am trebi, (in fapt si mâni am ceva honey do) io sper să accepte și de pe BT24, cu semnătură secure.
Il suni tu pe Traian să ne dea cu soare mâni ?

#43
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

View Postvalllentin, on 25th September 2010, 08:34, said:

Nici nu se putea pune intalnirea la o alta ora decat 11. :P
De ce? Carpatair-ul de Iasi aterizeaza mai tarziu? :harhar:

#44
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ce, ce, ce ?
Cin' sboară cu low-low-very-low cost prins cu dinti-n fuselaj ?

#45
valllentin

valllentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 20.12.2006

View Postbizzu-TM, on 25th September 2010, 12:54, said:

De ce? Carpatair-ul de Iasi aterizeaza mai tarziu? :harhar:
CB...11m :)
As vrea eu sa vin...

#46
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

View Postscaiba, on 25th September 2010, 10:34, said:

Ai aici câteva date ?i pretul pietei
Mey, jucarie din asta doar institutiile statului mai cumpara, ca ei are bani care este. Nu ca nu m-as da cu ea un pic pe antena de-acasa, sa ma lamuresc eu cum stau.
Pe mine ma tragea atza la ceva mult mai simplu, dar suficient pentru ce am eu nevoie, adica asa ceva. Modelul asta acopera toate benzile uzuale pentru radioamatori. Uita-te cu atentie la functii, sa vezi ca stie totusi sa-ti raspunda aproape la toate intrebarile. Acuma... mai trebuie sa-ti si permiti asa ceva...

View Postscaiba, on 25th September 2010, 12:00, said:

Cin' sboară cu low-low-very-low cost prins cu dinti-n fuselaj ?
Care low-cost la Carpatair, ca la aia dai bani cat la Tarom si ai parte de servicii ca la BlueAir! :puke:

View Postscaiba, on 25th September 2010, 10:34, said:

Dacă vrei sa pui mâna, să ?tii că mi te-am luat de la suflet :P
Mey, ma lesi ??? :harhar:

View Postscaiba, on 25th September 2010, 10:34, said:

Il suni tu pe Traian să ne dea cu soare mâni ?
Eu am vorbit cu omul ala, dar nu garantez nimic, ca i se cam impleticea limba la telefon... :wacko:

Edited by bizzu-TM, 25 September 2010 - 12:18.


#47
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postbizzu-TM, on 25th September 2010, 13:17, said:

...doar institutiile statului mai cumpara...
Pe cin' faci tu institutie ?!?  :angry:

Quote

Mey, ma lesi ??? :harhar:
Adicatelea nu recunosti ?

Quote

nu garantez nimic, ca i se cam impleticea limba...
Ai vazut tu marinel treaz ?


Presimt pentru mâni un fun de moare matzu'  :thumbup: , cât ne mai limpezim noi rufele pe-acilea poate facem parcarea din mare mică și ne mutăm la Selgros, că si așa-i tot goală  :P

#48
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Mai!
Ce intentii subversive aveti voi acolo? Aud?
Ca idee, io mai car dupa mine 2 antene, in porkbagaj, cu scopul de a face comparatii la fata locului care este. Un Performer 600, si un ML145, pe langa antena rezidenta pe masina, CBL 868.
De asemenea, cred ca pun si pe nea' presedintele Valerica, ca statie de back-up.

#49
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Io cred că mă complexez iarăși când vă văd cu atâta tehnică, si mă duc la pește  :P
Subvercum ii zice ?

#50
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

View Postcalinkgb, on 25th September 2010, 12:34, said:

De asemenea, cred ca pun si pe nea' presedintele Valerica, ca statie de back-up.
De nea Valerica avem nevoie ca de aer, da' nu ca back-up ci ca statie de referinta in pozitie fixa. Va explicitez la fata locului cum am gandit testul.
ML de la ce producator este? Sa stiu daca il iau pe-al meu de la Sirio sau nu. In plus, vin si cu vuvuzeaua mica, recte Intek 1345.

#51
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Subversive, tovarase, subversive.......
Peste....hmmmm.....nu-i prohibitie, cumva? Ca nu ma stiu cu sporturi din astea periculoase... :naughty:

#52
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

View Postscaiba, on 25th September 2010, 12:28, said:

Pe cin' faci tu institutie ?!? :angry:
Pai nu ziceai ca amicul tau care poseda lucreaza la oaresce institutie statala? Sau am eu unic neuron stresat? :confuzzled:

#53
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008
Se pare ca avem noroc. Dupa o seara cu multa ploaie, la Timisoara este innorat dar NU PLOUA. Harta meteo radar este relativ OK.

Terenul ales pentru testare este cel din figura de mai jos, campie plana cu densitate medie de locuire, distanta maxima in linie dreapta fiind de 10km. Teretic, o antena sub 1m care emite cel putin 10km este deja un rezultat foarte bun.

Attached Files


Edited by bizzu-TM, 26 September 2010 - 08:02.


#54
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postbizzu-TM, on 26th September 2010, 08:52, said:

Se pare ca avem noroc. Dupa o seara cu multa ploaie, la Timisoara este innorat dar NU PLOUA. Harta meteo radar este relativ OK.

Mdea....
Buna gluma cu NU PLOUA... Ai uitat sa mentionezi ca nu ploua TORENTIAL  :roflmaofast:
Ca de plouat, dragii mosului, a plouat cu spume...
Daaaaar, acest amanunt minor, nu a putut sta in calea cautatorilor de adevar, da.....
Care era adevarul ala de-l cautam am uitat, dar nah, parca era ceva cu spaghetele < 1m, folosite, cica, pe post de antene.
Cert este ca, dupa o ora de stat in ploaie + parcare, timp in care cei ce treceau pe langa mandra coloana de masini oprite se cruceau, am testat ce am testat, dar am ajuns la concluzia ca ar trebui sa testam o incinta pe cat posibil uscata, si care sa aiba utilitati capabile sa ofere o cafea, ca nu mai mergea asa.

Ceea ce s-a si intamplat.
Cat priveste rezultatele testelor din teren, astept pe ceilalti impricinati sa depuna centralizatorul de rezultate, eu ramanand sa trag o concluzie ulteriora afisarii respectivelor rezultate. :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate