Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#19
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
Buun.. asta-m place,ai evitat dormitorul la nord.Cat iti mai ramane pe lateral pana la garduri ?
O alta chestie : in camera tehnica te-ai gandit sa pui o chiuveta ,vazand ca-ti place mecanica ,ca sa nu pui mana pe clante in casa ca se supara sefa'

#20
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Va fi si o chiuveta, maine ma duc sa discut cu instalatorul sa vedem cum dispunem centrala termica, pufferul, daca ajunge spatiul alocat......sa facem un calcul pentru incalzire in pardoseala. Daca raman pe varianta incalzire in pardoseala, trebuie prevazut si asta in proiect, daca nu, sa vedem cum putem amplasa caloriferele, traseele pentru tevi......sa vad daca mai trebuie modificat ceva, ca si arhitectura, dupa care trecem mai departe.  :punk:

#21
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
am vazut ca te-a intrebat si Petre, pe ce structura  de constructie mergi: lemn, caramida, amvic ,bca?
Ups..ai scris deja..

Edited by nt15bax, 31 May 2010 - 22:44.


#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
brasov=rece=picioare reci
doctorul zice-picioare calde si capul rece
deci
baga in pardoseala caldura

#23
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am gasit un constructor care detine firma de constructii si dupa vreo 20 de minute de discutii pe baza planurilor si a unei sectiuni facute de mine pe genunchi mi-a facut o oferta de manopera de 7.000 de euro, suma usor negociabila in conditiile unei suprafete desfasurate de 264 mp (parter + mansarda). Pretul este pentru manopera la rosu, inclusiv sarpanta acoperita cu tigla ceramica. Se face contract, iar daca doresc neaparat si factura cu TVA-ul inclus in cei 7.000 de euro. Ce parere aveti ? E mult, e putin ?

#24
micul_constructor

micul_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.06.2010

 Inginerul_bv, on 1st June 2010, 15:17, said:

Am gasit un constructor care detine firma de constructii si dupa vreo 20 de minute de discutii pe baza planurilor si a unei sectiuni facute de mine pe genunchi mi-a facut o oferta de manopera de 7.000 de euro, suma usor negociabila in conditiile unei suprafete desfasurate de 264 mp (parter + mansarda). Pretul este pentru manopera la rosu, inclusiv sarpanta acoperita cu tigla ceramica. Se face contract, iar daca doresc neaparat si factura cu TVA-ul inclus in cei 7.000 de euro. Ce parere aveti ? E mult, e putin ?

Depinde cat de priceput este constructorul, preturile sunt in cadere.

Edited by micul_constructor, 01 June 2010 - 14:22.


#25
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 Inginerul_bv, on 1st June 2010, 15:17, said:

Pretul este pentru manopera la rosu, inclusiv sarpanta acoperita cu tigla ceramica. .....7.000 de euro....... Ce parere aveti ? E mult, e putin ?
pe langa ofertele pe care le-am primit eu pretul este ok!
Sa te asiguri ca iti construieste casa bine, in banii astia. Ai vazut ceva constructii facute de ei?

#26
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Inca nu dar din spusele patronului, au construit 2 case in aceeasi localitate. Ma duc prima oara sa le vad, mai apoi o sa discut cu proprietarii. Tot azi am mai aflat despre o echipa din covasna sau harghita, nu am reusit inca sa-i contactez, dar am vazut 3 case facute de ei, prima dintre ele deja terminata si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult ce-am vazut. Va tin la curent.

#27
johnpescar

johnpescar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.12.2009
Este buna o factura cu tva daca ai firma tu sau alcineva,oricum daca nu emite factura intreba-l cum se imparte tva-ul fara factura. ;)

#28
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
incearca sa nu vezi case finisate. Finisajele pot ascunde multe defecte. daca vrei sa vezi o casa finisata, asigura-te ca are cel putin 5 ani vechime de la finisare.

Cel mai indicat e sa vezi case la rosu. Acolo vezi structura!!!! baza constructiei!!!

 johnpescar, on 4th June 2010, 14:45, said:

Este buna o factura cu tva daca ai firma tu sau alcineva,

e valabil in conditiile in care iti treci casa pe firma, ceea ce e o prostie. Altfel nu pot deconta caramida etc.... pe firma, hai sa fim seriosi.

#29
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 MirelaLucia, on 4th June 2010, 15:11, said:

e valabil in conditiile in care iti treci casa pe firma, ceea ce e o prostie. Altfel nu pot deconta caramida etc.... pe firma, hai sa fim seriosi.
se cheama recompartimentari birouri, sau spatii tehnice, dar incepand cu 2010 nu mai sunt deductibile fiscal decat reparatiile curente, restul sunt impozabile, le deduci doar din casa insa platesti taxe pentru ele, ca la bonurile de benzina de anul asta, sau la bonurile fiscale in general...

#30
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am renuntat la firma de constructii, am gasit o echipa de constructori maghiari, foarte seriosi si dornici de a face treaba buna. Am urmarit contructia altei case de la zero facuta de ei si-mi place foarte mult ce-au facut acolo. In septembrie o sa torn si eu fundatia. Deocamdata am finisat cat de cat planurile, saptamana asta o le termin. Fatada principala va arata ca mai jos. Pareri ?

[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/fatadacasa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/plancasa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mda. Multumesc pentru sfaturi....
Din pacate am ajuns la mediu cu avizarea, si desi prin certificat nu mi s-a cerut aviz de SGA, totusi cei de la mediu cer SGA  :angry:
Ca cica asa e legea dom'le. Sa te jupoaie statu' asta pana nu mai poate. Asa ca am dat anunturile in ziar dupa cum spune legea si sper ca lunea viitoare sa ridic avizul SGA dupa care sa pot in sfarsit sa depun la mediu.
Nu cred ca mai construiesc nimic anul asta, vad ca vremea devine din ce in ce mai mai rece, dar sper ca macar pana in februarie sa am autorizatia de construire in mana.

#32
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 Inginerul_bv, on 6th September 2010, 21:50, said:

Mda. Multumesc pentru sfaturi....
pai nu-i prea mult de spus la planul ala. pare destul de bun.
la fatada nici atat nu-i de comentat.
poate doar chiuveta si aragazul, in bucatarie, nu fac casa buna cu fereastra aia asa mare langa ele, dar altfel nu-s bube.
e un proiect destul de judicios si corect.
nu stiu daca asta asteptai, dar uite, ai macar un fidbeac si cu + uri si cu - uri.

Edited by casuta_papusilor, 06 September 2010 - 21:02.


#33
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
la ce vremuri traim cum spui ca esti inginer auto eu cred ca și la anul de craciun daca esti cu casa gata tot e bine.
Spor cu aprobarile.

#34
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc. Cam asta asteptam, un feedback :) Chiuveta si aragazul nu sunt chiar batute in cuie acolo, doar ca idee de mobilare. Cand e gata casa o sa mai vedem cum le aranjam in blat pe toate :)  Ma refeream asa, ca si structura daca e mare, e mica, e imensa zic unii prieteni de-ai mei.......M-am consultat si cu arhitecta cu care am lucrat si i-a placut ceea ce am desenat eu acolo....


Adevarul e ca la mansarda imi ies 3 dormitoare imense, chiar daca le dotez pe doua din ele cu dressing si baie proprie tot ajung la suprafete de peste 20 mp :( In mod sigur e frumos sa ai asa niste suprafete mari dar ma gandesc totusi ca sunt foarte greu de incalzit.

Edited by Inginerul_bv, 12 September 2010 - 09:10.


#35
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008

 Inginerul_bv, on 12th September 2010, 11:09, said:

Multumesc. Cam asta asteptam, un feedback :) Chiuveta si aragazul nu sunt chiar batute in cuie acolo, doar ca idee de mobilare. Cand e gata casa o sa mai vedem cum le aranjam in blat pe toate :)  Ma refeream asa, ca si structura daca e mare, e mica, e imensa zic unii prieteni de-ai mei.......M-am consultat si cu arhitecta cu care am lucrat si i-a placut ceea ce am desenat eu acolo....


Adevarul e ca la mansarda imi ies 3 dormitoare imense, chiar daca le dotez pe doua din ele cu dressing si baie proprie tot ajung la suprafete de peste 20 mp :( In mod sigur e frumos sa ai asa niste suprafete mari dar ma gandesc totusi ca sunt foarte greu de incalzit.

Mestere, stii cum e cu "e imensa, zic unii prieteni de-ai mei"? E bine ..... in ambele sensuri   :hypocrite:

PS: Nu mai pune 100% importanta pe ce spun oamenii de langa tine, pentru ca in final tu vei locui in acea casa. Daca esti multumit de ea, te vei descurca sa o intretii ....

#36
erv-1965

erv-1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2009

 Inginerul_bv, on 1st June 2010, 15:17, said:

Am gasit un constructor care detine firma de constructii si dupa vreo 20 de minute de discutii pe baza planurilor si a unei sectiuni facute de mine pe genunchi mi-a facut o oferta de manopera de 7.000 de euro, suma usor negociabila in conditiile unei suprafete desfasurate de 264 mp (parter + mansarda). Pretul este pentru manopera la rosu, inclusiv sarpanta acoperita cu tigla ceramica. Se face contract, iar daca doresc neaparat si factura cu TVA-ul inclus in cei 7.000 de euro. Ce parere aveti ? E mult, e putin ?

Eu cred ca nu era mult deloc ! 26 euro/ mp la rosu-i aproape gratis! De ce ai renuntat la ei?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate