Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windwos 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...
 Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...
 Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#523
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Inginerul_bv, on 18th March 2011, 07:04, said:

Beau cafeaua si dupaia fug sa-mi cumpar fierul.
foarte rau
cafeaua se bea pe drum
ia macar etrierii fasonati
de fapt eu numai asa cumpar,castig timp
sau te-ai inteles sa tii fasoneze astia de fac casa ?

#524
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mai beau cate una si pe drum :lol: M-am inteles cu ei sa fasoneze ei etrierii si sa sape manual fundatia. Oricum au de turnat prima oara talpa 70x70 nearmata, dupa care au de armat elevatia, deci teoretic n-ar fi nevoie de fier inca vreo saptamana da' io il iau sa stiu ca l-am luat.

#525
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Inginerul_bv, on 18th March 2011, 09:58, said:

si sa sape manual fundatia.
asta e bine ,iese mai curat si mai cu economie de betoane

#526
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
La asta m-am gandit si eu. Problema e ca acolo pe teren au fost niste rezervoare de produse petroliere care aveau niste fundatii, iar cand s-au demontat s-au spart fundatiile si-au ramas bucati si mai mari si mai mici.....vedem ce iese si daca se poate sapa manual in totalitate.  :peacefingers:

#527
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

 Inginerul_bv, on 10th February 2011, 21:17, said:

N-am de gand sa fac atatea variante. Vreau sa ma opresc la 1749 maxim.  :rolleyes:
Zilele acestea dupa un consiliu de familie  :naughty: s-a hotarat ca in viitor sa ne apucam si noi sa ridicam o casuta, si astfel ne-am apucat sa ne conturam cateva idei de baza pentru a trece la treaba , insa nu am vrea sa ne lungim cu prea multe variante pentru ca nu am dori sa doboram recordul tau :) , ci am dori sa facem 10-12 variante din care sa putem alege una singura, impreuna cu familia. Finantarea va fi din partea socrilor (care doresc sa vanda un teren si o casa mostenita de la parinti/bunici ) iar executia si proiectarea ar ramane pe umerii mei, insa cu "supravegherea" indeaproape a parintilor  :naughty:
Momentan plecam la drum cu un functional mai clasic/simplu dar compensat cu utilitatea functionalului si al unui joc de volum, insa acest lucru nu ma prea atrage prea mult pentru ca ideea mea ar fi sa realizez ceva mai ingustut si sa merg pe verticala cu un beci , living descoperit cu vedere de la etaj , 1-2 camere rustice la etaj/mansarda bla bla, si cel mai important lucru ar fi ca , nu dorim ceva regulat /cubic , ci sa predomine cat mai multe jocuri in plan si fatada , pentru ca de cuburi/cutii nu ducem lipsa la bloc.  :peacefingers: . Astfel ca anul acesta ar fi rezervat incercarilor de variante , schitare si punerea pe hartie a catorva idei , iar de la anul , daca nu apar evenimente neprevazute , sa ne apucam de treaba. Doame ajuta !

Attached Files



#528
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
imi place proiectelul.... :peacefingers: .....mai pune poze...
intrebare: cum te uiti la tv de pe canapea sau fotoiliu?

#529
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 moldoveanu00, on 18th March 2011, 11:51, said:

...am dori sa facem 10-12 variante...
Hai cu varianta 12 :thumbup:
Observatii la planul tau: Scoate garajul si uneste camara cu sp tehnic si iesi poate cu Sc la 100 mp. Asta daca nu cumva ai un A6 luat de nou pe care vrei sa-l tii mai multi ani. In rest....imi place.

#530
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

 claudiaradu, on 18th March 2011, 13:00, said:

intrebare: cum te uiti la tv de pe canapea sau fotoiliu?
aceashi intrebare mi-a pus o si nevasta mea  :lol:  . raspuns simplu: cu ochelari 3d  :thumbup:

Edited by moldoveanu00, 18 March 2011 - 12:25.


#531
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 moldoveanu00, on 18th March 2011, 12:25, said:

aceashi intrebare mi-a pus o si nevasta mea  :lol:  . raspuns simplu: cu ochelari 3d  :thumbup:
..........ochelarii astia e cam scumpi, undeva la 400 lei, mai bine iti iei oglinda.. :naughty: sa iti reflecte imaginea...

#532
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

 Inginerul_bv, on 18th March 2011, 13:20, said:

Scoate garajul
Eu l-as scoate de tot daca ar fi dupa mine. Las ca am eu alte avioane in cap de cum vreau sa arate functionalul , dar o iau usor ,nu ma grabesc ca soacra la maritat :D

#533
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,583
  • Înscris: 10.05.2007
Din garaj intri in casa pe sub scara?  :huh:

#534
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 moldoveanu00, on 18th March 2011, 12:31, said:

Eu l-as scoate de tot daca ar fi dupa mine.......nu ma grabesc ca soacra la maritat :D
De ce ? Te-ai grabit prima oara cand te-ai maritat ? :lol:

#535
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 Astrul, on 18th March 2011, 12:32, said:

Din garaj intri in casa pe sub scara?  :huh:

pe bune daca pricep  :confuzzled:  ce zici....eu nu vad decat ca intri pe o usa, urmeaza o diferenta de 45 cm,care reprezinta cele 2 trepte.....si apoi esti la cota 0..

#536
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

 claudiaradu, on 18th March 2011, 13:29, said:

..........ochelarii astia e cam scumpi
ei, atunci gata ,fara tv ca -i scump curentul , ochelarii si nu mai canta artistii de la tv daca nu eliberez bilete la intrare  :naughty:  . scot picapu lu bunica si il pun sa zanganeasca cand vin musafirii ca sa fie ambianta  :deadtongue:

#537
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 Astrul, on 18th March 2011, 12:32, said:

Din garaj intri in casa pe sub scara?  :huh:

Imi place sa cred ca aici s-a inspirat din prima mea varianta :thumbup: Exact aceeasi idee, inclusiv intrarea in baie era asa. :thumbup:
In alta ordine de idei, Astrule, rugaminte. Modifica-mi si mie in titlu P+M in loc de Sp+P+M. Multumesc.

#538
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 moldoveanu00, on 18th March 2011, 12:36, said:

ei, atunci gata ,fara tv ca -i scump curentul , ochelarii si nu mai canta artistii de la tv daca nu eliberez bilete la intrare  :naughty:  . scot picapu lu bunica si il pun sa zanganeasca cand vin musafirii ca sa fie ambianta  :deadtongue:


nu mai bine ai recunoaste tu ca s-a intamplat eroarea si ai incerca sa o remediezi? :naughty: Glumesc
Vin si eu ca musafir, imi place sa dansez  :notangel:

#539
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

 claudiaradu, on 18th March 2011, 13:36, said:

pe bune daca pricep  :confuzzled:
pai e mai jos cu 45 de cm , apoi pe doua trepte plus una din placa , ajung in hol. scara ce urca la etaj nu afecteaa trecerea de la garaj in casa .


 claudiaradu, on 18th March 2011, 13:40, said:

nu mai bine ai recunoaste tu ca s-a intamplat eroarea si ai incerca sa o remediezi?
pana remediez toate erorile si ajung la o varianta finala sa vezi ce chelfaneala imi i-au de la soacra mea  :lol:

#540
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
[quote name='moldoveanu00' date='18th March 2011, 12:44' post='9621374']
pai e mai jos cu 45 de cm , apoi pe doua trepte plus una din placa , ajung in hol. scara ce urca la etaj nu afecteaa trecerea de la garaj in casa .


eu stiu ce zici,intrebarea era ptr astrul la ce s-a referit cand a spus:Din garaj intri in casa pe sub scara?
eu am inteles planul, doar suntem ingineri, nu cofetari!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate