Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Link direct la o oferta dintr-un site de licitatii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
joezank

joezank

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.01.2009
Salut !

Am un anunt (oferta) plasat pe un site de licitatii romanesc (ocazional cunoscut).Politica acestuia: afli numarul de telefon, e-mail al vanzatorului doar daca, ca si cumparator serios licitezi (se debiteaza astfel contul vanzatorului cu o unitate de credit).
Avand un anunt plasat, am logic si un link. Daca introduc link-ul in bara de adrese al browserului, intru direct si-mi vad anuntul respectiv, cu pozele si textul editat de mine.
Ce se intampla daca eu, intr-un ziar local (suport pe hartie), pun un anunt de vanzare cu produsul pe care l-am pus si pe site-ul amintit, pun si numarul de telefon (si normal !), eventual un pret, dar adaug si link-ul mai sus descris.
Cititorul acestui ziar local, astfel va putea viziona imaginile produsului meu, cu o larga descriere, dar nu va licita, avand din ziar deja numarul meu !.Cei de la ziar permit publicarea link-ului (=1 cuvant platit)
Incalc vreo lege referitoare la mediul on-line ?
Are dreptul site-ul respectiv sa ia masuri impotriva acestui lucru ? Impotriva mea, eu avand un cont ? Impotriva ziarului ?
Mi se pare logic ca oricine care are cunostinta despre adresa unui site, poate sa intre pe el, neincalcand nici o lege on-line; iar daca un ziar local, administrator de blog, forum sau orice alt site care permite plasarea link-ului atunci nu incalc nici o lege !
Pe de alta parte ii mai aduc un plus de trafic, chiar daca vizitatorul adus prin intermediul actiunii mele nu va licita pentru numarul de telefon, deoarece acesta il poate afla direct din anuntul din ziar, blog, forum sau alt site ! Site-ul nu a pierdut din profit, ci doar nu va face un plus profit, pe care oricum nu l-ar fi avut 99,99%

Si daca de exemplu eu intr-un context similar pun un anunt pe un site de anunturi gratuite (acelasi anunt text similar cu cel de pe cel de licitatii), iar un ulilizator "mai inspirat" al site-ului de licitatii, da o cautare (cu doi de OO) cu un fragment din headerul ofertei mele, si ca rezultat va obtine si un link spre anuntul gratuit unde apare numarul meu de telefon, asfel acesta iar nu-i aduce profit site-ului de licitatii ! Site-ul de licitatii va sanctiona motorul de cautare??

Rog lamuriti-ma in aceasta problema ! Multumesc!

#2
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Din punct de vedere legal nu te pot lamuri, dar am o nelamurire. De ce nu dai anunt direct la un ziar bine cunoscut pe piata romaneasca? Ai parte de publicitate online, cat si in ziar. :)

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjoezank, on 1st July 2010, 20:53, said:

Incalc vreo lege referitoare la mediul on-line ?
Nu.

View Postjoezank, on 1st July 2010, 20:53, said:

Are dreptul site-ul respectiv sa ia masuri impotriva acestui lucru ? Impotriva mea, eu avand un cont ? Impotriva ziarului ?
Impotriva ta da - sa-ti inchida contul. Impotriva ziarului nu.

View Postjoezank, on 1st July 2010, 20:53, said:

Pe de alta parte ii mai aduc un plus de trafic, chiar daca vizitatorul adus prin intermediul actiunii mele nu va licita pentru numarul de telefon, deoarece acesta il poate afla direct din anuntul din ziar, blog, forum sau alt site ! Site-ul nu a pierdut din profit, ci doar nu va face un plus profit, pe care oricum nu l-ar fi avut 99,99%
Da, ii faci trafic, dar in sens negativ: adica consum de resurse, fara niciun beneficiu. Motiv plauzibil de incetare a "contractului - adica inchiderea contului.

View Postjoezank, on 1st July 2010, 20:53, said:

Si daca de exemplu eu intr-un context similar pun un anunt pe un site de anunturi gratuite (acelasi anunt text similar cu cel de pe cel de licitatii), iar un ulilizator "mai inspirat" al site-ului de licitatii, da o cautare (cu doi de OO) cu un fragment din headerul ofertei mele, si ca rezultat va obtine si un link spre anuntul gratuit unde apare numarul meu de telefon, asfel acesta iar nu-i aduce profit site-ului de licitatii ! Site-ul de licitatii va sanctiona motorul de cautare??
Dupa cum am spus referitor la ziar - nu, nu are niciun temei de "galceava" cu motorul de cautare. Singurul in relatii contractuale cu site-ul de licitatii este vanzatorul din licitatie.

Pe scurt: citeste conditiile site-ului de licitatii. S-ar putea sa fie interzise in mod explicit practicile mentionate de tine. Chiar in cazul in care nu sunt interzise explicit, sunt convins ca, dupa obicei, si-au rezervat dreptul de a inchide conturile in caz de practici "neloiale".

#4
joezank

joezank

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.01.2009
Acum pot sa pun mai simplu intrebarea (in speranta ca s-a inteles partea descriptiva de mai sus);
si nu ma refer doar la persoana mea, ci la oricine care dintr-un anumit scop sau altul, ar decide ca si-ar plasa "link"-ul respectiv impreuna cu numarul de telefon pe o "oricare pagina web" care i-ar permite acest lucru.
Castigul ar putea fi a posibilului cumparator care intrand pe aceasta "oricare pagina web" fara sa liciteze afla numarul de telefon al ofertantului asociat linkului, si nici vanzatorului nu i s-ar debita contul, in ideea in care aceasta "oricare pagina web" ar ajunge cunoscuta "cunoscatorilor".
Nu ca as vrea sa fiu "daunator" acestor site-uri, chiar de aceea as vrea un raspuns de la un "cunoscator al legii in domeniu".

Ce lege poate sa opreasca un vanzator de pe un site de licitatii cu "contact" ascuns, ca sa nu-si poata publica "linkul" si numarul de telefon impreuna, pe un oricare alt suport fie on -line, fie real -  doar nu a incheiat un contract de confidentialitate cu site-ul respectiv, el respectand "termenii si conditii" doar cand utilizeaza "site-ul de licitatii".
Site-ul de licitatii nu cred ca ar putea sa-i impuna nimanui (fie acesta utilizator inscris sau nu), ca sa nu utilizeze (publice) un link, deoarece adresele sunt informatii publice, si nu fac parte din categoria copyright.

Dar poate nu este asa !? Un raspuns de la un "cunoscator al legii in domeniu"??

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjoezank, on 1st July 2010, 22:02, said:

Ce lege poate sa opreasca un vanzator de pe un site de licitatii cu "contact" ascuns, ca sa nu-si poata publica "linkul" si numarul de telefon impreuna, pe un oricare alt suport fie on -line, fie real -  doar nu a incheiat un contract de confidentialitate cu site-ul respectiv, el respectand "termenii si conditii" doar cand utilizeaza "site-ul de licitatii".
Site-ul de licitatii nu cred ca ar putea sa-i impuna nimanui (fie acesta utilizator inscris sau nu), ca sa nu utilizeze (publice) un link, deoarece adresele sunt informatii publice, si nu fac parte din categoria copyright.
Citeste mai atent raspunsul de mai sus. Ti-am raspuns la intrebari:
- nu exista o lege care sa opreasca un utilizator sa faca asta; nu orice relatie comerciala este reglementata de o lege, in sensul a ce este permis si ce este interzis; pentru asta exista contractele
- utilizatorul a incheiat un contract valabil cu site-ul, la inregistrare (termenii si conditiile)
- un astfel de utilizator nu risca sa fie dat in judecata, ci sa-i fie inchis contul - adica sa inceteze contractul
- cand zic ca nu exista lege care sa interzica o astfel de utilizare ma refer inclusiv la legislatia drepturilor de autor - nu are nicio relevanta intr-o astfel de cauza

Edited by vax, 01 July 2010 - 21:29.


#6
joezank

joezank

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.01.2009

Quote

S-ar putea sa fie interzise in mod explicit practicile mentionate de tine. Chiar in cazul in care nu sunt interzise explicit, sunt convins ca, dupa obicei, si-au rezervat dreptul de a inchide conturile in caz de practici "neloiale".

Chiar ar fi interesant, ca dupa plasarea unui anunt on-line pe o alta pagina specializata in asa ceva, in care as folosi aceeasi editare a anuntului text plus binenteles acelasi numar de telefon (doar nu o sa-mi fac alt abonament), iar utilizatori inspirati, dupa un search dupa anuntul descris mai sus. vor ajunge la o licitatie cu poze, si acestia ar considera ca vanzatorul e aceeasi persoana, oricum numarul l-au avut din anuntul initial.
Iar din cauza acestor practici "neloiale", mi-ar sterge contul.
Deci eu nu mai am voie sa pun alte anunturi, in alte publicatii, poate trebuie sa-i intreb cum sa editez de-acum incolo un anunt, "ca sa nu am probleme"!
Am o senzatie ca ceva nu-i in regula !
Adica drepturile pe care le-am avut, pe care nu ei mi l-au creat - imi sunt ingradite sau chiar anulate daca mai vreau sa fiu utilizatorul lor.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjoezank, on 1st July 2010, 22:31, said:

Am o senzatie ca ceva nu-i in regula !
Adica drepturile pe care le-am avut, pe care nu ei mi l-au creat - imi sunt ingradite sau chiar anulate daca mai vreau sa fiu utilizatorul lor.
Este vorba de o relatie contractuala, nu de drepturile fundamentale ale omului. Pe care probabil orice comerciant isi rezerva dreptul sa o intrerupa, cand devine paguboasa.
Este o discutie lunga daca, in cazul unor astfel de servicii (ma refer la cele gratuite), incetarea abuziva a contractului de catre comerciant poate fi motiv de actiune in instanta (am subliniat abuziva nu pentru ca ar fi neaparat abuziva in situatia de mai sus, ci tocmai pentru accentua ca nu prea sunt temeiuri pentru proces). Dar sa presupunem ca s-ar putea castiga un astfel de proces; se pune intrebarea: ar merita sa te judeci cu un site pentru ca ti-a inchis intempestiv contul? Merita banii, timpul si nervii?

#8
joezank

joezank

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.01.2009
Adica ca utilizator sunt obligat la confidentialitate in legatura cu datele mele de contact din cadrul anuntului de pe site-ul lor - sau imi pierd contul!

Edited by joezank, 01 July 2010 - 23:09.


#9
joezank

joezank

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.01.2009
Cum s-ar pune problema daca pe o pagina web (forum, blog, etc.) care mi-ar permite acest lucru, as plasa LINK-ul fara numar de telefon, indicand celor care intra pe acest forum ca am un produs de vanzare pe site-ul respectiv de licitatii, invitandu-i (sau nu) sa liciteze ?
In acest mod incalc oare "termenii si conditii" al site-ului de licitatii ?

Prin analiza ulterioara a raspunsurilor, apare mai multe nedumeriri in legatura cu cele expuse, si adica:

1)Eu ca membru inregistrat la un anumit site(nu neaparat de licitatii), prin acceptul "Termenii si Conditii", pot sa fiu obligat prin acest "contract comercial" ca sa nu "folosesc" un LINK("folosire"=simpla publicare a acestuia) in cadrul unui alt mediu on-line sau clasic ? Legea nu intervine in favoarea mea ?

INTERDICTIA DE-A FOLOSI UN LINK (link=informatie publica - ca o adresa al unui imobil? Nu-i voie sa bat la usa lui ?, sau sa intru daca ma lasa?)
Oare LINK-ul este tot proprietate privata a site-ului si poate reglementa folosirea lui (cine are voie sau nu sa -l transmita verbal, in scris ?)

2)Ca vizitator care n-am acceptat "Termenii si Conditii"(printr-un click sau altfel), pentru ca nu-mi era impus; pot ca iau(public) orice LINK si sa mi-l plasez in propria mea pagina web ?
Poate sa-mi interzica cineva acest lucru ?
EX: am un site +18 si public un link al unei comunitati religioase ?

3)Ca persoana juridica - admin al unui site propriu;
ofer un serviciu prin care utilizatorii mei, avand acceptul din partea mea, pot sa-si plaseze prin publicarea de LINK-uri de legatura, acele articole scrise, publice, care le-au placut, LINK-uri cu produse care-le caracterizeaza stilul, LINK-uri cu produsele lor puse in vanzare, LINK-uri catre clipurile lor preferate de pe YonTube, etc.
Exista pentru astfel de "site-uri suport", reglementari in ceea ce priveste hostingul acestor LINK-uri publice ?
Sau se vor percepe "bani", desi ei ar trebui sa dea acesti bani pentru reclama, trafic, etc. ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate