Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#595
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mda, acolo se refera de fapt la planseu de beton armat, nu la o amarata de placa care e solicitata doar la incarcari statice. Iar ala este un caiet de sarcini, nu un normativ. Multumesc oricum  :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 21 March 2011 - 23:25.


#596
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
In normativul p100/2006 s-a scos notiunea de pardoseala flotanta la pardoseala de la cota 0.00, si s-a trecut cumva in partea cealalta, adica la doua plase de 8, dar oricum si in varianta de pardoseala flotanta ( adica aia unde nu ar trebuii sa legi armatura de grinda de fundatie) si in cea conforma cu normativul exista armatura la partea de sus a elevatiei.
Asta e ideea principala, daca tot faci o singura grinda pune-o sus. Ce faci in rest, daca vrei sa respecti ce zic aia in normativ, probabil ca stiu ei ceva de s-a ajuns de la fi6/20 armarea minima a acelei placi la 2fi8 la 10, dar asta, e, deci daca vrei bine, daca nu, tot bine, insa mai intreaba " un prieten" daca in noi nu ai incredere, ce e cu grinda aia si unde ar fi bine sa fie pusa.

#597
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,583
  • Înscris: 10.05.2007
Inginere, nu-s acid. Dar grinda aia e pusa gresit.
Grinzile nu se monteaza sus pentru ca astrul leaga plasa de ele.
Cam asta era solutia data de normativul de fundatii pentru cazul tau.

Attached Files



#598
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Septimiu, cu tot respectul care il am pentru voi, colegii de forum, indiferent ca sunteti constructori, ingineri, arhitecti, doctori, soferi, dansatori, samd....Nu ma pot duce la inginer acum sa-i cer sa revizuiasca armarea soclului si sa-i spun: Stiti, eu sunt membru pe un forum cu o sectiune de constructii, si mi-au spus colegii ca acolo nu e bine. Iti dai seama ca o sa par penibil. Brasovul e un oras mai mic, aici proiectantii se cam cunosc intre ei, si mi-e mai usor si mai sigur sa ma duc la altul sa-l rog sa-si arunce un ochi si sa-mi spuna e ok, nu e ok. Astfel ma pot duce la inginerul care mi-a facut mie proiectul si sa-i zic: Stiti, m-am consultat si cu cutare si mi-a zis ca aici ar trebui asa si asa. Sper sa nu fie cu suparare.  :peacefingers:

Conform P100/2006:

Quote

8.5.3.2.Socluri
(1) În cazul construcțiilor fără subsol, soclul și fundațiile vor fi executate, de
regulă, din beton armat, conform prevederilor din CR6-2006, 5.4.2. și 7.2.2.
(2) În cazul amplasamentelor cu teren normal de fundare, pentru construcții din
clasa de importanță III, cu nniv≤ 3, în zonele seismice cu ag≤ 0.16g, precum și pentru
construcții din clasa de importanță IV, în toate zonele seismice, soclul poate fi
8.13
executat din beton simplu dacă rezultatele calculelor de dimensionare cu încărcările
menționate la 8.5.3.(2) și 8.5.3.(3) permit această soluție.
(3) În situațiile de la (2), se vor lua următoarele măsuri constructive:
a. În socluri, la nivelul pardoselii parterului, se va prevedea un sistem de centuri care
formează contururi închise. Aria armăturilor longitudinale din centuri va fi cu cel
puțin 20% mai mare decât aria armăturilor centurilor de la nivelurile supraterane
de pe același perete. În cazurile în care înălțimea soclului, peste nivelul tălpii de
fundare, este ≥ 1,50 m se va prevedea și o centură la baza soclului cu aceiași
armătură ca și centura de la nivelul pardoselii.
b. Mustățile pentru elementele de beton armat din suprastructură (stâlpișori și stratul
median al pereților din zidărie cu inimă armată) vor fi ancorate în soclu pe o
lungime de minimum 60d ≥ 1,0 m. În cazul în care, conform (i), în soclul de beton
simplu se prevede și o centură la baza soclului, mustățile vor fi ancorate în aceasta.


#599
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,583
  • Înscris: 10.05.2007

Quote

8.5.3.2.Socluri
(1) În cazul construcțiilor fără subsol, soclul și fundațiile vor fi executate, de
regulă, din beton armat, conform prevederilor din CR6-2006, 5.4.2. și 7.2.2.
(2) În cazul amplasamentelor cu teren normal de fundare, pentru construcții din
clasa de importanță III, cu nniv≤ 3, în zonele seismice cu ag≤ 0.16g, precum și pentru
construcții din clasa de importanță IV, în toate zonele seismice, soclul poate fi
Acum, sincer, faci cum vrei. Eu nu vreau sa te certi cu nimeni, sau sa cauti toata ziua prin normative.
Noi, cei care am mai vazut una-alta, ne facem datoria sa spunem daca ceva nu ni se pare in regula. Doar de voi depinde ce faceti cu informatiile si cum le folositi.
Uite, ca sa nu zici ca te bag la cheltuieli aiurea cu plasa, sau sa mai faci o grinda, mai bine n-o mai face deloc. Vorbesc cat se poate de serios. Decat sa arunci banii degeaba sa o pui la baza elevatiei, unde nu ajuta cu nimic, mai bine nu mai pui nimic si cu asta basta. Si nu, nu glumesc.

Attached Files


Edited by Astrul, 22 March 2011 - 07:36.


#600
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

Quote

precum și pentru construcții din clasa de importanță IV
asa cum este si coliba mea  :peacefingers:

#601
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,583
  • Înscris: 10.05.2007
Ok, daca vrei sa interpretam rezistenta casei tale dupa locul unde e terenul, adica la oras sau la tara...tot o casa pe teren e.
Daca erai 15km mai acana, nu mai era 4.

#602
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ma ierti ca te contrazic. Nu interpretez nimic. Asa scrie in normativ, si dupa cate stiu eu, o locuinta poate fi si in mijlocul unui sens giratoriu, aceeasi clasa de importanta o are, si-anume IV.

Precum am spus. O sa mai cer opinii cu privire la problemele ridicate de voi. Culmea e ca am postat proiectul acum 2-3 saptamani si doar un singur coleg a avut comentarii si obiectii. :mellow: Era bine sa le fi ridicat mai din timp, maine incepe santierul. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata. O sa vad daca ma pot lamuri si revin. :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 22 March 2011 - 07:55.


#603
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011
Ce-ncalcite mi-s itele pe aici :) Acum sunt pe fuga , dar sper ca mai pe seara sa intervin si eu la discutia aceasta.
Pana atunci , zi-mi si mie ce e cu chestia aia din fata casei (dupa termoizolatie si inainte de alee) ?!! E cumva un canivou pentru instalatii sau ce e ?!

#604
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ok. Chiar te rog sa intervii. Este o jardiniera de flori acolo. :peacefingers:

#605
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View PostInginerul_bv, on 22nd March 2011, 07:15, said:

Septimiu, cu tot respectul care il am pentru voi, colegii de forum, indiferent ca sunteti constructori, ingineri, arhitecti, doctori, soferi, dansatori, samd....Nu ma pot duce la inginer acum sa-i cer sa revizuiasca armarea soclului si sa-i spun: Stiti, eu sunt membru pe un forum cu o sectiune de constructii, si mi-au spus colegii ca acolo nu e bine. Iti dai seama ca o sa par penibil. Brasovul e un oras mai mic, aici proiectantii se cam cunosc intre ei, si mi-e mai usor si mai sigur sa ma duc la altul sa-l rog sa-si arunce un ochi si sa-mi spuna e ok, nu e ok. Astfel ma pot duce la inginerul care mi-a facut mie proiectul si sa-i zic: Stiti, m-am consultat si cu cutare si mi-a zis ca aici ar trebui asa si asa. Sper sa nu fie cu suparare.  :peacefingers:

Conform P100/2006:
Inginerule, vezi  in citatul tau ca spune ceva de armarea in soclu si poate daca il citesti cu atentie o sa vezi ca spune ceva de grinzi si ca "daca soclu e mai inalt de 1.5m se va prevede si o grinda la partea de jos a soclului" asta pentru ca nici aia nu-si imaginau ca un proiectant ar putea prevede armarea la partea de jos a soclului si nu partea de sus...(pct-ul 3.a)

#606
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Da, am citit si am inteles ce scrie in normativ. N-am citit doar ceea ce inteleg  :lol: Multumesc. O sa revin....

#607
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011
Deci :
1. Stabilire regiune seismica in functie de amplasarea terenului
Attached File  harta_romaniei_cu_regiunile_seismice.jpg   62.33K   323 downloads
raspuns = ag=0.20g

2. Stabilirea naturii soclului in functie de zonare seismica
Attached File  soclu.jpg   58.02K   249 downloads
raspuns 1= daca terenul tau se afl in regiunea seismica ag=0.20g si clasa de importanta IV => ca se vor lua masurile constructive de la pct.3
raspuns2 = aria armaturilor longitudinale va fi mai mare cu 20%fata de aria de armare a centurilor de la nivelurile superioare iar diametrul minim al acestora e de fi10 => ca pentru centurile soclului vom avea armatura minima de fi12 sau o arie de armare  de 1.2 % (pt. ag>0.20g) raportata la dimensiunea centurii => de aici numarul armaturilor si diametrul acestora

2. Stabilirea naturii planseului suport al pardoselii in functie de zonare seismica
Attached File  0.jpg   134.41K   128 downloadsAttached File  1.JPG   104.43K   84 downloadsAttached File  2.JPG   39.94K   59 downloads
raspuns 1= conform normativului seismic si a regiunii in care se incadreaza terenul tau ag=0.20g => ca toate planseele sunt considerate rigide in plan orizontal , iar pentru a fi rigide e necesar ca armarea sa aiba aria de minim 250mm2/m
exemplu - armare cu bare fi 8 =>  3.14 x 8x8 / 4 = 50.2 mm2  => ca e necesar 5 bare pe m pentru ca aria de armare sa fie > de 250 mm2
exemplu - armare cu bare fi 6 =>  3.14 x 6x6/ 4 = 28.3 mm2  => ca e necesar 9 bare pe m pentru ca aria de armare sa fie > de 250 mm2 => plasa de buzau cu ochiuri de 100
exemplu - armare cu bare fi 5 =>  3.14 x 5x5/ 4 = 19.6 mm2  => ca e necesar 13 bare pe m pentru ca aria de armare sa fie > de 250 mm2 => plasa de buzau cu ochiuri de 100 e insuficienta

raspuns2 = armatura placii de pardoseala se va lega de centurile superioare ale soclului pentru asigurarea rigiditatii in plan a diafragmei orizontale

PS. Iti e ceva neclar din toata treaba asta ?! sau mai ai nelamuriri de cum trebuie executat/proiectat soclul + planseul de pardoseala ?

Edited by moldoveanu00, 22 March 2011 - 14:09.


#608
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
ce bine era sa fi avut terenul prin Transilvania :)
imi faceam o coliba ca la africani si stateam linisitit,
numai dadeam mii de ron pe betoane, fier, caramizi :)

ON TOPIC:  Inginere vezi ca nu e bine sa te joci cu
rezistenta casei, mai acum ca mai ai un pic si incepi
treaba.
Cel mai bine, mai cere o a doua parere de la un structurist.

Numai bine  :peacefingers:

Edited by klupoloistu, 22 March 2011 - 14:09.


#609
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,583
  • Înscris: 10.05.2007
Tocmai i-a dat parerea un structurist. Cu citate din normative, tot tacamul. Mai mult de atat nu-i va spune nimeni altceva, decat baliverne si povesti.

Edited by Astrul, 22 March 2011 - 14:18.


#610
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011
Problema ar mai aparea la pct.2 , din cauza ca ag=0.20g ar rezulta ca soclul fundatiei casei domnului inginer nu se prea incadreaza la aceste masuri constructive , adica la cele din zona cu seismicitate redusa  . Concluzia ar fi ca trebuie reincadrata la zona cu seismicitate ridicata iar configuratia armaturii ar trebui sa arate altfel.

#611
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,583
  • Înscris: 10.05.2007
Si eu i-am aratat problema de incadrare. http://forum.softped...m...t&p=9639797

#612
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Pai si atunci ar trebui regandita structura intregii constructii sau doar a fundatiei?

Edited by ady_doom, 22 March 2011 - 15:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate