Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

cea mai buna marca de tractoare

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
2079 replies to this topic

#2035
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 george_sgm, on 22 ianuarie 2019 - 17:25, said:

Ceva experiente cu tractoarele mc cormick aveti?
depinde ce serie te intereseaza

#2036
george_sgm

george_sgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.02.2014
Ttx 210

#2037
costis09

costis09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2014
salut ai luat mc cormick?

#2038
Adi-Arad

Adi-Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.02.2017
Bună tuturor!Dragilor,am un tractor MF 690 T(adică cu turbo) de 90 de cai putere(4×4). Vreau să îmi fac după el un scarificator,în regim propriu.Întrebarea mea la voi.Intentionând să ajung în pământ la adâncimea de lucru de 60-70-80cm(dacă e cu putință),câte cuțite ar trebui să montez la acest scarificator?Menționez faptul că vreo două  tarlale(aproximativ 1,5 ha)sunt pământ destul de greu.Acolo m-aș declara extrem de mulțumit,dacă aș putea merge la 50-60cm adâncime..Eu m-am gandit la 3 cuțite(ancore),iar dacă nu duce trei să-l demontez pe cel din mijloc și să merg cu două, la întoarcere trecând cu un  cuțit printre cele două tăieturi,și să prevăd și un reglaj pe adâncime,la fiecare cuțit...Ce părere îmi dați,vă rog și mulțumesc anticipat.

#2039
Adi-Arad

Adi-Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.02.2017
Vă rog,domnilor,nu utati de mine,după Sărbători m-aș apuca de lucru.Multumesc anticipat și vă doresc tuturor Sărbători fericite alături de cei dragi ai voștri și multă sănătate!

#2040
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Cu 90CP poti sa tragi un scarificator cu 1 cutit la cel mult 60.. Pentru o suprafata atat de mica; plus faptul ca scarifici odata la 3-4 ani, iti recomand sa apelezi la prestari.

#2041
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Acolo utilaje trebuie ceva utilaj serios undeva la 180 Cp minim si greutate sa aibă aderenta altfel....

#2042
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am vazut scarificatoare cu doua cutite de 60 de cm pentru U445. Si merg. Mai greut, dar merg. Tipul care le confectioneaza mi-a spus ca au fost cazuri cand au cedat pe 455 DT

#2043
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Nu cred ,am văzut Dtc la arat cu trei brazde nu ara mai adânc de o palma sijumate si derapa roti de numa .Asta dupa ce se cosea iarba.Dar sa ii dai 60 cm adâncime.Singurul loc unde poate merge e la pădure daca pui greutate pe spate sa aibă aderenta si in fata contragreutati dar si acolo are limite.De astea fără fata pot sa zic ca sunt jucării au multi la mine in sat si când ara te distrezi merge 10 metri apoi pauzapayineaza de sta in loc ridica plugul putin iar mai merg iar pauza...Alti au mai luat tractoare mai mari ca au văzut ce slab e si nu se descurca.

#2044
Adi-Arad

Adi-Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.02.2017
Mulțumesc pentru răspunsuri domnilor,într-adevăr, ar fi mai bine să pot apela la prestări, dar nu are mai nimeni în zonă așa ceva, de ani de zile se roagă socru-meu de cineva(de la vreo 18 km distanță)și vine azi,vine mâine,dar nu mai ajunge...Nu prea îi rentează(îl înțeleg,dacă judecăm financiar lucrurile...dar atunci omenia se numără în bani,mă rog,asta e altă discuție...)eu totuși sunt hotărât să fac scula,am deja procurate materiale(o bucată de tablă,groasă de 20mm,de 90cm/110cm,pentru cuțite și flanse,etc. ...încă o dată vă mulțumesc și Sărbători fericite tuturor.

#2045
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Depinde de teren si momentul ales (umezeala din adancime si aderanta pe care oare tractorul).
250 de cai si cinci ancore  zburau printr-un teren usor la 70 cm adancime , iar in huma acelasi tractor, dar cu 3 ancore abia se misca la 50 cm.

#2046
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Da conteaza solul dar si scula.Ai grija sa fie fie otel bun adică tare nu ceva ol 38.Uitate la alea din comerț ca sa iti faci o ideea de cum sa il construiesti.Sărbători fericite si spor la lucru!!!

#2047
Adi-Arad

Adi-Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.02.2017
Mesi mult dragilor pentru raspunsurile voastre, acu am vizionat un clip de-al lui Nonea Gabriel(îl urmăresc de mai mult timp,sunt abonat la canalul lui de pe Youtube,și mi se pare ca omul știe ce vorbește,cu dovezi în câmp) și zicea că la scarificatoare,pentu"o bună facturare a solului" se foloseste următorul principiu:cât pătrunde ancora în pămant,trebuie să fie și distanța dintre ancore...cam asta e.E un susținător al prelucrării solului fără plug și disc,cu unelte ce prelucrează pe verticală.Vă mai țin la curent cu isprava ce va ieși, când oi găta  sculă,poate voi apuca să pun și niște poze și să vă spun cum merge.Evident că tipul solului este un factor decisiv al adâncimii la care voi putea ajunge și am tarlale cu mai multe feluri de sol.Ne mai auzim,dragii mei,mulțumesc încă o dată  pentru raspunsurile voastre și Sărbători fericite alături de cei dragi ai voștri și multă sănătate,vă doresc.

#2048
Marin2605

Marin2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.07.2019
Unde pot gasi motor pentru tractor Fiat 550 în 4 pistoale?

#2049
Marin2605

Marin2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.07.2019
Am un tractor Fiat someca 550 care are blocul fisurat si a bagat apa in baie, ce solutii sunt pentru reparare sau unde pot gasi un motor pentru acest tractor?

#2050
ban_ser

ban_ser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.12.2018
Bună  ziua . Am si eu un john deere 2140 am gasit un fir rupt de la electrovalva de 4x4 si am pus firul dar am observat ca  vine curent in permanenta la firul roșu chiar si cu butonul apăsat pe oprit. Dacă mă poate ajuta cineva. Mulțumesc

#2051
EIS

EIS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2020

 Adrian-Teodor, on 20 septembrie 2018 - 19:57, said:




Cum s-a rezolvat problema dvs pana la urma?

Edited by Dany_Darke, 29 October 2020 - 01:10.


#2052
SamDr

SamDr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.12.2020
Cred că cea mai bună marcă de tractoare este desigur John Deere. Și chiar la mini-ul pe care îl dețin, 130 .. Am adăugat o notă informativă despre marcă:

Pentru cei dintre voi care nu sunt familiarizați cu John Deere, este o companie care produce tractoare pentru uz comercial și personal. Compania are multe produse diferite, dar toate au aceeași construcție de înaltă calitate. John Deere a început să fabrice la începutul anilor 1900 și a devenit una dintre cele mai mari companii din Statele Unite. Multe persoane se bucură de utilizarea unui tractor de tuns iarba John Deere, deoarece sunt accesibile, ușor de întreținut și au o mare putere. Source:https://tractordir.com/john-deere-tractor-a-good-buy-for-many-people-best/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate