Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Copiii cu nevoi speciale

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#55
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostThomas-, on 1st July 2010, 20:52, said:

Cateodata o viata este un chin, nu un dar. Pentru persoanele bolnave, tind sa cred ca e mai degraba tortura decat bucurie.

A-ti condamna copilul la acest chin pentru a-ti satisface dorintele egoiste de a avea un copil nu mi se pare ceva care trebuie incurajat. Dimpotriva.
"a nu încuraja" e o chestie, "a disprețui" e alta. Sesizezi diferența?

#56
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postgeanina15, on 1st July 2010, 20:21, said:

pff

mi se pare cel mai crud topic. cum poti sa discuti asa din afara despre o problema atat de delicata? nimeni nu stie ce este in sufletul acestor parinti? cata durere? este decizia lor ce fac cu acest fat, care se numeste fat pentru medici, dar este copilul lor din prima zi de existenta intra-uterina. se cere unui parinte sa isi omoare copilul. trist

cat despre bani? hai sa fim seriosi. banii oricum iti sunt opriti de stat, daca nu sunt pentru copii cu dizabilitati sunt pentru someri, pentru pensionari s.a.m.d. dar unde mai pui ca de cele mai multe banii se duc in buzunarele cui nu trebuie.

eu nu pot decat sa respect parintii care isi iau un astfel de angajament si care trec intr-un fel sau altul de necazul acesta.

Crud, necrud, e un topic. Sau am devenit cu totii hippies, ne tinem de mana si cantam. O luma fara handicapati e o luma mai buna, nu vad cine ar fi indeajuns de ipocrit incat sa sustina contrariul.

Eugenia este o ideea f. veche, sustinuta de multi oameni inteligenti, cu mult inainte ca Hitler sa o caricaturizeze. Un simplu search pe net demonstreaza asta. Iar eliminarea genelor defecte e o preocupare constanta a societatii noastre, parca genetica se ocupa cu asta.

#57
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Da, tonul face muzica.

#58
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postadadoi, on 1st July 2010, 20:54, said:

"a nu încuraja" e o chestie, "a disprețui" e alta. Sesizezi diferența?

O, da, nu ma feresc de cuvinte, dispretuiesc oamenii care aleg asta. Mi se pare groaznic sa-ti condamni propriul copil la handicap, pentru ca despre asta e vorba pana la urma.

#59
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Thomas, unii dintre copiii astia bolnavi nici macar nu realizeaza ca sunt "altfel"; asta e "norocul" lor, pentru ca probabil ca ar veni un moment in viata lor in care i-ar blama pe cei care au ales pentru ei.

#60
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostThomas-, on 1st July 2010, 20:55, said:

Crud, necrud, e un topic. Sau am devenit cu totii hippies, ne tinem de mana si cantam. O luma fara handicapati e o luma mai buna, nu vad cine ar fi indeajuns de ipocrit incat sa sustina contrariul.

Eugenia este o ideea f. veche, sustinuta de multi oameni inteligenti, cu mult inainte ca Hitler sa o caricaturizeze. Un simplu search pe net demonstreaza asta. Iar eliminarea genelor defecte e o preocupare constanta a societatii noastre, parca genetica se ocupa cu asta.
io-s curioasă ce părere ar avea Hawking despre oamenii ăia inteligenți. Și mi-e lene să dau cu gogu după scriitori cu handicap, da's convinsă că sunt.

#61
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postrox, on 1st July 2010, 20:58, said:

Thomas, unii dintre copiii astia bolnavi nici macar nu realizeaza ca sunt "altfel"; asta e "norocul" lor, pentru ca probabil ca ar veni un moment in viata lor in care i-ar blama pe cei care au ales pentru ei.

Sa fim bine intelesi, n-am nimic cu copiii sau cu parintii care nu afla de boala lor cand  e prea tarziu. Cred ca statul si societatea ar trebui sa ii ajute cat de mult posibil. Si da, e mult mai bine ca sunt prea bolnavi sa-si inteleaga situatia, mi s-ar parea mult mai tragic.

Nu inteleg parintii care-si doresc atat de mult un copil care sa fie al lor genetic, incat sa arunce, practic, povara anormalitatii pe copiii pe care se presupune ca-i protejeaza mai presus de orice.

Edited by Thomas-, 01 July 2010 - 20:02.


#62
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008

View PostThomas-, on 1st July 2010, 18:52, said:

Cateodata o viata este un chin, nu un dar. Pentru persoanele bolnave, tind sa cred ca e mai degraba tortura decat bucurie.

A-ti condamna copilul la acest chin pentru a-ti satisface dorintele egoiste de a avea un copil nu mi se pare ceva care trebuie incurajat. Dimpotriva.

asa este. este o diferenta intre a naste un copil bolnav in cunostinta de cauza sau in necunostinta. dar mi se pare trist sa judecam. pentru nu eu nu stiu cum este sa aleg. acum la rece as spune ca nu il fac, imi raspund fara sa gandesc prea mult si cu speranta ca nu mi se va intampla. sunt sentimente cu atat de multa durere in ele pe care le traim, la care reactionam atat de diferit incat nu poti sa condamni si nici sa aplauzi deciziile oamenilor din jurul tau.

#63
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postrox, on 1st July 2010, 20:41, said:

si in general mamele capata in timp un fel de ... rautate, de ciuda, fata de ceilalti copii, fata de celelalte mame, fata de lume.
Pentru că, de parcă n-ar fi fost de ajuns suferința prin care trec și nu și-ar blestema soarta destul, se mai lovesc de răutăți și din partea altora. Răutăți total gratuite care le fac să se izoleze sau să-și caute prieteni printre oamenii care au de a face cu aceeași problemă, oameni care îi înțeleg.
În magazine, pe stradă, copiii lor sunt priviți de parcă ar avea 7 capete și aici mă refer la cei cu dizabilități.
În parc sunt evitați, marginalizați și nu pentru că ar fi agresivi, ci pentru că românul este lipsit de educație.

Și da, și eu am avut de a face mai mult cu mamele, pentru că tații, ori sunt 24-24 la muncă să le poată asigura un trai decent, ori și-au găsit fericirea prin alte paturi.

#64
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postgeanina15, on 1st July 2010, 21:01, said:

asa este. este o diferenta intre a naste un copil bolnav in cunostinta de cauza sau in necunostinta. dar mi se pare trist sa judecam. pentru nu eu nu stiu cum este sa aleg. acum la rece as spune ca nu il fac, imi raspund fara sa gandesc prea mult si cu speranta ca nu mi se va intampla. sunt sentimente cu atat de multa durere in ele pe care le traim, la care reactionam atat de diferit incat nu poti sa condamni si nici sa aplauzi deciziile oamenilor din jurul tau.

Exista mereu posibilitatea adoptiei.

#65
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostThomas-, on 1st July 2010, 20:57, said:

O, da, nu ma feresc de cuvinte, dispretuiesc oamenii care aleg asta. Mi se pare groaznic sa-ti condamni propriul copil la handicap, pentru ca despre asta e vorba pana la urma.
ar trebui sa-l omori cum se naste, nu?

#66
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postadadoi, on 1st July 2010, 20:58, said:

io-s curioasă ce părere ar avea Hawking despre oamenii ăia inteligenți. Și mi-e lene să dau cu gogu după scriitori cu handicap, da's convinsă că sunt.

Handicapul fizic dobandit, chit ca prin declansarea unei boli genetice, e diferit de cel innascut. Si daca-l intrebi, sunt sigura ca nu s-ar fi suparat daca gena responsabila de sindromul lui ar fi fost eradicata si el ar fi fost sanatos!

View PostCelest, on 1st July 2010, 21:05, said:

ar trebui sa-l omori cum se naste, nu?

Am spus eu asta? In momentul cand devine un membru al societatii noastre, trebuie sprijinit pe cat posibil. Bine ar fi ca acele situatii sa fie cat mai rare.

#67
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostThomas-, on 1st July 2010, 21:08, said:

Handicapul fizic dobandit, chit ca prin declansarea unei boli genetice, e diferit de cel innascut. Si daca-l intrebi, sunt sigura ca nu s-ar fi suparat daca gena responsabila de sindromul lui ar fi fost eradicata si el ar fi fost sanatos!
da, mai ales că el n-ar fi fost deloc :D

#68
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostThomas-, on 1st July 2010, 21:08, said:

Am spus eu asta? In momentul cand devine un membru al societatii noastre, trebuie sprijinit pe cat posibil. Bine ar fi ca acele situatii sa fie cat mai rare.
al carei societati sa devina membru? asta care gandeste majoritar ca tine?

#69
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008

View PostThomas-, on 1st July 2010, 19:03, said:

Exista mereu posibilitatea adoptiei.

ai idee ce inseamna sa adopti un copil in romania? e aproape imposibil

#70
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostCelest, on 1st July 2010, 21:10, said:

al carei societati sa devina membru? asta care gandeste majoritar ca tine?

La varsta de 5 secunde e cam greu sa se gandeasca la eugenie. Parerea mea.

View Postgeanina15, on 1st July 2010, 21:10, said:

ai idee ce inseamna sa adopti un copil in romania? e aproape imposibil

Cred ca e mai greu sa cresti un copil cu handicap. Aici e vorba de mentalitate, de sange din sangele meu etc.

View Postadadoi, on 1st July 2010, 21:09, said:

da, mai ales că el n-ar fi fost deloc :D

Nu neaparat. Ar fi fost el, minus greseala aia cromozomiala. In fine, intram in domeniul lui Dumnezeu cu presupunerile. Oricum, pentru fiecare geniu cu cate o problema de sanatate, sunt milioane de nefericiti care nu ajung in carti decat ca statistica.

Edited by Thomas-, 01 July 2010 - 20:13.


#71
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008

View PostThomas-, on 1st July 2010, 19:13, said:

Cred ca e mai greu sa cresti un copil cu handicap. Aici e vorba de mentalitate, de sange din sangele meu etc.


numai ca nu este decizia ta. ai fost in situatia asta? te-ai lovit de o problema aseamanatoare? doar asa cred ca poti sa decizi ce e mai greu de facut din punctul tau de vedere.

de ex. opinia lui ROX o inteleg, si as tine cont de ea, dar de parerea ta nu am de ce, nu ai argumente deloc. no offence

#72
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View PostThomas-, on 1st July 2010, 21:13, said:

Cred ca e mai greu sa cresti un copil cu handicap.
Nu se crește mai greu, ci se crește altfel.
Dar poate că da, lipsa de informare, de specialiști și de sprijin par să facă totul mai greu decât ar trebui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate