Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

cea mai buna marca de tractoare

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
2079 replies to this topic

#2053
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Domnul Sam cred ca dumneata pierzi timpul degeaba.Iti spun cu mana pe inima ca John Deere nu mai e ce a fost odata, referitor la calitate

#2054
SamDr

SamDr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.12.2020

 SamDr, on 19 decembrie 2020 - 03:32, said:

Cred că cea mai bună marcă de tractoare este desigur John Deere. Și chiar la mini-ul pe care îl dețin, 130 .. Am adăugat o notă informativă despre marcă:

Pentru cei dintre voi care nu sunt familiarizați cu John Deere, este o companie care produce tractoare pentru uz comercial și personal. Compania are multe produse diferite, dar toate au aceeași construcție de înaltă calitate. John Deere a început să fabrice la începutul anilor 1900 și a devenit una dintre cele mai mari companii din Statele Unite. Multe persoane se bucură de utilizarea unui tractor de tuns iarba John Deere, deoarece sunt accesibile, ușor de întreținut și au o mare putere. Source:https://tractordir.com/john-deere-tractor-a-good-buy-for-many-people-best/

nu se face clic pe link. Reparez linkul
https://tractordir.c...ny-people-best/

#2055
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
După părerea mea Fendt' ul este in competiție cu John deere. Ma refer la tractoare compacte cu puteri de la 60cp pînă la 400cp, produse in ultimi 30de ani. Si alti producatori precum Case-New Holland, Deutz-fhar, Massey Ferguson fac tractoare bune dar John deere și Fendt sint "mercedesul" in domeniul tractoarelor. Vedeți cit de bine isi păstrează prețul aceste tractoare la revinzare. Cine cumpara aceste tractoare stie ca sint bine gîndite și foarte calitativ construite, de aici și fiabilitatea lor.

PS. Nu posed niciuna din cele două marci dar intenționez pe viitor să-mi iau unul de peste 300cp, chiar și second hand.

#2056
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
La pomul laudat sa nu mergi cu sacu.....

#2057
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Sigur JD e bun la stros bani ca de aia multi stau cu o garnitura de chiulasa pe post de tablou in ferma, sa fie la indemana.

Fiecare marca are lamaile ei care storc de bani detinatorii.
JD a fost cu siguranta o marca buna si poate este prin alte parti, dar ce aduce in Romania e gunoi.


Despre Fendt nu am auzit de modele cu probleme

#2058
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Ete un cunoscător.Crăciun fericit!

Edited by Techmasters35, 25 December 2020 - 14:18.


#2059
Adi-Arad

Adi-Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.02.2017
Dragii mei dacă tot se poate să ne dăm cu părerea sunt și eu un bun părerolog 😉.Detin două tractoare,două categorii de putere,două mărci! Un SAME Minitauro de 58 cp 4×4,de prin '79 și un Massey Ferguson 690T,tot 4×4.Concluzia mea după vreo 10 ani de lucru cu ele.Ca motorizare aș merge pe Perkins,oricând, dar tractiune/transmisie aș merge pe SAME.Cum însă totul e un compromis în lumea asta,aș alege,dacă acuma as lua un tractor,tot un...un...ati ghicit! Un SAME!Aș opta pentru un model un pic mai nou(al doilea tractor cumpărat a fost Fergusonul,dar asta pentru că nu am găsit un SAME Explorer 90,cum căutam),dar nu mai nou de anii 95,ca idee, pentru ca as vrea cât mai puțină electronică în el.Nu vă speriați de racirea pe aer de la SAME!N-are nici cea mai mică problemă legată de supraîncalzirea  motorului!Eu,lucrând la câmp cu un astfel de motor(în 3 pistoane) n-am avut nici o problemă!Si lucru de 8-10 ore,cu pauză de masă doar!Motor cu răcire aer fabricat prin anii '79!Singurul dezavantaj e că face gălăgie cam multă, eu atâta aș trece la dezavantaje pe termen scurt...Am zis însă mai sus că as prefera că monitorizare marca Perkins.Da,e un motor mai fiabil în timp,mai silentios,motor cu cuplu mai bun,zic eu,mai bun în general.Daca l-aș putea combina cu restul de la SAME,pentru mine ar rezulta tractorul ideal.Dar nici motorul lui SAME nu mă sperie, așa cum v-am zis mai sus.Sper sa nu va fi spus lucruri cu care mai mult sa va încurc.Ca să concluzionez,pentru mine aș lua oricând un SAME seria Explorer,sau dacă aș trece la o clasa superioară de putere,arunci seria Laser,ceea ce aș recomanda și oricui,altcineva!

#2060
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Pentru motorul tau de la Minotauro un alt esapament face minuni ( de la Tiger, Laser, Explorer).
Transmisiile Same au fost excelente "bulletproof" pana in anii '90;  dupa anii aceia au reusit sa le faca  parca din plastilina transmiiile si motoarele pentru tot ce depasea 100 cai  pana prin anii 2008-2010 cand au remediat problemele (la motare mai din vreme).
Acum sunt relativ ok mai putin Lamborghinii pe care il fac mai "light" fata de restul marcilor din portofoliu.

#2061
Adi-Arad

Adi-Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.02.2017
Multumesc mukt pentru ideea cu esapamentul,am să,țin cont!!!

#2062
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
JD - anii 95 +   probleme cu chiulasa, schimbi la garnituri de te plictisesti daca nu esti atent te usuca la buzunar

CNH (Ford, Fiat, New Holland, Case)

Ford- pana prin 90 posibil probleme cu blocul motor (porozitati), dupa 90 motoarele sunt excelente - probleme cu transmisiile in general semipowershiftul 16x16.
Fiat- In general ok, dar complicate
Case - David Brown  - seria Magnum si fratii mai mici Maxumm au fost ok, 956 si 1056 aproximativ ok, restul daca le fortai probleme cu motoarele in special (ceda vibrochenul). Dupa preluarea de catre New Holland se faceau in acesi fabrica, doar culoarea era diferita, dar fiabilitate mai mica si pline de probleme.

New Holland  rezolva din mers (in productie) problemele, foarte bune insa trebuie cautat modelul si vazut cand au fost probleme si evitati acei ani



Landini, supravietuiesc si ei; scumpe piesele si fiabilitate scazuta.

AGCO  (Fendt, Valtra, Challenger, Gleaner, Massey Ferguson)

Fend am mai zis nici o marca nu este scutita de probleme, dar aici sunt rare.
Valtra - nu stiu mare lucru despre ele unii zic ca sunt bune
Massey Ferguson - nu mi-au placut niciodata - au modele ok si unele mai putin reusite - prea multa electronica, daca pica mai bine vinzi echipamentul.

Edited by IdI1, 29 January 2021 - 11:59.


#2063
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
La Valtra am întâlnim proprietar care are tractor de  200 Cp si nu trage o brazda cu el.Curios,ia ghiciti care-i buba?

#2064
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 Techmasters35, on 29 ianuarie 2021 - 18:44, said:

La Valtra am întâlnim proprietar care are tractor de  200 Cp si nu trage o brazda cu el.Curios,ia ghiciti care-i buba?
Mai spune odata... ca nu se intelege nimic...

#2065
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Idl, cum ai tras concluziile de mai sus? Ai exploatat sau ai reparat mărcile sau modelele prezentate? Ai vreo documentație sau un studiu referitor la afirmațiile pe care le faci? Știi ca?... poți pune un link sau indica o sursă în acest sens.Eu cred ca este o părere personală cu care induci alți utilizatori în eroare. Parere formata  în urma unei expetiente personale sau a unui cunoscut pentru un anume model și doar unul(sau oricum puține sa poți generaliza).
Tot o dai cu chiulasa la JohnDeere, n-am auzit niciun vecin cu aceasta problemă, am unul trage de un 6900 de vreo 7 ani, numai el a depășit 10000 de ore. Eu am avut combină 2066, cu același motor pe care am vândut-o la 14 ani cu 5000 ore fără reparații la motor.
Discuția trebuie făcută ținând cont si de costuri de achiziție, costuri de exploatare, de consumul de combustibil raportat la volumul da lucrări efectuate.
Și mă întreb de ce firmele cu mii de hectare de teren nu cumpără tractoare same, landini, belarus, pronar sau alte mărci puțin cunoscute dar cumpără  branduri mai scumpe ca johndeere, fendt sau case-ih

#2066
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Evident ca este o parere personala, ca mai toate opiniile exprimate pe aici, doar nu sunt o institutie.
Same am spus, dupa cateva serii fantastice, si-au dat singuri cu stangul in dreptul. Am avut si am in continuare Same- super multumit, dar mai nou de '92 nu as cumpara.

Am cautat un tractor si am luat la purecat si forumurile straine pentru informare, iar in campanie cand ma duc sa cumpar de urgenta piese uzuale, pe care sunt sigur ca le gasesc pe stocurile magazinelor, mai intru in vorba cu unul altul, ii mai descos despre ce utilaje au prin ferme si ce ii multumeste sau nemultumeste.

Am mai spus, JD depinde de fabrica in care este facut.

Llink-urile de la discutii de pe alte  forumuri de prin alte parti, pot sa atasez daca asa este dorinta.
Discutia se poate impartii pentru fiecare in functie de ce tinteste, tractoare, utilaje noi sau SH. Pentru ca la cele noi conteaza si serviciile care vin odata cu utilajul.

Edited by IdI1, 30 January 2021 - 09:21.


#2067
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003

 Techmasters35, on 29 ianuarie 2021 - 18:44, said:

La Valtra am întâlnim proprietar care are tractor de  200 Cp si nu trage o brazda cu el.Curios,ia ghiciti care-i buba?
????
Care-i buba totusi ?

#2068
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Cutia de viteze la Valtra rosie e foarte slaba.Si pe lângă asta care tragea doar remorci,am mai întâlnit unul la fel care e defecta cutia si sta in ferma de cativa ani.Nu il mai repara.Is curios cum merg serii astea gri de la Valtra.Si da seria 6de la Jd cea veche e cea mai reusita serie pt tractoare mici.In special 6930,pt cunoscători.


#2069
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Daca e careva interesat de un tractor ieftin si bun: https://rulate.agrit...-fendt-615-lsa/

#2070
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Cine are bani se duce dincolo((Franta,Germania,Olanda)si isi ia scule bune,nu toate utilaje folosite ca la război din Rumanica.Greu cu vânzările pe timp de criza(pandemie).

Edited by Techmasters35, 10 February 2021 - 12:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate