Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

cea mai buna marca de tractoare

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
2079 replies to this topic

#2017
Adrian-Teodor

Adrian-Teodor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.09.2018
Va ultumesc pentru sustinere .. Nu condam partea de service pt ca fiind inginer electromecanic inteleg exact ce se intampla . nu este o problema de service pe care tehnicienii nu o pot rezolva este problema de design a producatorului care nu a luat in calcul  consumul mai mare a 4 ventilatoare in loc de 3 cate avea modelul anterior . Nu vreau sa intru acum in detalii ... dar pe scurt au fost instalate 4 ventilatorade in loc de 3(cu cate era echipat seria anterioara ) deoarece gazul tetraflortan( asa zisul freon ) R134 a a suferit niste modificari iin compozitie in ultimul an si de aceea presiunea de lucru a crescut si a fost necesar un debit mai mare de aer prin condensor . Eu sunt foare suparat PE MEWI care nu sunt alaturi de mine in  sesizarea pe care am trimis-o la  FENDT.MEWI sunt usor niste .... ce vreti voi .... mai mult de atat unu dintre diorectorii lor ( DANESCU  parca imi aduc aminte ca il cheana ) a inceut sa tipe si sa ma faca in tot felul cand dupa 3 luni de la sesizare  mi-am permis sa il sun sa il intreb daca mai are vre-o stire . !
(

#2018
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Ce sa faci asa e in Romanica clientul sa fie multumit sau clientul stăpânul nostru,mai bine luat de afara.

#2019
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Si eu am vorbit cu cei de la Mewi pentru a cumpara un tractor sh de la ei.....parca erau din alta galaxie asa vorbeau cu tine.....m-am lasat pagubas....unele probleme cu firmele ,dupa parerea mea e ca nu stiu sa relationeze  cu clientii...ai firma de renume ca reprezentata in RO si nu ai personal calificat?aduci din exterior...tu ca firma ai putere financiara sa platesti salarii la conationalii tai..ai ti 2-3 luni pe RO aduci altii....avem si noi mecanici foarte buni,dar cand vede ca esti cam universal trag de tine ca de guma de mestecat ,iar cand le zici de o marire de salariu sau ca muncesti prea mult iti arunca ''ca ai onoarea de a lucra in firma x sau y''

Edited by ssf99bv, 23 September 2018 - 13:15.


#2020
Adrian-Teodor

Adrian-Teodor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.09.2018
Nu stiu ce salarii au MEWI  dar cei de la vanzari sunt total pe din afara .La AGRITEHNICA am avut parte de omeni intelegatori si mult mai dibaci decat la MEWI.Oricum parerea ca impreuna puetm schimba ceva in tara noastra .... Daca maimutele de la protectia consumatorului ar fi putin mai implicati si mai descurcareti s-ar gasi metode , Am un prieten in spania si ca de la acelasi fel de problema tractorul tot FENDT a fost schimbat!Dar in Romania MEWI si bate joc de noi !

#2021
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
Buna ziua am gasit sa cumpat un john deere 7600 din 97 pareri despre el si vreau sa stiu si eu unde se afla seria de la motor cand am fost sa il vad m-am uitat si nu am gasit iar proprietaru se balbaia

#2022
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 Irla, on 26 noiembrie 2018 - 15:32, said:

Buna ziua am gasit sa cumpat un john deere 7600 din 97 pareri despre el si vreau sa stiu si eu unde se afla seria de la motor cand am fost sa il vad m-am uitat si nu am gasit iar proprietaru se balbaia

Parerea mea ,de ce nu cauti un 6800 sau 6900 e acelasi tractor dar mai putine electrovalve ,mai simplu .

#2023
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
L-am gasit la 60km de mine si nu e lucrat cu el in Romania e adus din italia


#2024
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 Irla, on 26 noiembrie 2018 - 15:32, said:

Buna ziua am gasit sa cumpat un john deere 7600 din 97 pareri despre el si vreau sa stiu si eu unde se afla seria de la motor cand am fost sa il vad m-am uitat si nu am gasit iar proprietaru se balbaia

Mai importanta e seria sasiu; o gasesti pe lonjeronul lateral dreapta deasupra puntii fata.
Anii dupa serie :
1993: 1001
1994: 4601
1995: 6195
1996: 8001

#2025
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
M-am uitat la el sa vad daca e forjat dar pedalele si podeau nu sunt tocite tractoru nu a fost vopsit ca are niste actipilde de la ferma de unde a fost luat ce are tocit e cauciucu dreapa fata cred ca trage mai tare si nucile de la tiranti care se prind de cilidru are putin joc si trebuie schimbate ce am cautat pe forum astea americane sunt rezistente si se repara mai usor

#2026
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
Savantu seria de la sasiu e batuta pe lonjeron sau are o tabla cu seria si toate informatile

#2027
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Tabla.

#2028
mafteiucatalin

mafteiucatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.03.2007
cei de la RAR nu o sa iti accepte tablita.trebuie seria stantata

#2029
rodos10

rodos10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2014
Salutare tuturor. As vrea un sfat daca se poate din partea celor mai experimentati decat mine in ceea ce priveste tractoarele. Eu va spun din start ca nu ma prea pricep. Vreau sa cumpar un tractor sh pana in 12000 euro pentru a lucra cu el la padure, deci ii voi monta un troliu. Consultand olx -ul m-am oprit la 2 variante:  - M Ferguson 3095 de 115 cp si Case International 5140 de 120 cp,ambele cu an de fabricatie dupa 1990. Credeti ca este o alegere buna deoarece la padure cred ca difera un pic conditiile de munca fata de camp. Nu am cumparat inca nimic,sunt in perioada de documentare. Va multumesc.

#2030
Ivan85

Ivan85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2019
salut!! am și eu o problema am un tractor New holland G240 și când îl bag in viteza da sa oprească ..

#2031
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Daca lucrezi cu el precum cel din filmarea de mai jos , adica si la manevre tot in turatie ... sa nu te miri.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TPhhsYDredY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2032
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Asa se lucreaza pe acolo. Sunt zile putine fara ploaie toamna, terenurile sunt nisipoase si usoare, prea din greu sa stii ca nu trage.

#2033
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 IdI1, on 21 ianuarie 2019 - 17:36, said:

Asa se lucreaza pe acolo. Sunt zile putine fara ploaie toamna, terenurile sunt nisipoase si usoare, prea din greu sa stii ca nu trage.
Ai dreptate. Asa se lucreaza acolo. Am un prieten bun care a lucrat in Germania tractorist. Asa lucra si el acolo, iar dupa ce s-a intors, asa alucrat si in tara cu tractorul lui.  Dupa doua sezoane a facut praf transmisia la un superb Jd 6800. Mi se pare bataie de joc sa lucrezi toata ziua intr-o turatie... si in brazda, si la facut manevre... Iti dai seama ce aiurea este fortata transmisia si inversorul. Cand l-a pus pe butuci avea simptomele pe care le-a descris colegul de mai sus. cand baga in viteza dadea sa moara motorul si smucea transmisia. Ceva valve electrohidraulice a schimbat, si niste ambreiaje pe la inversor.

#2034
george_sgm

george_sgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.02.2014
Ceva experiente cu tractoarele mc cormick aveti?

Edited by george_sgm, 22 January 2019 - 17:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate