Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

UMF Carol Davila

- - - - -
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#1189
vrinceanliana

vrinceanliana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2011

 RADUbojica, on 20th September 2011, 16:47, said:

Vand ambele culegeri de teste pentru examenul de admitere de anul acesta(biologie+chimie).Deasemenea mai vand si manualele de chimie si de biologie dupa care am invatat pt admitere(manualul de biologie+2 manuale de chimie).pe cartile cu teste cer 50 de lei,iar pe manuale,30.Eu sunt din caracal si in octombrie incep facultatea.puteti sa ma sunati la nr de telefon 0761682439:-)


Culegerile sunt pentru admitere la farmacie la Carol Davila? Daca da ma intereseaza.

#1190
RADUbojica

RADUbojica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2011

 vrinceanliana, on 21st September 2011, 19:49, said:

Culegerile sunt pentru admitere la farmacie la Carol Davila? Daca da ma intereseaza.
Culegerile sunt si pentru admitere la medicina generala si pentru farmacie. nu exista culegeri separate -pt medicina generala sau pentru farmacie. :nonobad:

#1191
bebecita

bebecita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 21.12.2008
Daca fata da botanica la admitere, difera. Ca tu ai anatomie. Poate doar chimia sa i-o vinzi in situatia asta.

#1192
alina1111

alina1111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2011
Hey everybody! Sunt clasa a XIIa si am de gand sa intru la UMF din toamna in Bucuresti. Urmeaza sa fac meditatii la biologie cu doamna Mihaela Banu am inteles ca preda si la facultate stie cineva ceva de ea? cum e?

#1193
Just_Smile

Just_Smile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2011
buna.
@rox, acum ceva timp (mult timp ..) erai in dubii in legatura cu medicina
acum apelez eu la tine pentru un sfat, o indrumare
din experienta proprie, spune-mi te rog, merita sa intri la medicina ? :unsure:




Din experienta proprie, postarile o sa-ti apara DUPA ce te prinzi si tu ca propozitiile incep cu majuscule.

Edited by Lucian_M, 10 October 2011 - 18:29.
precizare.


#1194
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Iar daca ai prieteni la Med Dent. te intreb si eu: Merita sa dai la MD?

#1195
Shiver

Shiver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2010
Buna!Am si eu o intrebare...stiu ca trebuie sa invat manualul pentru a XIA daca vreau sa intru la medicina si stiu ca manualul este scris de Dan Cristescu...insa acum intervine o problema!Sunt doua manuale scrise de el!Cel mov si cel portocaliu!Pe care ar trebui sa il invat?

Edited by Shiver, 21 November 2011 - 14:59.


#1196
Just_Smile

Just_Smile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2011
Buna!
Esti sigur ca ambele manuale sunt scrise de el ? Daca da, probabil ca difera editiile .. Eu personal il am pe cel portocaliu si sunt destul de multumita de el, desi se putea si mai bine ..

Din cate stiu eu, cel portocaliu e scris de Cezar Th. Niculescu, Radu Carmaciu, Bogdan Voiculescu, Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, acesta fiind cel recomandat pe site-ul UMF.
Cel mov este scris de Aurel Ardeleanu, Ionel Rosu, Calin Istrate.

Edited by Lucian_M, 28 November 2011 - 14:42.


#1197
Shiver

Shiver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2010
Sooo....e foarte bine daca invat de pe cel portocaliu?Pentru ca profa mea de biologie m-a zapacit rau de tot!Mi-a spus ca cel portocaliu nu e bun ca are anumite lectii lipsa dar am vazut ca pe site este recomandat acel manual!Dansa e cam irascibila de fel si nu prea pare deschisa sa vorbeasca despre admiterea la medicina cu alt elev...dar presupun datorita faptului ca s-a plictisit de acest subiect!In fine!E cel mai bine sa invat de pe cel portocaliu?Ar mai trebui sa cumpar alt manual?M ascuzati pentru ca pun astfel de intrebari dar sincer nu am de unde sa aflu aceste lucruri!Mltumesc!

Edited by Lucian_M, 28 November 2011 - 14:42.


#1198
adryanustl

adryanustl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2011
Cine mai da anul acesta la Medicina stomatologica la Carol Davila ?

#1199
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Hai ca e tare asta cu Medicina Stomatologica.  :thumbup:
E medicina dentara sau stomatologie.

#1200
Just_Smile

Just_Smile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2011

 Shiver, on 21st November 2011, 19:45, said:

Sooo....e foarte bine daca invat de pe cel portocaliu?Pentru ca profa mea de biologie m-a zapacit rau de tot!Mi-a spus ca cel portocaliu nu e bun ca are anumite lectii lipsa dar am vazut ca pe site este recomandat acel manual!Dansa e cam irascibila de fel si nu prea pare deschisa sa vorbeasca despre admiterea la medicina cu alt elev...dar presupun datorita faptului ca s-a plictisit de acest subiect!In fine!E cel mai bine sa invat de pe cel portocaliu?Ar mai trebui sa cumpar alt manual?M ascuzati pentru ca pun astfel de intrebari dar sincer nu am de unde sa aflu aceste lucruri!Mltumesc!

Intr-adevar erau 2 manuale de Dan Cristescu, unul mov si unul portocaliu, dar pe cel mov nu l-am mai vazut deloc pe piata deci tind sa cred ca a fost inlocuit complet cu noua editie, manualul portocaliu.
Eu personal invat de pe cel portocaliu si sunt destul de multumita. Chiar daca uneori exprimarea este mai greoaie sau unele lucruri imi sunt neclare, apelez la alte surse si ma lamuresc.
Sincer nu stiu cum sunt alte manuale / editii ca sa fac comparatie sau ca sa spun daca este incomplet sau nu, dar totusi nu as crede ca are cum sa aiba lectii lipsa, pentru ca un manual trebuie sa fie in conformitate cu o programa stabilita, deci cel mult difera de la un manual la altul structurarea lectiilor / exprimarea / exercitiile / imaginile explicative.
Cert este ca acesta este cel recomandat, deci daca ar avea lectii lipsa inseamna nu ai nevoie de ele la admitere.

#1201
Simonici

Simonici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2007

 luminita-, on 22nd August 2011, 14:19, said:

S-au pus deja in vanzare subiectele.Daca te intereseaza cele de la medicina generala,varianta bio-chimie lasa-mi un mesaj si ti le pot trimite.


Buna Luminita,

Se poate sa imi trimiti si mie subiectele pentru bio- chimie?

Merci frumos!

#1202
Just_Smile

Just_Smile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2011
Oho, daca abia este a 11-a, are tot timpul, si daca se tine de treaba nu are cum sa nu intre.
Intr-adevar chimia necesita ceva mai mult timp si e bine ca se apuca din timp de ea, mai ales ca sa nu se aglomereze intr-a 12-a si cu pregatirea pentru admitere si pentru BAC, dar dupa parerea mea biologia se invata foarte usor si fara ajutor chiar si intr-o luna - doua, daca se tine de ea si prinde repede.

Edited by Lucian_M, 23 February 2012 - 20:57.


#1203
c0ny

c0ny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.12.2011
Salutare!
Am si eu nevoie de raspunsurile la grila din 2011 de la admitere medicina generala Carol Davila (am varianta 6 biologie-chimie). Ma puteti ajuta, va rog frumos. Le-am cautat pe internet dar nu le-am gasit.

#1204
Just_Smile

Just_Smile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2011

 c0ny, on 1st May 2012, 23:05, said:

Salutare!
Am si eu nevoie de raspunsurile la grila din 2011 de la admitere medicina generala Carol Davila (am varianta 6 biologie-chimie). Ma puteti ajuta, va rog frumos. Le-am cautat pe internet dar nu le-am gasit.
Buna.
Poate ai noroc si le are cineva, dar totusi cel mai ok ar fi sa stai cu manualul langa tine si sa te verifici  ;)

#1205
c0ny

c0ny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.12.2011

 Just_Smile, on 2nd May 2012, 18:50, said:

Buna.
Poate ai noroc si le are cineva, dar totusi cel mai ok ar fi sa stai cu manualul langa tine si sa te verifici  ;)

Buna!
ai dreptate, dar la chimie nu reusesc nici cu manualul la unele intrebari :(

#1206
OanaPirvu

OanaPirvu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2012
Hey, poate cineva sa ma ajute si pe mine?:D Eu dau la farma in vara, mi-am luat culegerile tot, dar nu am gasit
ce s-a dat in anii trecuti la Farmacie :( In culegeri sunt doar subiecte din ce s-a dat la mg,md si fmam.
Aveti idee pe unde gasesc ce s-a dat in anii trecuti la chimie organica la Farmacie? P.S: La Carol Davila :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate