Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#5491
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Lamurit...nenii aia 2 reprezinta cercetarea si ameiorarea romaneasca? Vai mama noastra daca e asa.
Iar nenea cu galetile...ma abtin. Galetile lu happy sunt avioane si am asa o vaga senzatie ca si happy si multi alti hobbisti de aici ii tin.cursuri universitare lu nenea cu vinetele oparite sus pe cojmelia aia.


#5492
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Multumesc Parinte. Eu am apreciat faptul ca nenea care e la o varsta la care multi se complac ca "nu se poate la noi" incearca sa gaseasca solutii si sa isi extinda suprafata cultivata.
"Tehnica" lui poate fi imbunatatita dar asta e altceva. Pentru cine nu are posibilitatea sa faca rotatia culturilor din pricina suprafetei foarte mici sau cu un sol super saracacios in curte poate fi o solutie.
Cat despre cercetarea romaneasca, eu ma abtin pana nu ma lamureste careva ce aduc nou la soiurile respective cercetatorii nostri. Oricum, cantitatea de informatii incorecte din articolul ala e mare ceea ce nu e admis avand in vedere titulatira domnilor de acolo - Incepand cu pepenii verzi ai japonezilor care nu cresc partati de la mama natura ci sint crescuti in incinte patrate pentru a avea la final forma asta.

Edited by Hapygarden, 02 February 2015 - 11:20.


#5493
nikmol

nikmol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2012
Va salut,recomandati-mi un hibrid de rosii sa mearga bine afara sa aiba,rezistenta fata de boli,aspect comercial si gust bunicel...class?kiveli?sau altele pe care le-ati cultivat,nu conteaza pretul semintelor.mersi colegii.

#5494
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Stie cineva cum se numesc toamatele acelea tip gogosar (asa le-au numit ei)? M-ar tenta 3-4 fire sa prind si eu soiul.

#5495
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Am avut eu din acelea. In masura in care pot, o sa-ti fac rost. La mine au ajuns din absurda intamplare. Dar ca si gust, nu e nici o diferenta fata de o rosie banala de gradina.

#5496
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 anasstasia, on 02 februarie 2015 - 21:33, said:

Stie cineva cum se numesc toamatele acelea tip gogosar (asa le-au numit ei)? M-ar tenta 3-4 fire sa prind si eu soiul.

gama costoluto (Genovese sau fiorentino...tot aia e) sunt rosiile gogosar.

rosiile de umplut nu-s astea...eu le-am avut sub denumirea de rosii cu gaura Posted Image

Edited by anknic, 02 February 2015 - 22:25.


#5497
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
"Gogoshari striped tomato" sau "Striped Stuffer" e unul din soiurile cu pricina - goale la interior, bune de umplut. Seminte gasesti in multe locuri. Parca si Florian avea o varietate....

Edited by Hapygarden, 02 February 2015 - 22:36.


#5498
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Aceasta?
http://www.semplus.r...NIMA-DE-ALBENGA

Am comandat soiul acesta. Parca difera un pic de ce am vazut la nenea acela.

Ma tentau pentru ca sunt aspectuoase.
Multumesc Serifule. Nu merita deranjul tau pentru 4-5 seminte. Iti multumesc frumos!

#5499
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
striped stuffer au si dungi si tot sunt diferite de "rosiile cu gaura" si nu au forma de gogosar a celor din gama costoluto.

striped stuffer sunt sensibiloase, n-as putea spune fix la ce ca nu le-am urmarit, doar ca nu am cules prea mult de pe ele. pe de alta parte costoluto sunt niste rosii destul de rezistente si bune la gust." rosiile cu gaura" pe care le am de la cineva sub aceasta denumire sunt fade la gust, destul de rezistente, ideale pt.umplut pt.ca au si pielita destul de tare.

ce arati tu Anastasia sunt un fel de inima de bou.

#5500
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Ce ai comandat tu sint pline la interior si gustoase

#5501
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 19.05.2002
@anasstasia/"Albenga"

Am avut anul trecut.
Excelente mai ales la gust.Bune de bulion.Rodesc pana toamna tarziu.
Le poti pastra pana la Craciun.
Am cumparat seminte si pentru anul acesta.
Dar vreau sa cumpar si "Rugantino"...

Mult succes.

#5502
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
multumesc personal colegilor care impartasesc si cu noi experientele cultivarii de legume.

Seriffu - o rugaminte. Am vazut in postarile anterioare informatii despre semideterminate.

Eu am pus platus, magnus, galina, kivelli- momentan ca extratimpuriu, am vazut ce ai scris . intrebare....ambele platus si magnus vorbind din practica ta merg pe 2 brate cu productie buna si extratimpurie?  au nevoie de anumite ajutoare , au carente la ceva? ma intereseazamaxim etajul 4 . o sa le repic peste 1 saptamana si ma gandeam sa mai cumpar unele deja vad ca mi ai intarit ideea de a merge pe platus si magnus  . am 1000 acum si as mai pune inca 500 macar.  imi recomanzi altceva?

Si foarte important pt mine , cultura a 2a cand se planteaza in solar pentru a prinde partea a 2 a din an sau a evita concediile atunci cand te uiti la ele.  si cu ce hibrizi se merge pe cultura a 2 a. ca si randament  si productivitate. .

multumesc voua tuturor!!!

#5503
rosie

rosie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.01.2015
Salut.Am vazut inclusiv la Vidra in rubrica "stiati ca" urmatorea idee: "Cu cat sunt irigate mai putin cu atat fructele sunt mai gustoase?" pe langa altele.Imi dau seama ca e greu de raspuns cat,dar totusi ce ar trebui urmarit ca sa nu exageram si sa nenorocim rosiile?Daca deja dau semne ca le lipseste apa o sa ramana mult in urma fata de cele irigate la doua zile(la mine toata lumea uda la doua zile)?Pun aceste intrebari deoarece am vazut si eu cum anul trecut fiind un an ploios,rosiile nu aveau gust si cu un an inainte aceleasi rosii erau minunate...

#5504
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Scurt si la subiect. Caut seminte de tomate Isalnita 29 sau Isalnita 50 si nu am gasit nicaieri... Are idee cineva de unde as gasi? Toate cautarile de pe goagal nu mi-au dat nici un rezultat

Edited by StudioOne, 05 February 2015 - 13:54.


#5505
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
@chipper Ambele merg pe doua brate ca si cultura extratimpurie. Cultura a 2a trebuie plantata pana cel tarziu pe 15 iulie....Eu am plantat-o pe 15 iunie, dupa ce am scos dovleceii si am reusit sa culeg tot de pe ele. Trebuie avut in vedere ca plantate la vremea respectiva, ele vor avea un ritm normal de crestere, in sensul ca vor avea lumina si caldura fara numar. Carentele, in general cred ca sunt dictate de compozitia solului. La Magnus si Platus nu am remarcat vreuna...sau poate ca n-am fost atent. La Gravitet am avut carenta de fier si s-au ingalbenit varfurile, dar am rezolvat cu o stropire.  Randamentul culturii 2 va fi unul si mai bun din cauza celor amintite mai sus, doar ca trebuie sa le lasi cu aerisirile deschise non stop, chiar si noaptea. Lasa-le sa faca atatea etaje cate-si doresc ele....mai mult de 6 roduri per brat nu vor lega si se vor opri singure din crestere. Doar sa ai grija la felul in care se lucreaza cu ele la copilit. I functie de cat de bogat e solul tau in nutrienti, 1-2gr ingrasaminte/planta/zi. Eu am variat in functie de necesarul pe care l-am considerat la un anume moment  si anume, mai mult pana au legat rodurile. Ti-as recomanda Gravitet sau Qualitet...Dar mare grija ca nu e prea stabil polenul lor la etajele superioare in cazul in care e foarte cald. Si cand vine vorba de cultura a doua, n-am dat gres cu ea niciodata, deoarece rosiile din prima cultura deja sunt pe varfuri si rodul nu mai are asa calitate. Succes sa ai.

Ah...si sa le stropesti saptamanal, dar niciodata cu doua produse care fac parte din aceeasi ramura de actiune. Recomand: un stimulator, un funcigid si un insecticid. Se invelesc destul de bine....doar sa nu bagi chestiuni pe baza de cupru...probabil multi dintre voi stiti ca acestea se administreaza separat.

#5506
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013
Seriffu si cam ce ingrasaminte folosesti/

#5507
valucsx

valucsx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 10.10.2009
Pt serrifu.

Eu seman(Gravitet) in data de 15 februarie , iar in 15 aprilie plantez in solar.
Mai am timp sa pun si ciclul 2  de rosii.
Rosiile le voi conduce pe doua brate.

#5508
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
@valucsx....nu mai ai timp pentru ciclul 2 de tomate, deoarece cand ciclul 1 intra deja pe recolta, aproape ca ciclul 2 ar trebui plantat. Poti merge pe 2 cicluri daca ai caldura si plantezi la 1 martie sau daca mergi pe un singur brat si lasi vreo 6 etaje de rod  Castraveti ar merge dupa, dar trebuie tras bine de ciclul 1 de rosii ca sa poti sa-i plantezi la o data rezonabila, undeva pe la 1 august. Si daca le semeni pe 15 februarie, lejer poti sa le plantezi la 1 aprilie....asta depinde si cum te misti cu rasadul. Eu le voi semana un pic mai tarziu deoarece nu cred ca mi se va elibera terenul pana pe 15 aprilie...

@viczit 2  Agriplant 8, 4, 2 si 1, Azotat de Calciu, Azotat de Potasiu, Azotat de Magneziu si cam atat cred:).

Edited by serrifu, 06 February 2015 - 04:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate