Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#559
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am vorbit azi cu electricianul care se va ocupa de instalatia electrica a casei si pentru impamantarea in fundatie mi-a zis ca va folosi teava galvanizata de 1,5 toli, 6 bucati x 1,5 m. Distanta de amplasare, 1,5 m intre electrozi. Platbanda 25x3 galvanizata si smoala peste suduri. Pentru curenti, 3 tuburi de copex de 32mm cu fir. Pareri ?  :huh:

#560
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 Inginerul_bv, on 20th March 2011, 15:36, said:

Pareri ?  :huh:


1 mai usor bati tarusii speciali pentru impamantare in pamant (nu sunt asa scumpi si au si gaurile pentru prinderea platbandei gata facute )
2 pe astia ii bati peimetral pe fundul santurilor de fundare
3 ii unesti cu platbanda perimetral pe tot santul exterior (mie mi-au trebuit in jur de 50 m liniari ), prinsa cu suruburi de tarusi si inatrita cu sudura , peste care dai cu smoala cat e calda sudura
4 platbanda e bine sa fie in contact cu fierul armaturii fundatiei
5 iesi pe exteriorul fundatiei cu 2 platbande legate de tot acaretul din care una unde vei avea cutia de separatie
...si gata impamantarea .....
ps : asa am fost sfatuit si eu la randul meu  :peacefingers:
ps 2 daca vrei caut si postez poze cu impamantarea mea

Edited by alibabu, 20 March 2011 - 16:06.


#561
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Vreau da  :thumbup:

#562
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 Inginerul_bv, on 20th March 2011, 17:21, said:

Vreau da  :thumbup:

uite :

Attached Files


Edited by alibabu, 20 March 2011 - 17:36.


#563
2-douazeci

2-douazeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.06.2009
Vecine,azi neavand ce face.am batut putin drumul prin comuna si am mers de la parc spre terenul tau,mi s-au parut mai mult de 200 metri!Nu te supara ,deloc releul din apropiere!?Apropo...cat a fost pretul pe mp?Spor la lucru in continuare! :)

#564
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sincer, nu stiu daca sunt mai mult sau mai putin de 200 m, nici nu ma prea intereseaza. Clar n-o sa ma duc prea des pe-acolo, o sa am in curte propriul meu parc :thumbup: . Despre ce releu zici ? Ala de telefonie mobila de pe turnul de apa ? In ce sens sa ma supere ?Terenul l-am cumparat de mult timp, prin 2004-2005 nu mai stiu exact, deci nu prea are relevanta pretul. Chiar si acum pe timp de criza, in zona este mai mare pretul/mp.

#565
2-douazeci

2-douazeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.06.2009
Da...e vorba de releul GSM!Si totusi...cam cat ai dat pe mp,acum preturile s-au cam intors in timp!Spune-mi pe pm daca nu poti pe forum!Nu te mai sacai...!Multam!

#566
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 2-douazeci, on 20th March 2011, 18:06, said:

Da...e vorba de releul GSM!Si totusi...cam cat ai dat pe mp,acum preturile s-au cam intors in timp!Spune-mi pe pm daca nu poti pe forum!Nu te mai sacai...!Multam!

Preturile s-au intors cu 5 ani in urma, la cele din 2006, nu mai mult. Si nu peste tot...

#567
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
@alibabu. De ce 2 platbande ? E mai bine sa ma duc perimetral cu platbanda si electrozii ? Anaki mi-a zis ca ma pot folosi de schita ta. Ce grosime are platbanda care ai pus-o tu ?

#568
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 Inginerul_bv, on 20th March 2011, 19:37, said:

@alibabu. De ce 2 platbande ? E mai bine sa ma duc perimetral cu platbanda si electrozii ? Anaki mi-a zis ca ma pot folosi de schita ta. Ce grosime are platbanda care ai pus-o tu ?

de ce doua platbande iesite afara ?
nu stiam la momentul ala ce solutie voi adopta pentru paratrasnet ....(nici acum nu stiu :) ) asa ca am vrut sa am o rezerva

platbanda 40x3 daca nu ma insel .....

#569
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mie mi-a zis electricianu' azi ca nu ne legam cu paratraznetu' de aceeasi impamantare ca nu e bine, si ca o facem separat dupa ce e gata la rosu casa.
In alta ordine de idei, am reusit azi si-am centralizat cantitatile de fier necesare. Totalul ar fi de 5399 kg, fara plasele pentru placa de la parter si terase. In alta ordine de idei, nu gasesc STNB fi 3/150/150, gasesc doar fi4/100/100. Ma gandesc ca e mai buna clar da' atarna mai mult la cantar  <_< Stie cineva daca se mai gaseste plasa sudata cu ochiuri de 150 ? Astia de unde iau eu fierul m-au aburit ca nu se mai fabrica.

Edited by Inginerul_bv, 21 March 2011 - 20:08.


#570
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,298
  • Înscris: 17.03.2009

 Inginerul_bv, on 21st March 2011, 20:07, said:

Mie mi-a zis electricianu' azi ca nu ne legam cu paratraznetu' de aceeasi impamantare ca nu e bine, si ca o facem separat dupa ce e gata la rosu casa.
Pune-l sa citeasca si I20:
D. Prize de p amânt
2.3.81. Din punct de vedere al protectiei împotriva trasnetului, se recomanda realizarea unei prize de pamânt
unice-comuna pentru IPT, instalatia electric a, instalatia de telecomunicatii si înglobarea ei în structura
constructiei. Daca prizele de pamânt ale acestor instalatii sunt separate, ele trebuie interconectate.

Edited by anaki, 21 March 2011 - 20:23.


#571
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Parerea mea e ca e mai bine sa legi si impamantarea si paratraznetul acum.
Tot sapi santurile pentru fundatie.
Nu e greu sa bati in santuri tarusii, sa ii legi cu platbanda si sa lasi doua "limbi" afara: una in locul in care va veni tabloul electric, pentru a putea monta piesa de separatie si lega impamantarea si o limba pe un (viitor) perete pe care vei cobori paratraznetul.
Vezi ca depinde si in ce strat bati tarusii aia, cred ca studiul geo iti va fi de folos aici.

Ar fi bine sa ii ceri sfatul si lui Anaki, am vazut ca a dat sfaturi la multi in privinta asta si inca sfaturi avizate si pertinente.

PS1: daca legi impamantarea de paratraznet, rezistenta de dispersie trebuie sa fie sub 1 ohm.
PS2: vad ca Anaki a si postat deja :D

Bafta!

Edited by ady_doom, 21 March 2011 - 20:25.


#572
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009

 Inginerul_bv, on 21st March 2011, 20:07, said:

Stie cineva daca se mai gaseste plasa sudata cu ochiuri de 150 ?
Se gaseste. Chiar si 200x200. Mai cauta!

#573
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mai caut. :peacefingers:

Multumesc ady-doom.

Multumesc Anaki. Am completat putin schita facuta de tine. Mi-ai scris cu verde acolo zona de contact a electrozilor. De sapat se va sapa la 1,1 m, aproximativ cum am completat eu schita. As ingropa electrozii in betonul talpii de fundare. Platbanda o sa cumpar o rola intreaga, electrozii ii infig perimetral fundatiei si scot o platbanda in zona cutiei de separatie si una in spatele casei, unde vreau sa coboare platbanda paratraznetului. Ma gandesc bine ?

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 21 March 2011 - 20:45.


#574
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,571
  • Înscris: 10.05.2007
fi3 la 150 inseamna 13.5ml la mp. 13.5x0.057=0.77kg
fi4 la 200 insemna 10.0ml la mp. 10x0.1=1kg
Diferenta nu e asa mare. Deci poti lua fi4 la 200 daca gasesti fara sa platesti o avere in plus.
Dar pentru ce-ti trebuie, ca fi3 e sarma de dulgher. :huh:

#575
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai armatura slaba la placa parterului si la terase. E vorba de plasa sudata Astrule.

Quote

In alta ordine de idei, am reusit azi si-am centralizat cantitatile de fier necesare. Totalul ar fi de 5399 kg, fara plasele pentru placa de la parter si terase. In alta ordine de idei, nu gasesc STNB fi 3/150/150, gasesc doar fi4/100/100. Ma gandesc ca e mai buna clar da' atarna mai mult la cantar  Stie cineva daca se mai gaseste plasa sudata cu ochiuri de 150 ? Astia de unde iau eu fierul m-au aburit ca nu se mai fabrica.

Edited by Inginerul_bv, 21 March 2011 - 20:54.


#576
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,571
  • Înscris: 10.05.2007
Baga proiectul ca nu te cred!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate