Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...
 1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...
 UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera

ce acte sunt necesare la inregist...
 stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

• Grup: Senior Members
In sectiune zici ca se rastoarna.
Coboara si urca unele camere si acoperisul va da ceva mai frumos.
Fa niste retrageri/iesituri si iti da altceva, fara sa schimbi prea multe.

pivnitarul

pivnitarul

Member

• Grup: Members
mai tata , lasa gargara si pune mana pe pix !
ca trimite dwg , ca tre sa scartaie un pic radiera , ca ..ca .. nu fi lenes , ia si ajuta omul cu ceva ...daca tot te-ai bagat in seama :P

le : sau vrei sa starnesti lumea ca sa creasca un pic audienta si cascavalul pe statul de plata ?! parca asa citisem pe aici de la un user , ca cica moderatorii si-au cumparat jipane ,din bonusul obtinut de la sp  :bigwhitegrin:

Edited by pivnitarul, 25 September 2010 - 19:06.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Mi-e mai usor direct in dwg decat sa fac cu paint...mai ales ca omul lucra in autocad.

mcbos

mcbos

Active Member

Pentru aceasta casa cam cat vrei sa fie factura de incalzire in luna ianuarie de exemplu?

Inginerul_bv

Inginerul_bv

CNC programming Engineer

Eu as vrea sa fie 0 dar din pacate nu cred ca voi atinge performanta asta. Avand in vedere pufferul, panourile solare si centrala pe lemne sau pe peleti, estimez undeva in jurul a 300-400 de ron costurile cu incalzirea in luna ianuarie a anului 20XX.

mcbos

mcbos

Active Member

Asta la ce suprafata incalzita?
In proiectul tau aliniaza geamurile de la parter cu cele de la etaj pentru  design  fatada.

Inginerul_bv

Inginerul_bv

CNC programming Engineer

N-am calculat inca, deoarece nu sunt sigur ca este asta arhitectura finala a casei. Deocamdata, pana iese avizul de la mediu, pana depun la consiliu, pana se aproba PUD-ul, mai am timp sa ma gandesc si sa mai studiez proiectul.
Ferestrele, sunt aliniate in prezent, ceea ce am postat aici ca si plan de parter s-a mai modificat intre timp. Nu vreau sa plictisesc auditoriul cu zeci de variante pe care eu le incerc, asa ca o sa revin cu o varianta finala a proiectului.

Inginerul_bv

Inginerul_bv

CNC programming Engineer

Am trimis planurile in forma actuala pentru oferte de pret la un numar de 3 ingineri de rezistenta mai rasariti, ca ieftineala si lucru facut de mantuiala se gaseste. Prima oferta 850 euro, a doua 800 de euro, a treia 2 euro/mp construit adica 2x266=532 euro. Cum vi se par ? Mie mi se pare foarte mult, sunt convins ca gasesc si mai ieftin dar nu vreau bataie de joc, vreau detalii cat mai multe si sectiuni, extrase de armaturi, asta ca sa nu am vorbe la discutii cu constructorul de gen: n-am stiut, n-am avut, nu scria......

Edited by Inginerul_bv, 30 September 2010 - 10:04.

crib

crib

Member

View PostInginerul_bv, on 30th September 2010, 10:52, said:

Am trimis planurile in forma actuala pentru oferte de pret la un numar de 3 ingineri de rezistenta mai rasariti, ca ieftineala si lucru facut de mantuiala se gaseste. Prima oferta 850 euro, a doua 800 de euro, a treia 2 euro/mp construit adica 2x266=532 euro. Cum vi se par ? Mie mi se pare foarte mult, sunt convins ca gasesc si mai ieftin dar nu vreau bataie de joc, vreau detalii cat mai multe si sectiuni, extrase de armaturi, asta ca sa nu am vorbe la discutii cu constructorul de gen: n-am stiut, n-am avut, nu scria......
treaba e simpla un euro in plus la proiect poate insemna 10-20 euro in minus la structura pe mp, daca  intelegi ce zic , nu te zgirci la tarate , crede-ma stiu ce spun . acum un an ajunsese si pe la 4 euro un proiect,  vorbesc  de brasov
                                     succes

Inginerul_bv

Inginerul_bv

CNC programming Engineer

Te cred ca stii ce spui, stiu ca ai dreptate, tocmai de aceea am trimis doar catorva ingineri care stiu ca fac proiecte bune si chiar calculeaza structura nu o supradimensioneaza ca sa doarma ei linistiti si nu deseneaza doar niste linii peste planul de arhitectura si scriu pe plansa R-01. Pretul de 2 euro/mp l-am obtinut de la o doamna inginer, am vazut un proiect facut de ea si mi-a placut ce-am vazut acolo. Efectiv constructorul dorel nu are loc de intors si nu poate spune n-am stiut, nu scria......ii pot face o poza cu telefonul daca sunteti curiosi  :smoke:

Edited by Inginerul_bv, 30 September 2010 - 12:45.

reluportocaliu

reluportocaliu

Member

View PostInginerul_bv, on 30th September 2010, 13:45, said:

.....ii pot face o poza cu telefonul daca sunteti curiosi  :smoke:

Doamnei inginer?? Da, vrem, vrem! :)

Inginerul_bv

Inginerul_bv

CNC programming Engineer

Este cam in varsta doamna inginer, dar daca insisti..... :naughty:

In alta ordine de idei, am facut si studiul geotehnic, practic m-am dus la un vecin care are casa la 20 m de terenul meu si l-am intrebat cine i-a facut studiul geotehnic, casa construita anul trecut, mi-a dat dat numarul de telefon al inginerului geotehnist, l-am sunat, i-am explicat ca sunt vecin cu X, i-am spus ca nu vreau sa se deranjeze sa vina sa mai sape si la mine si vreau doar sa schimbe beneficiarul si sa-l mai scoata inca odata la imprimanta. Omu' a inteles despre ce e vorba si mi-a zis 250 de lei distractia. I-am dus copii dupa ridicare, extras, CU si incadrare in zona si in 2 ore m-a sunat ca e gata.  :thumbup:

Se pare ca terenul este putin argilos din ceea ce-am citit eu acolo si am si priceput ca de citit am citit tot, in consecinta fundatiile vor trebui sa fie putin mai late din pacate.... :confuzzled:

Alxdava

Alxdava

Senior Member

salut!

scuze ca intervin, dar nu stiu ce-i cu moda asta de a baga garajul in casa!!!

de ce nu faci casa separat, apoi atasezi garajul, care, datorita inaltimii mici ar putea avea o fundatie foarte mica, sau doar fundatie izolata. de asemenea garajul ar putea avea structura de lemn mult mai ieftina (nu mai spun de un container care poate fi o solutie buna).

garajul in casa este o sursa de zgomot, miros(in caz ca motorul functioneaza mai mult de 1 minut) si nu mai spun de frig datorita etansarii slabe a usilor de garaj.
intr-adevar aceste solutii dau bine la americani in California si Florida, dar in rest, daca va uitati pe ceva planuri de case de afara, garajul este o anexa, alipita casei, dar anexa.

sper ca nu-i cu suparare, dar vad ca inca mai poti revizui planurile(in caz ca doresti, bine-nteles)

View PostInginerul_bv, on 1st October 2010, 07:47, said:

Se pare ca terenul este putin argilos din ceea ce-am citit eu acolo si am si priceput ca de citit am citit tot, in consecinta fundatiile vor trebui sa fie putin mai late din pacate.... :confuzzled:

adica vei avea o talpa mai lata :)!!! asta nu este o problema majora, mai ales ca dimesiunile vor creste cu 10-20 cm(costuri cu 5% mai mari la fundatie). imi este greu sa cred ca vei avea o latime  talpei marita cu 50 cm.

Edited by Alxdava, 01 October 2010 - 07:55.

Inginerul_bv

Inginerul_bv

CNC programming Engineer

Nu-i cu suparare, tocmai din acest motiv le-am postat aici, in nici un caz ca sa ma dau mare  :thumbup:  :harhar:  
Problema ar fi ca eu imi doresc sa pot lucra la masina indiferent de anotimp, am prevazut si canal, as vrea sa pot incalzi garajul la nevoie, fapt ce va fi posibil datorita faptului ca este inglobat in casa si spatiul in care va fi montata centrala este adiacent garajului. La nevoie, vreau sa scot masina afara si sa am la dispozitie intreg spatiul pentru atelier. Am deja o gramada de scule, imi place sa fac foarte multe singur, nu prea agreez mesterii, asa ca in garaj ma gandeam sa pun un banc de lucru cu menghina, dulap de scule, rafturi pe ambele parti pentru diverse, vreau sa-mi cumpar compresor, etc. etc.
Ma gandeam la o usa de garaj izolata termic, sectionala Hor$%^n, care este si la promotie acuma si chiar ma gandeam zilele astea sa o si cumpar de pe-acum  :blink:
Practic masina nu cred ca va sta in garaj pentru ca nu-i face bine. Vreau sa construiesc in fata casei o copertina ce va sprijini pe 6 popi din lemn, copertina pe care vreau sa montez si panourile solare....
O sa fac o lista de cantitati de lucrari si daca nu ma incadrez in buget, voi fi practic nevoit sa renunt la garaj pentru moment si la dormitorul de deasupra garajului, daca nu cumva va trebui chiar sa renunt la mai mult sau sa restrang mai mult spatiile. Astept azi o oferta de construire la rosu cu materiale incluse de la un constructor, desi nu stiu ce oferta poate el sa faca fara planse de rezistenta, dar a insistat.......Sa vedem ce oferta face.....

Edited by Inginerul_bv, 01 October 2010 - 08:51.

Alxdava

Alxdava

Senior Member

nu merita acest garaj datorita faptului ca vei cheltui o gramada de bani pe fundatii, pereti, izolatii la pereti si tavan etc. poti face acel garaj lipit de casa(sau foarte aproape) si o usa pe unde sa intri in casa. dar nu pune deasupra dormitoare si alte cele.

casa izoleaz-o foarte bine iar garajul fa-l din ce vrei.

daca vei calcula cheltuielile pentru acest garaj, vei observa ca mai bine tii masina afara, iar peste 5 ani iti cumperi alta. oricum ai face, toata distractia ta nu va fi mai mica de 12.000 euro : beton, zidarie, finisaje, pardoseli, iluminat, ferestre, caldura irosita etc.

alt sfat : renunta la orice incapere inutila. nu-ti irosi banii pe dormitoare pe care nimeni sa nu le foloseasca, sau foarte rar. nu investi banii in birouri(decat daca lucrezi cel putin 2 ore pe zi acasa). in living poti face ca un clot sa fie o blibioteca alturi cu o masa de calculator.

sfat : adauga la casa ta numai ce-ti lipseste din actuala casa.

uite un link deosebit de interesant (cel putin pentru mine): http://www.construct...lor ieftine.htm

Edited by Alxdava, 01 October 2010 - 14:15.

vimp

vimp

Senior Member

Daca ai lut moale recomand alei late si rigole sa duci apa deprte de casa. Lutul ud este un bun conductor termic (si electric :) ).

Inginerul_bv

Inginerul_bv

CNC programming Engineer

Multumesc de sfat, se pare ca nu e chiar prost terenul de fundare din cate inteleg eu din studiul geotehnic. L-am intrebat si pe inginerul de rezistenta si mi-a zis ca e foarte ok dupa ce-a citit studiul geo. Vor trebui latite putin fundatiile, cat, nu stie sa-mi spuna inca, foloseste un program care se cheama axis parca si furnizeaza toate informatiile necesare. In fine..... Cred ca voi inalta casa la +60 - +80 fata de cota actuala a drumului, urmand sa fac umplutura cu pamant si sa dau pante usoare spre vecini....

Luni trebuie sa ma duc la mediu sa-i scutur putin pentru ca au trecut si cele 15 zile de la data ultimului anunt, si-ar cam trebui sa-mi elibereze avizul.  :angry:

In alta ordine de idei, am primit oferta pentru constructia la rosu a intregii case dupa plansele postate aici, 40.000 de euro + sau - dupa elaborarea proiectului de rezistenta, detalii fundatii samd. 

In cu totul alta ordine de idei, am facut cateva randari si daca-i fac niste ancadramente, un balcon pe partea stanga, o fereastra in forma de L in continuarea usii de la living, nu arata rau deloc, in viziunea mea cel putin. Din pacate am uitat randarile pe calculatorul de la servici.... 

De vreo doua zile caut informatii cu privire la incalzirea electrica activa cu unde infrarosii (infra heating, infrared heating, unde termice). Daca aveti pareri personale in legatura cu acest tip de incalzire......nu ezitati sa mi le aduceti la cunostinta.

Poate pun oistea inaintea cailor dar ma gandeam acum, nu cred ca o sa tencuiesc peretii interiori decat in zonele sensibile, si-anume in bai si poate bucatarie, in rest placi gips-carton fixate cu adeziv si probabil suplimentar cu dibluri cu percutie, fapt ce ma gandesc eu ca-mi va permite sa montez doze de aparat cat mai multe pe care sa le ascund in spatele acestor placi dar pe care sa le scot la iveala si sa montez prizele doar la nevoie pentru ca nu sunt convins ca mobilarea va ramane asa cum este in proiect. Ma gandeam la cel putin o doza pe fiecare perete in care sa ajunga cablurile electrice 3x2,5, cablu UTP si coaxial. Dozele de legatura ma gandeam sa le montez in tavan, urmand ca tavanele sa fie tot placate cu placi gips-carton pe schelet din profile metalice. Ma gandeam de asemenea ca ar fi bine sa montez cate un tablou general pe fiecare nivel in care sa cuplez incaperile cel mult cate doua, baile si bucataria separate. Ma gandesc bine ?
Mentionez ca instalatia electrica va fi realizata de mine si cumnatul meu care este electrician de meserie dar in prezent are alta ocupatie si a cam uitat din cunostinte....

Edited by Inginerul_bv, 10 October 2010 - 09:01.

anaki

anaki

IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

• Grup: Moderators

View PostInginerul_bv, on 10th October 2010, 08:53, said:

Ma gandeam la cel putin o doza pe fiecare perete in care sa ajunga cablurile electrice 3x2,5, cablu UTP si coaxial. Dozele de legatura ma gandeam sa le montez in tavan, urmand ca tavanele sa fie tot placate cu placi gips-carton pe schelet din profile metalice. Ma gandeam de asemenea ca ar fi bine sa montez cate un tablou general pe fiecare nivel in care sa cuplez incaperile cel mult cate doua, baile si bucataria separate. Ma gandesc bine ?
Mentionez ca instalatia electrica va fi realizata de mine si cumnatul meu care este electrician de meserie dar in prezent are alta ocupatie si a cam uitat din cunostinte....
Dozele de legatura nu le monta in camere si cu atat mai putin in tavan,ci amplaseaza-le pe holurile de pe fiecare nivel.
Este bine sa pui cate un tablou pe nivel,dar impartirea circuitelor trebie sa o faci in functie de puterea consumatorilor,destinatia lor,(de exemplu nu poti pune circuitul pt calculator, tv,cu aerul conditionat)
In bucatarie sa ai 3,4 circuite,apropo ce putere electrica ai pt casa?

Edited by anaki, 10 October 2010 - 09:12.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate