Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#8407
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
Neatza!!....sa mor daca mai inteleg oamenii. daca dai engross nu scoti nmic, daca dai la bucata nu s multumiti. dracu sa i ia pe toti:)

am dus zilele trecute, rosii inima de bou din curte. nu e ca n solar , mare si frumoasa, e arsa de soare , mica ..da e naturala 100%. m a sunat tanti aia si mi a zis ca n are ce face cu ele, ca smici , i am mai adus ardei iuti din seminte de la suceava. fff iuti , dar extraordinari , mi a zis ca s prea iuti.

o alta mi aspus ca prunele din curte sunt ff bune , dar are suspiciuni ca le am stropit ca n a gasit nici un vierme in ele.

alta ..la mere...ca n a mancat in viata ei asa soi parfumat , dar la fel ..de ce sunt perfecte si n au viermi . si culmea nici o fructa n aprimit nici macar apa . ce dracu sa le mai spui . vor sa manance natural , dar cand le aduci fac , comparatie cu piata.  ca acolo sunt mai mari si mai bune . sa i ia al cu coarne ca la anu le fac bombe si gata .

per ansamblu ...mai am ceva rosii cam 150 de kg coapta , estimez eu . azi am mai dat 50 de kg , ceva vinete si capia si am luat cam 300 de lei . binisor. la preturi , tin de ele ca merita . prunisoara 2,5, capia 4 lei , vinata 2,5 lei  restul ...cum imi vine.

ca si preturi  e jale la tara. La magazine rosia e 1 leu , vinata 1 leu , grasul 1,5 lei si capia 3 lei .

am zis si eu ..cat o merge.

despre toamna , numai de bine. rosiile au flori deja . au trecut de 40-5- cm , castravetii nu stiu ce sa fac poate ma ajutati cu o idee , sa le rup florile pana la 1 metru ? sau sa i las asa. sunt maricei . fasolea am pus iar a iesit tot asa putina. . poze...cand o sa am timp:))
va pupp

Edited by chiperr, 07 August 2015 - 22:35.


#8408
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Vasile, mania ori mana sotiei? :)

Azi dimi am cules 4 galeti pline cu tomate!
Sunt aproape invadat de paianjenul mic negru si mai nou de niste gandaci mai mari, gen cei vazuti de mine la cartofi.
Fug toti la apa abundenta, dar cum pe canicula ud la 3-4 zile, tot revin pe tomate!
Am udat 4 ore si pamantul abia baltea un pic pe cei 35mp, cu 200 fire tomate.




#8409
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Vasile, eu zic sa-i multumim lui Megane pentru semintele de tomate. Si mie mi-a oferit si am fost recunoascatoare asa cum i-am fost recunoscatoare lui jumbo si guru. Ce rezultate am in gradina, asta e "bisnisu" meu. Ca-mi plac, ca nu-mi plac, ca s-au facut sau nu, ca s-au imbolnavit sau nu, e treaba mea. Cine m-a ajutat cu seminte jos palaria in fata lui ca nu aveau datorii la mine.

#8410
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Vasile, imi pare rau sa aud astfel de vesti. Ti-am dat varietati selectate pentru gust si chiar daca ele, de felul lor, nu sunt vedete de marime sau productivitate nu ar fi trebuit sa fie asa de putin dezvoltate.
In conditii de viata diferite si rezultatele sunt diferite. La mine intr-un fel au crescut in solar, in alt fel in galeata si in cu totul alt fel in aer liber.

#8411
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Anastasia, chiar asa ca n`am mai auzit de la tine, cum au mers semintele de la mine? cum a fost Klass la gust in curtea ta?

#8412
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Iarta-ma Rid ca nu te-am mentionat. Nu a fost in intentia mea sa omit pe cineva. Iti multumesc pentru semintele oferite!
Nu stiu sa-ti raspund pentru ca ultima oara cand am mers la tara si am recoltat din rosii fara lista si binenteles ca nu mai stiu care pe unde le-am pus. Data viitoare vin inarmata cu informatii pertinente, cu toate ca nu stiu cum naiba o sa gust eu 112 soiuri si sa mai fac si diferenta intre ele Posted Image

#8413
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
A, e clar ca`i talmes balmes daca ai pus atatea soiuri. Ma ia ameteala numai cand ma gandesc la numarul ala. De Klass eram cel mai curios cum a mers la tine`n curte, ca multa lume l`a cam barfit iar la mine a fost foarte gustos.

#8414
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
O intrebare: merge Score combinat cu Ridomil Gold WZ ca sa prind si alternarioza si mana?

#8415
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
mz sau wp?. Daca e wp...sigur nu merg...cel simplu e cupric din cate stiu. Daca e ridomil gold mz s ar putea sa mearga...insa las colegii care au folosit sa te sfatuiasca mai bine. Sau dai red bloc 0.4 plus scudo 0.2 plus trainer 0.4 si iei totul...orice ar fi...repeti la 3 4 zile...astea n au timp de pauza...poti manca si la 10minute dupa stropire.

#8416
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pai merg data viitoare cu lista si iti spun sigur Posted Image Nu sunt talbes-balmes daca am lista cu mine, insa fara ea nu le stiu care pe unde sunt.

Edited by anasstasia, 08 August 2015 - 08:09.


#8417
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Poziliiii de ieri!
Posted Image Doamnelor si domnilor donatori de seminte, ce soi e aceasta tomata, cu frunze imense?
Attached File  20150807 (4).JPG   567K   80 downloads

Dimineata pe la 8:30... gardul din fundal are 2,30m... unele fire au deja aproape 3m... TOTUL doar eco.
Attached File  20150807 (6).JPG   628.34K   77 downloads Attached File  20150807 (5).JPG   578.46K   76 downloads Attached File  20150807 (1).JPG   600.08K   76 downloadsAttached File  20150807 (2).JPG   681.38K   77 downloads

Pe la ora 10: Attached File  20150807 (3).JPG   698.96K   77 downloads

Nicio tomata nu depaseste 350grame, dar sunt ok caci au primit numai: pamant din padure, nisip, pietris, soare, apa.

#8418
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postserrifu, on 08 august 2015 - 07:12, said:

mz sau wp?. Daca e wp...sigur nu merg...cel simplu e cupric din cate stiu. Daca e ridomil gold mz s ar putea sa mearga...insa las colegii care au folosit sa te sfatuiasca mai bine. Sau dai red bloc 0.4 plus scudo 0.2 plus trainer 0.4 si iei totul...orice ar fi...repeti la 3 4 zile...astea n au timp de pauza...poti manca si la 10minute dupa stropire.
am avut atac de alternarioza (ca mai toata lumea anul asta) la plantele din afara solarului. Le-am tratat cu score & ortiva (24-06), Pergado MZ (06-07), iar score & ortiva (15-07). La inceputul acestei saptamani (04-08), am mai facut o toaletare (curatate de frunzele afectate) si am stropit cu score si Pergado MZ.

Pana sa vad postul tau eram tentat sa le las in "plata Domnului"/sa nu mai stropesc deloc pana la desfiintarea culturii. Acum as incerca (& testa) aceste produse si te rog sa ma lamuresti cu urmatoarele nedumeriri:

1. pot combina toate aceste 3 substante, pentru a le administra intr-o singura stropira, da?
2. pot stropi foliar cu aceasta combinatie si in aceasta faza de vegetatie (tomate cu fructe, dar si cu flori la etajele superioare), da?

Vreau sa ma asigur, caci printre ele e si scudo/cupru :)

Multam fain!
P.S. vad ca si producatorul confirma ca se poate da cu scudo in toata perioada de vegetatie, sper sa fie OK :) ("Se utilizeaza stropiri foliare preventiv (10ml/10 litri apa), sau curativ (20ml/10 litri apa) in toata perioada de vegetatie la interval de 14 zile  pentru a asigura o crestere armonioasa respectiv tratarea manei si bacteriozelor")

#8419
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Da i linistit. La mine n a afectat nici o floare Scudo. Am dat preventiv 0.15 la suta doar singur...era solarul cel mai sanatos si cu zecii de mii de flori. Acest tratament mai complex mi s a recomandat luni prin constatarea unei bacterioze la unele plante...50  70 sunt sigur uscate de fusarium din mai...acuma am vreo 100 pleostite...uscate. E tratament soc...combinat cu red bloc 1ml pe mp la picurare si repetare foliar acelasi tratament peste 3 zile...pt bacterioza. In mod normal, sunt de parere ca Scudo sau red bloc singure ar putea combate alternaria. Da..aceste substante se administreaza impreuna in urma recomandarii inginerului.. Acest tratament s a administrat la inceput de mai la 6ha de tomate hidroponice si au omorat acea bacterie. Nu ma intrebati care...am uitat sa intreb...cum uit multe cand vorbesc cu inginerul...la 1 2 zile mi aduc aminte...tot timpul raman cu semne de intrebare...

#8420
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvasilemet, on 07 august 2015 - 21:54, said:

Mici, galbene pufoase, gustoase dar rod mic,   portocalii gustoase- rod mic, rosii plate, gustoase- rod ff mic.
Vreau și eu sămînță de roșii galbene, că le-am pierdut sămînța.
Am avut ptr 3-4 ani și mi-au plăcut.

#8421
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
John, adu-mi aminte in toamna sa-ti sau seminte :)

#8422
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Serrifu, de dragul experimentării, :) dar si pentru timpul de pauza zero m-am hotarat sa incerc schema ta de intretinere a plantelor.
Cu trei dintre produsele din schema ta sunt lamurit si deja le-am comandat, dar sunt doua care m-au cam incurcat si poate reusesti sa il intrebi pe inginerul tau, atunci cand te vezi cu el. Nu vreau sa-ti faci un scop din asta, ci doar daca iti amintesti sa il intrebi.
Iata despre ce este vorba. Boundary & Hunter au origine si compozitie identice in sendul ca textul de mai jos apare in descrierile ambelor produse:

"Extract fluid de alge marine cu N+C (1,5+10)                        

ORIGINE
Extract din plante in amestec cu solutie din  alge marine brune, obținut prin metode fizice.

Compozitie                                
Azot (N) organic....................1,5%  
Carbon© organic de origine vegetală 10%"

Intrebarea este: de ce au indicatii diferite in conditiile in care compozitia este identica? Si mai ales, de ce trebuie sa combinam doua solutii cu compozitii identice? La Boundary scrie ca "In amestec cu HUNTER SW are rezultate foarte bune pentru combaterea..." unor daunatori.

#8423
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ce soi de galbene ai anastassia ? Ca si eu caut ceva gen plate usor crete sa pun macar 100 fire asa pentru diversitate dar nu am gasit inca soiul potrivit nici sursa.

Mi-am propus sa-l stresez pe Guru sau pe Jumborom sa imi zica un soi Posted Image...chiar daca le comand de afara.

Si apropo, si eu am dat Scudo dupa o defoliere masiva...florile au legat bine-mersi deci va fi in top pentru la anu. Mult mai ieftin si isi face bine treaba.

Edited by Achimitom04, 08 August 2015 - 21:17.


#8424
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Mcjohn, sunt multe varietati de galbene sau portocalii cu arome si aciditati diferite si sunt sigur ca Anastasia iti poate trimite unele dintre ele. Eu iti pot trimite doar seminte de Marbena, dar este posibil sa le primesti de la Anasstasia si pe acestea. :)

Achimitom, idem McJohn :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate