Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pelion

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#523
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
Eu văd pozele mari, Și chiar sunt frumoase. Nu știu care e problema.

#524
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Problema cred că a rezolvat-o Barboso sau alt moderator, fiindcă acum le văd şi eu.


Sănătate şi mulţumiri !

#525
goergel24

goergel24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2013

 camelia19, on 06 septembrie 2021 - 12:18, said:

Nimic despre Makrinitsa, Agii Saranta, Plaka, Fakistra, Limnionas? Nici mie nu mi se deschid pozele, le vad doar mici.
Nu am fost niciunde din locurile de mai sus. Pur si simplu nu am avut timp.Si in plus realmente m-am indragostit de Agia Kiriaki (prima si a treia fotografie) unde am fugite de cate ori am avut timp. A doua sunt valurile din Milopotamos si a patra este din Lavkos, unde se mananca miel bestial (costite sau rotisor).. Ultima este Damouchari unde se mai vede fundatia pontonului din filmarile de la Mama mia. Lemnele le-au luat localnicii.....deh
Multumesc moderatorului pentru editarea imaginilor ! Posted Image

Edited by goergel24, 07 September 2021 - 14:30.


#526
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
Salutare.Am rezervat(cu posibilitate de anulare) in Kalamaki si as dori sa cer parerea celor ce  ati fost in estul Pelionului daca am facut o alegere buna avand in vedere ca ca vrem sa exploram partea asta a peninsulei

#527
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
E ok! Eu am facut anul trecut cam toate plajele inspre nord fata de Kalamaki incepand cu Labinou; in principiu, alea sunt spectaculoase; in partea de jos nu am reusit sa ajung. Trebuie sa tii cont de faptul ca vei avea destul de mers inspre nord chiar daca distantele iti par mici.

#528
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 4rings, on 03 aprilie 2022 - 14:38, said:

Salutare.Am rezervat(cu posibilitate de anulare) in Kalamaki si as dori sa cer parerea celor ce  ati fost in estul Pelionului daca am facut o alegere buna avand in vedere ca ca vrem sa exploram partea asta a peninsulei
Am fost de 2x in Pelion si am ales Agios Ioannis. Anul acesta vom reveni in Agios Ioannis, dar, perioada cea mai lunga (10n), va fi in Kalamaki. Motivul este ca este o zona pe care nu am explorat-o deloc si sunt multe plaje frumoase in jur la care nu am ajuns pana acum. In plus, in apropiere sunt satele Milies si Vizitsa. Pe ruta Ano Lechonia-Milies este un tren turistic, gen mocanitza de la noi care are un traseu foarte frumos. Apoi, satele in sine sunt foarte frumoase. In Kalamaki sunt 2 taverne care sper sa fie foarte placute. In concluzie, ziua vom alege plajele de la Fakistra catre sud: Mylopotamos (cea mai frumoasa din Pelion), Limnionas, Labinou, Kalamaki, Pantazi, Potoki, Komos sau Potistika, iar seara tavernele din Kalamaki, Milies sau Vizitsa. Deci va fi o vacanta munte-mare, simpla, odihnitoare, cu mancare buna in satele de munte.
Poti sa-mi spui ce cazare ai ales? Noi vom merge la Spiros Apartments.

#529
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
Exact acelasi lucru vrem de la vacanta asta.Noi am rezervat la Filyra.

#530
adinutzu

adinutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2007
Buna dimineata everybody Posted Image  Am vrea sa mergem in vara asta in Pelion si caut cumva cazare intr-o locatie de unde sa ajungem relativ usor, adica in mai putin de o ora si in plajele din nord - est, Chorefto am setat eu prima din nord la care as vrea sa ajungem si mai spre sud, tot pe partea estica. Milopotamos clar, si poate si Potistika? sau e prea indraznet? M-ati putea ajuta cu un sfat?
Multumesc

#531
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 23.04.2007
Eu am stat intr-u apartament aici in 2020 :
https://www.google.c...79!4d23.1625746
Pozitionarea a fost f buna in opinia mea(am putut merge in N  si S destul de repede). Plus ca statiunea e ma maricica fata de restul.

Edited by AdrianHH, 12 May 2022 - 09:03.


#532
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Recomand Tsagkarada, mi se pare excelent pozitionata fata de ce vrei, vei gasi in urma postari de ale mele de anul trecut.

#533
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am stat 4 nopti la Archontiko Elda in Agios Dimitrios si de acolo am ajuns in nord la Plaka, Agii Saranta si Chorefto, iar in sud la Fakistra, Milopotamos, Limnionas si Labinou. Excelenta cazare si pozitionare pentru cele mai faine plaje. Vezi pe topicul asta postarile mele incepand din iulie 2020, am pus si multe poze.
Aici cazarea https://www.eldahotelpelion.com/

#534
adinutzu

adinutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2007
Multumesc pentru raspunsuri. Cam la zona asta ma orientasem si eu: Agios Ioanis, Agios Dimitrios, Tsagkarada. In Agios Ioanis mi-e teama ca e aglomerat si nu avem acces cu masina prea usor. Inteleg ca in zona plajei nu se intra deloc vara? si drumul mai sus de primul rand de vile oricum e cu sens unic? Ma gandesc doar ca plecam in fiecare zi cu masina si la intoarcere vrem sa intram repede in parcarea din curtea vilei Posted Image
am trimis mail si la Katerina si la Elda Archontiko, multumesc pentru sugestii Posted Image

#535
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Agios Ioannis are o parcare mare fix la intrare, de obicei plina; se circula cu masina insa e sens unic, un soi de inel, se circula si vara.

#536
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Agios Ioannis e aglomerat vara, eu sincer l-as evita. In iulie parcarea aia de la intrare era full si asta in 2020, an pandemic cu turism foarte slab. Ce pot sa ti spun e ca la Archontiko ai parcare privata si un mic dejun fabulos care te tine toata ziua.

#537
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 23.04.2007

 Skiuc, on 12 mai 2022 - 12:49, said:

Agios Ioannis are o parcare mare fix la intrare, de obicei plina; se circula cu masina insa e sens unic, un soi de inel, se circula si vara.
Eu in sept 2020 am prins (cu o singura exceptie) liber mereu. Acum, anul asta probabil toata Grecia va fi full, mai ales in iulie-august.
In schimb poti gasi parcare mereu aici
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
E la intrarea in oras, pana in parcarea mare, pe sensul unic, pe stanga. Sunt locuri trasate, zeci de locuri, e imposibil sa nu gasesti parerea mea. In 2020 erau maxim 1/4 ocupata.
Katerina de exemplu nu are parcare, e in radul 2 de vile, dar mai cocotata putin ca sa zic asa.Nici cei din fata nu au loc.
Cazarile de la soseaua din spate ca sa zic asa, chiar daca au loc de parcare, ca sa ajungi la "apa" , nu prea ai solutii pe direct, doar pe aici daca imi aduc aminte
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

 adinutzu, on 12 mai 2022 - 12:35, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Cam la zona asta ma orientasem si eu: Agios Ioanis, Agios Dimitrios, Tsagkarada. In Agios Ioanis mi-e teama ca e aglomerat si nu avem acces cu masina prea usor. Inteleg ca in zona plajei nu se intra deloc vara? si drumul mai sus de primul rand de vile oricum e cu sens unic? Ma gandesc doar ca plecam in fiecare zi cu masina si la intoarcere vrem sa intram repede in parcarea din curtea vilei Posted Image
am trimis mail si la Katerina si la Elda Archontiko, multumesc pentru sugestii Posted Image
Da, toata statiunea e cu sens unic.
Cam asa e sensul :  https://www.google.r...ta=!4m2!4m1!3e0
Dar nu e o catastrofa , o data a trebuit sa fac bucla, mi-a luat vreo 5 min :)

#538
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
haha, prima data n-am stiut si m-am invartit ca prostul in bucla dar na... din greseli invatam. M-as duce iar in Pelion insa soata are alte ganduri... Sincer, mi-a ramas la inima.

#539
adinutzu

adinutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2007
Multumesc mult pentru indicii Posted Image
foarte utile toate postarile, am citit din scoarta in scoarta

#540
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
bravo! iti va place, sunt convins, o sa ramai vesnic indragostit de Pelion; atentie, drumurile sunt dificile, multe ace de par si viraje aiurea. Iar daca vrei sa mergi la Limnionis beach, e un drum de vreo 2 km ingust de o masina, iti trebuie nervi tari!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate