Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

cais

- - - - -
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#199
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sti ceva Vicentiu?
M-am saturat sa astept. Ba dupa vite, ba dupa pomi. Nu-s nemuritor. Daca aveam altoi viabili incercam o altoire. Nu am. Daca pana in septembrie nu iese nimic din cioata aia, o scot si gata. Mai bine ceva bun, nou, decat ceva incert si poate prost.
Nu mai am rabdare sa stau sa trag de pomi.

#200
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Diametrul util/functional al pomului... Nu conteaza.
Acrivitatea in trunchiul pomului arenloc la exterior, adica imediat sub scoarta unde ai vasele liberiene, apoi primul strat lemnos unde ai vasele lemnoase(xylem) si intre ele stratul de cambiu unde are loc cresterea in diametru pomului....

Inima lemnului are rol structural, mecanic,  daca lipseste o parte structura numita ramura sau trunchi ea va fi mai subreda si deci mai predispusa la rupere.
Al doilea lucru rau care se poate intama cand ai o gaura este ca acolo slabicjunea structurala sr poate agrava si poate fi dublata si de. Una functionala prin faptul ca diversi patogeni, boli sau ganganii, anung sa lucreze acolo si mai mult, sub5 la adapost de factorii agresivi din exterior, fie ca acestia sunt tratame te sau vreme, si vor grabi deteriorarea acelei structuri dar si a partii vii a pomului.

Putregaiuri, cari, alte goange, la adapost in scorbura vor sapa acolo pana cand distrug in fi al demtot pomul in unele situatii.

Deci, faptul ca exista gauri in interiorul lemnului nu afecteaza obligatoriu si direct, nu e in sine o problema critica, reprezinta doar un risc mult mai mare pt o deteriorare severa pt ca singur pomul nu se poate apara si tu e mai greu sa il ajuti.

Daca partra activa lipseste pe o parte a circumferintei, asta e o probmema...
Pomul poate trai si intr-un picior dar capacitatea de transport a sevei e clar limitata si dezvoltarea sa e limitata...

#201
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pai, asa am gandit si eu.
Putregaiul ala era intins pe mai mult de jumatate din, cum sa spun, cateva inele anuale. Cam 230-250 grade? Pe o lungime de cca 1,5 m. Peste tot am bagat dalta si fierastraul si intrau ca-n branza. Pentru ca am inceput sa-l tai mai de sus. Tot coboram si putregaiul nu disparea... Am zis sa-l curat inainte sa-l tai in halul asta, dar nu ai cum curata un sant de 50 cm adanc de 3 cm. Apoi am constatat ca acel sant trecea de miezul pomului. De asta nu am avut de ales si l-am taiat asa.
Repet insa, caisele nu erau de vreun mare fel. Submediocre din punctul meu de vedere. Ii da lastari pana-n septembrie, il pastrez pentru portaltoi, nu-i da, afara cu el. Am de plantat 14 pomi in toamna... 2 sunt deja-n ghivece.

#202
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu ce am taiat de jos si am rupt imediat cum au dat niste lastari nu am avut probleme sa nu se usuce. Dar daca lastarii sunt lasati pe acolo sa se faca mai mari si sunt distrusi la intervale mai mari de timp, atunci nu se vor usca.

#203
rareswega

rareswega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.06.2008
Salutare,

Am si eu problema cu un cais, anul trecut a avut rod, a fost curatat in primavara, a inmugurit si pe urma a venit un val de "frig" (a se vedea poza) iar cand a inceput sa infrunzeasca, a facut-o pe alocuri iar frunzele s-au vestejit si au cazut. Mai are vreo sansa ? Mai e ceva ce pot face ? Sau sa ma gandesc deja la inlocuirea lui ?


Multumesc !

Attached Files



#204
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 28.02.2006
E pa... Poti incerca sa scurtezi ramurile sa vezi daca mai are seva, dar eu zic ca e pa....

#205
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu a avut treaba cu frigul, ci cu monilioza si apoi apoplexia.

#206
rareswega

rareswega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.06.2008
Multumesc de raspunsuri, dar mai am cateva, acum ca m-am lamurit in legatura cu starea pomului. Ce fac acum ? Ma apuc sa tai copacul si sa scot si radacinile ? Sau cum pot proceda in a planta alt pom in acelasi loc ?

Multumesc anticipat !

#207
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Da, se poate taia pomul total si planta altul in loc, dar nu ar strica si o taiere a tuturor ramurilor de la inaltimea de 1 m de exemplu si vazut daca mai pleaca ceva, daca mai pot fi stimulati niste lastari, apoi udat in profunzime saptamanal, iar daca nu mai apare nimic, atunci plantat alt pom la toamna.

#208
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Anul asta la Suceava caisii au arătat asa . Și încă am mulți sa se coaca .

Attached Files



#209
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Ca dracu... In zona caisului a fost varza, la mama dracu arata... Asa... 🤣

#210
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Hersorin, anul asta ai tuica de caise! Pentru ca-mi inchipui ca nu poti manca, face dulceata din atatea...
Iar daca faci prea multa, iti recomand a doua fierbere, respectiv o palinca. Dar nu depasi 50 grade ca pierzi gustul. Dupa mine este mai buna decat cea de pere. Nu ca as fi eu bautorul lui peste... Palinca mea, fiarta in mai, e neatinsa. Dar... suna bine!
Vazand caisele tale capat si eu sperante!

#211
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In sud vremea a fost mult mai neprielnica decat in Suceava anul asta, atat in primavara, cat si in iunie.
Caisele alea pot fi mancate fara probleme in cadrul unei familii, o data ca se mananca esalonat din pom pe masura ce se coc, iar cand se coc prea multe deodata se introduc in frigider si se pastreaza fara probleme.

#212
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Am deja inca 5 în parga.  Preferatul meu Litoral a ajuns cu ramurile pe pământ.  Sper sa nu se rupă. Farbaly nu l-am taiat deloc si arată că o răchită.  O sa il tai în septembrie după rod.  Am un an foarte bun la toate speciile.

#213
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Vincentiu, ai stat in Suceava in perioada mentionata de tine? Primavara asta a fost foarte rece si capricioasa, cu ninsori abundente la final de martie, vreme rea cu mici ferestre de 1-2 zile de vreme buna in rest vant si frig cat incape. Aproape de mijlocul lui iunie inca trebuia sa port geaca... Am avut 6 saptamani de ploi si doua luni de vant destul de puternic...

#214
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Si in sud am avut vreme rece, insa nu vremea rece a fost problema principala, ci faptul ca la inflorire a si plouat ceva, a fost si vreme rece si monilioza a atacat sever toti caisii, inclusiv ai mei au fost afectati la ramurile de rod, pentru ca-n perioada aia nu am putut sa fac stropiri si 90% din rod s-a dus din cauza asta din start, la un soi chiar 100%.
Apoi in mai-iunie a plouat mult prea mult, mai mult decat in zona aia si problema a fost nu cantitatile mari de precipitatii, ci frecventa aproape zilnica a ploilor, care a facut apoi sa atace monilioza si la fructe.
Intr-o perioada din iunie am avut 12 zile cu ploi zi de zi.

Edited by Vincentiu_1981, 31 July 2021 - 22:07.


#215
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Posthersorin, on 31 iulie 2021 - 15:11, said:

Anul asta la Suceava caisii au arătat asa . Și încă am mulți sa se coaca .

Arata bine caisele, dar acolo ar fi trebuit facuta o rarire, pentru ca fructele sa se dezvolte mai bine.
Cam ce marime medie au acele caise?

#216
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Caisele au pe la 50g . Nu am avut timp sa răresc,  abia am reușit sa răresc merii și perii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate