Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

"copiii soarelui", parinti bucurosi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
jhonyeee

jhonyeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2010
Dumbrava de sus,  invatam un nou tip de agricultura, adica agricultura alternativa combinata cu agricultura permanenta(permacultura).

astept sa vedem ce noutati aveti pe aceste domenii.

#2
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
asteapta

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
vedeti tehnica lui Marc Bonfils de cultivare a graului, inspirata din sistemul lui Masanobu Fukuoka de cultivare naturala a orezului, fara a lucra pamantul si fara ingrasaminte sau pesticide. Exista o cartulie ce se cheama "The Harmonious Wheatsmith" sau asa ceva. Ideile de baza sunt enuntate si aici: http://forum.softped...a...t&id=742572


Pentru inspiratie am atasat  cartea "The Natural Way of Farming - The Theory and Practice of Green Philosophy" a lui Fukuoka.

PS as incerca si mulci in gradina  http://en.wikipedia.org/wiki/Mulch - protejeaza si ingrasa solul, mentine umezeala si taie din avantul buruienilor. Si necesita munca mai putina decat in gradinaritul "clasic".

Attached Files


Edited by blimpyway, 12 June 2010 - 21:43.


#4
jhonyeee

jhonyeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2010

View Postblimpyway, on 12th June 2010, 21:34, said:

vedeti tehnica lui Marc Bonfils de cultivare a graului, inspirata din sistemul lui Masanobu Fukuoka de cultivare naturala a orezului, fara a lucra pamantul si fara ingrasaminte sau pesticide. Exista o cartulie ce se cheama "The Harmonious Wheatsmith" sau asa ceva. Ideile de baza sunt enuntate si aici: http://forum.softped...a...t&id=742572


Pentru inspiratie am atasat  cartea "The Natural Way of Farming - The Theory and Practice of Green Philosophy" a lui Fukuoka.

PS as incerca si mulci in gradina  http://en.wikipedia.org/wiki/Mulch - protejeaza si ingrasa solul, mentine umezeala si taie din avantul buruienilor. Si necesita munca mai putina decat in gradinaritul "clasic".


multumim pt raspuns, este buna ideea

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postblimpyway, on 12th June 2010, 22:34, said:

PS as incerca si mulci in gradina  http://en.wikipedia.org/wiki/Mulch - protejeaza si ingrasa solul, mentine umezeala si taie din avantul buruienilor. Si necesita munca mai putina decat in gradinaritul "clasic".
Dar ce facem cu cei care vor sa vada capita in curte, chiar daca nu au animale?

#6
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Ca tot vorbeati de permacultura si de culturi "no till", ati vazut cum arata si cat costa masinile pentru asa ceva?

#7
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteureur, on 15th June 2010, 16:12, said:

Ca tot vorbeati de permacultura si de culturi "no till", ati vazut cum arata si cat costa masinile pentru asa ceva?
Pai nu am eu?

#8
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
ce zici ca ai?

#9
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteureur, on 15th June 2010, 16:44, said:

ce zici ca ai?
Masina de facut mulci!

#10
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Dorele, nu fi Dorel... jucaria ta de facut mulci e una si utilajele pentru culturi "no till" sunt cu totul altceva, niste magaoi foarte scumpe si sofisticate. Nu-s de nasul nostru.

#11
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am ramas cu gandul la mesajul 3, nu mi-am dat seama ca a deviat. Ai vreun site cu masini de genul asta, sa le vad si eu?

#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Comunitatea de la Dumbrava de sus e zona de munte si e vorba de o comunitate mica, ce practica agricultura si gradinarit de subzistenta.  Nu se pune vorba de masini si nici nu sunt necesare pe parcele asa mici.

Masanobu Fukuoka a recoltat  530kg de orez si 530 de orz anual pe o parcela de 1000mp multi ani la rand, fara a lucra in nici un fel pamantul, chimicale sau ingrasamant. E drept ca era in clima mai calda si mai umeda dar totusi sunt 10t la ha de cereale in mod complet natural. Rezultate  asemanatoare a obtinut Marc Bonfils cu grau in Franta.

johnyeee vezi ca la ermitajul de la Malin, (cred ca e plasat undeva intre Cluj si Oradea) se va tine anul asta un curs de permacultura.

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
am uitat sa pun link, informatii despre ermitajul de la Malin sunt aici: http://www.ermitajmalin.ro/acasa.html, cursul de permacultura se pare ca va fi la sfarsitul lui septembrie.

Edited by blimpyway, 15 June 2010 - 23:58.


#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Posteureur, on 15th June 2010, 16:12, said:

Ca tot vorbeati de permacultura si de culturi "no till", ati vazut cum arata si cat costa masinile pentru asa ceva?

Nu exista masini pentru permacultura. Permacultura se ocupa cu proiectarea unor "ecosisteme comestibile" din plante predominant perene care sa ofere o varietate de produse utile necesitand minimum de intretinere. http://en.wikipedia....ki/Permaculture

Edited by blimpyway, 16 June 2010 - 00:11.


#15
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 15th June 2010, 14:15, said:

Dar ce facem cu cei care vor sa vada capita in curte, chiar daca nu au animale?

Am vrut sa te las in pace cand ai pus pozele cu isprava ta de la mosie ... da' nu pot sa nu te intreb ... ce-ai avut cu iarba aia de'acolo ? ... ca nici pomisori si nici alte alea folositoare nu am vazut prin ea ... ai raso doar asa de plictiseala ?

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 16th June 2010, 22:38, said:

Am vrut sa te las in pace cand ai pus pozele cu isprava ta de la mosie ... da' nu pot sa nu te intreb ... ce-ai avut cu iarba aia de'acolo ? ... ca nici pomisori si nici alte alea folositoare nu am vazut prin ea ... ai raso doar asa de plictiseala ?
O sa incep sa povestesc la "Iarba dintre pomi" aventurile de la cosit si atunci, sper, o sa intelegi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate