Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#3295
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Nu, nu irig săptămânal, asa scria pe prospect:  "4-5 kg la 1000 mp/săptămâna"... Oricum, acum  sunt lămurit, o sa mai fac niște calcule și ma apuc de treaba.
Mulțumesc frumos!

#3296
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
In grădina de la țară am vre-o 50 de fire de roșii și 30 de fire de castraveti pentru care aș vrea să adaptez un sistem de irigare cu picătura. Am un bazin de 1000 litrii pe care il alimentez dintr-o fantana si din apa de ploaie ce se scurge de pe casă. Datorită faptului că este racordat si la streașina casei, nu pot să-l ridic mai mult de 1m, de aceea m-am gandit sa folosesc o pompă de recirculare de la instalația de încălzire, pe care o am disponibilă. Pompa are un debit maxim de 30 l/minut și înălțimea maximă de 6 m. Eu intenționez să o folosesc doar ptr impingere pe orizontală! Ce părere aveți face față sau trebuie ceva mai puternic?

#3297
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
La cate plante vrei sa uzi este suficienta inaltimea de un metru pentru irigare gravitational dar sa folosesti banda de picurare, nu tub.

#3298
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

View Postcorsica, on 16 mai 2017 - 13:22, said:

La cate plante vrei sa uzi este suficienta inaltimea de un metru pentru irigare gravitational dar sa folosesti banda de picurare, nu tub.
Multumesc!


#3299
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pompa e buna dar renunta la apa de ploaie de pe acoperis. Se aduna tot praful si mizeria de pe acoperis ..iar asta va duce la infundarea pompei ..plus ca se formeaza verdeata mult mai usor ..iar asta iti va cauza probleme..se infunda pompa si picuratoarele.


#3300
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Intentionez sa-i pun si un filtru la iesirea din bazin pentru a elimina  problema impuritatilor, insa, daca e mai bine  fara apa de ploaie, o sa amenajez alt bazin separat ptr irigare!

Edited by tudor32, 16 May 2017 - 16:14.


#3301
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Apa de ploaie e mai degraba daunatoare decat benefica din cauza poluarii atmosferice...mai bine fara
;)

#3302
efintina

efintina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.10.2012
Buna seara,
Am nevoie sa irig aproximativ 200 ml. Voi folosi apa de la retea (presiune 5 - 6 bar). Sistemul va fi unul experimental (acum invat) asadar as vrea sa ma incadrez cu costurile in minimul posibil. Problema mea este ca nu stiu pentru ce sa optez: banda sau tub de picurare. Rezista oare la presiunea amintita (5 - 6 bar)?
Va rog sa ma ajutati sa aleg o solutie. De asemenea, v-as ruga sa-mi indicati un eventual producator / furnizor.
Multumesc mult!

#3303
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Ești sigur că ai 5-6 bari? La presiunea asta ramai fara bateria de la chiuveta

#3304
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
efintina, nici tubul nici banda nu rezista la 5 bari
exista regulator de presiune la 1 bar care se monteaza inainte de instalatia de picurare si care reduce presiunea astfel incat sa nu ai probleme
eu folosesc o pompa cu vas de expansiune si am 2-5 bari, regulatorul de presiune rezolva situatia
uite aici: http://picura.shopma...ne-1atm-4882364
e magazinul online al lui listpicurare.ro din pucheni, eu de la ei mi-am luat toata instalatia

Edited by danr, 16 May 2017 - 19:57.


#3305
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru tuburi ti-ar trebui 1bar, la benzi mult mai putin

#3306
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ramai fara baterie la 5 bar dar nu asta e problema.
Ai robinet la apa de la retea, nu?
Atata vreme cat tu bagi la intrarea pe magistrala de picurare doar atata apa cat poate banda sa dea afara prin picuratori,  pe retea tu poti sa ai si 50 de bari, si 100bari, si la multi ani.

200mx10x1l/h= 2mc/h
Asta presupunand ca iei banda cu picuratori la 10cm distanta si 1l/ora per picuratoare.
2mc/ora inseamna 33l/ minut.
Faci o proba la robinetul de la intrarea pe magistrala de irigare si il insemnezi acolo unde permite un debit de 33-35l pe minut, conectezi apoi benzile si aia e...

Presiunea e o treaba, debitul o alta treaba, corelatia/relatia dintre ele o alta treaba.







#3307
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
asa e, pana iti scapa mana pe robinet sau pleci de acasa si lasi pe altcineva
un regulator de presiune e 15 lei....
in afara de asta, poate uneori uzi selectiv, mai inchizi niste randuri mai deschizi altele
sa vezi atuncea calcule nesfarsite....:)

Edited by danr, 16 May 2017 - 21:00.


#3308
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Un regulator de presiune poate fi inutilizabil, o porcarie adica.
E mult de vorbit, trebuie sa stii cum functioneaza ca sa iti dai seama cand merge si cand mai mult strica.
Ideea e ca un robinet poate ajusta debitul, e mai flexibil si face doar ce vrei tu nu ce ii permite conceptul/ modul de constructie.
Nu da nimeni peste el, la robinetul de reglare a debitului se scoate fluturele/maneta/ rozeta, apa se deschide si inchide on /off din alt robinet.



#3309
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Posttudor32, on 16 mai 2017 - 16:13, said:

Intentionez sa-i pun si un filtru la iesirea din bazin pentru a elimina  problema impuritatilor, insa, daca e mai bine  fara apa de ploaie, o sa amenajez alt bazin separat ptr irigare!
Din punctul meu de vedere nu ai nevoie de pompa chiar daca ai bazinul numai la un metru inaltime (mai sunt colegi in situatia ta), folosesti banda de picurare si obligatoriu filtru.
Referitor la calitatea apei, de cele mai multe ori apa de ploaie este mult mai buna fata de apa din unele fantani de la tara, sapate la 10 m de buda. Va spune asta cineva care a vazut in cariera lui mii de buletine de analiza a apei (potabile). E trist ca in 2017 mai mult de jumatate din populatia tarii nu are acces la canalizare si este nevoita se mearga in fundul gradinii.

#3310
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
nu e vorba despre regulator vs robinet, e vorba despre regulator si robinet
robinetul pentru a regla debitul si regulatorul pentru a te feri de probleme
presiunea apei in retele este variabila
poate vara pe seceta 2 zile abia se pisole si deschizi robinetul la maxim,  apoi te trezesi ca vine tare
ce faci calculezi pozitii de robinet in fiecare zi....



#3311
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Se poate si fara dar pompa "te ajuta la amorsarea sistemului" ..apa din furtune se goleste dupa ce se inchide circuitul ..iar la redeschidere apa prin cadere libere nu are capacitatea de a umple intreg furtunul ..ducand astfel la insuficienta de curgere pe capat (e) . La pompare fortata (cateva minute ..dupa care se poate opri pompa) ..circuitul se completeaza si se ajunge la o uniformitate de curgere.



#3312
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Eu as vrea sa am un put la doi metri de buda,din care sa irig plantele...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate