Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#8425
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Megane, eu cu portocaliile sunt rezolvat. Doar galbene caut , cum ziceam, plate, usor crete, sa fie ok ca si gust.Nu vreau rotunde... Daca stii vre-un soi ...nu ezita Posted Image

Mai vreau si negre care probabil vor fi  Black krim dar de astea gasesc de cumparat ca stiu soiul pe care il vreau.

Mai am in plan pentru la anul gravitet, htp 11 si rozov blyan ( desi as fi preferat un soi roz mare cu coacere mai devreme).

Gravitet sper sa gasesc cu cine sa le impart ca nu am nevoie de 500 buc. Sau daca e cineva care vrea sa imparta...

La galbene...gasesc pe site-uri de afara dar cum nu cunosc..astept un sfat . Poate astea ?  https://store.tomato...037.htm  desi nu stiu cate seminte ofera la banii aia...

Edited by Achimitom04, 08 August 2015 - 21:49.


#8426
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 meganedoi, on 08 august 2015 - 21:30, said:

, sunt multe varietati de galbene sau portocalii cu arome si aciditati diferite
Nu am știut !
Mie mi-a dat odatã un vecin sãmînța. Ieșeau roșii la vreo 200 g (la ochi).
Mi-au plãcut f mult, ptr cã erau rezistente la boli . Nu m-a durut capul, în comparație cu cele roșii .

Acum eu am o problemã !
Partea vãzutã de soare “se stricã” !
Attached File  uploadfromtaptalk1439062845131.jpg   63.31K   31 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1439062854872.jpg   80.9K   30 downloads
Știri cineva vreo-un remediu ?

#8427
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Nu am fost inteles.
M-am referit ca ce am primit se comporta ciudat, au rod ff mic, dar ff gustoase (nu ma asteptam sa fie rosii ptr bulion), in rest putina gluma, neinteleasa.
Banuiesc ca din cauza stresului, nori negri pe fruntea unora.

#8428
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Ai intors-o ca la Ploiesti!

#8429
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 Achimitom04, on 08 august 2015 - 21:40, said:

(desi as fi preferat un soi roz mare cu coacere mai devreme).
.
Roz îți trimit eu. Sint mãroșoare.
Soția însã face gãlãgie cã nu-i iese bulionul roșu. (Trebuie sã adauge gogoșari ptr culoare).

Attached Files



#8430
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Nu stiu acum sa spun ce soiuri, ce am si eu in colectie. Discutam prin toamna :)

#8431
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 corsica, on 08 august 2015 - 21:52, said:

Ai intors-o ca la Ploiesti!
Pai da!
Doar la Ploiesti poți sa coteºti? ;)

#8432
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mcjohn, pune niste poze cu alea roz cand poti si niste informatii legate de timpurietate/productivitate.  As fi foarte interesat de oferta ta :)

#8433
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012

 mcjohn, on 08 august 2015 - 20:46, said:


Vreau și eu sămînță de roșii galbene, că le-am pierdut sămînța.
Am avut ptr 3-4 ani și mi-au plăcut.
Am eu anul asta din abundenta galbene pufoase/paroase garden peach...

#8434
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@corsica, am re-postat ce trebuia inteles, nu inseamna ca am intors-o. Te rog reciteste ce am am scris, poate -simti- gluma.
Sa fie bine inteles, eu gradinaresc ca-mi face placere, sa am o leguma cand sunt la casa de vara, sa lucrez in natura, sa privesc -cum creste iarba.
Cred ca nu mai trebuie analizat in stil personal acest subiect.

Edited by vasilemet, 08 August 2015 - 22:13.


#8435
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Vasile, zau ca nu suntem stresati :) Poate nu s-a inteles ce ai vrut sa spui...

#8436
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Niste poze cu ele...poate ma bag si eu Posted Image   Am vazut pe net...nu sunt chiar ce caut dar daca sunt la oferta si au productivitate buna trece-ma pe lista.

Edited by Achimitom04, 08 August 2015 - 22:14.


#8437
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Achim, anul asta am biftece albe/galbene/ananas...dar tot mai gustoase sunt biftecele portocalii...

#8438
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Guru, caut un soi bun - gustos si cat de cat productiv de galbene dupa cum ai vazut.  Daca ma poti rezolva cu 150-200 seminte...nu ezita Posted Image

Patria iti va fi recunoscatoare Posted Image

La portocalii am ramas pe Marbena, niste colegi amabili ma vor cadorisi cu ceva seminte. Poate-i conving sa-mi si vanda cateva kg daca o sa aiba surplus.

Edited by Achimitom04, 08 August 2015 - 22:23.


#8439
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Tomatele albe/galbene sunt de regula zemoase dar cam insipide...nu recomand pentru 'vanzare'...
Pentru comert rosii sau portocalii...eventual roze, mie nu-mi plac pentru ca nu stii niciodata cand sunt coapte...vorbim doar de biftece, mari, plate, putin crete, 300-500g

Crisbud, tomatele alea cu frunza lata sunt asa numitele 'potato leaf'...
;)

Edited by subway_guru, 08 August 2015 - 22:26.


#8440
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Coleg megane..am vazut si eu...e scris doar ce trebuie citit acolo...pe site la Icas nu am intrat nici macar de curiozitate...te asigur ca sunt 2 insecticizi distincti. Culoarea si mirosul difera. Hunter e mai albicios iar boundary e mai maroniu...trainerul e maro..si lipicios...nicj nu m am sinchisit sa mai adaug zahar pt ardei...e dulceag trainerul de felul sau...si lipicios un pic. Culturi infestate de paianjen, trips si n gongi sunt la vecini...fasole si castraveti in special...plus solariile vecinilor. In ardei nu am nici macar trips in floare. Acesti insecticizi sunt sistemici...n au nici o treaba cu bondarii si albinele...deci sunt light. As recomanda sa utilizezi doar daca ai cultura curata...sau relativ curata. Ceea ce vreau sa zic e faltul ca trebuie luat de la bun inceput...de la plantare. Eu sunt extrem de multumit de ei pentru ca anul trecut am avut atac de tuta...netratat. au iernat la mine...anul asta nu e nici urma de nimic. Intrarea per 1000mp de tomate mature costa cam 100ron si doboara tot...mi se pare ieftin fata de un tratament cu vertimec...strict pt paianjeni..care costa cam la fel daca mai adaugam si cropmax de exemplu. Eu nu mai folosesc cropmax de ani de zile...trainerul costa 40ron litrul..1 litru e pentru 250l solutie la 0.4 la suta. La mine rezultatele au fost peste asteptari. Un sfert din Matca le foloseste...buna parte din sud samd. In solarii merg pe mana lor.in camp la fel...cu mici ajustari pe partea de insecticizi...cum am precizat in urma cu 1 sapt..atacuri masive de.omide. eu n am deocamdata la ardeii de la camp, insa, pt siguranta voi face o intrare suplimentara in fiecare saptamana cu ceva mai hardcore, gen Coragen, affirm, alverde, confidor pe langa h si b. Am investit prea multi bani si efort in acea cultura ca sa ii dauneze ceva. Totul e nou...numai hibrizi de 0.18ron samanta, picurare, folie, tubulatura, motopompa...plus aproape 7km cu atomizorul in spate la fiecare intrare. Am 10 intrari pana acuma si mai fac 10 pana la final de cultura. Doamne ajuta.

#8441
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Achim, cumpara Summer Cider ca`s mari, productive si gustoase pt. galbene de vanzare. Dar cum zice si guru, portocaliile sunt peste galbene la gust, dar nu strica sa ai pe taraba toate culorile si sa te stie lumea de ciudat. Or sa zica toti " hai la ala cu alea colorate c`au fost bune, are de toate", reputatia asta iti doresc sa ti`o faci.
Daca le mai vinzi si din ambulanta ataci si targetul de babe din mediul rural :D

#8442
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Unde inca nu m-am hotarat la ceva e o bifteca neagra...ca e cam rara avis...
Voi cu ce va laudati 'pe negru'?
Achim la galbene daca vrei ceva rezistent si aspectuos cauta ceva 'lemon'...sau banana legs...dar nu sunt la categoria grea...ci la mijlocie-mica...

Edited by subway_guru, 08 August 2015 - 23:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate