Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Pelion

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#505
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Luni a fost Plaka, despre Damouchari care a afost marti am vorbit deja. Spre Plaka se ajunge relativ usor, exista o portiune de aprox 500 m cu drum foarte ingust, neintretinut, nu am inteles de ce. Parcarea e la Eden Hotel, relativ spatioasa, 6 euro in care sunt incluse 2 cafele la barul hotelului. Plaja lunga, nisipoasa, plina de umbra de care am beneficiat din plin. Prin Papa Nero si Agios Ioannis doar am trecut, parcarea e publica langa pod. Agios Ioannis e chiar frumusica, cu multe optiuni de papica, shopping etc. Sper ca am ajutat cu impresiile mele despre plajele din Pelion. Vacanta placuta tuturor!

Attached Files



#506
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Periplul meu, plecand din Iasi spre Pelion, a fost asa: prima zi 1040 km (din greseala mea, trebuiau sa fie doar 925), a doua zi vreo 380, cu trecere prin Volos si urcare prin Portaria pana la Tsagkarada; cazare 6 nopti acolo apoi o noapte in Makrinitsa, 825 km cu noapte in Ruse, apoi Iasi. Pelionul e fabulos de frumos, oamenii sunt minunati, drumurile sunt ametitoare cu ace de par la 180 de grade; parte din drumuri sunt in lucru/consolidare, semnalizate corespunzator. Privelistea pe care o aveam din camera e ametitoare! Uluitoare e LINISTEA, esti la capatul lumii dupa 8 seara cand tac cicadele, se mai aude cate o talanga de caprita, un catel sau un cocos la 4 dimineata; restul timpului incremeneste. Sper ca pozele, amestecate, sa redea un pic din toate astea. Va multumesc!

Attached Files


Edited by Skiuc, 25 July 2021 - 20:24.


#507
goergel24

goergel24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2013
Nu mai povesteste nimeni ? Merg in curand pentru prima data in Pelion si am "lins" forumul asta de la prima pagina. Abia astept sa ajung

#508
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 goergel24, on 12 august 2021 - 11:34, said:

Merg in curand pentru prima data in Pelion
Ce zona?

#509
goergel24

goergel24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2013

 cata, on 12 august 2021 - 11:39, said:

Ce zona?
Chorto, cu mentiunea ca e doar cazarea acolo. Planul este sa merg cu masina mai peste tot (mai ales dimineata devreme la pescuit Posted Image )
In proiect e masa in Makrinitsa,vizita in Tsagarada, Ag Kiriaki, plajele Plaka, Agios Ioanis, Damouchari, Milopotamos, Potistika. Platania...off ce multe sunt si ce putin timp...

Edited by goergel24, 12 August 2021 - 12:39.


#510
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 goergel24, on 12 august 2021 - 12:39, said:

Chorto, cu mentiunea ca e doar cazarea acolo. Planul este sa merg cu masina mai peste tot (mai ales dimineata devreme la pescuit Posted Image )
In proiect e masa in Makrinitsa,vizita in Tsagarada, Ag Kiriaki, plajele Plaka, Agios Ioanis, Damouchari, Milopotamos, Potistika. Platania...off ce multe sunt si ce putin timp...
Chorto? Wow, o sa faci atatia km incat poti sa zici ca te-ai intors acasaPosted Image . Eu am avut prima cazare in Mouresi si obiectivele mentionate mi s-au parut departe, din Chorto nici nu vreau sa ma gandesc. A doua cazare am avut-o in Affissos si nu am depasit Volos-ul, si ala parea departePosted Image. Aici am fost pe plaja asta de vreo 5 ori intr-o saptamana, multa liniste, si o recomand
Mi-au placut, din ce am vizitat, satele Makrinitsa, Tsagarada, Milies, Vizitsa, Pinakates si mai ales Portaria.
In Milies iti recomand daca vrei sa iei o gustare, este de neratat, aceasta locatie. Recomand, in cazul in care ai timp, si plimbarea cu trenuletul
Ai foarte multe informatii aici, in cazul in care nu ai temele facutePosted Image .

Edited by cata, 12 August 2021 - 13:34.


#511
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Plajele pentru care merita sa faci drumul pana in est ar fi Fakistra(echipat bine), Plaka, Milopotamos si Limnionas.

Edited by cata, 12 August 2021 - 13:42.


#512
goergel24

goergel24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2013

 cata, on 12 august 2021 - 13:19, said:

Chorto? Wow, o sa faci atatia km incat poti sa zici ca te-ai intors acasaPosted Image . Eu am avut prima cazare in Mouresi si obiectivele mentionate mi s-au parut departe, din Chorto nici nu vreau sa ma gandesc. A doua cazare am avut-o in Affissos si nu am depasit Volos-ul, si ala parea departePosted Image. Aici am fost pe plaja asta de vreo 5 ori intr-o saptamana, multa liniste, si o recomand
Mi-au placut, din ce am vizitat, satele Makrinitsa, Tsagarada, Milies, Vizitsa, Pinakates si mai ales Portaria.
In Milies iti recomand daca vrei sa iei o gustare, este de neratat, aceasta locatie. Recomand, in cazul in care ai timp, si plimbarea cu trenuletul
Ai foarte multe informatii aici, in cazul in care nu ai temele facutePosted Image .
Multumesc mult. am citit de ma dor ochii. Acu o sa vad cand ajung. Ideea e ca vreau multe dar las  "valurile vietii" sa ma poarte ca de aia este concediu :)

#513
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

 goergel24, on 12 august 2021 - 12:39, said:

Chorto, cu mentiunea ca e doar cazarea acolo. Planul este sa merg cu masina mai peste tot (mai ales dimineata devreme la pescuit Posted Image )
In proiect e masa in Makrinitsa,vizita in Tsagarada, Ag Kiriaki, plajele Plaka, Agios Ioanis, Damouchari, Milopotamos, Potistika. Platania...off ce multe sunt si ce putin timp...
Ai distante mari din Chorto spre plajele estice. Media orara va fi relativ redusa, trebuie sa tii cont de asta, accesul spre plaje este relativ dificil in unele cazuri, de vineri la amiaza Pelionul se agolmereaza brusc (apar grecii). Spre Potistika si zona adiacenta n-am mai ajuns, nu a fost cand. La lista ta de optiuni as pune Fakistra (aproape de Mylopotamos) si Labinou. Daca ai masina relativ ok si nervi de otel poti incerca Limnionas, am spus mai sus de ce, e relativ aproape de Labinou. Din Chorto pana in Makrinitsa sau chiar Tsagkarada, Zagora ori Kissou ti se va parea imens drumul chiar daca pe harta pare relativ simplu. Vacanta frumoasa sa ai!

#514
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 cata, on 12 august 2021 - 13:40, said:

Plajele pentru care merita sa faci drumul pana in est ar fi Fakistra(echipat bine), Plaka, Milopotamos si Limnionas.

Si Agii Saranta, superba. Le am vazut pe toate cele enumerate, intr-adevar spre Fakistra nu e chiar walk in the park.

 goergel24, on 12 august 2021 - 12:39, said:


Chorto, cu mentiunea ca e doar cazarea acolo. Planul este sa merg cu masina mai peste tot (mai ales dimineata devreme la pescuit Posted Image )
In proiect e masa in Makrinitsa,vizita in Tsagarada, Ag Kiriaki, plajele Plaka, Agios Ioanis, Damouchari, Milopotamos, Potistika. Platania...off ce multe sunt si ce putin timp...

Sunt multe si nu sunt in zona ta de cazare, iar drumurile anevoioase si mancatoare de timp. Pana n Agii Saranta de exemplu, plaja de neratat, ai o ora si jumate... Ori veti fi numai pe drum, ori dupa prima zi veti reconsidera ce vreti sa vizitati. Parerea mea... Oricum, vacanta frumoasa sa ai.

Edited by camelia19, 13 August 2021 - 21:31.


#515
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 camelia19, on 13 august 2021 - 21:28, said:



Si Agii Saranta, superba.


Sunt multe si nu sunt in zona ta de cazare, iar drumurile anevoioase si mancatoare de timp.
Corect, Agii Saranta este superbă și am uitat sa o menționez.
Legat de drumurile din Pelion, trebuie mare atenție, mai ales în viraje. Nu degeaba ii spune ,, transfăgărășanul greciei🤫"


#516
andurs

andurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.05.2008
Salutare! Am revenit si noi din Pelion, superb. Am stat cazati in Kalamaki, asa ca pe plaja din localitate am ajuns de vreo 2 ori. In rest, am inotat/balacit/lenevit/snorkelit la Fakistra, Plaka, Labinou, Potisika, Damouchari, Mylopotamos. De asemenea, am facut si un mic tur al zonei in care am vizitat Tsangkarada, Portaria, Makrinitsa si Volos, partea cu faleza. Daca aveti intrebari, nu ezitati. Pun si cateva poze, poate va e dor sau poate va conving sa mergeti daca inca n-ati facut-o.

Attached Files



#517
goergel24

goergel24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2013
Am revenit la noi, Naspa sentiment.
Scriu ca sa mai imi amintesc locurile superbe pe care le am in suflet,
Intr-adevar distantele reale sunt mai lungi ca pe harta dpdv al timpului dar e frumos si drumul. Tot timpul, la fiecare curba, ai cate ceva frumos de vazut.
Am fost la Milopotamos (maaama ce valuri !!!!) era show sa stai pe sezlong si sa te uti cum tavaleau valurile pe cei care incercau sa intre in mare.
Tzagarada e spectacol si copacul acela gigantic dar si localitatea e tare frumoasa cu alei inguste cu casute frumoase si flori.
La Agios Ioannis si Papa Nero nu am nimerit prea bine ca faceau niste lucrari la drum si nu se putea merge prin localitate cu masina. De la Damouchari (superb , extraordinar...etc dar zonele care il leaga de filmuil Mama mia erau in ruina) sa NU" mergeti pe cel mai scurt drum catre Papa Nero. Trebe nervi tari! Unghiul pantelor e impresionant iar drumul foarte ingust. Am avut noroc ca nu a mai venit alta masina pe contrasens. Loganul diesel nu a gafait dar o masina pe benzina fara 4X4 nu o vedeam prea bine daca se oprea motorul la panta. La restul  de drumuri nu am avut nici o emotie dar la asta am cam asudat.
Potistika e foarte faina si aproape de chorto (25-30 min) cu nisip si pietricele colorate si valuri rezonabile (cred ca e si in functie de noroc si vantul din ziua respectiva)
Noi am stat in Chorto la Olive beach. E o plaja mica, linistita cu sezlonguri, dus si un bar cu bauturi si gustari. E foarte ok pentru leneveala.
Cel mai frumos si pitoresc mi s-a parut Agia Kiriaki. Faceam 40 - 50 min cu masina dar am fost de vreo 4 ori. E un satuc de pescari extrem de pitoresc si la restaurantele de acolo se mananca BELEA!!!! Au o "traditional fish soup" delicioasa. Te cheama in restaurant sa iti alegi pestii din care sa iti faca supa si pe cei pe care ii vrei la felul doi, ii vezi cum vin barcutele si ii aduc vii la coltul restaurantului.  Si e un loc bun pentru pescuit.
Per ansamblu Pelionul e un loc care trebuie neaparat vizitat. Imaginile si textele de pe internet sunt o umbra palida a frumusetii locului. Iar localnicii extraordinar de prietenosi si relaxati. Nu stiau ce-i graba; ca ardelenii nostri. Si macar 2 saptamani sa poti savura pitorescul locurilor.

Attached File  20210823_174100.jpg   715.57K   81 downloads  Attached File  20210823_112418.jpg   447.33K   79 downloads  Attached File  20210827_101729.jpg   540.13K   82 downloads  Attached File  20210827_201141.jpg   338.96K   75 downloads  Attached File  20210828_172110.jpg   829.25K   79 downloads

Edited by Barboso, 02 September 2021 - 21:53.
Adaugare poze in mesaj (erau doar ca atasament), poate acum le vad si colegii.


#518
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Scuze, goergel24, dar pozele nu se pot vedea.


Sănătate și tcb !

#519
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,632
  • Înscris: 12.12.2006
Se vad, eu le-am vazut si de dimineata.

#520
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Eu nu pot să le văd.
Pozele lui Andurs le văd, pozele lui Zuv de la Praga le văd, dar acestea nu-mi explic de ce nu mi se deschid.

În fine pot trăi și fără ...


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 September 2021 - 17:55.


#521
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Nici la mine nu se deschid.

#522
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 goergel24, on 01 septembrie 2021 - 21:27, said:

Am revenit la noi, Naspa sentiment.
Scriu ca sa mai imi amintesc locurile superbe pe care le am in suflet,
Intr-adevar distantele reale sunt mai lungi ca pe harta dpdv al timpului dar e frumos si drumul. Tot timpul, la fiecare curba, ai cate ceva frumos de vazut.

Nimic despre Makrinitsa, Agii Saranta, Plaka, Fakistra, Limnionas? Nici mie nu mi se deschid pozele, le vad doar mici.

Edited by camelia19, 06 September 2021 - 12:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate