Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#37
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Este chiar suspect de ieftin ...
Cred ca de aici vine toata neincrederea.

#38
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am renuntat la ei pentru ca n-au fost in stare sa-mi arate o constructie facuta de ei la "rosu", pentru ca acolo se vede calitatea lucrarilor. Am vazut in schimb o echipa de conationali de etnie maghiara care m-au impresionat. Seriozitate si dedicare maxima am vazut la ei, chiar dragoste pentru un lucru facut bine. Am discutat cu ei, urmeaza sa le arat planurile finale impreuna cu cele de rezistenta si sa discutam la pret.
Intre timp, am depus si chiar si ridicat avizul de SGA Brasov. O prostie daca ma intrebati pe mine, mai ales anunturile din ziar si afisarea anunturilor la avizierul primariei  :huh: ,  dar......nu-mi dadeau cei de la mediu avizul fara cel de SGA.
Am reusit si-am depus si la Mediu, am dat si anuntul in ziar, urmatorul apare luni, dupa care 15 zile mai am de asteptat si ridic si avizul de Mediu, dupa care depun in sfarsit la Consiliul local PUD-ul pentru aprobare.
Nu stiu de ce se mira autoritatile ca se construieste foarte mult fara autorizatie cand ei de fapt nu fac nimic, ba chiar complica cat se poate de mult birocratia si ajunge sa dureze mai mult autorizarea unei constructii decat constructia ei propriu-zisa.

#39
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 Inginerul_bv, on 17th September 2010, 14:37, said:

Nu stiu de ce se mira autoritatile ca se construieste foarte mult fara autorizatie cand ei de fapt nu fac nimic, ba chiar complica cat se poate de mult birocratia si ajunge sa dureze mai mult autorizarea unei constructii decat constructia ei propriu-zisa.

E foarte simplu : daca autoritatile nu ar complica excesiv toate lucrurile (si ar merge ca unse) cine le-ar mai "descurca" contra unei "atentii" mai mari sau mai mici ? Salariile sunt mici in administratie... Trebuie sa traiasca si ei. Deci, daca te cheama de zece ori ca sa-ti puna o stampila, deja trebuie sa te gandesti la o alta abordare.  :peacefingers:

#40
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Deocamdata astept, sunt obligati sa-mi dea raspuns in 30 de zile. :)
Supun atentiei dumneavoastra planul mansardei aproape de forma lui finala sper.
[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/planmansarda.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Supun atentie dumneavoastra, de asemenea o sectiune prin garaj pe care am desenat-o in ultima ora ca sa vad cam cum stau cu spatiul la mansarda. Pareri ? Cineva ?  :naughty:  

Am uitat sa cotez cat de cat sectiunea fapt pentru care imi cer scuze, asadar inaltimea libera a mansardei in zona dormitorului este de 2,55, inaltimea libera a garajului este 2,95, din cauza faptului ca nivelul pardoselii finite a garajului este cu 45 de cm mai jos decat cota 0,00 a parterului. In zona baii, de la mansarda, cea mai mica inaltime, respectiv sub sarpanta este de ~1,80.

Inaltimea la coama este de ~7,50 m.

As aprecia orice fel de pareri si sfaturi in legatura cu ultimele doua posturi. Multumesc.  



[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/Sectiune.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Inginerul_bv, 21 September 2010 - 21:16.


#42
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 Inginerul_bv, on 21st September 2010, 21:55, said:

As aprecia orice fel de pareri si sfaturi in legatura cu ultimele doua posturi.

- fereastra mai mare la dormitorul fara balcon
- fereastra la baia de la dormitorul matrimonial ...in zona chiuvetei
ca o concluzie : ti-ai tras casa inginereasca  :naughty: ...in rest spor la treaba !

#43
nutadaniel

nutadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2006
- la mansarda : o baie mai mare cam de 8 mp iar cealalta sa fie de servici de 3.5 mp

- ai 5 dormitoare .. nu e prea mult ?

- singura problema la izolatie o sa o ai la terase

#44
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ma gandeam totusi sa suprapun peretele dintre bai peste cel de la parter dar avand in vedere ca este un perete subtire cred ca merge si decalat. O sa ma consult cu inginerul de rezistenta. Cred ca e o idee buna asta cu marirea baii principale de la mansarda.

Am 5 dormitoare intr-adevar, cel putin in actuala faza a proiectului. Intentionez totusi sa termoizolez pe interior peretele din axul 4, dormitorul matrimonial sa-l desfiintez si acolo sa ramana o camera neterminata, care va avea totusi turnata sapa si va avea ferestree dar va fi nelocuita. Imi  vor ramane 4 dormitoare dar n-am ce sa fac, am tot sucit-o, am tot invartit-o......decat 2 imense la mansarda mai bine 3 cu suprafete de bun simt, avantajul fiind ca cele doua de 13 mp au fiecare dressing, iar cel de-al treilea, cel fara balcon, avand o suprafata mai mare va putea suporta volumul unui dulap.

Balcoanele sunt acoperite, ambele. Cel din dreapta cu siguranta nu va avea de suferit din cauza precipitatiilor, cel mare va fi hidroizolat corespunzator, chiar daca streasina va depasi cu 30-40 de cm latimea lui.




 pivnitarul, on 22nd September 2010, 13:00, said:

- fereastra mai mare la dormitorul fara balcon
- fereastra la baia de la dormitorul matrimonial ...in zona chiuvetei
ca o concluzie : ti-ai tras casa inginereasca  :naughty: ...in rest spor la treaba !

Fereastra mai mare ma gandeam si eu, in acelasi timp trebuie cumva sa armonizez si acea fatada pe care inca o studiez. Cred ca voi mai adauga o fereastra, dar aceea va ramane la latimea din plan pentru suprapunere cu usa de la parter.


Buna idee cu fereastra in zona chiuvetei. S-a notat. 

Imi dau seama ca nu e cine stie ce din punct de vedere arhitectural. Nici nu are cum sa fie pentru ca am avut in vedere o orientare cat mai buna fata de punctele cardinale si implicit fata de gradina care va rezulta in fata casei. M-am gandit mai mult cum s-o fac cat mai functionala si cat mai adecvata nevoilor familiei mele. Cu toate astea, depaseste nevoile noastre dar m-am gandit ca devreme ce foarte multa lume ajunge sa-si faca extinderi si mansardari la locuinte existente, eu s-o fac mare din prima  :thumbup:

#45
nutadaniel

nutadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2006
Ar fi util un plan de situatie, nu neaparat pentru punctele cardinale.
Cu izolatia de la acoperis ar trebui sa cobori pe tavan ca sa nu incalzesti inutil podul.
In ce program e facuta casa ?

Edited by nutadaniel, 23 September 2010 - 08:44.


#46
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
In AutoCAD lucrez. Asa am de gand, sa fac termoizolarea cu vata minerala in planul grinzilor care vor sustine tavanul.
Inca nu e gata planul de situatie, am atasat un plan de reglementari edilitare care l-am facut in cadrul PUD.

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 23 September 2010 - 10:21.


#47
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
3D

[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/2-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
de gustibus..

#49
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
De gustibus non est disputandum, da' atunci da-mi si mie o idee de cum s-o fac frumoasa. Cam asta astept.

#50
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Trimite-mi pe pm dwg-ul daca lucri in autocad.

#51
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
eu as scoate partea de casa de sub lucarna in exterior.
o casa in 4 colturi nu are cum sa arate interesant/frumoasa, mai ales daca are si acoperisul in 2 ape.

#52
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Si eu as scoate bucataria in afara, da' problema e ca deja e prea mare, 133+133=266 mp. O mai agrementam pe-asta, n-avem ce face. Idei ?

#53
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
fa ca in armata, cand se retrage tot plutonul si ramane unul cu un pas inainte.
retrage ceva, atunci, concomitent cu o mica avansare a bucatariei
daca pentru fiecare faci miscarea de 80 de cm, iti iese o diferenta de 1,5 m.

Edited by casuta_papusilor, 25 September 2010 - 15:32.


#54
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
prea multe dormitoare , iar daca tot sunt macar sa fie mai micute si pentru copii
intrarea nu o face prea dreapta , adica sa fie un pic acoperita ..cu ceva
living-bucatarie prea mare spatiul
dormitorul matrimonial prea mare

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate