Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

extractie dentara - posibil deschidere sinus

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ragdoll

ragdoll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2007
As avea nevoie de un sfat - joi am facut o extractie care a durat aproape 1 ora la primul molar dreapta, sus, molar care avea un granulom aparut dupa o infectie. Dupa extractie - am avut dureri, cum era de asteptat, combatute cu calmante pana in stadiul de suportabil. Intamplarea a facut ca ieri sa pot sta acasa si totul a fost bine pana dupa-amiaza cand am stat intr-o camera cu fereastra putin intredeschisa (in rest am tinut totul inchis fiindca mi s-a spus ca trebuie sa fiu atenta la curent). Au aparut rapid dureri si senzatia ca atunci cand respir mi se irita sinusul maxilar. Stiu ca e posibil sa fie paranoia dar cum as putea sa-mi dau seama daca a fost deschis sinusul maxilar din cauza extractiei?

#2
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008

View Postragdoll, on 5th June 2010, 08:00, said:

As avea nevoie de un sfat - joi am facut o extractie care a durat aproape 1 ora la primul molar dreapta, sus, molar care avea un granulom aparut dupa o infectie. Dupa extractie - am avut dureri, cum era de asteptat, combatute cu calmante pana in stadiul de suportabil. Intamplarea a facut ca ieri sa pot sta acasa si totul a fost bine pana dupa-amiaza cand am stat intr-o camera cu fereastra putin intredeschisa (in rest am tinut totul inchis fiindca mi s-a spus ca trebuie sa fiu atenta la curent). Au aparut rapid dureri si senzatia ca atunci cand respir mi se irita sinusul maxilar. Stiu ca e posibil sa fie paranoia dar cum as putea sa-mi dau seama daca a fost deschis sinusul maxilar din cauza extractiei?
Daca mai sangereaza cumva-si se vad bule de aer in sange(teoretic-mie nu m-i s-a intamplat pina acum la extractii).Ia preventiv ampicilina de 500 la 6 ore,cit mai repede.Nu sufla nasul(nara dreapta in special).Altfel,durerile sunt normale dupa extractii grele.Test pt.sinusita(daca n-ai avut antecedente?)stat in sezut si aplecat tare inainte(capul inainte si in jos)-vezi daca se simte o presiune in partea suspectata.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postragdoll, on 5th June 2010, 08:00, said:

As avea nevoie de un sfat - joi am facut o extractie care a durat aproape 1 ora la primul molar dreapta, sus, molar care avea un granulom aparut dupa o infectie. Dupa extractie - am avut dureri, cum era de asteptat, combatute cu calmante pana in stadiul de suportabil. Intamplarea a facut ca ieri sa pot sta acasa si totul a fost bine pana dupa-amiaza cand am stat intr-o camera cu fereastra putin intredeschisa (in rest am tinut totul inchis fiindca mi s-a spus ca trebuie sa fiu atenta la curent). Au aparut rapid dureri si senzatia ca atunci cand respir mi se irita sinusul maxilar. Stiu ca e posibil sa fie paranoia dar cum as putea sa-mi dau seama daca a fost deschis sinusul maxilar din cauza extractiei?
Din moment ce știi toate astea îți spun eu clar că-i paranoia! :P
Încearcă testul de mai sus și indicațiile spre liniștea ta. A suturat plaga sau nu?

#4
Manimal

Manimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.04.2005
chiar aseara mi-am extras un molar destul de cariat din partea de sus; s-a rupt in bucati si dentistul mi-a scos cate o radacina pe rand, la ultima radacina am simtit ca mi s-a deschis o cale noua de aer intre gura si nas, destul de nasoala senzatia, am fost de urgenta la facultatea de stomatologie unde mi-au reparat perforatia membranei cu destul de multe suturi. Acum sunt pe augmentin, metronidazol si arcoxia

am o intrebare pentru cei specializati, credeti ca e dovada de nepricepere din partea dentistului si ca putea evitata? sau pur si simplu se intampla oricui?

mai am cateva masele de plombat si ma gandesc sa schimb dentistul

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se putea întâmpla oricui. Bănuiesc că și-a dat seama de ce s-a întâmplat și el te-a trimis acolo. E ok acum, stai liniștit.

#6
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
E un accident. Accidente se pot intampla. Important este sa stii sa le gestionezi. Nu este normal ca te-a lasat cu sinusul deschis. Daca nu stie sa inchida un sinus, ar fi trebuit sa te duca de mana la Facultate. Sau : daca nu stie sa inchida un sinus, nu ar fi trebuit "sa se bage" la molari sinusali.

Partea buna este ca acum esti OK.

PS. Daca medicul care ti-a deschis sinusul ti-a spus asta, si te-a trimis urgent la Facultate, nu este de condamnat. Daca nu ti-a spus, si nu ti-a explicat riscul la care te expui, mergand acasa si nefacand nimic ... atunci atitudinea lui este "discutabila".

#7
Manimal

Manimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.04.2005
ce pot sa fac sa imi scada umflatura din obraz, nu se duce deloc, arat ca un hamster acum

#8
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Exista la Farmacii (poate) dar la magazinele de tehnica dentara in mod sigur, niste pungi speciale umplute cu un gel. Dupa ce le racesti in frigider, le tii pe obraz, pe tumefactie. Ajuta foarte mult la remiterea  tumefactiei.

Cred deasemenea ca esti si pe antibiotice de 1000 mg.

Eu am cateva pungi din astea in frigiderul cu sucuri al cabinetului  :naughty: si le dau pacientilor dupa interventii mai laborioase.

Le iau de la dentex.ro . La fiecare comanda de materiale, iau si cateva din astea. Nu strica la cabinet :D.

In spital, unde nu era loc de fite, recomandam pungi cu mazare congelata, tinute pe tumefactie. Si asta este o solutie dar nu atat de eleganta  :naughty:

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate