Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Extractie masea.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Hollow7

Hollow7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2009
Salut. Ma numesc Marius. Astazi a trebuie sa imi extrag o masea, bun, m-a anesteziat , a scos maseaua ( a durut pe final doar) , apoi mi-a pus un pansament pe care mi-a zis sa il tin 2 ore apoi sa nu clatesc pana a doua zi. problema e ca au trecut aproape 4 ore de cand mi-am scos maseaua iar sangerarea nu se opreste. am fost la farmacie de unde am luam o vitamina k si niste pansament steril pe care l-am mai tinut 10-15 minute. problema este ca nici acum nu mi s-a oprit sangerarea. ce pot face?

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Te știi suferind de diabet sau altă boală cu probleme de coagulare?
Se pot încerca mai multe lucruri, însă cel mai bine ar fi să te întorci la medic... poate nu a chiuretat bine alveola, ceva este acolo. Sau tu nu ai respectat deloc indicațiile postextracționale (poate nici nu ți le-a spus).
Dacă nu reușești, poți încerca cu o fiolă de Adrenostazin și îți faci un pansament steril gros cât degetul pe care-l pui în locul extracției și muști ușor pe el.

Edited by ripper, 17 June 2010 - 20:31.


#3
Kirkland

Kirkland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.06.2010

 Hollow7, on 17th June 2010, 21:21, said:

Salut. Ma numesc Marius. Astazi a trebuie sa imi extrag o masea, bun, m-a anesteziat , a scos maseaua ( a durut pe final doar) , apoi mi-a pus un pansament pe care mi-a zis sa il tin 2 ore apoi sa nu clatesc pana a doua zi. problema e ca au trecut aproape 4 ore de cand mi-am scos maseaua iar sangerarea nu se opreste. am fost la farmacie de unde am luam o vitamina k si niste pansament steril pe care l-am mai tinut 10-15 minute. problema este ca nici acum nu mi s-a oprit sangerarea. ce pot face?


Sangerezi sau doar scuipi sange? Ca e diferenta.

#4
Hollow7

Hollow7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2009

 ripper, on 17th June 2010, 21:30, said:

Te știi suferind de diabet sau altă boală cu probleme de coagulare?
Se pot încerca mai multe lucruri, însă cel mai bine ar fi să te întorci la medic... poate nu a chiuretat bine alveola, ceva este acolo. Sau tu nu ai respectat deloc indicațiile postextracționale (poate nici nu ți le-a spus).
Dacă nu reușești, poți încerca cu o fiolă de Adrenostazin și îți faci un pansament steril gros cât degetul pe care-l pui în locul extracției și muști ușor pe el.
nu ma stiu suferind de boli de coagulare. despre chiuretat alveola nu prea stiu ce sa zic decat ca dupa ce a scoa maseaua a mai strans alveola putin. cat despre indicatii mi le-a spus, dar oricum nu am facut absolut nimic nici mancare nici macar apa nu am baut , am asteptat sa imi treaca dar vad ca nu vrea :< mersi de sfaturi


edit: pai sangerez, imi vine mereu sange in gura si il scuip. cand mi-am pus pansamentul steril acum 40 de minute nu mai scuipam deloc sange, cand l-am scos iar in continuu

Edited by Hollow7, 17 June 2010 - 20:39.


#5
linxo

linxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.11.2009
Asa am patit si eu. Dupa 3 ore in care nu se oprea sangerarea m-am intors la dentist si mi-a cusut gingia pt cateva zile.

#6
Kirkland

Kirkland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.06.2010

 Hollow7, on 17th June 2010, 21:37, said:

nu ma stiu suferind de boli de coagulare. despre chiuretat alveola nu prea stiu ce sa zic decat ca dupa ce a scoa maseaua a mai strans alveola putin. cat despre indicatii mi le-a spus, dar oricum nu am facut absolut nimic nici apa nici mancare nici macar apa nu am baut , am asteptat sa imi treaca dar vad ca nu vrea :< mersi de sfaturi


edit: pai sangerez, imi vine mereu sange in gura si il scuip. cand mi-am pus pansamentul steril acum 40 de minute nu mai scuipam deloc sange, cand l-am scos iar in continuu


Daca ai stat 40 de min cu un pansament si nu ai simtit nevoia sa-l schimbi e clar ca nu sangerezi mai mult decat trebuie. Daca aveai vreo problema ti se umplea gura de sange nu stateai potolit cu un panasament atat. Eu de exemplu mi-am scos o masea de minte si am scuipat sange toata ziua. Stai calm nu te panica mai mult decat e nevoie.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Hollow7, on 17th June 2010, 21:37, said:

nu ma stiu suferind de boli de coagulare. despre chiuretat alveola nu prea stiu ce sa zic decat ca dupa ce a scoa maseaua a mai strans alveola putin. cat despre indicatii mi le-a spus, dar oricum nu am facut absolut nimic nici mancare nici macar apa nu am baut , am asteptat sa imi treaca dar vad ca nu vrea :< mersi de sfaturi


edit: pai sangerez, imi vine mereu sange in gura si il scuip. cand mi-am pus pansamentul steril acum 40 de minute nu mai scuipam deloc sange, cand l-am scos iar in continuu
Ai tot mișcat cheagul de acolo, d-aia tot sângerezi.
Pune un pansament așa cum ți-am zis și ține-l o oră jumate acolo fără să-l miști, sugi, scuipi, etc. Dacă vezi că sângerarea este puternică și tot nu se oprește, ar fi bine să mergi la un cabinet deoarece este o urgență.

#8
Hollow7

Hollow7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2009
deja am fost pentru ca nu mai puteam suporta, am umplut o rola de servetele de bucatarie cu sange. noroc ca stomatologul meu sta usa in usa cu mine. l-am deranjat cu toate ca dormea. m-a chiuretat mai bine, mi-a pus niste chesti care se dizolva si un pansament peste pe care sa il tin 2 ore. sper sa imi treaca. va multumesc pentru sfaturi.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Săracu :D Sper că nu i-ai zis chiuretați-mi alveola mai bine că așa am auzit io pe forum...
Oricum, bine că ai fost! :)

#10
Kirkland

Kirkland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.06.2010

 ripper, on 17th June 2010, 22:03, said:

Săracu :D Sper că nu i-ai zis chiuretați-mi alveola mai bine că așa am auzit io pe forum...
Oricum, bine că ai fost! :)


:))

#11
Hollow7

Hollow7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2009
ei na , nu :)) s-a uitat pe acolo mi-a curatat tot, cam durea fara anestezie.. si acum ma doare defapt. oricum vreau doar sa imi treaca. beleaua e ca trebuie sa mai fac si o operatie de scoatere a amigdalelor si daca la fel o sa am probleme m-am nenorocit :-ss

#12
Kirkland

Kirkland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.06.2010

 Hollow7, on 17th June 2010, 22:18, said:

ei na , nu :)) s-a uitat pe acolo mi-a curatat tot, cam durea fara anestezie.. si acum ma doare defapt. oricum vreau doar sa imi treaca. beleaua e ca trebuie sa mai fac si o operatie de scoatere a amigdalelor si daca la fel o sa am probleme m-am nenorocit :-ss


Stai linistit ca te opereaza nimeni clasic fara analize :)

#13
Hollow7

Hollow7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2009
incerc sa stau. mersi pt sustinere :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate