Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#73
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc. Pe hol dozele. In rest, ma gandesc bine ? O sa fac si un proiect de electrice peste cel de arhitectura, asta ca sa stim de avem de facut. La parter cred ca o sa fie mai interesant, cu intrerupatoare cap scara si alte smecherii pe care inca nu stiu sa le fac dar invatam.... :peacefingers:

O rugaminte. O schema/schita cu priza de pamant in fundatie se poate ?  :thumbup: Vreau sa fiu pregatit.  :naughty:

Edited by Inginerul_bv, 10 October 2010 - 09:17.


#74
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009

View PostInginerul_bv, on 10th October 2010, 09:15, said:

Multumesc. Pe hol dozele. In rest, ma gandesc bine ? O sa fac si un proiect de electrice peste cel de arhitectura, asta ca sa stim de avem de facut. La parter cred ca o sa fie mai interesant, cu intrerupatoare cap scara si alte smecherii pe care inca nu stiu sa le fac dar invatam.... :peacefingers:
O rugaminte. O schema/schita cu priza de pamant in fundatie se poate ?  :thumbup: Vreau sa fiu pregatit.  :naughty:
Dupa ce faci planul de electrice mai discutam pe el.Poti folosi cap cruce sau relee  pt diversele comenzi.
Pai da-mi planul fundatiei.Studiul geo il ai?Sau ce pamant este?

#75
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostInginerul_bv, on 10th October 2010, 09:53, said:

Multumesc de sfat, se pare ca nu e chiar prost terenul de fundare din cate inteleg eu din studiul geotehnic. L-am intrebat si pe inginerul de rezistenta si mi-a zis ca e foarte ok dupa ce-a citit studiul geo. Vor trebui latite putin fundatiile, cat, nu stie sa-mi spuna inca, foloseste un program care se cheama axis parca si furnizeaza toate informatiile necesare. In fine..... Cred ca voi inalta casa la +60 - +80 fata de cota actuala a drumului, urmand sa fac umplutura cu pamant si sa dau pante usoare spre vecini....

Luni trebuie sa ma duc la mediu sa-i scutur putin pentru ca au trecut si cele 15 zile de la data ultimului anunt, si-ar cam trebui sa-mi elibereze avizul.  :angry:

In alta ordine de idei, am primit oferta pentru constructia la rosu a intregii case dupa plansele postate aici, 40.000 de euro + sau - dupa elaborarea proiectului de rezistenta, detalii fundatii samd.


In cu totul alta ordine de idei, am facut cateva randari si daca-i fac niste ancadramente, un balcon pe partea stanga, o fereastra in forma de L in continuarea usii de la living, nu arata rau deloc, in viziunea mea cel putin. Din pacate am uitat randarile pe calculatorul de la servici....

De vreo doua zile caut informatii cu privire la incalzirea electrica activa cu unde infrarosii (infra heating, infrared heating, unde termice). Daca aveti pareri personale in legatura cu acest tip de incalzire......nu ezitati sa mi le aduceti la cunostinta.

Nu cred ca o sa tencuiesc peretii interiori decat in zonele sensibile, si-anume in bai si poate bucatarie, in rest placi gips-carton fixate cu adeziv si probabil suplimentar cu dibluri cu percutie.
Am fost alaltaieri la mediu si se pare ca s-a gresit certificatul de urbanism, trebuia PUZ pentru schimbarea destinatiei terenului :thumbdown: , fapt care mi-era cunoscut da' am zis ca nu-s io mai destept decat arhitectul primariei care a intocmit certificatul.

Nu are nimeni nimic de spus in legatura cu cele de mai sus ?

#76
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
2 randari. Din pacate fara geamuri in laterale si facute in graba mare dar ca idee....
[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/piese%20skoda/zi-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din pacate s-a gresit intr-adevar CU asa cum banuiam, s-a cerut in mod eronat PUD, de fapt trebuia cerut PUZ. Asta schimba putin datele problemei in sensul ca mai trebuie sa periez putin memoriul si sa rog un artihect sa intocmeasca un asa zis regulement. Pe de alta parte cei de la mediu imi accepta avizele date pentru PUD dar imi cer in schimb sa obtin si aviz sanitar ceea ce o sa ma mai intarzie putin....


Luni de dimineata o sa merg la primarie sa-mi corecteze in CU si sa-mi puna stampila dupa care ma duc sa depun pentru avizul sanitar  :thumbdown:

[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/piese%20skoda/zi-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Inginerul_bv, 17 October 2010 - 08:24.


#77
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sa inteleg ca e atat de urata casa incat nu merita nici un fel de comentariu ? :huh:

#78
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca ai intuit corect. Desi cuvantul "urat" e diferit pentru fiecare.
Nu zic ca-i urat, dar nu stiu ce-ai putea comenta la o fatada "cuminte".
Nu mi-ar placea sa-mi fii vecin. Probabil mi-as pune casa cu spatele la tine, daca ar fi alta mai frumoasa in zona.

Edited by Astrul, 20 October 2010 - 19:57.


#79
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View PostAstrul, on 20th October 2010, 20:57, said:

Nu zic ca-i urat, dar nu stiu ce-ai putea comenta la o fatada "cuminte".
dar de-ar fi sa o construiesti ...ce ti ar mai stecli ochii de bucurie  :naughty:
"cuminte" la vedere si "obraznica" la buzunar" ..secretul tineretii(constructiilor) vesnice  :peacefingers:

Edited by pivnitarul, 20 October 2010 - 20:23.


#80
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Aici ai dat-o-n rautate. Razboieste-te cu arhitectii nu cu mine.
La mine ai vazut ce-am de gand sa fac, asa ca nu fug de chestii grele.

#81
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Daca tie îți place e ok.mie nu imi place e prea cuminte cum s-a mai scris.Incearca alte culori la exterior mai joaca-te cu balcoanele,tigla poate iese mai diferit ca asa e cam lipsita de orice interes vizual.

#82
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Balcoanele alea iesite de-a-n... sunt criminale. Numai la noi in tara am vazut asemenea catastrofe de balcoane.
Am preluat ce-a fost mai bun de la Ceasca arhitectul.
Intrarea e... :thumbdown: si a mea de la bloc paca are ceva mai mult zvac. Iesi putin in afara, intra putin inauntru, fa o permutare ceva..

#83
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am intrat putin afara si-am iesit putin inauntru, m-am strofocat si cam asta e tot ce pot sa-mi permit. Dupa mine e mai ok asa. Voi ce ziceti ? :peacefingers:

[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/Casamea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



In alta ordine de idei mi s-a aprobat ieri si studiul de oportunitate pentru PUZ  :thumbup:

Edited by Inginerul_bv, 12 November 2010 - 22:10.


#84
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Hmm, daca tie iti place e ok, insa mie mi se pare un pic cam simpla. OK, inteleg, mergi pe unghiuri drepte pentru a limita costurile, dar chiar ai nevoie de balconul acela atat de lung si lipsit de personalitate (dpmdv)? Ce panorama ai din acel balcon? Camerele ce dau in balcon sunt dormitoare? Daca da, hmm, e mai util un balcon la un birou, nu la dormitoare, pentru ca... de cate ori urci in dormitor? O singura data pe zi, in mod normal, seara. In fine, se poate si mai des... :D
Dpmdv, arhitectura pe care ai ales-o isi poate gasi un sens doar daca privelistea din balcon e frumoasa, altfel e preferabila o terasa/veranda la parter. Geamurile de la etaj, in acest caz, ar fi prea mici... <_<

#85
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Camerele ce dau in balcon sunt dormitoare da. 

Pai  :rolleyes: din acel balcon se va vedea toata gradina (curtea), plus ca e orientat spre sud. Oricum are rol mai mult estetic, clar.



La niste ferestre mai mari ma gandeam si eu.

Cred ca e mai bine asa. :naughty:

[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/Casamea2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Inginerul_bv, 12 November 2010 - 22:53.


#86
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Nu, nu cred ca balconul e pentru privelistea... din curte, ma refeream la ce e... dincolo? Ai vreo vedere spre vreun munte, ceva?

Uite un site din care sa te inspiri - si nu doar tu, e pentru toata lumea.

#87
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

View PostInginerul_bv, on 10th October 2010, 08:53, said:

 Multumesc de sfat, se pare ca nu e chiar prost terenul de fundare din cate inteleg eu din studiul geotehnic. L-am intrebat si pe inginerul de rezistenta si mi-a zis ca e foarte ok dupa ce-a citit studiul geo. Vor trebui latite putin fundatiile, cat, nu stie sa-mi spuna inca, foloseste un program care se cheama axis parca si furnizeaza toate informatiile necesare. In fine..... Cred ca voi inalta casa la +60 - +80 fata de cota actuala a drumului, urmand sa fac umplutura cu pamant si sa dau pante usoare spre vecini....

Banuiesc ca te referi la studiul geotehnic al vecinului a carui casa se afla la 20m de terenul tau...si inginerul de rezistenta ar trebui sa se hotarasca: ori e bun terenul de fundare ori mareste fundatia.
Faptul ca faci elevatia de 80 cm fata de cota terenului natural si vrei sa mai aduci 20 cm de pamant e ok. Ce nu e ok: panta catre vecini. Mai bine dai panta catre strada.

View PostInginerul_bv, on 10th October 2010, 08:53, said:

Luni trebuie sa ma duc la mediu sa-i scutur putin pentru ca au trecut si cele 15 zile de la data ultimului anunt, si-ar cam trebui sa-mi elibereze avizul.  :angry:

Daca nu merge cu scuturatul incearca sa ii ungi. E posibil sa mearga mult mai usor.

View PostInginerul_bv, on 10th October 2010, 08:53, said:

In alta ordine de idei, am primit oferta pentru constructia la rosu a intregii case dupa plansele postate aici, 40.000 de euro + sau - dupa elaborarea proiectului de rezistenta, detalii fundatii samd.

Oferta e cu materialele lor? Nu e cam devreme sa se pronunte? Hmm...

Daca tot esti in cautare de echipa de ce nu procedezi un pic invers? Cauta o casa la rosu care iti place cum arata (betoane, zidarie...) vorbeste cu proprietarul si vezi ce iti spune despre cei care i-au ridicat casa. Eu unul asa am procedat in final si pana acum sunt multumit de decizie.

View PostInginerul_bv, on 10th October 2010, 08:53, said:

In cu totul alta ordine de idei, am facut cateva randari si daca-i fac niste ancadramente, un balcon pe partea stanga, o fereastra in forma de L in continuarea usii de la living, nu arata rau deloc, in viziunea mea cel putin. Din pacate am uitat randarile pe calculatorul de la servici....

Dai si arhitectului o tema daca nu esti 100% convins de ceea ce ai obtinut. Daca arhitectul iti propune o varianta care nu iti place poti oricand sa revii la varianta initiala. Ai la dispozitie 3 luni pentru a obtine forma finala.

#88
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009

View PostRocknroll, on 12th November 2010, 23:03, said:

Nu, nu cred ca balconul e pentru privelistea... din curte, ma refeream la ce e... dincolo? Ai vreo vedere spre vreun munte, ceva?

Uite un site din care sa te inspiri - si nu doar tu, e pentru toata lumea.


planuri obosite, tipic americane. multe usi si pereti, un labirint numit casa. uite aici ceva mai deosebit :

http://archinspire.com/,
http://www.homevaganza.com/,
http://news.architecture.sk/
http://www.greatbuil...les/modern.html
http://www.architect...n-architecture/

Edited by Alxdava, 13 November 2010 - 00:27.


#89
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostIftime, on 13th November 2010, 00:07, said:

1. Banuiesc ca te referi la studiul geotehnic al vecinului a carui casa se afla la 20m de terenul tau...si inginerul de rezistenta ar trebui sa se hotarasca: ori e bun terenul de fundare ori mareste fundatia.
Faptul ca faci elevatia de 80 cm fata de cota terenului natural si vrei sa mai aduci 20 cm de pamant e ok. Ce nu e ok: panta catre vecini. Mai bine dai panta catre strada.
2. Daca nu merge cu scuturatul incearca sa ii ungi. E posibil sa mearga mult mai usor.

3. Oferta e cu materialele lor? Nu e cam devreme sa se pronunte? Hmm...

Daca tot esti in cautare de echipa de ce nu procedezi un pic invers? Cauta o casa la rosu care iti place cum arata (betoane, zidarie...) vorbeste cu proprietarul si vezi ce iti spune despre cei care i-au ridicat casa. Eu unul asa am procedat in final si pana acum sunt multumit de decizie.


4. Dai si arhitectului o tema daca nu esti 100% convins de ceea ce ai obtinut. Daca arhitectul iti propune o varianta care nu iti place poti oricand sa revii la varianta initiala. Ai la dispozitie 3 luni pentru a obtine forma finala.

1. Nu cred sa fie mare diferenta intre terenul meu si al vecinului, daca nici la 200 de m, alt studiu facut de el nu difera de asta..


2. Nu ung nimic si n-am de gand. Stiu tot ce am de facut eu si tot ce au de facut ei. Nu ma grabesc, n-au cum sa-mi puna bete in roate. Incepand de ieri am si studiul de oportunitate aprobat, trebuie sa-mi dea avizul, n-au ce face  :thumbup:

3. 40.000 cu materialele lor da. Intre timp am mai sucit proiectul putin, am marit suprafata construita la sol si-am micsorat suprafata construita a mansardei renuntand la dormitorul de peste garaj. Se schimba putin datele problemei in sensul ca nu se mai toarna placa de beton peste garaj......

Nu zici rau deloc cu casa la rosu.......Problema este ca as avea nevoie de timp sa caut si bani de motorina  :confuzzled: Dar in esenta, nu zici rau deloc.  :peacefingers:

4. Lucrez in colaborare cu un arhitect, nu fac chiar de capul meu tot. Problema nu e ca nu stiu cum s-o fac frumoasa, spatioasa si utila, problema este cum s-o fac frumoasa, spatioasa utila dar mai ales ieftina







Multumesc colegilor pentru linkuri. Nu vreau sa par nerecunoscator, dar nu de inspiratie se pune problema. Imi plac acoperisurile tip terasa dar oricat de bune ar fi materialele pentru hidroizolatii, in timp tot vor pune probleme, plus de asta brasovul fiind o zona de munte, vreau sa-mi construiesc o casa specifica, cu alte cuvinte clasica, chiar daca sunt deja demodate aceste tipuri de case, si-au dovedit in timp durabilitatea....In acelasi timp, sincer nu prea agreez industrial look-ul, ma rog, nici nu se pune problema in cazul meu, dar multumesc pentru linkuri, voi arunca un ochi mai odihnit peste ele duminica.   :thumbup:

LE. Da, am o priveliste foarte frumoasa, se vede chiar si Tampa, sau ma rog, voi avea o priveliste foarte frumosa de pe balcon, de fapt de pe balcoane, pentru ca o sa mai fie un balcon catre vest (partea stanga a casei), cu o panorama si mai frumoasa.  :thumbup:

Edited by Inginerul_bv, 13 November 2010 - 02:07.


#90
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Eu unul nu mi-as face balcon la camere ci balconul sa aibe acces de pe hol comun. Din motive practice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate